Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή ρότας για τη Marvel: Ποιότητα αντί για ποσότητα


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 113
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 λεπτά πριν, fast8 είπε

Δεν έχω να αμβλύνω και να κλέψω (!!!!!) τίποτα. Η παραδοχή που λες προϋποθέτει λάθος και δεν νομίζω να έχω κάνει. Πάλι στο κεφάλι σου είναι όλα.

ή δεν έχεις καταλάβει τι γράφεις και τι παραδέχεσαι…

ή το έχεις καταλάβει και συνεχίζεις την προσπάθεια να δικαιολογηθείς…

στο δια ταύτα, να ξανά τονίσω, πως το πρόβλημα σου είναι η συμπερίληψη και πραγματικά είναι από τις λίγες φορές που κάποιος από τους πολλούς που μας πρήζουν για το woke, το παραδέχεται… 

μπράβο, όχι μπράβο…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος εγγυάται ότι η λιγότερη ποσότητα θα έχει και καλύτερη ποιότητα? Τίποτα δεν αποκλείει να είναι μία από τα ίδια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, AtiX είπε

ή δεν έχεις καταλάβει τι γράφεις και τι παραδέχεσαι…

ή το έχεις καταλάβει και συνεχίζεις την προσπάθεια να δικαιολογηθείς…

στο δια ταύτα, να ξανά τονίσω, πως το πρόβλημα σου είναι η συμπερίληψη και πραγματικά είναι από τις λίγες φορές που κάποιος από τους πολλούς που μας πρήζουν για το woke, το παραδέχεται… 

μπράβο, όχι μπράβο…

Μπράβο πάλι δεν κατάλαβες. Λέξεις όπως παραδέχεσαι, δικαιολογηθείς κτλ προϋποθέτουν κάποιος λάθος ή κάποια πλάνη και δεν έχω κάνει κάτι τέτοιο.

Θέλεις να βλέπεις ταινίες με gay επειδή εσύ είναι στο 4%; Δικαίωμα σου. Τις δικές σου προτιμήσεις δεν μπορείς να τις επιβάλεις σε εμάς. Δεν έχω πρόβλημα με τις woke ταινίες οταν τις βλέπουν άλλοι, δεν με ενδιαφέρουν.

Αν τώρα κάποιος γουστάρει gay, φεμινιστριες πολεμίστριες που ξεφτιλίζουν τους άντρες, μαύρους εκατομυριούχους που μιλάνε για καταπίεση, εμένα δεν με αφορά. Οσοι θέλουν ας τα βλέπουν. Μπορώ να βλεπω ταινίες με γυναίκες πολεμίστριες, μαύροι πάντα ησαν ανάμεσα στους αγαπημένους μου ηθοποιούς, αλλά όχι μέσα απο το woke πρισμα.

Σταμάτα να ασχολήσε με το τι μας αρέσει και τι όχι. Αν θέλεις να βλέπεις disney, βλέπε, όλο το bandwith δικό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, fast8 είπε

Ειναι υποχρεωτική η παρακολούθηση του έργου της Disney;

Φαίνεται βέβαια πως είναι υποχρεωτικός ο σχολιασμός της.

7 ώρες πριν, fast8 είπε

δεν γκρινιάζουμε καν, δεν μας νοιάζει πλέον,

Είσαι σε κάθε θέμα Disney και γκρινιάζεις. Literally.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Φαίνεται βέβαια πως είναι υποχρεωτικός ο σχολιασμός της.

Είσαι σε κάθε θέμα Disney και γκρινιάζεις. Literally.

Σίγουρα είναι υποχρέωση μας. Η Disney έμπλεξε με IP που ξέρει όλος ο κόσμος και έχουν (είχαν) πολλούς φίλους. Δεν γίνεται να τα κακοποιήσουν και να μην πούμε τίποτα.

