Προς το περιεχόμενο

3 εκατομμύρια συνδρομητές σε 99 χώρες για τη Starlink


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ στο χωριό έχω wireless ISP που μου δίνει 15Mbps στα 12,5 ευρώ τον μήνα και 24Mbps στα 14,5 ευρώ τον μήνα (το οποίο και έβαλα).

Πριν από αυτό όμως είχα Forthnet και πλήρωνα 24 ευρώ τον μήνα και καλά για 24-άρα και ορισμένες φορές έπιανα το πολύ 3Mbps ενώ άλλες ούτε 1Mbps και ήταν και παράνομο, από την νομοθεσία έπρεπε να μου χρεώνουν μόνο ότι μου παρείχαν.

Τέλος πάντων αν δεν υπήρχε αυτή η μικρή WISP εταιρία θα αναγκαζόμουν κι εγώ να βάλω starling και θα το μοιραζόμασταν με το διπλανό σπίτι, από 20 ευρώ ο κάθε ένας για τόση ταχύτητα δεν το λες και κακό αλλά θέλει και ένα σκασμό λεφτά ο εξοπλισμός που μου φαίνεται λογικό.

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόνο σε περιοχές που δεν υπάρχει υποδομή η που αυτή έχει καταστραφεί είναι χρήσιμο, όταν είμαι σε εξοχικό με το κινητό έχω ταχύτητα 20-30 mbps, και οι εταιρείες δίνουν τους καλοκαιρινούς μήνες απεριόριστα data με 10€, το starlink αν και έχει πολύ καλύτερη ταχύτητα είναι και πολύ ακριβότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθένας με τα δικά του.Ο ένας έχει αυτό ο άλλος το άλλο, καλά κρασα.Το σταρ λινκ απευθύνεται κυρίως σε χώρες σαν και εμάς κυρίως και μετά σε ανεπτυγμένες χώρες (και σε αυτές εκεί που δεν φτάνει το γήινο ίντερνετ, θα έλεγα).Μιλάω γενικά και όχι ειδικά και κυρίως για το Ελλαντα που στο θέμα του ίντερνετ είμαστε ακόμα .... Μη πω καλύτερα , όλοι έχουμε παραδείγματα όσο και να μη θέλουμε να το παραδεχτούμε.Ειναι μακράν η καλύτερη λύση για τον απλό χρήστη για τον επαγγελματία για τον gamer για.... για... ξέρεις τι πληρώνεις και τι παίρνεις και το κυριότερο αν δεν γουστάρεις φεύγεις....!Όσο για τον εξοπλισμό για κοιτάξτε, κάποια μεγάλη ηλεκτρονικη ελληνική αλυσίδα τον έδινε και μάλλον εξακολουθεί να τον δίνει με 250€.Αμα κάποια στιγμή γίνουμε καλύτεροι τότε μπορεί να μη χρειάζεται, αλλά μέχρι τότε μια χαρά είναι το starlink.

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, jonyli said:

Ο καθένας με τα δικά του.Ο ένας έχει αυτό ο άλλος το άλλο, καλά κρασα.Το σταρ λινκ απευθύνεται κυρίως σε χώρες σαν και εμάς κυρίως και μετά σε ανεπτυγμένες χώρες (και σε αυτές εκεί που δεν φτάνει το γήινο ίντερνετ, θα έλεγα).Μιλάω γενικά και όχι ειδικά και κυρίως για το Ελλαντα που στο θέμα του ίντερνετ είμαστε ακόμα .... Μη πω καλύτερα , όλοι έχουμε παραδείγματα όσο και να μη θέλουμε να το παραδεχτούμε.Ειναι μακράν η καλύτερη λύση για τον απλό χρήστη για τον επαγγελματία για τον gamer για.... για... ξέρεις τι πληρώνεις και τι παίρνεις και το κυριότερο αν δεν γουστάρεις φεύγεις....!Όσο για τον εξοπλισμό για κοιτάξτε, κάποια μεγάλη ηλεκτρονικη ελληνική αλυσίδα τον έδινε και μάλλον εξακολουθεί να τον δίνει με 250€.Αμα κάποια στιγμή γίνουμε καλύτεροι τότε μπορεί να μη χρειάζεται, αλλά μέχρι τότε μια χαρά είναι το starlink.

