Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή ρότας για τη Marvel: Ποιότητα αντί για ποσότητα


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο φασισμός και η λογοκρισία δεν ευνοούν την Τέχνη, όπως κι αν τα βαφτίσεις , με όποια ιδεώδη κι αν τα ντύσεις και από όποια ομάδα κι αν προέρχονται. Επίσης η παραποίηση της Ιστορίας είναι ασέβεια προς τους προγόνους και προσωπικά με βρίσκει αντίθετο. Δεν δικαιούμαι να πληρώσω για να δω μαύρους επιγόνους του Μεγάλου Αλεξάνδρου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 113
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, KyrGR είπε

Ο φασισμός και η λογοκρισία δεν ευνοούν την Τέχνη, όπως κι αν τα βαφτίσεις , με όποια ιδεώδη κι αν τα ντύσεις και από όποια ομάδα κι αν προέρχονται.

Το κακό είναι ότι ξεχνάμε ότι η τέχνη δεν εκφράζεται μόνο από λευκούς ή μόνο από str8, αλλά από όλο το φάσμα της ανθρώπινης ύπαρξης…

7 λεπτά πριν, KyrGR είπε

Επίσης η παραποίηση της Ιστορίας είναι ασέβεια προς τους προγόνους και προσωπικά με βρίσκει αντίθετο. Δεν δικαιούμαι να πληρώσω για να δω μαύρους επιγόνους του Μεγάλου Αλεξάνδρου. 

Να ήξερες φίλε μου, πόσες παραποιήσεις έχουν γίνει χάριν της πλειονότητας, εδώ και εκατοντάδες χρόνια, που πλέον θεωρούνται και ντεφάκτο…

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, AtiX είπε

Ξέρω πολύ καλά τι διαβάζω από εσένα και πως απαντάω, εάν εσύ δεν μπορείς να τα μαζέψεις δεν σου φταίω εγώ…

Στο λέω γιατί εσύ ανέφερες περί DEI πολιτικές και όταν έφτασε η στιγμή να το αποδείξεις έβαλες μια φωτογραφία που απλά αναφέρει την απόφαση της Disney να συμπεριλάβει υποεκπροσωπούμενες ομάδες ανθρώπων εκτός των κλασικών λευκών, str8 αμερικανών…

Ξανά ρωτάω, είναι κάτι κακό αυτό??? ελπίζοντας να μην ξανά αναφέρεις τα περί ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΗΣ πρόσληψης και να χρήσης συγκεκριμένους ανθρώπων και ιδεών όπως αναφέρεις παραπάνω…

Δεν είναι μια φωτογραφία είναι Link απο το link απο το site της disney όπου λέει πως επιβάλεται η πολιτική ,δεν είναι απλά πρόταση, είναι ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΗ πρόσληψη.

https://reimaginetomorrow.disney.com/assets/ABC-INCLUSION-STANDARDS-ONE-PAGER-6-16-21.pdf

Με ξαναρωτάς και σου ξαναπαντάω. Δεν είναι κακό. Ας δίνει όσα λεφτά θέλει η Disney για DEI παραγωγές, δικαίωμα της είναι, πλήρωνε εσύ εισιτήριο και συνδρομή δικαίωμα σου είναι. Εγώ δεν τα βλέπω, δικαίωμα μου δεν είναι; Ειναι υποχρεωτική η παρακολούθηση του έργου της Disney;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fast8 είπε

Δεν είναι μια φωτογραφία είναι Link απο το link απο το site της disney όπου λέει πως επιβάλεται η πολιτική ,δεν είναι απλά πρόταση, είναι ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΗ πρόσληψη.

https://reimaginetomorrow.disney.com/assets/ABC-INCLUSION-STANDARDS-ONE-PAGER-6-16-21.pdf

Με ξαναρωτάς και σου ξαναπαντάω. Δεν είναι κακό. Ας δίνει όσα λεφτά θέλει η Disney για DEI παραγωγές, δικαίωμα της είναι, πλήρωνε εσύ εισιτήριο και συνδρομή δικαίωμα σου είναι. Εγώ δεν τα βλέπω, δικαίωμα μου δεν είναι; Ειναι υποχρεωτική η παρακολούθηση του έργου της Disney;

