Προς το περιεχόμενο

Κατηγορούμενη για παραβίαση του Νόμου Ψηφιακών Υπηρεσιών η Temu, μετά από σωρεία καταγγελιών καταναλωτών


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, Pitsfitili είπε

Eδω δεν μιλαμε για το ΑΝ εδω μιλαμε με γεγονοτα... ΜΕ το Αν σου παω στο φεγγαρι εγω.
!

Και ο μαν με γεγονότα μιλάει, έχει e-shop και δεν έχει τέτοια μονάδα παραγωγής ούτε του καλύπτει η κυβέρνηση τη χασούρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 hours ago, herbalife3 said:

Με μια λέξη φιλτατε. Καπιταλισμός. Σέ αυτό ζεις.

δεν νομιζω να ειπε οχι ο ανθρωπος. ισα ισα σε αυτο αναφερεται.

"Η Temu άρχισε να δραστηριοποιείται στην Ευρωπαϊκή Ένωση πριν από ένα χρόνο περίπου,

όμως ήδη φέρεται να προσελκύει περισσότερα από 75 εκατομμύρια χρήστες σε μηνιαία βάση."

 

όπως παντα, ο καβγας ειναι για το παπλωμα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, ChimairaX είπε

Και ο μαν με γεγονότα μιλάει, έχει e-shop και δεν έχει τέτοια μονάδα παραγωγής ούτε του καλύπτει η κυβέρνηση τη χασούρα.

Aμα θελω  το πιστευω οτι εχει Eshop

17 λεπτά πριν, ChimairaX είπε

Και ο μαν με γεγονότα μιλάει, έχει e-shop και δεν έχει τέτοια μονάδα παραγωγής ούτε του καλύπτει η κυβέρνηση τη χασούρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, darkmatinee είπε

Κοίτα και εμείς στο eshop τι γυναίκας μου, αν τα κοσμήματα μας τα έφτιαχναν στο διπλανό στρατόπεδο συγκέντρωσης και τη χασούρα που είχαμε τα πρώτα χρόνια μας τα κάλυπτε το Κόμμα, σε 2 δευτερόλεπτα θα σου γυρνάγαμε τα λεφτά όχι σε 3.

Σιγά μην ασχολείται το CCP με μπιχλιμπιδια, με εκκαθάριση 18 τρις! Να έλεγες καμία εταιρεία τεχνολογίας να είχε βάση. Τα προϊόντα από temu είναι ακριβώς τα ίδια που πουλάνε τα ελληνικά μαγαζιά (δηλαδή στο ίδιο στρατόπεδο συγκέντρωσης κατασκευαζονται) απλά εδώ έχουν 10Χ τιμή. Είδα μια τσάντα πλάτης σε ένα "ελληνικό" κατάστημα 25 ευρώ, ακριβώς η ίδια στο temu 2 ευρώ! 

Το περίεργο είναι ότι η Κίνα φαίνεται περισσότερο καπιταλιστική σε σχέση με την ΕΕ. Εδώ έχουμε κομμουνισμό για τους καπιταλιστες. Όλα τα εργοστάσια στην ΕΕ είναι επιδοτούμενα (από δικά μας λεφτά). Ο άλλος έφτιαξε ένα εργοστάσια, του κόστισε (3 εκατομμύρια) και πήρε πίσω τα 2,5 από την ΕΕ. Όλα τα ξενοδοχεία ανακαινιζονται από επιδοτήσεις και όχι από το κέρδος τους, και άλλα πολλά παράλογα. Βέβαια για να πάρεις την επιδότηση πρέπει πρώτα να κάνεις την επένδυση, οπότε οι πλέμπα αποκλείεται από αυτό το "επίδομα" παραθυράκι για τους καπιταλιστες 

Η ΕΕ έχει γίνει ένα λόμπι των μεγάλων εταιριών της δύσης (κυρίως αμερικανικές), διότι αυτοί που νομοθετουν είναι "ή χαλαρή ψήφος", στέλνουμε άσχετους ως ευρωβουλευτές και διεφθαρμένους. Εδώ τους πλήρωνε το Κατάρ για μια μπάλα, δεν τα παίρνουν από εταιρίες δισεκατομμύριων? 

