Προς το περιεχόμενο

Τέλος εποχής: Μετά από 30 χρόνια, το ICQ κλείνει στις 26 Ιουνίου


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από τα παλιότερα προγράμματα από ονλάιν που θυμάμαι ήταν το limewire... Το ICQ, mIRC κλπ τα θυμάμαι αμυδρά, αν και η πρώτη επαφή με άμεσα μηνύματα ήταν λίγο αργότερα με το MSN Messenger, από το οποίο ακόμη πρέπει να έχω κρατημένες συνομιλίες κάπου... Αξέχαστες εποχές..!

Τώρα ακόμη και το SKype που ήταν το πρώτο πλήρες με βίντεο, κλήση και μηνύματα, θεωρείται δεινόσαυρος και πάει για συγχώνευση με άλλες πλατφόρμες της Microsoft αν δεν κάνω λάθος (Teams κλπ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, FELIX είπε

IRC,ICQ,NETMEETING..ωραιες εποχες.Περιμεναμε να βραδυασει για να ειναι φτηνη η κληση με dial up

   Νομίζω είχε ΕΠΑΚ τότε, όλη μέρα ίδια πολύ μειωμένη, σε σχέση με τις αστικές χρεώσεις, τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

7514320 .... !!!!! Και όμως υπάρχει ακόμα και συνδέεται !!!! Βέβαια online δεν είναι κάνεις :(

Screenshot_2024-05-25-19-24-55-949_com.android.chrome.jpg

Επεξ/σία από GaGaS_Thess
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Stam53 είπε

   Νομίζω είχε ΕΠΑΚ τότε, όλη μέρα ίδια πολύ μειωμένη, σε σχέση με τις αστικές χρεώσεις, τιμή.

Αν είχες ψηφιακή γραμμή. Εμείς που ήμασταν με αναλογική ήμασταν μάγκες 24/7, μέχρι και FIFA 98/WC/99 παίζαμε άνετοι.

Και internet με Eurolink.

Επεξ/σία από RedEnergy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

86748378, νομίζω οτι το killer app ήταν το Gtalk που τα διέλυσε όλα και μετά ήρθαν ολα τα άλλα και ετσι σκότωσαν και το gtalk και το έβαλαν στο νεκροταφείο όπως τόσες άλλες γαμηστερές εφαρμογές της google....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια φαση, θυμαμαι ενα διαστημα εκανα Login απο java app μεσω του SE K800i οπως επισης και στο msn messenger.

Ακομα συνδεεται αλλα ολες οι επαφες, offline. Παμε γι'αλλα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Stam53 είπε

   Νομίζω είχε ΕΠΑΚ τότε, όλη μέρα ίδια πολύ μειωμένη, σε σχέση με τις αστικές χρεώσεις, τιμή.

Ναι είχαν ΕΠΑΚ.Αλλά κόστιζε η ώρα 120δρχ από τις 8 το πρωί έως τις 10 το βράδυ,και μετά μειωνόταν στις 60δρχ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, GaGaS_Thess said:

7514320 .... !!!!! Και όμως υπάρχει ακόμα και συνδέεται !!!! Βέβαια online δεν είναι κάνεις :(

Screenshot_2024-05-25-19-24-55-949_com.android.chrome.jpg

πωω προσφατα μπηκα ξανα στο hi5 και ηταν ετσι η κατασταση. ολοι ειχαν 10χρονια+ να μπουν. 

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, UnderZer0 είπε

Μόλις τελείωσα την πρόταση απλά θυμήθηκα το νούμερο. Δεν πίστευα οτι το θυμόμουν. Σοκ

Το θυμάμαι και εγώ. Καλά πως είναι δυνατόν; Μου κάνει τρομερή εντύπωση. Εντωμεταξύ δε θυμάμαι τι έφαγα προχθες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Ne0n είπε

Άφησε δυνατή παρακαταθήκη...Πριν το κλείσετε όσοι είστε ακόμα ενεργοί κρατήστε το ιστορικό του για να θυμάστε, ποιος ξέρει ίσως χρειαστεί ξανά στο μέλλον ως εργαλείο χαμηλής τεχνολογίας εάν ξεσπάσει καμμιά εξέγερση των μηχανών 😅

όσοι το έχουνε ας κρατήσουν ιστορικό για να θυμούνται οτι κάποτε ήταν παληκάρια...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Icq και napster...όλη μέρα μπλα μπλα και γνωριμίες με κοπέλες...κανονικά αυτά με.dial up συνσεση..τι tinder και μαλ#@€...ωραίες εποχές..γερασαμε...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Stam53 είπε

   Νομίζω είχε ΕΠΑΚ τότε, όλη μέρα ίδια πολύ μειωμένη, σε σχέση με τις αστικές χρεώσεις, τιμή.

Από όσο θυμάμαι το ΕΠΑΚ έγινε επί σημίτη μετά από πολλές διαμαρτυρίες γιατί έπεφτε 1 μοναδα χρέωσης ανά λεπτό έτσι με ΕΠΑΚ την  ημερα έπεφτε 1 μονάδα χρέωσης ανά 3 λεπτά internet το βραδυ 1 μονάδα χρέωσης ανά 7 λεπτά internet.

Εάν είχες αναλογικό όσο ήσουν online η 1 λεπτό η 24 ώρες ήταν 1 μονάδα χρέωσης βεβαια μέχρι το 2000 δε νομίζω υπήρχαν ειδικά σε αστικές περιοχές κάποια τέτοια αναλογικά κέντρα.

Είτε με επακ είτε χωρίς επακ με τα ψηφιακά κέντρα του ο ΟΤΕ μας είχε ρουφήξει το αίμα με το μπουρι της σόμπας πλερώναμε τον χαλκό τους για διαμάντι.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, radeon9700 είπε

Είτε με επακ είτε χωρίς επακ με τα ψηφιακά κέντρα του ο ΟΤΕ μας είχε ρουφήξει το αίμα με το μπουρι της σόμπας πλερώναμε τον χαλκό τους για διαμάντι.

Άστα...Πήρα τον πρώτο Η/Υ 20/9/1999.Στην αρχή έμπαινα μόνο 1 ώρα το βράδυ.Αλλά σιγά σιγά άρχισα να μπαίνω και την ημέρα,αποτέλεσμα να έρθει ένας λογ/σμος κάπου 60.000δρχ τότε...Έπρεπε να πληρώνουμε και πάροχο...Στην αρχή είχα 6 μήνες ΟΤΕΝΕΤ με κουπόνια που είχα μαζέψει από το Βήμα της Κυριακής.Μετά έπαιρνα Compulink και είχα βρει ένα μαγαζί που πούλαγε φθηνές συνδρομές στην Internet Hellas...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...