Προς το περιεχόμενο

3 εκατομμύρια συνδρομητές σε 99 χώρες για τη Starlink


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, SoullessRider είπε

3.000.000 από 99 χώρες δεν το λες και επιτυχία...
30.000 ανά χώρα πάνω/κάτω....

Νταξι είναι ακριβό. θα πάρει χρόνο και πρέπει να βελτιώσουνε και την υπηρεσία τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 hours ago, TsironakosMix said:

Με τα torrents τι γινετε; εχει προστιμο; θελει κ von;

Πρόστιμο όχι, αλλά έχουν αναφερθεί περιπτώσεις που ο διαχειριστής των copyrights παραπονέθηκε στο Starlink και το τελευταίο έστειλε προειδοποιητικό μήνυμα στο χρήστη να μην κατεβάζει παράνομα torrents. Μετά από Χ τέτοιες προειδοποιήσεις (δεν είμαι σίγουρος πόσες, νομίζω γύρω στις 4-6), τότε η υπηρεσία διακόπτεται. Στην Ελλάδα δεν έχω ακούσει τέτοια περίπτωση αλλά για το εξωτερικό το reddit έχει κάμποσες τέτοιες. Ένας ανέφερε ότι του κλειδώθηκε η υπηρεσία αλλά μετέφερε τον εξοπλισμό στη γυναίκα του και συνέχισε να τη χρησιμοποιεί (πλέον χωρίς παράνομα torrents).

Οπότε ναι, όποιος ασχολείται με το εν λόγω ευγενές άθλημα (ειδικά αν το κάνει συστηματικά), καλό θα είναι να βάλει ένα VPN για να έχει πιο ήσυχο το κεφάλι του. Ένα άλλο δημοφιλές ερώτημα είναι περί της χρήσης Stremio (που παίζει μέσω torrent trackers). Οι ειδήμονες ισχυρίζονται ότι ειδικά αν συνδυάζεται με RealDebrid δεν υπάρχει κάποιος σοβαρός κίνδυνος. Αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

5 hours ago, dkstopo said:

ο εξοπλισμός μεταβιβάζεται ?

Ναι. Αν κάποιος δεν τον χρειάζεται άλλο, μπορείς να τον πουλήσει σε τρίτο. Υπάρχει δυνατότητα για transfer κάτω από τις επιλογές του εξοπλισμού. Ωστόσο υπάρχουν και περιορισμοί:

image.png.64ae95764953762fe3e9bfe2dd3dff97.png

4 hours ago, Arkin said:

Εξαιρετικό το starlink. Και έπεσε και η τιμή του λίγο ακόμα και θα μπει σε πολύ περισσότερα σπίτια. Λέμε για τον εξοπλισμό αλλά και όσοι έχουμε 5G router και δουλεύουμε κάρτα sim 300αρες δώσαμε. Απλά τα δίνεις μία φορά και μετά ξενοιάζεις. Όπου υπάρχει καλό 5G πιστεύω είναι προτιμότερο κυρίως του χαμηλού latency και του μεγάλου upload αλλά σε περιοχές που και εκεί είναι χάλια η κινητή το starlink είναι μονόδρομος. Μπράβο στον musk μερικοί τον κοροϊδεύουν αλλά κάτι τέτοιοι άνθρωποι πάνε μπροστά τον κόσμο. Κάποτε με το PayPal και τώρα με tesla starlink SpaceX δειχνει το δρόμο και κάνει καλύτερες τις ζωές αρκετών ανθρώπων. 