Ετσι είναι. Και εσύ είσαι σε κάθε θέμα Disney και την υποστηρίζεις. Που θέλεις να καταλήξεις;

Ολόκληρη η πρόταση ήταν "τώρα που καταστέψανε τα IP δεν γκρινιάζουμε καν". Εννοώ δεν μας ενδιαφέρει τι κάνουν πλέον με τα IP γιατί δεν έχουμε πια απαιτήσεις. Αυτό δεν σημαίνει ότι ξεχάσαμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, fast8 είπε

Ετσι είναι. Και εσύ είσαι σε κάθε θέμα Disney και την υποστηρίζεις. Που θέλεις να καταλήξεις;

Μπα, δεν είμαι της Disney superfan... Ούτε εμένα μου άρεσαν ιδιαίτερα τα περισσότερα πρόσφατα της Marvel. Το ρίχνω στο σενάριο κυρίως αλλά και στην ποσότητα, όχι στο χρώμα αυτών που παίζουν.

Όπως φάνηκε και στο meme που πόσταρε ο @AtiX Κάποιοι έχουν μεγαλώσει με τα safe πρότυπα του λευκού δυνατού άντρα που τα κάνει όλα σωστά και τώρα τους φαίνεται παράταιρο όλο αυτό. Θα περάσει και τούτο...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, fast8 είπε

Είναι το woke κομμάτι που δεν μας αρέσει όχι το χρώμα.

Είναι woke η μαύρη γοργόνα ή όχι τελικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, fast8 είπε

Το πρόβλημα είναι και ιδεολογικό. Στην κλασσική marvel ο άνθρωπος έχει να αντιμετωπίσει τον εαυτό του και τα ελατώματα του, το εχθρικό περιβάλλον και τους άλλους ανθρώπους. Είναι η κλασική ιστορία του πως κάποιος ξεπερνάει μια μια τις δυσκολίες, ξανα εφευρίσκει τον εαυτό και προσφέρει πίσω στην κοινωνία έστω και με τον δικό του αντισυμβατικό τρόπο.

Στις σύγχρονες woke αφηγήσεις αυτό απαγορεύεται αυστηρά. Αν κάποιος μπορούσε με προσωπική δική του ηρωική προσπάθεια να βγει νικητής, καταρίπτει την woke υπόθεση πως το πρόβλημα είναι συστημικό και πρέπει να αλλάξουν οι θεσμοί. Ετσι βλέπουμε τους νέους ήρωες να έχουν δυνάμεις λόγο της θέσης που κατέχουν, όχι λόγο της προσπάθειας τους , δεν υπάρχει προσωπικό ταξίδι και να πολεμάνε τους θεσμούς και το σύστημα.

Επίσης λόγο του ότι όλο το σκηνικό έχει στηθεί γύρω απο τον φεμινισμό υπάρχει σοβαρό πρόβλημα. Αν ήταν να βγάλουν το sex and the city με ήρωες της marvel, έχει κάποια λογική, αυτό ήταν το she-hulk. Αλλά το κοινό της marvel δεν ήταν αυτό και ενώ λένε ότι έχουν καλές προθέσεις, δεν υπάρχει κοινό για αυτές τις ιστορίες στον χώρο της marvel. Οσο η marvel είχε ακόμα το παλιο της προσωπικό κάτι γινόταν, τώρα το νέο προσωπικό δεν μπορεί.

Δεν είναι ακριβώς έτσι, η Marvel είναι ατελείωτο σύμπαν με εξαιρετικές ιστορίες.

Στους Χ-ΜΕΝ το πρόβλημα είναι συστημικό, οι mutants είναι κυνηγημένοι και κοινωνικά απόβλητα.

Ακόμα και στο Spiderman δείχνει ότι ο Peter Parker ζει στη Νέα Υόρκη και είναι καθημερινά αντιμέτωπος με ταξική φτώχεια και πάντα παλεύει να τα βγάλει πέρα. Αντίθετα o Harry Osborn έχει πρόσβαση στα ίδια πράγματα (και πολλά παραπάνω) απλά επειδή είναι πλούσιος. 

