Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα στο PlayStation Plus Streaming


Loup-Garou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλαράκια μου δυστυχώς
Οπως βλέπεται και στην φωτό, από τον φίλο μου που συνδέθηκα στο PS5 του, μου στριμάρει μια χαρά
Αρα η λογική λέει οτι φταίει η κονσόλα μου
Το μπέρδεμα είναι ότι έφερα στο σπίτι κονσόλα PS4 του γαμπρού μου και σε αυτή έβγαζε error
Τώρα θέλω, ΑΝ κάποιος έχει PS4 και Premium συνδρομή, να τσεκάρει αν του βγάζει error

Στιγμιότυπο από 2024-05-27 22-14-35.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το δικτυο το αποκλεισαμε 100%? Μηπως στο αλλο απλα εφταιγε η υπερβολικα χαμηλη ταχυτητα? Δηλαδη στην μια να ειναι αργη, και στην δικια σου οντως απλα να εχει θεμα. Δοκιμασε να κλεισεις το ρουτερ για καποια λεπτα. Θυμασαι αν εγινε καποια αλλαγη οταν σταματησε να παιζει? Εισαι σε past path? Ποιος παροχος? @poulinos μηπως και μπορεις να βοηθησεις γιατι δεν μπορει να στριμαρει ξαφνικα στο σπιτι του

https://www.playstation.com/en-bg/ps-plus/getting-started/#:~:text=To stream games to your,connection of at least 15Mbps.

  • An active broadband connection (we recommend 5 Mbps or higher)
Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Κάτι δεν κολλάει.

  • Αν δύο διαφορετικές κονσόλες βγάζουν το ίδιο error στην ίδια γραμμή, τότε δεν φταίει η κονσόλα
  • Αν το ίδιο account streamάρει κανονικά σε άλλη κονσόλα, τότε δεν φταίει το account.
  • Αν η ίδια κονσόλα βγάζει το ίδιο error σε διαφορετικές γραμμές, τότε δεν φταίει η γραμμή.

Δεν μπορεί να μην φταίει κάτι από τα παραπάνω, είναι κουκιά μετρημένα. Είναι είτε πρόβλημα της κονσόλας, είτε πρόβλημα του λογαριασμού, είτε πρόβλημα της γραμμής.

Ας τα πάρουμε ένα-ένα:

(α) Επειδή ο λογαριασμός streamαρε κανονικά σε άλλη κονσόλα και επειδή δεν μοιάζει να έχει πρόβλημα, αφού είπες ότι έχει region Greece και η αγορά της συνδρομής έγινε από το ελληνικό store, θα θεωρήσουμε ότι δεν έχει κάποιο πρόβλημα ο λογαριασμός (να έχει γίνει banned or smth). Στο store μπαίνει κανονικά, σωστά; Μπορείς να κατεβάσεις locally τα games της συνδρομής, έτσι;

(β) Αν θεωρήσουμε ότι έχει κάποιο θέμα η κονσόλα, τότε λογικά με factory reset θα λυθεί, ειδικά από τη στιγμή που πιο παλιά σου δούλευε κομπλέ. Ξεκίνα από εκεί, κάνε επαναφορά.

(γ) Αν δεν λυθεί το πρόβλημα με reset, τότε λογικά θα είναι πρόβλημα της γραμμής ή του router. Πράγμα που σημαίνει ότι δοκιμάζοντας σε άλλη γραμμή θα πρέπει να παίξει. Για να επιβεβαιώσουμε ότι είναι θέμα της γραμμής ή του router, και απο τη στιγμή που δεν έχεις σήμα για να δουλέψει το hotspot- θα πρέπει να πάρεις την κονσόλα σου σε κάποιο άλλο σπίτι και να τη δοκιμάσεις:

  1. Αν δουλέψει σε άλλο σπίτι, τότε έχει πρόβλημα η γραμμή ή το router σου. Ξεκινάς με επαναφορά στο router. Αν και πάλι δεν λυθεί, επικοινωνείς με τον πάροχό σου να του αναφέρεις το πρόβλημα και να σε ενημερώσουν τι αλλαγές έχουν κάνει στη γραμμή σου.
  2. Αν δεν δουλέψει ούτε σε άλλο σπίτι, τότε γυρνάμε στο (β), σημαίνει ότι έχει πρόβλημα η κονσόλα σου, πρόβλημα που δεν λύθηκε με το reset. Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να επικοινωνήσεις με την Sony για να τη στείλεις στο service.

