Προς το περιεχόμενο

Νέος στην αγορά εργασίας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Πρόσφατα τελείωσα το πανεπιστήμιο και συγκεκριμένα το τμήμα Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας του ΟΠΑ το οποίο είναι νούμερο 1 σε προτιμήσεις των υποψηφίων για πανελλαδικές στο 4ο πεδίο (βάσεις 2023: 18350). Αναγκάστηκα μετά το πέρας των σπουδών να επιστρέψω στην επαρχία και να βρω δουλειά πάνω στο αντικείμενο σπουδών ή σε συναφές αντικείμενο. Είμαι από τουριστικό νησί και στις 100 αγγελίες για θέση εργασίας οι 95 αφορούν εποχιακή εργασία στον τουρισμό, πολυεθνικές εταιρίες όπως η Deloitte όπως καταλαβαίνετε δεν υπάρχουν οπότε οι ευκαιρίες είναι ΠΟΛΥ περιορισμένες. Βρήκα μια αγγελία όπου ο εργοδότης (εσπατζής/λογιστής) έψαχνε ένα άτομο να βάλει στην ομάδα του το οποίο να ασχολείται με business plans και επιδοτούμενα προγράμματα ΕΣΠΑ. Σε συνέντευξη μου είπε πως αυτό που έχει στο μυαλό του είναι να ασχοληθώ 6 μήνες σαν μια δοκιμαστική περίοδο για να μάθω το αντικείμενο όπου θα παίρνω το 50% του μισθού (340 ευρώ) και μετά από 6 μήνες θα παίρνω τον βασικό μισθό (680 ευρώ). Γνωρίζω ότι οι περισσότεροι απόφοιτοι ξεκινούν από τη κλίμακα των 900-1200 ευρώ. Είναι κοροϊδία ή όχι η συγκεκριμένη πρόταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, stateofmind είπε

Είναι κοροϊδία ή όχι η συγκεκριμένη πρόταση;

Κοροϊδία μόνο; Για μαλάκες κανονικούς ψάχνει ο τύπος. 

Ρίξε μια χλέπα ένα άκυρο και βρες κάτι άλλο. Βέβαια δε θα σου πω ψέματα είναι δύσκολη η περίπτωση σου. Αμφιβάλλω αν θα βρεις κάτι νορμαλ σε νησί και για εμένα σκέψου σοβαρά το ενδεχόμενο να φύγεις για κάποια πόλη.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

ακριβώς όπως τα λέει ο BlueBlade, για μαλάκες ψάχνει....

Κοίταξε να πάς κάπου αλλού ώστε να αξιοποιήσεις το πτυχίο σου και τις γνώσεις σου.

Στο δικό σου ποστ αντικατοπτρίζεται το σημείο στο οποίο έχουν φέρει τη χώρα. Και μετά λένε γιατί μειώνεται ο ελληνισμός. Κρίμα. Πολύ κρίμα. Για την κατάντια μας

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Γενικα η κατασταση ειναι χαλια φιλε μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/5/2024 στις 5:23 ΜΜ, stateofmind είπε

Καλησπέρα,

Πρόσφατα τελείωσα το πανεπιστήμιο και συγκεκριμένα το τμήμα Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας του ΟΠΑ το οποίο είναι νούμερο 1 σε προτιμήσεις των υποψηφίων για πανελλαδικές στο 4ο πεδίο (βάσεις 2023: 18350). Αναγκάστηκα μετά το πέρας των σπουδών να επιστρέψω στην επαρχία και να βρω δουλειά πάνω στο αντικείμενο σπουδών ή σε συναφές αντικείμενο. Είμαι από τουριστικό νησί και στις 100 αγγελίες για θέση εργασίας οι 95 αφορούν εποχιακή εργασία στον τουρισμό, πολυεθνικές εταιρίες όπως η Deloitte όπως καταλαβαίνετε δεν υπάρχουν οπότε οι ευκαιρίες είναι ΠΟΛΥ περιορισμένες. Βρήκα μια αγγελία όπου ο εργοδότης (εσπατζής/λογιστής) έψαχνε ένα άτομο να βάλει στην ομάδα του το οποίο να ασχολείται με business plans και επιδοτούμενα προγράμματα ΕΣΠΑ. Σε συνέντευξη μου είπε πως αυτό που έχει στο μυαλό του είναι να ασχοληθώ 6 μήνες σαν μια δοκιμαστική περίοδο για να μάθω το αντικείμενο όπου θα παίρνω το 50% του μισθού (340 ευρώ) και μετά από 6 μήνες θα παίρνω τον βασικό μισθό (680 ευρώ). Γνωρίζω ότι οι περισσότεροι απόφοιτοι ξεκινούν από τη κλίμακα των 900-1200 ευρώ. Είναι κοροϊδία ή όχι η συγκεκριμένη πρόταση;

Οι περισσότεροι απόφοιτοι που δουλεύουν σε μεγάλες εταιρίες παίρνουν τα χρήματα που λες. Όχι που δουλεύουν σε εναν random λογιστή της επαρχίας. Το οτι εσύ έβγαλες ΔΕΤ αδιάφορο του είναι, στο μέσο άτομο της επαρχίας αν βγάλεις οικονομικο είσαι λογιστής. Προφανώς κι είναι κοροϊδία.

Αν δεν έχεις κάποιον σοβαρό λόγο να μείνεις στο νησί σου, σήκω και φύγε. Και οι big-4 έχουν επεκταθεί κι εκτός Αθήνας αρκετά οπότε αν δεν θες τη ζωή της Αθήνας, μπορεί να βρεις κάποια ευκαιρία Θεσσαλονίκη, Πάτρα ή Ρόδο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...