Επεξ/σία από Macosj
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Pitsfitili είπε

Τους γλενταει το Temu  για αυτό αντιδρούν. Για ένα προϊόν έγραψα ότι δεν έμεινα ευχαριστημένος και μου πιστώθηκαν τα λεφτά μου πίσω σε 3 δευτερόλεπτα...

Άιντε να το κάνεις αυτό σε κατάστημα της ευρωπαϊκής Ένωσης, θα σου βγάλουν το λάδι μέχρι να πάρεις τα λεφτά σου πίσω.

300€ δωρεάν ψώνια μέχρι στιγμής το temu και ειλικρινά άριστη εξυπηρέτηση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να έχω πάρει ποτέ τίποτα από temu, φαντάζομαι ότι το ίδιο ισχύει και για την Amazon;

Γιατι και η Amazon έχει αλγόριθμους χειραγώγησης. Και επιπλέον μάλιστα προωθεί και τα δικά της αντίγραφα.

Πάλι 2 μέτρα και 2 σταθμά υποψιάζομαι. Στοχευμένη ευαισθησία….

Αναφορά σε κείμενο

με αποτέλεσμα "συχνά οι καταναλωτές να μη γνωρίζουν από πού αγοράζουν προϊόντα. Αυτή η κατάσταση εμποδίζει τους καταναλωτές να σχηματίσουν ολοκληρωμένη άποψη ή να γνωρίζουν αν ένα προϊόν καλύπτει τους κανόνες ασφαλείας της Ευρωπαϊκής Ένωσης".

Το παραπάνω και τα παρόμοια τους (πχ μη αναγραφή συστατικών) είναι τα μόνα που όντως θα πρέπει να λυθούν αλλά όχι μόνο για το temu αλλά και για το τελευταίο ψιλικατζίδικο. 
 

4 ώρες πριν, ChimairaX είπε

Και ο μαν με γεγονότα μιλάει, έχει e-shop και δεν έχει τέτοια μονάδα παραγωγής ούτε του καλύπτει η κυβέρνηση τη χασούρα.

Αν ήταν τράπεζα ή άλλη μεγάλη εταιρία θα τον κάλυπτε….

το χούμε δει το έργο. Όπου φτωχός και η μοίρα του….

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, poulinos είπε

κλασσικο παραδειγμα ηταν το θεμα Μην πετάτε τίποτα! Χαρίστε το εδώ! Version 5. που εβλεπες τα ιδια και τα ιδια ατομα να παιρνουν τα παντα.θα πας σπιτι και θα δεις 1000 πραγματα αχρηστα να καθονται.

Όχι, εντάξει. Εγώ τα έχω στο μαγαζί μου. :P Πέραν της πλάκας πάντως, ειλικρινά απορώ κι εγώ τί στο καλό τα έκαναν τόσα πράγματα που σάρωναν με το που εμφανίζονταν.

Σχετικά με το θέμα τώρα, δεν με χαλάει να αγοράσω απο Temu, γιατί γνωρίζω ότι και απο κατάστημα να ψωνίσω ( σε πολλαπλάσια τιμή... ), πάλι κινέζικο προϊόν θα πάρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, uniquegr said:

Όχι, εντάξει. Εγώ τα έχω στο μαγαζί μου. :P Πέραν της πλάκας πάντως, ειλικρινά απορώ κι εγώ τί στο καλό τα έκαναν τόσα πράγματα που σάρωναν με το που εμφανίζονταν.

Σχετικά με το θέμα τώρα, δεν με χαλάει να αγοράσω απο Temu, γιατί γνωρίζω ότι και απο κατάστημα να ψωνίσω ( σε πολλαπλάσια τιμή... ), πάλι κινέζικο προϊόν θα πάρω.