6 ώρες πριν, torgar είπε

Μια χαρα μπορει να παει φιλε. Με την ιδια λογικη ολες οι action ταινιες εχουν μια κοινη πλοκη: Ενας τυπος το παιζει κακος και δυναστης και καποιος τον ανατρεπει ειτε γιατι εχει ικανοτητες ή προσπαθει να τις αποκτησει και οση πιο πολυ βια υπαρχει τοσο μεγαλυτερη ειναι και η αποδοχη απο το αντιστοιχο κοινο. Ειναι πολυ ευκολο να τσουβαλιαζεις τα παντα με σουπερ γενικευμενη περιληψη με την ιδια λογικη ο Τιτανικος ηταν ενα καραβι με κονομημενους που θα βουλιαζε αλλα στο τελος δεν τη γλυτωσαν ουτε αυτοι και ο ηρωας πεθανε για να σωσει τη κοπελια ή πχ στη Λιστα του Σιντλερ καποιος αποφασισε να σωσει τους Εβραιους γιατι το εβρισκε αδικο. Ειναι τα παραπανω ακριβεις περιγραφες που να σου δωσουν να καταλαβεις τι συμβαινει και αν αξιζει; Το Shawsank Redemption μπορει να περιγραφει ως οι δυσκολιες καποιου που περναγε στη φυλακη; Οι χαρακτηρες και η εξελιξη της πλοκης δεν εχει να κανει απαραιτητα με το ειδος του σινεμα αλλα με τις επιλογες σεναριογραφων, σκηνοθετων και παραγωγων.

Αυτό με το bold λέω και γω. Δεν έχουν όλες οι action movies κοινή πλοκή. Είδα το Bullet train π.χ. και ήταν απολαυστικό. Όπως και το Mad Max Fury road και τα John Wick και το Northman και το Fury και το Drive και το Baby driver και το Skyfall και το Edge of Tomorrow και το Inception. 

Και σε αυτές που έγραψα έγιναν επιλογές σε σενάριο / σκηνοθεσία / παραγωγή, απλά έγιναν πολύ, πολύ, πολύ καλύτερα από τη μέση Marvel ταινία. Το έχασε η Marvel γιατί άρμεξε σαν να μην υπάρχει αύριο. Αλλά πάντα υπάρχει αύριο και για αυτό πάτωσε. Ίδια και χειρότερα έκανε και η DC. 

Επεξ/σία από butters
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, αποστόλης είπε

Η τελευταία καλή ταινία που χάρηκα στο σινεμά ήταν το top gun Maverick. 

Παραδοσιακό πασοκικο action που ήταν ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΤΙΚΟ. 2μιση ώρες πέρασα απίστευτα καλά. Καμία σχέση με τις μπαρουφες της marvel. 

ειχα προγραμματισει να παω με τον μικρο για να δει τι ταινιες παιζανε τοτε.τον εχω πρηξει με ταινιες και μουσικη '80ς και του αρεσουν πολυ.αλλα τελικα δεν πηγαμε γιατι ειχε αλλες ασχολιες.την ειδαμε σπιτι και ηταν εξαιρετικη.μετανιωσαμε που δεν πηγαμε.αυτη  ηταν μια ταινια καλη για κινηματογραφο.

παιδια μην μαλωνετε.ο κινηματογραφος ανεκαθεν ηταν ενα μεσο που διηγειται ιστοριες,φτιαχνει νεες αλλα και ενα μεσο οπως τα αλλα που περναει μυνηματα που αφορουν την κοινωνια.να πουλησει θελει οπως ολα τα μεσα.αν δουν οτι σημερα υπαρχουν καποια κινηματα που εχουν δυνατη εκπροσωπηση το εκμεταλευονται .