Χωρίς να είμαι ειδικός επί του θέματος και με μεγάλη πιθανότητα να κάνω λάθος, αυτό που καταλαβαίνω είναι πως το 5G είναι καλύτερη λύση από το Starlink υπό προϋποθέσεις. Θα πρέπει:

  • να υπάρχει επαρκής κάλυψη 5G στην περιοχή και ακόμα δεν υπάρχει παντού στην Ελλάδα (πχ. εδώ που είμαι εγώ νομίζω δεν έχει καθόλου, σε άλλες περιοχές ίσα που πιάνει κλπ)
  • να υπάρχει επαρκής κάλυψη στο ίδιο το σπίτι, διαφορετικά θα χρειαστεί να τοποθετηθούν κεραίες εξωτερικά κλπ με το ανάλογο κόστος
  • να αγοραστεί κατ' ελάχιστον 5G router που τυπικά κοστίζει όσο ο εξοπλισμός του Starlink
  • το bandwidth του 5G να είναι όσο το δυνατόν σταθερό καθ' όλη τη διάρκεια του χρόνου και όχι Χριστούγεννα/Πάσχα/καλοκαίρι που κατεβαίνουν οι πάντες στο χωριό ή/και έρχονται τουρίστες να πέφτει από τα 600 Mbps στα 30
  • να δεσμευθεί κάποιος με 12μηνα/24μηνα συμβόλαια (δεν γνωρίζω αν υπάρχουν συνδέσεις τύπου καρτοκινητού με πολλά/άπειρα data και χωρίς throttling)
  • πιθανώς να έχει ήδη υπάρχον συμβόλαιο με 5G πάροχο ώστε να μπορεί να πάρει Extra SIM ή οτιδήποτε σχετικό για να έχει φθηνότερο μηνιαίο πάγιο και να μην χρειάζεται να πληρώνει επιπλέον 30+ ευρώ/μήνα (δεν γνωρίζω τίποτα περί του αντικειμένου, καθώς εδώ και χρόνια παραμένω πεισματικά σε προγράμματα καρτοκινητής σε όλους τους παρόχους)

Συνεπώς πιστεύω ότι στο μέλλον οι περισσότεροι από τους χρήστες του Starlink θα γυρίσουν σε 5G, αλλά αυτός ο καιρός δεν έχει έρθει ακόμα για πολλούς από εμάς.

4 hours ago, mike299 said:

Δεν ευθύνεται το starlink για αυτό το γεγονός βέβαια, καθώς δεν είναι κατασκευασμένο για στρατιωτικούς σκοπούς, αλλά εύκολα "πέφτει" με αντίμετρα. Η  Ρωσία το κάνει συνεχώς και δημιουργεί προβλήματα στον Ουκρανικό στρατό που βασίζεται σε αυτό Πηγή

Με το GPS jamming και ειδικά το GPS spoofing να αποτελούν τη νέα μεγάλη πληγή για τα αεροπλάνα, θεωρώ πως το Starlink είναι σταγόνα στον ωκεανό μπροστά σε αυτά τα προβλήματα. Αν κάποιος μένει σε περιοχές που ενεργοποιούνται τέτοιου είδους αντίμετρα, μάλλον το γρήγορο internet είναι από τα μικρότερα προβλήματά του.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, jonyli είπε

.Ειναι μακράν η καλύτερη λύση για τον απλό χρήστη για τον επαγγελματία για τον gamer για.... για...

Μα το μεγάλο του πρόβλημα είναι σε αυτές τις κατηγορίες:
Gamες με 50ms δεν παίζεις. 
Επίσης και η ταχύτητα και το latency είναι απαγορευτικό για πολλές κατηγορίες επαγγελματιών (μαζί με εμένα).
δυστυχώς, προς το παρόν είναι λύση ανάγκης. Κανένας δεν θα επέλεγε Starlink αν μπορούσε να έχει τις ίδιες ταχύτητες με επίγειο internet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Cocomel είπε

Θα σου απαντήσω γιατί είσαι μίζερος.. ναι το σταρ λινκ απευθύνεται σε χώρες σαν την Ελλάδα  αλλά ο λόγος δεν είναι αυτός που λες εσύ , αλλά ο λόγος είναι ότι η Ελλάδα είναι μια ορεινή χώρα με πολλά νησιά και λίγο σχετικά πληθυσμό όταν έχεις μια Αθήνα με 5 εκατομμύρια ποιος ο λόγος να επενδύσεις στο Καρπενήσι πχ ....  Στην ουσία εμένα στο χωριό μου ήρθε το ίντερνετ το 2018 με ευρωπαϊκό πρόγραμμα και το περίμενα από το 2004, και έχω γραμμή 50

