Προς το περιεχόμενο

Επιλογή κατάλληλου "ΠΟΛΥ"- εκτυπωτή !


Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από georgeole,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα είμαι σε δίλημμα ή και τρίλημμα σχετικά με αγορά εκτυπωτή. Συγκεκριμένα έχω ένα Ηp 4625 πολλά χρόνια ο οποίος μου κάνει νερά και έχουν ακριβύνει αρκετά τα μελάνια του χρησιμοποίησα και τα άλλα (επαναχρησιμοποιούμενα) όμως δεν είμαι ικανοποιημένος με την απόδοση τους και μου βγάζουν προβλήματα στις εκτυπώσεις. Θέλω να αλλάξω πλέον με κατεύθυνση στην εκτύπωση αρκετών οικογενειακών φωτογραφιών για να χαρούμε και να μην είναι αποθηκευμένες στον υπολογιστή. 

1. Να πάρω έναν εκτυπωτή όπως  ο Canon Selphy CP1500 για να εκτυπώνω τις φωτογραφίες και ο εκτυπωτής που έχω όσο αντέξει;

2. Να πάρω ένα inkotank και έχω το κεφάλι μου ήσυχο για πάντα όπως ο Epson EcoTank L3260 ή ο Epson EcoTank L3266 (ποια είναι η διαφορά τους μόνο το χρώμα;), αλλά διαβάζω ότι οι εκτυπώσεις πχ φωτογραφιών δεν είναι κατάλληλοι, έστω και για μικρές απαιτήσεις, γιατί βγάζουν γραμμές στο έγχρωμο;

3. Να πάρω έναν εγxρωμο laser αλλά δεν έχω άποψη για την εκτυπωτή φωτογραφιών;

Καταλήγοντας θέλω να εκτυπώσω φωτογραφίες με χαμηλό κόστος φυσικά όχι στην τέλεια ποιότητα και προσπαθώ και να συνδυάσω και την καθημερινή χρηστικότητα, εκτυπώσεις εγγραφών και σαρώσεις.

Περιμένω τις απόψεις σας , είμαι ανοιχτός στις προτάσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Αγαπητέ φίλε, α) πόσες σελίδες μ.ο. τυπώνεις το μήνα β) πόσο απαραίτητες σου είναι οι φωτογραφικές εκτυπώσεις και γ) χρειάζεσαι αυτόματη διπλή όψη εκτύπωσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Υπολόγισε οικιακή χρήση περίπου 500 το μήνα

β) Εχω πολλές οικογενειακές φωτογραφίες από ταξίδια και δεν τις βλέπουμε ποτέ γιατί είναι σε κινητό ή υπολογιστή και θέλω να τις εκτυπώνω

γ) Αυτόματη διπλή όψη δεν μου έχει χρειαστεί ποτέ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σαφές και προφανές πως πρέπει να πας σε ink tank. Η παρέα των συμφορουμιτών έχει μια προτίμηση στους canon, αλλά και τους epson που πρότεινες να διαλέξεις, θα κάνεις τη δουλειά σου μια χαρά, ειδικά με τον 3260, γιατί για τον άλλον -να πω την αλήθεια- δεν έχω εικόνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα σου πω κι εγώ την άποψη.

Αν πρόκειται να τυπώσεις για αρχή πολλές φωτογραφίες καλύτερα να τις στείλεις σε κάποιο μεγάλο φωτογραφείο και να παζαρέψεις τιμή. Πιο οικονομικά δεν πρόκειται να το καταφέρεις στο σπίτι με εκτυπωτές γιατί δεν είναι μόνο τα μελάνια. Θα χρειαστείς και φωτογραφικό χαρτί πάνω από 200gr, glossy ή mat ανάλογα με τα γούστα. Εκεί το κάθε χαρτί κοστίζει από 12 λεπτά μέχρι και πάνω από 20 λεπτά, συν τα μελάνια, συν το ρεύμα και πάλι θα έχεις την φωτογραφία σε χαρτί. Αν πας σε φωτογράφο νομίζω ότι θα μπορέσεις να κλείσεις μια καλή τιμή για μαζική εκτύπωση σε κανονικό φωτογραφικό χαρτί με χημικά. Να το ρωτήσεις αυτό γιατί αν σου τυπώσει σε εκτυπωτή κι αυτός μην το κάνεις.

π.χ. στη Θεσσαλονίκη ο Κογχυλάκης σου τυπώνει 100 φώτο 10Χ15 με 15,90€ (0,16€ η μία) και 200 φώτο 10Χ15 με 28,90€ (0,14€ η μία). Σίγουρα έχει και πιο φθηνά αν ψάξεις.

Όσον αφορά τους δύο epson, οι διαφορά τους είναι όντως μόνο το χρώμα.

Τέλος, οι έγχρωμοι laser είναι πιο ακριβοί και τα toner δεν βγάζουν πολλές σελίδες. Επίσης δεν ξέρω αν τυπώνουν σε φωτογραφικό χαρτί.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, micos000 είπε

Θα σου πω κι εγώ την άποψη.