Έδινε 225 όσο ήταν και η προσφορά από την σελίδα του σταρλινκ. Πλέον ξανά 349

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, nzeppos είπε

Εγώ το μόνο που ξέρω ήταν ότι αν δεν υπήρχε το Starlink, θα ήμουν στα 5-10Mbps και θα παρακαλούσα να γίνει κάποια αναβάθμιση εντός της δεκαετίας. Όσοι βρίσκονται σε παρόμοια θέση οπουδήποτε στον πλανήτη, συγκινούνται βαθύτατα κάθε φορά που ακούν να αναφέρεται το σωτήριο Starlink.

Το Starlink δεν το βάζεις από επιλογή, το βάζεις από ανάγκη.

Ημουν στο ιδιο καραβι με εσενα εδω και 2 χρόνια σχεδον μιας και δεν υπηρχε η λυση στην Περιοχη μου VDSL-FTTH -5G αλλα μονο χαλκός με 24αρα. Μπορω να πω οτι ημουν πάντα ικανοποημένος ποτε δεν ειχα παραπονο απο την υπηρεσια και σε βροχες και σε χιονια σταθερα 200-300Mbps. Την σταμάτησα την υπηρεσία πριν 4 μηνες λογο οτι εβαλε η cosmote 5G στην περιοχη μου και πιανω 600-800 με ping 17-25ms και το εχω με extra sim και μου στοιχιζει 3€ .. Εαν δεν υπηρχε το 5G φυσικα και θα συνεχιζα την υπηρεσια. Καταρχας οι ανθρωποι ειναι επαγγελματιες ..θυμαμαι παλαιοτερα μου ειχε σπασει η βαση απο το πιατο με αερα 10-12Β που ειχε κανει και παρολο που δεν υπηρχε εγγυηση μου ειχαν στειλει μεσα σε 4 ημερες μεσω DHL καινουργια βαση χωρις χρεωση.. Να το χαιρεσε φιλε μου ειναι οτι καλυτερο.. Μολις γινει και ο groundstation στην ελλαδα το ping θα σου πέσει κατα πολύ...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εξαιρετικό το starlink. Και έπεσε και η τιμή του λίγο ακόμα και θα μπει σε πολύ περισσότερα σπίτια. Λέμε για τον εξοπλισμό αλλά και όσοι έχουμε 5G router και δουλεύουμε κάρτα sim 300αρες δώσαμε. Απλά τα δίνεις μία φορά και μετά ξενοιάζεις. Όπου υπάρχει καλό 5G πιστεύω είναι προτιμότερο κυρίως του χαμηλού latency και του μεγάλου upload αλλά σε περιοχές που και εκεί είναι χάλια η κινητή το starlink είναι μονόδρομος. Μπράβο στον musk μερικοί τον κοροϊδεύουν αλλά κάτι τέτοιοι άνθρωποι πάνε μπροστά τον κόσμο. Κάποτε με το PayPal και τώρα με tesla starlink SpaceX δειχνει το δρόμο και κάνει καλύτερες τις ζωές αρκετών ανθρώπων. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως με έσωσε στο εξοχικό μιας και καλωδιακά μόνο ADSL μπορούσα να είχα και αυτή εντελώς προβληματική.

Ταχύτητες εξαιρετικές, με μικρές διακυμάνεις που πρακτικά δεν επηρρεάζουν σε κάτι. Αυτό που με έχει εντυπωσιάσει είναι το χαμηλό lag, πρώτη φορά παίζω με τόσο χαμηλό ping.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ευθύνεται το starlink για αυτό το γεγονός βέβαια, καθώς δεν είναι κατασκευασμένο για στρατιωτικούς σκοπούς, αλλά εύκολα "πέφτει" με αντίμετρα. Η  Ρωσία το κάνει συνεχώς και δημιουργεί προβλήματα στον Ουκρανικό στρατό που βασίζεται σε αυτό Πηγή

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Arkin είπε

Όπου υπάρχει καλό 5G πιστεύω είναι προτιμότερο κυρίως του χαμηλού latency και του μεγάλου upload

Αυτά τα προγράμματα όμως έχουν όρια χρήσης 200gb και 400gb αν δεν κάνω λάθος. Θα μου πεις είναι πάρα πολλά και δεν τρώγονται, αλλά δεν είναι και απεριόριστα .
Μου διαφεύγει κάτι; ή δέχεστε ότι 400 είναι πολλά και δεν καταναλώνονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, APOMICHALIS είπε

Αυτά τα προγράμματα όμως έχουν όρια χρήσης 200gb και 400gb αν δεν κάνω λάθος. Θα μου πεις είναι πάρα πολλά και δεν τρώγονται, αλλά δεν είναι και απεριόριστα .
Μου διαφεύγει κάτι; ή δέχεστε ότι 400 είναι πολλά και δεν καταναλώνονται

Όχι. Extra Sim έχω από gigamax unlimited με απεριόριστα. Τρώω 10 15tb το μήνα χωρίς πρόβλημα με full ταχύτητες. 

