Προς το περιεχόμενο

Αποκαλύπτοντας την αυστηρή διαδικασία δοκιμών iPhone της Apple


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο Marques Brownlee, ένας γνωστός YouTuber που ασχολείται με την τεχνολογία με την ονομασία MKBHD, είχε πρόσφατα την ευκαιρία να δει από πρώτο χέρι πώς η Apple διεξάγει δοκιμές αντοχής στα νέα μοντέλα iPhone κατά τη διάρκεια μιας επίσκεψης σε ένα από τα εργαστήρια της εταιρείας.

Στο βίντεο που μοιράστηκε ο Brownlee, ένα iPhone υποβάλλεται σε μια σειρά δοκιμών που αποσκοπούν στο να διασφαλίσουν ότι πληροί τα πρότυπα της Apple πριν αυτό κυκλοφορήσει δημόσια στο κοινό. Παρόλο που αυτές οι δοκιμές μπορεί να μην είναι τόσο ακραίες όσο αυτές που διεξάγονται από άλλους youtubers, όπως ο JerryRigEverything, ο οποίος είναι γνωστός για τις αυστηρές μεθόδους δοκιμής smartphone, είναι ωστόσο σχολαστικά σχεδιασμένες για την αξιολόγηση της ανθεκτικότητας του iPhone.

Τα βίντεο παρουσιάζουν διάφορες δοκιμές, ξεκινώντας από ένα δίσκο σταγόνων που μιμείται τη βροχόπτωση και ένα σπρέι χαμηλής πίεσης, τα οποία χρησιμοποιούνται και τα δύο για την αξιολόγηση των αξιολογήσεων IP του iPhone. Οι δοκιμές πραγματοποιούνται με τη χρήση ειδικών συσκευών που αντικατοπτρίζουν το ίδιο επίπεδο φροντίδας και σκέψης που επενδύεται στο ίδιο το iPhone σύμφωνα με την εταιρεία. Ωστόσο, η τρίτη δοκιμή υποβάλλει τη συσκευή σε έναν ισχυρό πίδακα νερού από μια μάνικα. Τέλος, το iPhone βυθίζεται σε ένα δοχείο γεμάτο με νερό για να αξιολογηθεί η ικανότητά του να αντέχει σε παρατεταμένη έκθεση σε υγρό.

Ο Brownlee υπογράμμισε επίσης το εξειδικευμένο ρομπότ της Apple, το οποίο ρίχνει επανειλημμένα iPhone από διαφορετικά ύψη και γωνίες για να αξιολογήσει την ανθεκτικότητα του πλαισίου της συσκευής. Κάμερες υψηλής ταχύτητας καταγράφουν την πρόσκρουση σε αργή κίνηση, επιτρέποντας στους μηχανικούς να εντοπίσουν τυχόν δομικές αδυναμίες στο σχεδιασμό.

Μια άλλη κρίσιμη δοκιμή ανθεκτικότητας περιλαμβάνει την υποβολή του τηλεφώνου σε ελεγχόμενες από υπολογιστή συχνότητες που προσομοιώνουν τις δονήσεις που παρατηρούνται κατά τη διάρκεια δραστηριοτήτων όπως οι βόλτες με μοτοσικλέτα ή τα ταξίδια στο μετρό. Αυτή η δοκιμή είναι ιδιαίτερα σημαντική λαμβάνοντας υπόψη παλαιότερες αναφορές για προβλήματα με την κάμερα του iPhone που αντιμετώπισαν ορισμένοι ποδηλάτες που χρησιμοποιούσαν θήκες smartphone κατά την οδήγηση. Στην πραγματικότητα, μια σελίδα υποστήριξης της Apple συνεχίζει να προειδοποιεί κατά της έκθεσης των iPhone σε ισχυρές δονήσεις, όπως αυτές που παράγονται από κινητήρες μοτοσικλετών υψηλής ισχύος.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά τα δύσκολα τα τέστ, εγώ περίμενα να τα βυθίζουν σε νερό βάθους 1.5 μέτρα για κανένα μισάωρο. Όσο δηλαδή ισχυρίζονται ότι αντέχει. Όχι να τα ψεκάζουν με high tech νεροπιστολα....