Αν πρόκειται να τυπώσεις για αρχή πολλές φωτογραφίες καλύτερα να τις στείλεις σε κάποιο μεγάλο φωτογραφείο και να παζαρέψεις τιμή. Πιο οικονομικά δεν πρόκειται να το καταφέρεις στο σπίτι με εκτυπωτές γιατί δεν είναι μόνο τα μελάνια. Θα χρειαστείς και φωτογραφικό χαρτί πάνω από 200gr, glossy ή mat ανάλογα με τα γούστα. Εκεί το κάθε χαρτί κοστίζει από 12 λεπτά μέχρι και πάνω από 20 λεπτά, συν τα μελάνια, συν το ρεύμα και πάλι θα έχεις την φωτογραφία σε χαρτί. Αν πας σε φωτογράφο νομίζω ότι θα μπορέσεις να κλείσεις μια καλή τιμή για μαζική εκτύπωση σε κανονικό φωτογραφικό χαρτί με χημικά. Να το ρωτήσεις αυτό γιατί αν σου τυπώσει σε εκτυπωτή κι αυτός μην το κάνεις.

π.χ. στη Θεσσαλονίκη ο Κογχυλάκης σου τυπώνει 100 φώτο 10Χ15 με 15,90€ (0,16€ η μία) και 200 φώτο 10Χ15 με 28,90€ (0,14€ η μία). Σίγουρα έχει και πιο φθηνά αν ψάξεις.

Όσον αφορά τους δύο epson, οι διαφορά τους είναι όντως μόνο το χρώμα.

Τέλος, οι έγχρωμοι laser είναι πιο ακριβοί και τα toner δεν βγάζουν πολλές σελίδες. Επίσης δεν ξέρω αν τυπώνουν σε φωτογραφικό χαρτί.

Όντως, σοβαρή και εμπεριστατωμένη πρόταση, με μια διαφορά: Περιλαμβάνει μόνο τις φωτογραφίες. Αν κάποιος τυπώνει και άλλα; Επίσης, η πρόταση σε βάθος χρόνου χρήσης του μηχανήματος δεν έχει τεράστια διαφορά. Τα μελάνια, τέλος, και το ρεύμα -για ink tank πάντα- δεν είναι απαγορευτικά, μάλλον το αντίθετο θα έλεγα: είναι τα δυνατά τους σημεία...

Επεξ/σία από georgeole
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, micos000 είπε

Θα σου πω κι εγώ την άποψη.

Αν πρόκειται να τυπώσεις για αρχή πολλές φωτογραφίες καλύτερα να τις στείλεις σε κάποιο μεγάλο φωτογραφείο και να παζαρέψεις τιμή. Πιο οικονομικά δεν πρόκειται να το καταφέρεις στο σπίτι με εκτυπωτές γιατί δεν είναι μόνο τα μελάνια. Θα χρειαστείς και φωτογραφικό χαρτί πάνω από 200gr, glossy ή mat ανάλογα με τα γούστα. Εκεί το κάθε χαρτί κοστίζει από 12 λεπτά μέχρι και πάνω από 20 λεπτά, συν τα μελάνια, συν το ρεύμα και πάλι θα έχεις την φωτογραφία σε χαρτί. Αν πας σε φωτογράφο νομίζω ότι θα μπορέσεις να κλείσεις μια καλή τιμή για μαζική εκτύπωση σε κανονικό φωτογραφικό χαρτί με χημικά. Να το ρωτήσεις αυτό γιατί αν σου τυπώσει σε εκτυπωτή κι αυτός μην το κάνεις.

π.χ. στη Θεσσαλονίκη ο Κογχυλάκης σου τυπώνει 100 φώτο 10Χ15 με 15,90€ (0,16€ η μία) και 200 φώτο 10Χ15 με 28,90€ (0,14€ η μία). Σίγουρα έχει και πιο φθηνά αν ψάξεις.

Όσον αφορά τους δύο epson, οι διαφορά τους είναι όντως μόνο το χρώμα.

Τέλος, οι έγχρωμοι laser είναι πιο ακριβοί και τα toner δεν βγάζουν πολλές σελίδες. Επίσης δεν ξέρω αν τυπώνουν σε φωτογραφικό χαρτί.

Ευχαριστώ, αλλά είναι πραγματικά κρίμα να έχουμε φτάσει τόσο ψηλά τεχνολογικά και να αναγκαζόμαστε να εκτυπώνουμε έξω. Για τον Canon Selphy CP1500 δεν τοποθετήθηκες που είναι καθαρά φωτογραφικός εκτυπωτής θερμικός (χωρίς μελάνια) σε μικρότερες διαστάσεις φωτογραφίες. Όσο για τον Κογχυλάκη με βολεύει είμαι από Βόρεια Ελλάδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν τον ξέρω γι αυτό και δεν έγραψα κάτι.

