Προς το περιεχόμενο

Furiosa: A Mad Max Saga


xavier

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ουτε το τρειλερ που ποσταρω δεν εχω δει.

για να δουμε, τι θα δουμε. νομιζω πως ακουγονται καλα σχολια. 87% βλεπω στο rottoen tomatoes , αν και ισως ειναι νωρις ακομα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ξέρω, η μόνη λέξη που μου έρχεται στο μυαλό είναι "Μπλιάξ"

Με το ζόρι που πάτησα κλίκ στο τόπικ, απλά για να μήν παρεξηγηθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετά καλό απο ότι ακούγεται μέχρι στιγμής. Μοναδικό πρόβλημα οτι θα συγκριθεί με το Fury Road, τη καλύτερη ίσωςταινία δράσης της προηγούμενης δεκαετίας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την εφαγε ο γατος.

Box Office: 'Garfield' & 'Furiosa' In Dead Heat Over Memorial Day

το ΗW δειχνει να μην μαθαινει. το Fury Road ηταν μια εμπορικη αποτυχια, παρα τις διθυραμβικες κριτικες του. και τι κανει η WB? επενδυει παλι το ιδιο υπερφουσκωμενο budget για να μετατρεψει ενα μικρο IP του 80 σε ενα blockbuster franchise, χωρις τον εμβληματικο ανδρα πρωταγωνιστη του, με εναν γυναικειο χαρακτηρα που ειχε ηδη ξεχαστει απο την προηγουμενη ταινια, τον ιδιο σκηνοθετη να επαναλαμβανει την videogame αισθητικη που ειχε φτιαξει πριν μια δεκαετια ,και με το marketing να  την προωθει σαν μια νεα κοπια του Fury Road.

και οπως ηταν αναμενομενο, πατωσε και αυτη η ταινια. δεν πειραζει. θα ξαναπροσπαθησουν να την αναβιωσουν στην επομενη δεκαετια, αλλα με "μοντερνο" Μad Max αυτη την φορα. they never learn.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βλέπω δυνατά ratings το box office δεν μας νοιάζει. Πόσες ταινίες με τρελό box office ηταν μουφα και πόσες με λίγα εισιτήρια ήταν διαμάντια. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή οσες κάνουν καλό ox office πρέπει και να μας αρέσουν; Το box office ενδιαφέρει μόνο τους παραγωγούς για το κέρδος τους.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, Arkin said:

 

 

5 hours ago, @pnea1973 said:

Δηλαδή οσες κάνουν καλό ox office πρέπει και να μας αρέσουν; Το box office ενδιαφέρει μόνο τους παραγωγούς για το κέρδος τους.

 

Αυτοί είναι όμως που αποφασίζουν εάν θα υπάρξουν συνέχειες, όχι τα ratings.

Προσωπικά ελπίζω να πάει καλά γιατί μου αρέσει ιδιαίτερα το σύμπαν του mad max και ελπίζω να υπάρξουν και άλλες παραγωγες

Αφού πάντως αποφάσισαν να κάνουν mad max ταινία χωρίς mad max 🤦‍♂️, ας έβαζαν την Theron να ξαναπαίξει τον ρόλο. Που έχει σχέση με τον ρόλο λόγο της προηγούμενης  και μεγαλύτερο star power

Επεξ/σία από mike299
λάθος quote
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, mike299 είπε

 

Αυτοί είναι όμως που αποφασίζουν εάν θα υπάρξουν συνέχειες, όχι τα ratings.

Προσωπικά ελπίζω να πάει καλά γιατί μου αρέσει ιδιαίτερα το σύμπαν του mad max και ελπίζω να υπάρξουν και άλλες παραγωγες

Αφού πάντως αποφάσισαν να κάνουν mad max ταινία χωρίς mad max 🤦‍♂️, ας έβαζαν την Theron να ξαναπαίξει τον ρόλο. Που έχει σχέση με τον ρόλο λόγο της προηγούμενης  και μεγαλύτερο star power

δεν υπηρχε περιπτωση να ξαναφερουν την Θερον, οχι με την αμοιβη που θα ζητουσε. Συν οτι και το Fury Road δεν πηγε εισπρακτικα καλα, παρα το star power της, που ηταν και μεγαλυτερο τοτε. Σιγουρα η WB πιστευε οτι αρκουσε η ανακυκλωμενη videogame σκηνοθεσια του Miller και ο "iconic" χαρακτηρας της Furiosa να φερει το κοινο στις αιθουσες. Αμ δε.