Εγω θα σου πως εχεις και εσυ δικιο αλλα και ο φιλος, διοτι να ξερεις οτι στην Αθηνα των 5Εκ. υπαρχουν περιοχες σχεδον στο κεντρο που εχω μεχρι 24mbps ακομα. Αρα δεν ειναι μονο η ορεινη Ελλαδα αλλα γενικοτερο το κακο. Για τα νησια ας μην μιλησουμε καν και στην τελικη περιοχες λιγο εξω ακομα και απ' την Αθηνα ή την Θεσσαλονικη και γενικοτερα μεγαλες πολεις δεν εχουν καθολου καλο ιντερνετ και οι τιμες του υπαρχον ειναι στον θεο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, unforgiven said:

Μα το μεγάλο του πρόβλημα είναι σε αυτές τις κατηγορίες:
Gamες με 50ms δεν παίζεις. 
Επίσης και η ταχύτητα και το latency είναι απαγορευτικό για πολλές κατηγορίες επαγγελματιών (μαζί με εμένα).
δυστυχώς, προς το παρόν είναι λύση ανάγκης. Κανένας δεν θα επέλεγε Starlink αν μπορούσε να έχει τις ίδιες ταχύτητες με επίγειο internet.

To latency αναμένεται να πέσει αισθητά αν/όταν επιτέλους φτιαχτεί ο σταθμός στην Ελλάδα. Άγνωστο το ΕΤΑ.

Επειδή όμως έχεις απόλυτο δίκιο στο κομμάτι που έκανα highlight, αυτά τα αντεπιχειρήματα περί latency εγώ ακόμα δεν τα καταλαβαίνω. Δηλαδή ο ημι-επαγγελματίας gamer Call of Duty δεν μπορεί ή δεν δέχεται να παίξει με κάτω από 50ms. Κατανοητό. Ποια είναι η εναλλακτική του όμως; Η interleaved ADSL των 9Mbps; Συνήθως μιλάνε για latency όσοι έχουν fiber με 10ms και μπράβο τους. Αν είχαμε κι εμείς δυνατότητα για τέτοια γραμμή στην περιοχή μας, θα είχαμε βάλει το ίδιο και όχι Starlink. Έλα μου όμως που δεν υπάρχει άλλη σοβαρή επιλογή.

15 minutes ago, Akridas66 said:

Εγω θα σου πως εχεις και εσυ δικιο αλλα και ο φιλος, διοτι να ξερεις οτι στην Αθηνα των 5Εκ. υπαρχουν περιοχες σχεδον στο κεντρο που εχω μεχρι 24mbps ακομα. Αρα δεν ειναι μονο η ορεινη Ελλαδα αλλα γενικοτερο το κακο. Για τα νησια ας μην μιλησουμε καν και στην τελικη περιοχες λιγο εξω ακομα και απ' την Αθηνα ή την Θεσσαλονικη και γενικοτερα μεγαλες πολεις δεν εχουν καθολου καλο ιντερνετ και οι τιμες του υπαρχον ειναι στον θεο. 

Να φανταστώ ότι ως συνήθως οι πάροχοι περιμένουν να πάρουν τα αντίστοιχα ΕΣΠΑ για να σκάψουν τζάμπα. Γιατί αν ήταν να έκαναν επενδύσεις από την τσέπη τους, θα το είχαν κάνει τόσα χρόνια και δεν θα ήμασταν συστηματικά τελευταίοι στην Ευρώπη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nzeppos είπε