πωληση,στοιβαγμα,χαρισμα σε φιλους για να φαινονται γενναιοδωροι κτλ.

σκοπος ειναι να αγοραζεις κατι που θες και οχι να στοιβαζεις. και μετα ειδικα σε ρουχα τα βλεπεις εξω απο καδους:p kai μετα σε kilo shop

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Macosj said:

Σιγά μην ασχολείται το CCP με μπιχλιμπιδια, με εκκαθάριση 18 τρις! Να έλεγες καμία εταιρεία τεχνολογίας να είχε βάση. Τα προϊόντα από temu είναι ακριβώς τα ίδια που πουλάνε τα ελληνικά μαγαζιά (δηλαδή στο ίδιο στρατόπεδο συγκέντρωσης κατασκευαζονται) απλά εδώ έχουν 10Χ τιμή. Είδα μια τσάντα πλάτης σε ένα "ελληνικό" κατάστημα 25 ευρώ, ακριβώς η ίδια στο temu 2 ευρώ! 

Το περίεργο είναι ότι η Κίνα φαίνεται περισσότερο καπιταλιστική σε σχέση με την ΕΕ. Εδώ έχουμε κομμουνισμό για τους καπιταλιστες. Όλα τα εργοστάσια στην ΕΕ είναι επιδοτούμενα (από δικά μας λεφτά). Ο άλλος έφτιαξε ένα εργοστάσια, του κόστισε (3 εκατομμύρια) και πήρε πίσω τα 2,5 από την ΕΕ. Όλα τα ξενοδοχεία ανακαινιζονται από επιδοτήσεις και όχι από το κέρδος τους, και άλλα πολλά παράλογα. Βέβαια για να πάρεις την επιδότηση πρέπει πρώτα να κάνεις την επένδυση, οπότε οι πλέμπα αποκλείεται από αυτό το "επίδομα" παραθυράκι για τους καπιταλιστες 

Η ΕΕ έχει γίνει ένα λόμπι των μεγάλων εταιριών της δύσης (κυρίως αμερικανικές), διότι αυτοί που νομοθετουν είναι "ή χαλαρή ψήφος", στέλνουμε άσχετους ως ευρωβουλευτές και διεφθαρμένους. Εδώ τους πλήρωνε το Κατάρ για μια μπάλα, δεν τα παίρνουν από εταιρίες δισεκατομμύριων? 

Ε κοίτα οι γραμμές παραγωγής των προϊόντων τεχνολογίας θέλουν και μια εκπαίδευση. Τα μπιχλιμπίδια που πουλάει κατά κύριο λόγο το temu παράγονται εύκολα από ανειδίκευτο προσωπικό.

Οι επιδοτήσεις στις επενδύσεις είναι εργαλείο ανάπτυξης αποδεκτό από όλον τον κόσμο. Εδώ μιλάμε για επιδοτήσεις για να πουλάνε κάτω από το κόστος, καμία σχέση με την επιδότηση να φτιαχτεί ένα εργοστάσιο σε μια περιοχή (που στο κάτω κάτω, το κράτος που επιδοτεί το εργοστάσιο, θα πάρει πίσω τα λεφτά του σχετικά σύντομα)

Όσο για την τελευταία παράγραφο, όσες υποθέσεις παράνομου χρηματισμού έχουν δημοσιευτεί αφορούν συναλλαγές με χώρες εκτός Δύσης (Κατάρ, Μαρόκο και τώρα τελευταία οι ευρωβουλετές του ακροδεξίου AfD από την Κίνα). Οπότε μάλλον ο συλλογισμός σου δεν ισχύει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χειραγώγηση  που κλέβει προσωπικά δεδομένα και το χειρότερο πιστωτικές κάρτες αφού πασάρεις κωδικούς τα οποία άγνωστο πως τα αξιοποιεί. Φυσικά η απομίμηση και το δήθεν δωρεάν είναι το ΚΟΛΠΟ. Χρησιμοποιούν έσω μάλιστα λογότυπο ελληνικού site σύγκρισης προϊόντων το οποίο Δεν παρέπεμπε σε αυτό αλλά σε δικό τους σέρβερ. Όσοι την έχουν πατήσει ξέρουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/5/2024 στις 12:16 ΜΜ, poulinos είπε

