Προς το περιεχόμενο

Νέες πληροφορίες για την επερχόμενη NVIDIA GeForce RTX 5090


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύμφωνα με τις τελευταίες διαρροές, η επόμενης γενιάς ναυαρχίδα της NVIDIA, GeForce RTX 5090 αναμένεται να διαθέτει ένα φυσικό μονολιθικό GPU die με το κωδικό όνομα «GB202», το οποίο όπως είναι γνωστό θα βασίζεται στην αρχιτεκτονική «Blackwell».

Η GB202 GPU αναμένεται να διαθέτει 192 μονάδες SM (με κάθε SM ή Streaming Multiprocessor να διαθέτει 128 πυρήνες CUDA όπως συνέβαινε και με τη προηγούμενη γενιά) και επομένως 24.567 πυρήνες CUDA. Ο γνωστός hardware leaker με την ονομασία «kopite7kimi» που δραστηριοποιείται στην πλατφόρμα X επιβεβαίωσε απαντώντας σε έναν χρήστη, ότι ο σχεδιασμός της GPU δεν θα είναι τύπου MCM (Multi-Chip Module) αλλά για ακόμη μία φορά μονολιθικός.

Αν και ο βασισμένος σε chiplets σχεδιασμός MCM έχει μοναδική πλεονεκτήματα όσον αφορά την κλιμάκωση της απόδοσης, η NVIDIA, και για την επόμενη γενιά των καρτών γραφικών της επίλεξε να διατηρήσει τον σχεδιασμό με το μονό, μεγάλο chip. Η εταιρεία αξιοποίησε σχεδιασμούς MCM για τις HPC και AI GPUs της όπως για τις B100 και B200 αρχιτεκτονικής «Blackwell» ωστόσο προτίμησε να μην κάνει το ίδιο και για τη σειρά καρτών γραφικών για gaming. Φημολογείται ότι η εταιρεία πρόκειται επίσης να προσαρμόσει 32GB ταχύτατης μνήμης GDDR7 στην κάρτα γραφικών GeForce RTX 5090. Σύμφωνα με φήμες, η GeForce RTX 5090 Founders Edition -η οποία λέγεται ότι θα κάνει χρήση ενός τεράστιου συστήματος ψύξης που είχε αναπτυχθεί για την GeForce RTX 4090 Ti που δεν κυκλοφόρησε- θα διαθέτει 16 μονάδες μνήμης GDDR7 σε πυκνότερη διάταξη γύρω από την μονολιθική GPU με τον δίαυλο μνήμης να διαθέτει «εύρος» 512-bit.

NVIDIA-RTX5090-PCB.jpg.45284bfccb0b8f084afaa7c884a3dce4.jpg

Η GB203, αναμένεται να διαθέτει παρόμοιο αριθμό μονάδων SM και πυρήνων CUDA με την περασμένης γενιάς GPU που έχει το κωδικό όνομα AD103 και «τροφοδοτεί» την GeForce RTX 4080. Η νέα GeForce RTX 5080 αναμένεται λοιπόν να διαθέτει 96 μονάδες SM και 12.288 πυρήνες CUDA προσφέροντας χάρη στις σημαντικές βελτιώσεις που φέρνει η αρχιτεκτονική «Blackwell» έως και 40-50% αυξημένη απόδοση. Η Samsung θα αποτελέσει έναν από τους βασικούς προμηθευτές chips μνήμης GDDR7 για την NVIDIA. Η Νοτιοκορεάτικη εταιρεία θα προμηθεύσει την NVIDIA με chips μνήμης ταχύτητας 28Gbps και 32Gbps με τα υψηλότερης ταχύτητας chips να βρίσκονται στην GeForce RTX 5090 και τα χαμηλότερης ταχύτητας στην GeForce RTX 5080 και στις υπόλοιπες νέες κάρτες γραφικών GeForce RTX 50-series.