Σε όσες δοκιμές κάνεις, η κονσόλα να είναι συνδεδεμένη με καλώδιο στο router.

Νομίζω ότι τα κάλυψα όλα, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο, πραγματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 27/05/2024 at 22:31, SabotazNic said:

Το δικτυο το αποκλεισαμε 100%? Μηπως στο αλλο απλα εφταιγε η υπερβολικα χαμηλη ταχυτητα? Δηλαδη στην μια να ειναι αργη, και στην δικια σου οντως απλα να εχει θεμα. Δοκιμασε να κλεισεις το ρουτερ για καποια λεπτα. Θυμασαι αν εγινε καποια αλλαγη οταν σταματησε να παιζει? Εισαι σε past path? Ποιος παροχος? @poulinos μηπως και μπορεις να βοηθησεις γιατι δεν μπορει να στριμαρει ξαφνικα στο σπιτι του

https://www.playstation.com/en-bg/ps-plus/getting-started/#:~:text=To stream games to your,connection of at least 15Mbps.

  • An active broadband connection (we recommend 5 Mbps or higher)

με καλυψε ο Malthador.γενικως θελει δοκιμες τα τρια πραγματα. console, account, router αφου ενα απο ολα πρεπει να ειναι.εκτος αν μια στο εκατομμυριο υπαρχει το θεμα με συγκεκριμενο PROVIDER πχ με cosmote επειδη μπορει να βγαινει απο cgnat.

και το hotspot βγαινει απο cgnat. η nova δεν βγαινει απο cgnat με τον τροπο της cosmote.οποτε μενει να μας πει τον παροχο ή τους παροχους που εχει κανει δοκιμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λογικά είναι η PS4 κονσόλα
Aλλα έβαλα και το PS4 του γαμπρού μου και σε αυτό μου έβγαζε error
Δοκίμασα και με hotspot απο το κινητό και έβγαζε error [Cosmokarta]
Μετά πήγα την κονσολα σε μια θεια μου το συνδεσα εκει και παλι μου εβγαλε error [Cosmote]
Hρθε ενας φίλος και συνδεθηκε στην κονσολα μου και σε αυτον έβγαζε error
Mετα πήγα στον ίδιο φίλο μου που εχει PS5, συνδέθηκα από εκει και τελικά έπαιξε [Cosmote]

Ο γαμπρός μου περιμένει αναβάθμιση Nova στην γραμμη σε 50αρα και θα κάνω μια τελευταια δοκιμή στο δικό του PS4 να δω τι θα βγαλει
Ψάχνω και κάποιον που να έχει PS4 με PS Plus Premium συνδρομη να μου επιβεβαιώσει οτι παιζει
Στο reddit που κοιτούσα, κόσμος που έχει το ίδιο πρόβλημα, εδω και χρόνια δεν έχει βρει λύση
Eγω ειμαι με Nova

YΓ: Ολες οι δοκιμες έγιναν με καλώδιο ethernet

Επεξ/σία από Loup-Garou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσες μέρες πάντως με ένα factory reset ίσως να είχες βγάλει άκρη... Οκ αν έχεις αργό ίντερνετ είναι μπελάς, αλλά για να έπαιζε παλιά και όχι τώρα, μαλλον κάτι άλλαξε στις ρυθμίσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/6/2024 στις 1:12 ΠΜ, SabotazNic είπε

Τόσες μέρες πάντως με ένα factory reset ίσως να είχες βγάλει άκρη... Οκ αν έχεις αργό ίντερνετ είναι μπελάς, αλλά για να έπαιζε παλιά και όχι τώρα, μαλλον κάτι άλλαξε στις ρυθμίσεις. 