Φαίνεται καλός αλλά σε περιορίζει σε Α6 και κάτω. Επίσης τα glossy 10X15 της canon θα σου βγουν 0,35€ το χαρτί και 0,22€-0,26€ το απλό χαρτί.

https://www.skroutz.gr/c/3475/fotografika-chartia/f/952109_1407319/A6-10x15-thermikis-exachnosis-metaforas.html

Για λίγες εκτυπώσεις θα είναι μια χαρά. Στείλε τις πολλές για εκτύπωση και κράτα τον (αν τον πάρεις τελικά) για λίγες εκτυπώσεις.

12 ώρες πριν, timicious είπε

κρίμα να έχουμε φτάσει τόσο ψηλά τεχνολογικά και να αναγκαζόμαστε να εκτυπώνουμε έξω.

Όσο και τα προχωράει η τεχνολογία στις εκτυπώσεις την ποιότητα και την αντοχή του χημικού δεν την έχει φτάσει ακόμα. Έχω τυπώσει κι εγώ σε εκτυπωτή incjet σε φωτογραφικό χαρτί. Η φώτο στην αρχή ήταν μια χαρά αλλά σε λίγους μήνες άρχισε να ξεθωριάζει και την είχα σε κορνίζα.

Επεξ/σία από micos000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τεχνολογια της consumer εκτυπωσης δεν εχει αλλαξει ιδιαιτερα την τελευταια 20ετια. Η μονη σοβαρη καινοτομια ειναι το ink tank, που ομως δεν αφορα αυτη καθεαυτη τη διαδικασια εκτυπωσης αλλα τη διανομη μελανιου.

Το μονο σιγουρο ειναι οτι χρονο με το χρονο πεφτει η ποιοτητα κατασκευης των μηχανηματων και ταυτοχρονα αυξανεται το κοστος τους.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, εμεις έχουμε στο σπίτι μας εδώ κ ένα σχολικό έτος τον epson L3251. Δυο καθηγητές κ 3 παιδιά. Μέχρι στιγμής όλα καλά. Έχουμε τυπώσει αρκε΄τες σελίδες ασπρόμαυρες κ με χρώμα κ το μαύρο μελάνι ακόμη κρατάει. Έχουμε τυπώσει κ φωτογραφίες σε μέγεθος πάσου. Δεν είχα κανένα πρόβλημα ή γραμμές που λες. Το σκάνερ είναι λίγο αργό αλλά δεν πειράζει. Αυτό όμως που έχω να σημειώσω είναι οτι το λογισμικό που συνοδεύει το πολυμηχάνημα είναι απογοητευτικό. Πάντα σε σύγκριση με το λογισμικό της Hp. δεν ξέρω ίσως το είχα συνηθίσει περισσότερο το προηγούμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, titikos είπε

Καλησπέρα, εμεις έχουμε στο σπίτι μας εδώ κ ένα σχολικό έτος τον epson L3251. Δυο καθηγητές κ 3 παιδιά. Μέχρι στιγμής όλα καλά. Έχουμε τυπώσει αρκε΄τες σελίδες ασπρόμαυρες κ με χρώμα κ το μαύρο μελάνι ακόμη κρατάει. Έχουμε τυπώσει κ φωτογραφίες σε μέγεθος πάσου. Δεν είχα κανένα πρόβλημα ή γραμμές που λες. Το σκάνερ είναι λίγο αργό αλλά δεν πειράζει. Αυτό όμως που έχω να σημειώσω είναι οτι το λογισμικό που συνοδεύει το πολυμηχάνημα είναι απογοητευτικό. Πάντα σε σύγκριση με το λογισμικό της Hp. δεν ξέρω ίσως το είχα συνηθίσει περισσότερο το προηγούμενο.

Και εγώ μάλλον κάτι ανάλογο αναζητώ, κρίμα και εγώ έχω συνηθίσει hp. Επομένως τι θα προτείνατε για ink tank πολυμηχάνημα, περίπου 200ευρώ? Με τη συζήτηση που είχαμε με όλους βοηθήθηκα, για αυτό σας ευχαριστώ!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, timicious είπε

Και εγώ μάλλον κάτι ανάλογο αναζητώ, κρίμα και εγώ έχω συνηθίσει hp. Επομένως τι θα προτείνατε για ink tank πολυμηχάνημα, περίπου 200ευρώ? Με τη συζήτηση που είχαμε με όλους βοηθήθηκα, για αυτό σας ευχαριστώ!

 

 

Αν δεν ενδιαφέρεσαι για Epson, ρίξε μια ματιά και στους ink tank της Canon.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα καταλήγω σε έναν από τους "τρείς"  

1. Brother DCP-T426W ( ή Brother DCP-T520W) 

2. Epson EcoTank L3260 (ή Epson EcoTank L3266 δεν το αναφέρει αλλά μάλλον έχει και αυτό Mobile Printing Capability) 

3. Canon Pixma G3470 

έτοιμος να ακούσω τις παρατηρήσεις σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...