Προς το περιεχόμενο

Τέλος εποχής: Μετά από 30 χρόνια, το ICQ κλείνει στις 26 Ιουνίου


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, FELIX είπε

IRC,ICQ,NETMEETING..ωραιες εποχες.Περιμεναμε να βραδυασει για να ειναι φτηνη η κληση με dial up

Για να κοιμηθούν οι γονείς και να μην πάρουν χαμπάρι οτι έχουμε κάνει κατάληψη την γραμμή και δεν θα μπορεί να τους καλέσει κάποιος σε περίπτωση ανάγκης.

  • Like 10
  • Thanks 2
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

8 minutes ago, NickTheGreek said:

Γλυκόπικρο νέο. Αναμνήσεις που ξυπνάει από τον λήθαργο η συγκεκριμένη εφαρμογή...Άλλες εποχές, πιο αγνές ή τουλάχιστον έτσι μου φαίνεται εμένα. Τα αθώα χρόνια ενηλικίωσης του internet με ICQ, Napster, Winamp, mirc..

Ηταν πιο αγνές γιατί υπήρχε η ανάγκη της δημιουργίας και της εξερεύνησης ...ακόμη και μέσα στα chat rooms....υπήρχε και η γλύκα της προσμονής... Τώρα ταχύτητα,  selfies, φίλτρα, χαμένος χρόνος επικοινωνίας για την εικόνα και μόνο.  Είναι τεράστια η κουβέντα για την τεχνολογική εξέλιξη στις νέες γενιές...

  • Like 9
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλη δεκαετίας 90. Μια άλλη εποχή. Πιο αθώα. Της ανακάλυψης νέων πραγμάτων. Έτσι είναι στην αρχή με κάθε τι νέο. Γύρισα πολλά χρόνα λοιπόν πίσω με την ανακοίνωση για το ICQ.

Μια μια μικρή αναζήτηση στο Google κάποιοι ήχοι του παρελθόντος άμεσα συνυφασμένοι με τις όποιες αναμνήσεις.

 

  • Like 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Exosia είπε

Ήταν εντυπωσιακά πολύ μπροστά από την εποχή του, γιαυτό μάλλον δεν αναπτύχθηκε όπως θα έπρεπε.

Μεγάλη κουβέντα είπες. Πόσα και πόσα συστήματα και εφαρμογές μπροστά από την εποχή τους δεν ευδοκίμησαν επειδή ο κόσμος δεν μπορούσε να αντιληφθεί τη χρησιμότητά τους εκείνη την εποχή....

Επεξ/σία από hyperspaced
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηταν τοσο μπροστα που για μεγαλη περιοδο ειχε και την δυνατοτητα αποστολης sms και μαλιστα μπορουσες να παρεις και απαντηση.
Το θυμαμαι καλα, καθως ηταν απο τους λιγους τροπους για να στελνεις ανωνυμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λες τώρα!!! Λειτουργεί ακόμα μέχρι σήμερα; Απίστευτο μου φαίνεται...

Δεν θυμάμαι καν αν η τελευταία φορά που το χρησιμοποιήσα ήταν πριν ή μετά το 2000!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

948821 ναι το θυμάμαι ακόμα το password δεν είμαι σίγουρος έχω στο μυαλό μου 2-3 που πρέπει να είναι !!! ώρες εποχές οι μονοι τσακωμοί στην οικογένεια ήταν όταν ερχόταν ο λογαριασμός του ΟΤΕ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άφησε δυνατή παρακαταθήκη...Πριν το κλείσετε όσοι είστε ακόμα ενεργοί κρατήστε το ιστορικό του για να θυμάστε, ποιος ξέρει ίσως χρειαστεί ξανά στο μέλλον ως εργαλείο χαμηλής τεχνολογίας εάν ξεσπάσει καμμιά εξέγερση των μηχανών 😅

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...