Ο Chris Gore ειχε μια ενδιαφερουσα ζωντανη συζητηση σημερα με εμας στο chat για την αποτυχια της ταινιας (του αρεσε btw) και την παρακμη του σινεμα γενικοτερα. Υποψιν οτι ο ιδιος ειναι κινηματογραφιστης και τον πονανε αυτες οι αποτυχιες και η καταντια του HW, σε αντιθεση με το φιλαρακι του Νerdrotic που πανηγυριζει.

υπαρχει το βιντεο στο  FilmThreat youtube καναλι του οποιος θελει να το δει.

VRh3QSW.jpeg

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Aκούω καλά λόγια, παρότι το έριξαν στο CGI αρκετά, κι αυτό αναπόφευκτα θα χτυπήσει σε σχέση με το Fury Road, που είχε βασίσει αρκετά το hype του στο ότι έκαναν πράγματα με κανονικά οχήματα. Όμως, το κυρίως θέμα/πρόβλημα βρίσκεται αλλού.

Γνώμη μου είναι πως, όσο βολεύονται με τη φάμπρικα των prequels, δουλειά δεν πρόκειται να γίνει. Εννοώ ουσιαστική δουλειά. Το αν θα πιάσουν τα λεφτά τους ή όχι ελάχιστη σημασία έχει (ή αν υπάρχει κόσμος διψασμένος για έναν κόσμο, λ.χ. GoT που τα έκαναν μούτι στο τέλος και έπεσαν πολλοί στο HotD, είτε πήγαν να αναμετρηθούν με θρύλους, συγγραφικά και σκηνοθετικά, πέφτοντας σε γελοιότητες και απολύτως προβλεπόμενα έφαγαν τα μούτα τους, όπως το RoP). Θα μου πεις, όχι, έχει σημασία γιατί από το αν θα βγάλουν χρήμα θα εξαρτηθεί η συνέχεια. Όχι πάντοτε, όπως αποδεικνύεται κι εδώ, από την απόφαση να συνεχίσουν μια ταινία, σχεδόν δέκα χρόνια μετά (και χωρίς να τα έχει πάει συγκλονιστικά καλά και η προηγούμενη). Έχουμε έναν ισχυρό γυναικείο χαρακτήρα, έχουμε έναν εντυπωσιακό κόσμο, πάμε και βλέπουμε. Και πάμε ολοταχώς προς τα πίσω.

Οκ, συμπαθητική η ιστορία στο Furiosa, καλή και η πρωταγωνίστρια, καλός και ο Χέμσγουορθ, μπράβο. Ειλικρινά. Κι εξίσου ειλικρινά, θέτω το ερώτημα: Και; 

Αφού ξέρουμε τι θα γίνει. Όχι πως περιμένεις σοβαρά να πάθει κάτι η πρωταγωνίστρια, αλλά όλα (ακόμη και ο ακρωτηριασμός) είναι προδιαγεγραμμένα. Κατεβαίνει στο γήπεδο πίσω στο σκορ, από τα αποδυτήρια.

Το GoT, έκανε εντύπωση γιατί ήταν μια ιστορία που είχε τα κότσια να αποκεφαλίζει, κυριολεκτικά και μεταφορικά, χαρακτήρες που κάποια άλλα franchise θα προτιμούσαν να τους στείλουν σεργιάνι στο διάστημα παρά να διανοηθούν να τους σκοτώσουν (ιδίως όταν ήταν φορτωμένα με το πιο χλιαρό φαρίν λακτέ θάνατο ενός θρύλου...Ας πρόσεχαν). Δεν ήταν κανένας ασφαλής στο Γουέστερος, κι αυτό δημιουργούσε ένταση και αγωνία

Εδώ, τι ένταση και αγωνία να νοιώσεις για ένα προδιαγεγραμμένο τέλος; 

Ειλικρινά, θα ήθελα να μπορούσα να παρακολουθήσω αυτές τις συζητήσεις, που οδηγούν σε τέτοια project. Θέλω, πραγματικά, να καταλάβω ποιος και με τι σκεπτικό βρίσκει καλή ιδέα να τραβάς μια ιστορία προς τα πίσω.

Όχι πως δεν έχουν υπάρξει sequel της κακιάς ώρας. Ή και αξιοπρεπέστατα prequel. Αλλά, εξακολουθώ να βρίσκω παλαβό να δένεις χειροπόδαρα τη δημιουργικότητα. Ταινία δράσης με προδιαγεγραμμένο τέλος...

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης μονο 30 lines διαλογου;;; The fuck? Το ξερω οτι στηριζεται στο action περισσοτερο αλλα και παλι...

Παντως το Mad Max ηταν επικο και το ειχα κατα ευχαριστηθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο τελείως με την ταινία του θέματος, αλλά το παραπάνω σχόλιο του Snoob Μου θύμισε ένα κωμικό βίντεο που είδα τις προάλλες .

Spoiler

 

Τέλος off-topic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...