Αν δεν κανω λαθος θα σβηστούνε και τα παιχνίδια που εχω μεσα
Δεν ψήνομαι να τα ξανακατεβάσω
Update: Τελικά φταίει 100%  η κονσόλα
Συνδέθηκα από την κονσόλα του γαμπρού μου με την νεα συνδεση που εκανε σε 50αρα και επαιξε streaming

ΥΓ: Οταν λεμε factory reset εννοούμε αρχικοποίηση;

Επεξ/σία από Loup-Garou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 05/06/2024 at 20:09, Loup-Garou said:

Αν δεν κανω λαθος θα σβηστούνε και τα παιχνίδια που εχω μεσα
Δεν ψήνομαι να τα ξανακατεβάσω
Update: Τελικά φταίει 100%  η κονσόλα
Συνδέθηκα από την κονσόλα του γαμπρού μου με την νεα συνδεση που εκανε σε 50αρα και επαιξε streaming

ΥΓ: Οταν λεμε factory reset εννοούμε αρχικοποίηση;

ναι αρχικοποιηση.ναι θα σβηστουν ολα και θα πρεπει να τα ξανακατεβασεις.μικρο το κακο απλα θα το βαλεις να κατεβαζει για χ ωρες αναλογως την συνδεση σου. με τα saves δεν ξερω τι παιζει πως δηλαδη θα τα κρατησεις.

On 05/06/2024 at 01:12, SabotazNic said:

Τόσες μέρες πάντως με ένα factory reset ίσως να είχες βγάλει άκρη... Οκ αν έχεις αργό ίντερνετ είναι μπελάς, αλλά για να έπαιζε παλιά και όχι τώρα, μαλλον κάτι άλλαξε στις ρυθμίσεις. 

ενα reset/factory reset παντου βοηθαει και ειναι μια ωραια δοκιμη παντα.

On 05/06/2024 at 20:09, Loup-Garou said:

Αν δεν κανω λαθος θα σβηστούνε και τα παιχνίδια που εχω μεσα
Δεν ψήνομαι να τα ξανακατεβάσω
Update: Τελικά φταίει 100%  η κονσόλα
Συνδέθηκα από την κονσόλα του γαμπρού μου με την νεα συνδεση που εκανε σε 50αρα και επαιξε streaming

ΥΓ: Οταν λεμε factory reset εννοούμε αρχικοποίηση;

δοκιμασε την κονσολα σου στο γαμπρο σου και στην νεα συνδεση. στο γαμπρο σου μπηκες με το account σου να υποθεσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/6/2024 στις 12:25 ΠΜ, poulinos είπε

δοκιμασε την κονσολα σου στο γαμπρο σου και στην νεα συνδεση. στο γαμπρο σου μπηκες με το account σου να υποθεσω?

Ναι δοκίμασα από την κονσολα του γαμπρου μου και παιζει κανονικά
Τωρα για την κονσολα θα το κανω ποιο μετα γιατι εχω μεσα μεγαλα παιχνιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Loup-Garou είπε

Ναι δοκίμασα από την κονσολα του γαμπρου μου και παιζει κανονικά
Τωρα για την κονσολα θα το κανω ποιο μετα γιατι εχω μεσα μεγαλα παιχνιδια

Γιατι δεν βάζεις εναν εξωτερικο δίσκο να μεταφερεις εκει τα games και να κανεις μετα επαναφορα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 18/06/2024 at 09:30, Loup-Garou said:

Ναι δοκίμασα από την κονσολα του γαμπρου μου και παιζει κανονικά
Τωρα για την κονσολα θα το κανω ποιο μετα γιατι εχω μεσα μεγαλα παιχνιδια

δεν λεω να την κανεις Hard reset απλα να την πας την δικη σου κονσολα στην νεα συνδεση του γαμπρου σου. με τοσες δοκιμες εχω χασει και εγω την μπαλα 

On 18/06/2024 at 15:35, vorlon68 said:

Γιατι δεν βάζεις εναν εξωτερικο δίσκο να μεταφερεις εκει τα games και να κανεις μετα επαναφορα;

to basiko ειναι πιο πολυ τα saves.ta παιχνιδια τα βαζεις να κατεβουν και ολο το βραδυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, poulinos είπε

to basiko ειναι πιο πολυ τα saves.ta παιχνιδια τα βαζεις να κατεβουν και ολο το βραδυ

Αφου έχει plus, οποτε τα saves υπάρχουν online

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, vorlon68 said:

Μα, αυτό του λέμε τόσο καιρό να κάνει

ας το παει και μια βολτα απο τον γαμπρο του που εχει νεα συνδεση αν καταλαβα καλα πριν το κανει Hard reset. προσωπικα παιζει να ειχα ξεκινησει απο το Hard reset :P παρα να ειχα κανει ολα τα υπολοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...