Πρόστιμο όχι, αλλά έχουν αναφερθεί περιπτώσεις που ο διαχειριστής των copyrights παραπονέθηκε στο Starlink και το τελευταίο έστειλε προειδοποιητικό μήνυμα στο χρήστη να μην κατεβάζει παράνομα torrents. Μετά από Χ τέτοιες προειδοποιήσεις (δεν είμαι σίγουρος πόσες, νομίζω γύρω στις 4-6), τότε η υπηρεσία διακόπτεται. Στην Ελλάδα δεν έχω ακούσει τέτοια περίπτωση αλλά για το εξωτερικό το reddit έχει κάμποσες τέτοιες. Ένας ανέφερε ότι του κλειδώθηκε η υπηρεσία αλλά μετέφερε τον εξοπλισμό στη γυναίκα του και συνέχισε να τη χρησιμοποιεί (πλέον χωρίς παράνομα torrents).

Οπότε ναι, όποιος ασχολείται με το εν λόγω ευγενές άθλημα (ειδικά αν το κάνει συστηματικά), καλό θα είναι να βάλει ένα VPN για να έχει πιο ήσυχο το κεφάλι του. Ένα άλλο δημοφιλές ερώτημα είναι περί της χρήσης Stremio (που παίζει μέσω torrent trackers). Οι ειδήμονες ισχυρίζονται ότι ειδικά αν συνδυάζεται με RealDebrid δεν υπάρχει κάποιος σοβαρός κίνδυνος. Αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Ναι. Αν κάποιος δεν τον χρειάζεται άλλο, μπορείς να τον πουλήσει σε τρίτο. Υπάρχει δυνατότητα για transfer κάτω από τις επιλογές του εξοπλισμού. Ωστόσο υπάρχουν και περιορισμοί:

image.png.64ae95764953762fe3e9bfe2dd3dff97.png

Χωρίς να είμαι ειδικός επί του θέματος και με μεγάλη πιθανότητα να κάνω λάθος, αυτό που καταλαβαίνω είναι πως το 5G είναι καλύτερη λύση από το Starlink υπό προϋποθέσεις. Θα πρέπει:

  • να υπάρχει επαρκής κάλυψη 5G στην περιοχή και ακόμα δεν υπάρχει παντού στην Ελλάδα (πχ. εδώ που είμαι εγώ νομίζω δεν έχει καθόλου, σε άλλες περιοχές ίσα που πιάνει κλπ)
  • να υπάρχει επαρκής κάλυψη στο ίδιο το σπίτι, διαφορετικά θα χρειαστεί να τοποθετηθούν κεραίες εξωτερικά κλπ με το ανάλογο κόστος
  • να αγοραστεί κατ' ελάχιστον 5G router που τυπικά κοστίζει όσο ο εξοπλισμός του Starlink
  • το bandwidth του 5G να είναι όσο το δυνατόν σταθερό καθ' όλη τη διάρκεια του χρόνου και όχι Χριστούγεννα/Πάσχα/καλοκαίρι που κατεβαίνουν οι πάντες στο χωριό ή/και έρχονται τουρίστες να πέφτει από τα 600 Mbps στα 30
  • να δεσμευθεί κάποιος με 12μηνα/24μηνα συμβόλαια (δεν γνωρίζω αν υπάρχουν συνδέσεις τύπου καρτοκινητού με πολλά/άπειρα data και χωρίς throttling)
  • πιθανώς να έχει ήδη υπάρχον συμβόλαιο με 5G πάροχο ώστε να μπορεί να πάρει Extra SIM ή οτιδήποτε σχετικό για να έχει φθηνότερο μηνιαίο πάγιο και να μην χρειάζεται να πληρώνει επιπλέον 30+ ευρώ/μήνα (δεν γνωρίζω τίποτα περί του αντικειμένου, καθώς εδώ και χρόνια παραμένω πεισματικά σε προγράμματα καρτοκινητής σε όλους τους παρόχους)

Συνεπώς πιστεύω ότι στο μέλλον οι περισσότεροι από τους χρήστες του Starlink θα γυρίσουν σε 5G, αλλά αυτός ο καιρός δεν έχει έρθει ακόμα για πολλούς από εμάς.

