Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για canon ts3100


Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχω έναν canon ts3150 (545/546) εδώ και 1 χρόνο. Τώρα μου τελείωσαν τα πρώτα μελάνια. Το μαύρο δε τυπώνει καθόλου, το έγχρωμο κάτι βγάζει.

Πριν από αυτόν είχαν έναν άλλον canon ο οποίος έβγαλε 14χρόνια. έβαζα επαναγεμισμένα μελάνια (PG40, CL46), είχα αγοράσει και χύμα μελάνι (ό,τι να ναι κιόλας) και γέμιζα μόνος και μια στο τόσο όταν τα γνήσια μελάνια παρέδιδαν το πνεύμα αγόραζα και κανένα γνήσιο και πάλι από την αρχή. Μια χαρά μου είχε βγει, γι αυτό αγόρασα πάλι canon.

Αλλά απ ότι φαίνεται οι καλές εποχές περάσαν ανεπιστρεπτί.

Ξεκινάω λοιπόν και γεμίζω μόνος το μαύρο μελανάκι με χύμα μελάνι που είχα. Αφού λοιπόν μου πετούσε κάποια errors και μετά από προσπάθειες, άρχισε να τυπώνει αλλά μαύρο δεν έβγαζε. Ίσως κάτι αχνές γραμμές σαν κώδικα μορς.

Για να μη τα πολυλογώ, άν ξέρει κανείς.Ο συγκεκριμένος εκτυπωτής δουλεύει με συμβατά ή έχουν βρει κάποιο κόλπο και δε γίνεται; Να ξέρω αν είναι να μη προσπαθήσω. Αλλιώς μπορεί να φταίει το χύμα μελάνι που έβαλα επειδή το έχω καιρό. Αν φταίει αυτό τουλάχιστον να μη γεμίσω και το έγχρωμο και το χαλάσω.Τώρα θα αναγκαστώ να αγοράσω μαύρο. Αλλά αν αγοράσω το σετ, κοστίζει 50€. όσο και εκτυπωτής. Μπορεί να αλλάζω μελάνι 1 φορά το χρόνο αλλά δε μου κάθεται καλά να δίνω 50€+. Είχα συνηθίσει στο τζαμπε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, b00mb00m είπε

έχω έναν canon ts3150 (545/546) εδώ και 1 χρόνο. Τώρα μου τελείωσαν τα πρώτα μελάνια. Το μαύρο δε τυπώνει καθόλου, το έγχρωμο κάτι βγάζει.

Πριν από αυτόν είχαν έναν άλλον canon ο οποίος έβγαλε 14χρόνια. έβαζα επαναγεμισμένα μελάνια (PG40, CL46), είχα αγοράσει και χύμα μελάνι (ό,τι να ναι κιόλας) και γέμιζα μόνος και μια στο τόσο όταν τα γνήσια μελάνια παρέδιδαν το πνεύμα αγόραζα και κανένα γνήσιο και πάλι από την αρχή. Μια χαρά μου είχε βγει, γι αυτό αγόρασα πάλι canon.

Αλλά απ ότι φαίνεται οι καλές εποχές περάσαν ανεπιστρεπτί.

Ξεκινάω λοιπόν και γεμίζω μόνος το μαύρο μελανάκι με χύμα μελάνι που είχα. Αφού λοιπόν μου πετούσε κάποια errors και μετά από προσπάθειες, άρχισε να τυπώνει αλλά μαύρο δεν έβγαζε. Ίσως κάτι αχνές γραμμές σαν κώδικα μορς.

Για να μη τα πολυλογώ, άν ξέρει κανείς.Ο συγκεκριμένος εκτυπωτής δουλεύει με συμβατά ή έχουν βρει κάποιο κόλπο και δε γίνεται; Να ξέρω αν είναι να μη προσπαθήσω. Αλλιώς μπορεί να φταίει το χύμα μελάνι που έβαλα επειδή το έχω καιρό. Αν φταίει αυτό τουλάχιστον να μη γεμίσω και το έγχρωμο και το χαλάσω.Τώρα θα αναγκαστώ να αγοράσω μαύρο. Αλλά αν αγοράσω το σετ, κοστίζει 50€. όσο και εκτυπωτής. Μπορεί να αλλάζω μελάνι 1 φορά το χρόνο αλλά δε μου κάθεται καλά να δίνω 50€+. Είχα συνηθίσει στο τζαμπε

Αγαπητέ φίλε, αυτή η κατηγορία μηχανημάτων έχει συνήθως ποιοτικά συμβατά, όχι απαραίτητα σε πολύ χαμηλή τιμή. Ένα σετ μαύρο και έγχρωμο για τον συγκεκριμένο εκτυπωτή κοστίζει 37€ με 15% επιπλέον μελάνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/5/2024 στις 12:35 ΜΜ, b00mb00m είπε

Είχα συνηθίσει στο τζαμπε

Τζαμπε σε εκτυπωτη, μονο σε ασπρομαυρο laser και παλαιοτερης γενιας.

Μακαρι να σου κρατησει ο canon, αν και δεν το βλεπω. Αυτοι πλεον ειναι μιας χρησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

πήρα ένα συμβατό μαύρο για δοκιμή. Για αρχή καλά τα πάμε. Το αναγνώρισε και μάλιστα το έδειξε γεμάτο και τύπωσε κανονικά. θα αγοράσω και το έγχρωμο μάλλον

Το κακό της υπόθεσης είναι ότι η τιμή του είναι παραπλήσια του γνησίου.

Επειδή μ αρέσει να σκαλίζω όμως, έχετε να προτείνετε χύμα μελάνι (aliexpress ?) να δοκιμάσω αν δουλέψει αν γεμίσω το έγχρωμο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, b00mb00m είπε

πήρα ένα συμβατό μαύρο για δοκιμή. Για αρχή καλά τα πάμε. Το αναγνώρισε και μάλιστα το έδειξε γεμάτο και τύπωσε κανονικά. θα αγοράσω και το έγχρωμο μάλλον

Το κακό της υπόθεσης είναι ότι η τιμή του είναι παραπλήσια του γνησίου.

Επειδή μ αρέσει να σκαλίζω όμως, έχετε να προτείνετε χύμα μελάνι (aliexpress ?) να δοκιμάσω αν δουλέψει αν γεμίσω το έγχρωμο; 

Στο μαύρο σπάνια κάθεται η στραβή. Στο έγχρωμο θα σου έρθει (αν έρθει) ο λογαριασμός. Όσο για το επαναγέμισμα, μπορεί και στην Ελλάδα να βρεις, αν ψάξεις. Αν τελικά το κάνεις πράξη, ενημέρωσέ μας αν πέτυχε. Έτσι κι αλλιώς το κέφι σου θα κάνεις, οπότε... κερδισμένος θα βγεις. Καλή επιτυχία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...