Προς το περιεχόμενο

OKI c824dn - Τόνερ


Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από georgeole,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σας,

εδώ και ένα 6μηνο έχω πάρει τον oki c824dn και 3 4 φορές έχω αντικαταστήσει όλα τα μελάνια πάντα γνήσια με κόστος το κάθε ένα 170€ περίπου (ασύμφορο), δηλαδή κάθε 2 μήνες θέλει τόνερ.

Υπάρχει κάποια ρύθμιση που να μην ξέρω και να καταναλώνει λιγότερο μελάνι; είναι φυσιολογικό να λέει ο κατασκευαστής 5,000 σελίδες και εμενα να μου βγαίνουν περίπου 2.000 σελίδες;

Τα επόμενα να επιλέξω συμβατά;

Επεξ/σία από dimitris212
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, dimitris212 είπε

Καλημέρα σας,

εδώ και ένα 6μηνο έχω πάρει τον oki c824dn και 3 4 φορές έχω αντικαταστήσει όλα τα μελάνια πάντα γνήσια με κόστος το κάθε ένα 170€ περίπου (ασύμφορο), δηλαδή κάθε 2 μήνες θέλει τόνερ.

Υπάρχει κάποια ρύθμιση που να μην ξέρω και να καταναλώνει λιγότερο μελάνι; είναι φυσιολογικό να λέει ο κατασκευαστής 5,000 σελίδες και εμενα να μου βγαίνουν περίπου 2.000 σελίδες;

Τα επόμενα να επιλέξω συμβατά;

Έτσι κι αλλιώς πρέπει να πας σε συμβατά, ποιοτικά όμως, για να μην έχεις παρατράγουδα. Όσο για τον αριθμό των σελίδων, είναι απλό: Οι σελίδες που δίνουν οι κατασκευαστές αναφέρονται σε 5% επικάλυψη της σελίδας. Όσο αυξάνει το μελάνι που χρησιμοποιείς σε κάθε σελίδα, τόσο μειώνεται ο τελικός αριθμός των σελίδων που αποδίδει το τόνερ. Τέλος, ψάξε στις ρυθμίσεις του εκτυπωτή μήπως βρεις κάποια επιλογή ecoprint ή κάτι παρόμοιο, για να χρησιμοποιεί λιγότερο τόνερ και να εξοικονομείς σελίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, dimitris212 είπε

Υπάρχει κάποια ρύθμιση που να μην ξέρω και να καταναλώνει λιγότερο μελάνι;

Στους ΟΚΙ πρεπει να βαλεις τη φωτεινοτητα αρκετα μειωμενη γιατι τυπωνει πολυ εντονα (δεν θυμαμαι νομιζω +20) και να μειωσεις αρκετα το magenta (αν θυμαμαι στα 4/5, ισως -20). Καλο ειναι να κανεις αυτες τις ρυθμισεις μονιμες.
 

> είναι φυσιολογικό να λέει ο κατασκευαστής 5,000 σελίδες και εμενα να μου βγαίνουν περίπου 2.000 σελίδες;

Αυτο που σου ειπε ο georgeole.


> Τα επόμενα να επιλέξω συμβατά;

Εχω toner που 100% ειναι καλης ποιοτητας, αλλα θα πρεπει να τα γεμιζεις μονος σου.

 

Επεξ/σία από John31
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, John31 είπε

Εχω toner που 100% ειναι καλης ποιοτητας, αλλα θα πρεπει να τα γεμιζεις μονος σου.

Η αλήθεια είναι πως δεν έχει ιδιαίτερο νόημα το γέμισμα, από τη στιγμή ειδικά που κυκλοφορούν στο εμπόριο άριστης ποιότητας εργοστασιακά συμβατά. Αν τώρα κάποιος είναι μερακλής και θέλει να μπει σ' αυτή τη διαδικασία, ΟΚ. Για όλους τους υπόλοιπους όμως και ειδικά τους επαγγελματίες που χρησιμοποιούν μηχανήματα των 1.200+€, όπως αυτός ο ΟΚΙ, δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, georgeole είπε

Έτσι κι αλλιώς πρέπει να πας σε συμβατά, ποιοτικά όμως, για να μην έχεις παρατράγουδα. Όσο για τον αριθμό των σελίδων, είναι απλό: Οι σελίδες που δίνουν οι κατασκευαστές αναφέρονται σε 5% επικάλυψη της σελίδας. Όσο αυξάνει το μελάνι που χρησιμοποιείς σε κάθε σελίδα, τόσο μειώνεται ο τελικός αριθμός των σελίδων που αποδίδει το τόνερ. Τέλος, ψάξε στις ρυθμίσεις του εκτυπωτή μήπως βρεις κάποια επιλογή ecoprint ή κάτι παρόμοιο, για να χρησιμοποιεί λιγότερο τόνερ και να εξοικονομείς σελίδες.

Καλησπέρα,

τι εννοείς ποιοτικά; τι δεν μπορεί να πάει καλά;

πχ το τόνερ δεν θα είναι καλής ποιότητας πχ κακή εκτύπωση; ή θα έχει διαρροές μέσα στον εκτυπωτή;

πως μπορεί να ξέρει κάποιος ποια μαγαζιά πουλάνε ποιοτικά και ποια όχι; (αν δεν υπήρχε το φόρουμ ;) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
1 ώρα πριν, dimitris212 είπε

Καλησπέρα,

τι εννοείς ποιοτικά; τι δεν μπορεί να πάει καλά;

πχ το τόνερ δεν θα είναι καλής ποιότητας πχ κακή εκτύπωση; ή θα έχει διαρροές μέσα στον εκτυπωτή;

πως μπορεί να ξέρει κάποιος ποια μαγαζιά πουλάνε ποιοτικά και ποια όχι; (αν δεν υπήρχε το φόρουμ ;) )

ΠΟΛΛΑ πράγματα μπορεί να πάνε στραβά ειδικά στους έγχρωμους, μη γράψω όμως σεντόνι. Ρωτάς ποια συμβατά είναι ποιοτικά και ποια όχι. Καταρχήν αναγνωρίζονται από την πολύ φτηνή τιμή, η οποία φυσικά τα καθιστά φτηνιάρικα. Ας πούμε ότι πχ ένα original έγχρωμο τόνερ κοστίζει πχ 90€ και υπάρχουν συμβατά με 20-25€, όπως και συμβατά με 8-10€. Αν επιλέξω τα τελευταία για λόγους οικονομίας, τότε... ¨ξύνομαι στη γκλίτσα του τσοπάνη", που λένε και στο χωριό μου. Όσο για τα καταστήματα, ο αρχάριος χρήστης μπορεί να τα αναγνωρίσει από τα χρόνια λειτουργίας, την τεχνογνωσία, την ύπαρξη ISO κλπ κλπ.

ΥΓ Στη δουλειά έχουμε 2 ΟΚΙ C532. Η τετράδα των original έγχρωμων τόνερ κοστίζει χοντρικά 600€, 3 φορές δηλ. την αξία του μηχανήματος. Αγοράζουμε λοιπόν ποιοτικά συμβατά  με 98€ (δεν είναι τυπογραφικό λάθος, ενενήντα οκτώ ευρώ μαζί με τα μεταφορικά) και κάνουμε ΑΡΙΣΤΑ τη δουλειά μας χωρίς να βλέπουμε ουσιαστική διαφορά σε σχέση με τα original.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...