Με το GPS jamming και ειδικά το GPS spoofing να αποτελούν τη νέα μεγάλη πληγή για τα αεροπλάνα, θεωρώ πως το Starlink είναι σταγόνα στον ωκεανό μπροστά σε αυτά τα προβλήματα. Αν κάποιος μένει σε περιοχές που ενεργοποιούνται τέτοιου είδους αντίμετρα, μάλλον το γρήγορο internet είναι από τα μικρότερα προβλήματά του.

Το μέλλον είναι 5g εφόσον μπορούν να κρατήσουν τα δίκτυα το starlink πιστεύω είναι για πιο ειδικές περιπτώσεις που δεν υπάρχει ούτε σοβαρό δίκτυο κινητής όπως σωστά γράφεις. Έχω κοντά 1.5 χρόνο 5g με το ZTE 5001 και έχω βρει την υγεία μου. Σε άλλη περίπτωση θα σκεφτόμουν σοβαρά το starlink μιας και η cosmote μας έχει αφοδευμενους εδω και χρόνια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντάξει βάσικα για να λέμε την αλήθεια, είναι μακράν ο καλύτερος πάροχος internet στην Αθήνα, μέχρι να ξυπνήσουν οι τοπικές εταιρίες και να βάλουν 1gbps/1gbps up/down στο οικιακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Starlink δεν έχει αναπτύξει ούτε 14% των προγραμματισμένων δορυφόρων του και ήδη παρέχει υπηρεσίες ανταγωνιστικές των επίγειων! Μόλις αναπτυχθεί πλήρως (42.000+ δορυφόροι με laserlink + επίγειοι) οι ταχύτητες και το latency θα ξεπεράσουν τα επίγεια. Το φως θέλει μόλις 3,6 millisecond για να διανύσει 550 χιλιόμετρα και πίσω. Μαζί με το overhead και τις αποστάσεις (laserlink στο κενό =100% της ταχύτητας του φωτός αντί για ~60% σε fiber) δεν αποκλείεται να δούμε gigabit throughout και latency 5-10ms! Και τότε θα έρθουν οι HFT (high frequency traders) που πληρώνουν εκατοντάδες εκατομμύρια για dedicated συνδέσεις!

Επεξ/σία από adastra
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, Arkin said:

Το μέλλον είναι 5g εφόσον μπορούν να κρατήσουν τα δίκτυα

Μεγάλο "εφόσον", από την στιγμή που το φάσμα είναι πεπερασμένο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, ethereum είπε

είναι λίγο παράξενο συναίσθημα να ξέρεις ότι το internet σου έρχεται απο 550 χλμ. ύψος , σε αυτό το υψόμετρο είναι οι starlink , βλέπω επίσης μεγάλες διακυμάνσεις στις τιμές upload/download που σημαίνει ότι επηρεάζεται απο καιρικά φαινόμενα ? πάντως φαίνεται ότι δεν τραβάει , δεν έχει την απήχηση που θα περίμενε ο Musk.

27000 είναι τα χιλιόμετρα και έτσι είναι το δορυφορικό Internet το έχω στο κέντρο της Θεσσαλονίκης και οι ταχύτητες είναι από 200 έως 400 

17 ώρες πριν, ethereum είπε

είναι λίγο παράξενο συναίσθημα να ξέρεις ότι το internet σου έρχεται απο 550 χλμ. ύψος , σε αυτό το υψόμετρο είναι οι starlink , βλέπω επίσης μεγάλες διακυμάνσεις στις τιμές upload/download που σημαίνει ότι επηρεάζεται απο καιρικά φαινόμενα ? πάντως φαίνεται ότι δεν τραβάει , δεν έχει την απήχηση που θα περίμενε ο Musk.