Άρα εσένα δεν σου αρέσει η Disney λόγω DEI και συμπερίληψης και όχι γιατί βγάζει κάτω του μετρίου ταινίες και σειρές…

ΥΓ: μην μπεις στην διαδικασία να γράψεις ότι παραφράζω τα γραπτά σου, εσύ τα γράφεις για αυτό και τα βάζω αυτούσια…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Άρα εσένα δεν σου αρέσει η Disney λόγω DEI και συμπερίληψης και όχι γιατί βγάζει κάτω του μετρίου ταινίες και σειρές…

ΥΓ: μην μπεις στην διαδικασία να γράψεις ότι παραφράζω τα γραπτά σου, εσύ τα γράφεις για αυτό και τα βάζω αυτούσια…

Και πάλι πουθενά δεν είπα κάτι τέτοιο, βάζεις αυτούσιο ότι έχεις στο κεφάλι σου και παραφράζεις τα λεγόμενα μου, όλα τα φαντάζεσαι.

Είπα πως η Disney  ξεκάθαρα λέει ότι σκοπός της είναι οι woke ιδέες και οι DEI πολιτικές και ότι αυτό είναι η δέσμευση της προς τους επενδυτές, τους θεατές και τους εργαζομένους της. Εχει ολόκληρα site για αυτά.

Δεν είναι όμως αυτός τρόπος να λες ιστορίες, και δεν είναι αυτές ιστορίες που θέλω να δω. Ξέρω απο την αρχή τι θα πουν και το έχω ήδη δει 1,2,3, 50 φορές, φτάνει πια.  Είμαι υποχρεωμένος να βλέπω μια λεσβία φεμινίστρια να ρίχνει ξύλο και να μιλάει για τις γκόμενες της; Αν θέλεις δες το, δεν είναι για εμένα, δεν είναι ιστορία που με ενδιαφέρει. Δεν πληρώνω ρε φίλε βάλθηκες να μου την πεις γιατί δεν γουστάρουμε τις ανοησίες της Disney. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, fast8 said:

reimagine tomorrow Οι προθέσεις μας

 

Ξέρουμε πως δεν ξέρουμε, εσείς;

  Reveal hidden contents

image.jpeg.13812af09b9f0aad2dd650b51acd68e9.jpeg

 

Στα λόγια μου έρχεσαι, δεν έχεις ιδέα τι είναι το DEI.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AtiX είπε

Μπορείς να μου εξηγήσεις που είναι το κακό μια εταιρία να θέλει να συμπεριλάβει υποεκπροσωπούμενες ομάδες? Θεωρείς ότι είναι κάτι κακό η συμπεριληψη?

Ναι είναι κακό. Ας φέρουμε ένα τυχαίο ακραίο παράδειγμα.

Εγώ και εσύ γυρνάμε ταινία. Θέλουμε 10 καλούς ηθοποιούς για generic ρόλους.

Ξεκινάμε casting και για χάρη του παραδείγματος βρίσκουμε 10 τέλειους.Τυχαίνει να είναι και οι 10 ψιλοί μελαχρινοί με γαλανά μάτια αδύνατοι.

Έρχεται ένας τώρα και μας λέει, παιδιά μπράβο που βρήκατε τους τέλειους ηθοποιούς αλλά θα πρέπει να διώξετε τους 5 και να αντικατασταθούν με μερικούς απο ''υποεκπροσωπούμενες'' ομάδες. Εντάξει λέμε εμείς κανένα θέμα.

Τυχαίνει όμως και στο casting όλοι όσοι έρχονται απο τις ''υποεκπροσωπούμενες'' ομάδες να είναι φανερά υποδεέστεροι ηθοποιοί.

Είναι σωστό να προσλάβουμε 5 καλούς και 5 μέτριους αντί για 10 καλούς απλά και μόνο για να συμπεριλάβουμε έναν λευκό ένα μαύρο ένα ασιάτη ένα ομοφυλόφιλο κλπ ?

Θα έκανες το ίδιο στην επιχείρηση σου αν ήθελες 10 προγραμματιστές πχ ?