Από άποψη απόδοσης, η GeForce RTX 5090 αναμένεται να προσφέρει μεταξύ 50-70% υψηλότερες επιδόσεις σε σύγκριση με την GeForce RTX 4090 ειδικά σε ανάλυση 4K. Περιμένουμε τα 240 fps σε ανάλυση 4K να είναι… «τυπικά» για την GeForce RTX 5090. Ας ελπίσουμε μόνο να επιβεβαιωθούν οι φήμες. Μεγάλες βελτιώσεις περιμένουμε και στον τομέα του ray tracing, με την GeForce RTX 5090 να φημολογείται ότι θα προσφέρει 2-3x την απόδοση ray tracing της προκατόχου της ή ακόμα και 4x σε ορισμένες περιπτώσεις. Και να λάβουμε υπόψη μας ότι έρχεται και η τεχνολογία DLSS 4, τότε η απόδοση ray tracing αναμένεται να… εκτοξευθεί. Η 4η γενιά της AI-powered τεχνολογίας upscaling της NVIDIA πρόκειται επίσης να προσφέρει σημαντικές βελτιώσεις στην ποιότητα της εικόνας.

Τι γίνεται με την κατανάλωση; Αν και δεν αναμένεται να απομακρυνθούμε και πολύ από τα 450W έως 600W της σημερινής GeForce RTX 4090, εντούτοις η νέα GeForce RTX 5090 αναμένεται να προσφέρει σημαντικά ανώτερη αναλογία performance/watt.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειπαμε οτι εγω θα παω στην 6080 ti τι δεν καταλαβαινετε!!!!😛

Επεξ/σία από koutport
  • Like 1
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα την πάρω την θέλω και για gaming και για AI/Data Engineering/Machine Learning λόγω μεταπτυχιακού/εργασίας.

Φαντάζομαι όμως θα κοστίζει 2000 το ελάχιστο.

Όσο για τα Samsung chips που αναφέρθηκαν πως είναι προβληματικά, φαντάζομαι θα έχουν διορθωθεί ως τότε 

Είμαι με μια ξεχασμένη 1660 Ti.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Τι γίνεται με την κατανάλωση; Αν και δεν αναμένεται να απομακρυνθούμε και πολύ από τα 450W έως 600W της σημερινής GeForce RTX 4090, εντούτοις η νέα GeForce RTX 5090 αναμένεται να προσφέρει σημαντικά ανώτερη αναλογία performance/watt. "

5090.jpg.f8956e1f2c1fd19f85673e5918e8c8c6.jpg

Και έλεγα τι θα βάλω για θέρμανση το χειμώνα.

  • Like 2
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχωρέστε με για το (τελείως άκυρο) σχόλιο ΑΛΛΆ:

Είμαι ο μοναδικός που βλέπω το android logo στην εικόνα GB202???

image.png.036bda0d9cb2e6cc9988ab5c85e229e5.png

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα περιμένουμε να βγει η 7090 λοιπόν για να πάρουμε την 5090 σε λογική τιμή.

Λέτε τώρα που θα βγουν οι 5090 οι 3090 επιτέλους να πέσουν κάτω από τα 500 ευρώ; Γιατί η σειρά 3000 ακόμα πάσχει από mining εποχές, για κάποιο λόγο οι 3090 είναι ορισμένες φορές πιο ακριβές και από τις 4090.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και λέω εγώ τώρα!!!!, να πάρω μια RTX 5090 για να λέω ότι "εγώ έχω" και να παίζει ο γιος μου fortnite ή να μείνω με τη GTX 680 και να παίζει ο γιος μου πάλι fortnite?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, defortune said:

Συγχωρέστε με για το (τελείως άκυρο) σχόλιο ΑΛΛΆ:

Είμαι ο μοναδικός που βλέπω το android logo στην εικόνα GB202???

image.png.036bda0d9cb2e6cc9988ab5c85e229e5.png

ισως θελει να δειξει οτι εχουν παρομοια καταναλωση τα Androids 😆

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, tombyraider13 είπε

Γνωστός leaker δημοσίευσε φωτογραφία της 5090, που την κρατούσε ο πέτσινος και ιδού οι αποδείξεις...

image.jpeg.7fed662a760e3cb5f697d2612a6033d5.jpeg

Η αμήχανη στιγμή που ο πέτσινος δε φοράει πέτσινο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
22 minutes ago, ggelhsva said:

Η αμήχανη στιγμή που ο πέτσινος δε φοράει πέτσινο!

Αν έμοιαζε και με τον Jensen καλά θα ήταν. 😛

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...