Η Μονίκ Γκογιάν, γενική γραμματέας της BEUC, κατηγόρησε την Temu ότι "βρίθει τεχνικών χειραγώγησης", σχεδιασμένων να ωθούν τους καταναλωτές να ξοδεύουν περισσότερα, 

οχι δεν φταιει ο ηλιθιος καταναλωτης που αγοραζει χωρις αυριο.οχι δεν φταιει η καταναλωτικη μας μανια. οχι δεν φταιει ο καθε ρακοσυλλεκτης που αγοραζει χωρις καν να τα χρησιμοποιει οπως κανoυν τοσα ατομα με ρουχα. το temu και ολα αυτα φταινε.

Αυτό το επιχείρημα είναι λίγο περίεργο και μου θυμίζει τις καπνοβιομηχανίες: "μα εμείς δεν φταίμε, εμείς προσφέρουμε στον κόσμο αυτό που θέλει!" Το ότι "αυτό που θέλει" είναι εθιστικό, βλαβερό ή εξ αρχής χειραγωγείται το κοινό ώστε να το θέλει, κάπως το ξεχνάμε...

Επεξ/σία από cubilone
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 minutes ago, cubilone said:

Αυτό το επιχείρημα είναι λίγο περίεργο και μου θυμίζει τις καπνοβιομηχανίες: "μα εμείς δεν φταίμε, εμείς προσφέρουμε στον κόσμο αυτό που θέλει!" Το ότι "αυτό που θέλει" είναι εθιστικό, βλαβερό ή εξ αρχής χειραγωγείται το κοινό ώστε να το θέλει, κάπως το ξεχνάμε...

ολα στην ζωη ειναι επιχειρηματα και απο τις 2 πλευρες και ληψη σωστης αποφασης αφου ζυγισουμε τα υπερ και τα κατα.και η ζαχαρη κανει κακο και το ποτο και αλλα τοσα. αφου στην τελικη το τσιγαρο κανει μονο κακο ας εκλεινε το κρατος ολες τις καπνοβιομηχανιες για να προστατευσει τον λαο.αρα εφοσον το κρατος δεν νοιαζεται για σενα σημαινει οτι πρεπει εσυ να νιαστεις για σενα.αρα αφου ξερεις οτι το καπνισμα κανει κακο αλλα καπνιζεις τοτε δεν φταιει η διαφημιση.σιγουρα μπορει να επηρεαζει περισσοτερο αλλα το μυαλο για αυτο το εχουμε. και οπως γραφτηκε και πιο πανω ξαφνικα αποφασισαν να μας προστατευσουν απο το κακο temu που ετυχε να ειναι κινεζικο.απο το amazon,ebay? απο ολα τα καζινο που εχει καταστραφει κοσμος? απο τον οπαπ και τα φρουτακια του που βλεπεις διαφημισεις 10 ωρες την ημερα οτι θα κερδισεις χ μυρια με ποσοστο επιτυχιας 0,000000001.

αρα οι πειρασμοι ειναι παντου και ας βαλουμε το fuckin μυαλο μας να δουλεψει απο το να στρουθοκαμηλιζουμε και να ριχνουμε παντα τις ευθυνες στους αλλους για να νιωθουμε ωραια.

σαν τις βλακειες που ακουω μην βγαλεις πιστωτικη  εχει καταστρεψει κοσμο.καλα τους εκανε γιατι μυαλο μηδεν.ο αλλος παιρνει πιστωτικη και ΝΟΜΙΖΕΙ οτι του χαριζουν λεφτα.μετα η κακια τραπεζα.

 

Επεξ/σία από poulinos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...