τωρα το θεμα ειναι ,ασχολουνται για να εκπροσωπησουν και να πουλησουν η΄/και σκοπευουν σε κατι? ειναι υποχειρια καποιων δυναμεων εξουσιας που αποσκοπουν στο διαιρει και βασιλευε? εγω ειμαι πεπεισμενος οτι για την αυξηση της βιας, ας πουμε φταιει το συνολο των μεσων .και δεν μιλαω για περιπετειες οπως το τοπ γκαν. μιλαμε για ωμη βια που το περναμε σαν κατι κουλ.γενικα οχι μονο ο κινηματογραφος ,απλα το σινεμα θεωρω επειδη θεωρειται και πολυ μεγαλο σαν διασκεδαση,εχει μεγαλη επιροη στον κοσμο.εχουμε καταντησει οι σχολες πολεμικων τεχνων να ειναι περισοτερες απο τις πιτσαριες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
14 minutes ago, AtiX said:

έλα μωρέ τι έγινε που ένας λευκός βάφτηκε μαύρος για να παίξει στην θέση ενός μαύρου ηθοποιού, είναι, ένα από τα πολλά παραδείγματα που αποκαλείσαι…

Ενα λευκός που βάφτηκε μαύρος για να υποδυθεί ένα λευκό ηθοποιό που παίζει ένα μαύρο χαρακτήρα. 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Thresh είπε

Ενα λευκός που βάφτηκε μαύρος για να υποδυθεί ένα λευκό ηθοποιό που παίζει ένα μαύρο χαρακτήρα. 😛

Μάλλον δεν ήμουν ξεκάθαρος, δεν αναφερόμουνα στο Downey JR…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Thresh said:

Ενα λευκός που βάφτηκε μαύρος για να υποδυθεί ένα λευκό ηθοποιό που παίζει ένα μαύρο χαρακτήρα. 😛

Αυτό! Αμφιβάλω μερικοί που κρίνουν τον ρόλο εαν έχουν δει καν την ταινία και το λόγο που υποδύεται τον μαύρο ένας λευκός. Ρόλος που προτάθηκε και για όσκαρ Β ανδρικού! Φαντάζομαι και η ακαδημία ήθελε απλά να υποστηρίξει το "blackwashing"!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, mike299 είπε

Αυτό! Αμφιβάλω μερικοί που κρίνουν τον ρόλο εαν έχουν δει καν την ταινία και το λόγο που υποδύεται τον μαύρο ένας λευκός. Ρόλος που προτάθηκε και για όσκαρ Β ανδρικού! Φαντάζομαι και η ακαδημία ήθελε απλά να υποστηρίξει το "blackwashing"!!!

Και ο Τσάρλι Τσάπλιν έχει παίξει τον Χίτλερ…

Φαντάζομαι αν αναφερθώ στο φασισμό με αφορμή την ταινία, θα με κατηγορήσεις πρώτον ότι δεν την έχω δει και δεύτερον ότι υποστηρίζω ότι ο Τσάπλιν είναι φασίστας και μάλιστα με την σφραγίδα της Ακαδημίας????

μερικοί ψάχνετε αφορμές εκεί που δεν υπάρχουν μόνο και μόνο γιατί δεν έχετε κάτι να πείτε…

Επεξ/σία από AtiX
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια που δε μπορουμε να μιλαμε επι της ουσιας, θα ξαναγραψω μονο αυτο που εχω να πω πανω στα τεχνικα του θεματος.

Captain America: New World Order δε θα παιζει ο Chris Evans, ο Anthony Mackie δεν εχει σκηνικη παρουσια για να τραβηξει το εργο, ο σκηνοθετης εχει κανει μονο τρεις ταινιες πριν και οι τρεις μαπα. Τα ιδια και για το Blade 4. Για τους Thunderbolts δε νοιαζεται κανείς, Fantastic Four παντα πριν ηταν αποτυχια. Ασε που ολα ειναι στον ιδιο τονο με το ιδιο σεναριο, στεγνα και ξεχνας τα παντα μολις τελειωσουν, ποσα το ιδιο ακριβως πραγμα θα δουμε ακομα; Και φυσικα οι ιστοριες με ubermensch ειναι εκ φυσεως εκ διαμετρου αντιθετες με τους woke κανονες που μπηκαν τωρα, οποτε εγγυημενη αποτυχια.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...