  • Like 10
  • Confused 1
  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ περίμενα πάντως να τα σιγοβράζουν σε μία χύτρα ταχύτητας που έχει λάδι ή να τα πετάξουν από αερόστατο στη θάλασσα από τα 500 μέτρα για να δούμε πόσο αντέχουν.

Σημείωση:

Όλα τα τεστ ποια είναι παρωχημένα.

Αφού δεν θα πάρω IPHONE γιατί τα γράφω όλα αυτά.

  • Confused 1
  • Haha 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, anonymous999 είπε

Κανένα κομμένο χέρι που να το κρατάει λάθος για να δουν που χάνεται το σήμα δεν έχει;

Απο ποτε ειναι αυτη η εφημεριδα...

  • Like 2
  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα το συμπέρασμα είναι οτι αντέχει στο πιτσίλισμα και την πτώση σε νοβοπάν  

αν μου πέσει εμένα στο μάρμαρο η την άσφαλτο ας πρόσεχα  (έπρεπε να είχα στρώσει απο πριν νοβοπάν παντού)

 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αυτά τα τεστ είναι στατιστικά άχρηστα η προσωπική μου άποψη.

Το καλύτερο τεστ που υπάρχει είναι το πέρας του χρόνου μετά από μεγάλο αριθμό χρηστών. Το ιδανικό θα ήταν 12 μήνες προτού την κυκλοφορία να το δώσει σε 1000 χρήστες εντελώς δωρεάν να το χρησιμοποιούν έχοντας κάπου ένα γκρουπ όπου καθημερινά να μοιράζονται τις εμπειρίες τους οι χρήστες με όλους.

Αυτό είναι έγκυρο τεστ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποκαλύπτοντας την αυστηρή διαδικασία δοκιμών χρήστη iPhone της Apple

Apple: Πόσο κάνει 1+1?

Χρήστης: Όσο πείτε εσείς.

Apple: Συγχαρητήρια, περάσατε την δοκιμή. Σας επιτρέπουμε να το χρησιμοποιήσετε

Spoiler

Χιούμορ κάνω, μην πέσετε να με φάτε 😅

 

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, bringmevictims είπε

Πτώση με σουτ στη συνέχεια δεν βάλανε όμως ή έστω με κοντρόλ στον αέρα 

+1

και πτώση σε τουαλέτα να προσθέσω εγώ, για να μην πω αντοχή σε δυνάμεις στρέψεως μέσα σε κωλότσεπη τζιν ατόμου που ακολουθεί αμερικανική διατροφή

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μεταξύ καλό το IP αλλά το ωραίο έρχεται όταν φτερνίζεται Χ άτομο δίπλα στο τηλέφωνο σε πετάει μήνυμα ότι έχει πιάσει υγρασία και τσούπ πάει και η εγγύηση.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, manos08 said:

Σιγά τα δύσκολα τα τέστ, εγώ περίμενα να τα βυθίζουν σε νερό βάθους 1.5 μέτρα για κανένα μισάωρο. Όσο δηλαδή ισχυρίζονται ότι αντέχει. Όχι να τα ψεκάζουν με high tech νεροπιστολα....

Εσένα τί θα σου άρεσε να σου κάνουν?

Να σε βουλιάξουν στη θάλασα 1.5 μέτρο βάθος για μισή ώρα, ή να σου πιτσιλάει τα μούτρα η φίλη(ος) με ένα σούπερ ντούπερ νεροπίστολο?

Κάπου να χρησιμοποιούμε και λίγο τη λογική μας.

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ ότι πρέπει υπάρχει μια ισορροπία μεταξύ

1. της επιστημονικής διεξαγωγής ενός πειράματος (όπως τα συγκεκριμένα) που έχει ως σκοπό την αξιολόγηση και την μέτρηση

2. Των πραγματικών συνθηκών που δηλαδή θα βγάλω το κινητό από την τσέπη και θα πέσει ατσαλα στο τσιμέντο. Ή που θα μου πέσει μαχαίρι κάθετα στην οθόνη και θα πάθω 3 εγκεφαλικά μέχρι να δω ότι έσπασε ΜΌΝΟ η προστασία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...