27000 είναι τα χιλιόμετρα και έτσι είναι το δορυφορικό Internet το έχω στο κέντρο της Θεσσαλονίκης και οι ταχύτητες είναι από 200 έως 400 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Cocomel είπε

Θα σου απαντήσω γιατί είσαι μίζερος.. ναι το σταρ λινκ απευθύνεται σε χώρες σαν την Ελλάδα  αλλά ο λόγος δεν είναι αυτός που λες εσύ , αλλά ο λόγος είναι ότι η Ελλάδα είναι μια ορεινή χώρα με πολλά νησιά και λίγο σχετικά πληθυσμό όταν έχεις μια Αθήνα με 5 εκατομμύρια ποιος ο λόγος να επενδύσεις στο Καρπενήσι πχ ....  Στην ουσία εμένα στο χωριό μου ήρθε το ίντερνετ το 2018 με ευρωπαϊκό πρόγραμμα και το περίμενα από το 2004, και έχω γραμμή 50

Και πάλι μιλάς για σένα και το χωριό σου.Υπαρχουν κι άλλα χωριά λοιπόν που δεν έχουν ούτε 1 .Ψαξτο λιγουλακι.Οπως υπάρχουν και πιο ορεινές χώρες από την Ελλάδα και επίσης με νησιά που είναι πολύ πιο προχωρημένες στο ίντερνετ και κυρίως πολύ πιο φτηνές.Δεν αναφέρω ποιες, που και πως μπορείς να γκουγκλαρεις.Τελος για κοίτα στο λεξικό τι σημαίνει μίζερος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, jimka1960 είπε

27000 είναι τα χιλιόμετρα και έτσι είναι το δορυφορικό Internet το έχω στο κέντρο της Θεσσαλονίκης και οι ταχύτητες είναι από 200 έως 400 

27000 είναι τα χιλιόμετρα και έτσι είναι το δορυφορικό Internet το έχω στο κέντρο της Θεσσαλονίκης και οι ταχύτητες είναι από 200 έως 400 

Το Starlink δεν είναι ίδιο με το κλασικό δορυφορικό internet σε γεωστατική τροχιά (GEO- Geostationary Equatorial Orbit) στα 35.786 km. Είναι ένα megaconstellation δεκάδων χιλιάδων δορυφόρων σε χαμηλή τροχιά (LEO- Low Earth Orbit) ~550 km που καλύπτουν ολόκληρη την επιφάνεια της Γης.

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μένω σε σπίτι που βρίσκεται εκτός αστικού ιστού. Θεωρητικά τουλάχιστον, η οπτική ίνα φτάνει μέχρι το ΚΑΦΑΟ (or whatever) - πρακτικά, α) δεν έχει σκαφτεί από το κουτί έως τα σπίτια και β) λόγω της υπάρχουσας εναέριας καλωδίωσης, κάθε φορά που φυσάει λίγο παραπάνω ή κάθε φορά που βρέχει έντονα, διακόπτεται η σύνδεση. 

Κι εκεί που πληρώνω 40 ευρώ/μήνα για 200 Mbps, στην πράξη έχω 40-50 Mbps - όταν ο καιρός είναι εντάξει. 

Έβαλα Starlink πληρώνοντας 225 ευρώ τον εξοπλισμό + 70 ευρώ τον Ethernet Adapter (γιατί το Gen2 router δεν έχει θύρα Ethernet) και πληρώνω 40 ευρώ/μήνα κι έχω από 120 έως 300 Mbps χωρίς διακοπές και χωρίς αποσυνδέσεις. 

Τώρα θα βάλω 2ο Starlink στο πατρικό μου, για να αντικαταστήσω δύο 25άρες γραμμές χαλκού (2 Χ 40 ευρώ πάγια) με μία. 

Προφανώς εάν είχα οπτική ίνα μέχρι τα σπίτια μου, θα προτιμούσα την οπτική ίνα. Αλλά στην παρούσα κατάσταση και για το άμεσο μέλλον, για εμένα η σύνδεση Starlink δεν είναι απλώς μονόδρος - είναι σωτηρία! 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, SoullessRider είπε

3.000.000 από 99 χώρες δεν το λες και επιτυχία...
30.000 ανά χώρα πάνω/κάτω....

έχεις δίκαιο!  είναι παραπάνω από επιτυχία, είναι και μονοκρατορία. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...