Και το cosmote neo απεριόριστα έχει. Η Vodafone έχει όριο 300gb που είναι απαράδεκτο η wind δεν γνωρίζω. Η cosmote έχει άπειρα κυριολεκτικά. 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jonyli είπε

Ο καθένας με τα δικά του.Ο ένας έχει αυτό ο άλλος το άλλο, καλά κρασα.Το σταρ λινκ απευθύνεται κυρίως σε χώρες σαν και εμάς κυρίως και μετά σε ανεπτυγμένες χώρες (και σε αυτές εκεί που δεν φτάνει το γήινο ίντερνετ, θα έλεγα).Μιλάω γενικά και όχι ειδικά και κυρίως για το Ελλαντα που στο θέμα του ίντερνετ είμαστε ακόμα .... Μη πω καλύτερα , όλοι έχουμε παραδείγματα όσο και να μη θέλουμε να το παραδεχτούμε.Ειναι μακράν η καλύτερη λύση για τον απλό χρήστη για τον επαγγελματία για τον gamer για.... για... ξέρεις τι πληρώνεις και τι παίρνεις και το κυριότερο αν δεν γουστάρεις φεύγεις....!Όσο για τον εξοπλισμό για κοιτάξτε, κάποια μεγάλη ηλεκτρονικη ελληνική αλυσίδα τον έδινε και μάλλον εξακολουθεί να τον δίνει με 250€.Αμα κάποια στιγμή γίνουμε καλύτεροι τότε μπορεί να μη χρειάζεται, αλλά μέχρι τότε μια χαρά είναι το starlink.

Θα σου απαντήσω γιατί είσαι μίζερος.. ναι το σταρ λινκ απευθύνεται σε χώρες σαν την Ελλάδα  αλλά ο λόγος δεν είναι αυτός που λες εσύ , αλλά ο λόγος είναι ότι η Ελλάδα είναι μια ορεινή χώρα με πολλά νησιά και λίγο σχετικά πληθυσμό όταν έχεις μια Αθήνα με 5 εκατομμύρια ποιος ο λόγος να επενδύσεις στο Καρπενήσι πχ ....  Στην ουσία εμένα στο χωριό μου ήρθε το ίντερνετ το 2018 με ευρωπαϊκό πρόγραμμα και το περίμενα από το 2004, και έχω γραμμή 50

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το περιμενω στις επομενες μερες, στην περιοχη που ειμαι πληρωνω κοσμοκλεφτ 50αρα με 22 καθαρα, με εξτρα σιμ που μου δινει 200gb/μηνα και το παει 48/5 και πληρωνω 30 στο συνολο, 25 και 4,90 τα εξτρα.

Τωρα με 40 τον μηνα που λεει παγιο, ας εχω και 200, παλι κερδισμενος θα βγω.

Η προοπτικη οπτικης στην περιοχη μου ειναι 4-5 χρονια, οποτε κλαιν.

Φτανει πια με την κοροιδια.

Θα τα δινω στον Ελον και θα δω πως ειναι και εγω να εχω ιντερνετ ανταξιο της εποχης μου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, SoullessRider είπε

3.000.000 από 99 χώρες δεν το λες και επιτυχία...
30.000 ανά χώρα πάνω/κάτω....

Ο ορισμός του δεν έχω ιδέα για τι πράγμα μιλάω.

Μέσα σε ούτε 4 χρόνια έχει ήδη ξεπεράσει τα 3εκ ενώ η δεύτερη μεγαλύτερη εταιρεία στον κόσμο, η  HughesNet, μετά από 28 χρόνια έχει 1εκ πελάτες, κάτω 500.000 από όταν ξεκίνησε η λειτουργία του starlink.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το ανακάτεμα της πολιτικής στις ιδιωτικές επιχειρήσεις μόνο ζημιά κάνει.

Και την Nvidia της έκαναν ζημιά στην Κινεζική αγορά με τον περιορισμό των πωλήσεων εκει και τη starlink την ανακατεύουν στον πόλεμο στην Ουκρανία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...