Εγώ θα διάλεγα τους καλύτερους χωρίς να με ενδιαφέρει τι είναι κλπ. Αν όμως κάποιος με ανάγκαζε να συμπεριλάβω κάποιους που μπορεί να τύχει να μην είναι καλοί θα εκνευριζόμουν όπως και κάνω τώρα που φανερά μερικοί ρόλοι είναι άθλιοι απο ατάλαντους ηθοποιούς που συμμετείχαν μόνο για να γίνουν check κάποια κουτάκια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, darkmatinee είπε

Στα λόγια μου έρχεσαι, δεν έχεις ιδέα τι είναι το DEI.

H Disney έτσι το ορίζει, εσύ πως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, fast8 είπε

Και πάλι πουθενά δεν είπα κάτι τέτοιο, βάζεις αυτούσιο ότι έχεις στο κεφάλι σου και παραφράζεις τα λεγόμενα μου, όλα τα φαντάζεσαι.

Είπα πως η Disney  ξεκάθαρα λέει ότι σκοπός της είναι οι woke ιδέες και οι DEI πολιτικές και ότι αυτό είναι η δέσμευση της προς τους επενδυτές, τους θεατές και τους εργαζομένους της. Εχει ολόκληρα site για αυτά.

Δεν είναι όμως αυτός τρόπος να λες ιστορίες, και δεν είναι αυτές ιστορίες που θέλω να δω. Ξέρω απο την αρχή τι θα πουν και το έχω ήδη δει 1,2,3, 50 φορές, φτάνει πια.  Είμαι υποχρεωμένος να βλέπω μια λεσβία φεμινίστρια να ρίχνει ξύλο και να μιλάει για τις γκόμενες της; Αν θέλεις δες το, δεν είναι για εμένα, δεν είναι ιστορία που με ενδιαφέρει. Δεν πληρώνω ρε φίλε βάλθηκες να μου την πεις γιατί δεν γουστάρουμε τις ανοησίες της Disney. 

Έχω βαρεθεί το παιχνίδι λέω - ξελέω από μεριά σου…

ήταν ξεκάθαρο αυτό που είπες, δεν χωράει παράφραση και δεν καλύπτεται και με τίποτα…

θέλεις περισσότερες αποδείξεις γιατί στην προσπάθεια σου να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα κανείς συνεχόμενα λάθη που σε εκθέτουν?

α) από πότε η απόφαση μιας εταιρίας να μην έχει μόνο λευκούς str8 υπαλλήλους είναι κάτι αρνητικό?

β) από πότε η συμπεριληψη είναι woke ιδέες?

γ) από πότε η συμπεριληψη είναι υπεύθυνη για την ποιότητα μιας ταινίας ή σειράς?

δ) από ποτέ είναι πρόβλημα να βλέπεις μια λεσβία να μιλάει για τις γκόμενες της και όχι έναν str8 να κάνει το ίδιο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Chocobo είπε

Ναι είναι κακό. Ας φέρουμε ένα τυχαίο ακραίο παράδειγμα.

Εγώ και εσύ γυρνάμε ταινία. Θέλουμε 10 καλούς ηθοποιούς για generic ρόλους.

Ξεκινάμε casting και για χάρη του παραδείγματος βρίσκουμε 10 τέλειους.Τυχαίνει να είναι και οι 10 ψιλοί μελαχρινοί με γαλανά μάτια αδύνατοι.

Έρχεται ένας τώρα και μας λέει, παιδιά μπράβο που βρήκατε τους τέλειους ηθοποιούς αλλά θα πρέπει να διώξετε τους 5 και να αντικατασταθούν με μερικούς απο ''υποεκπροσωπούμενες'' ομάδες. Εντάξει λέμε εμείς κανένα θέμα.

Τυχαίνει όμως και στο casting όλοι όσοι έρχονται απο τις ''υποεκπροσωπούμενες'' ομάδες να είναι φανερά υποδεέστεροι ηθοποιοί.

Είναι σωστό να προσλάβουμε 5 καλούς και 5 μέτριους αντί για 10 καλούς απλά και μόνο για να συμπεριλάβουμε έναν λευκό ένα μαύρο ένα ασιάτη ένα ομοφυλόφιλο κλπ ?

Θα έκανες το ίδιο στην επιχείρηση σου αν ήθελες 10 προγραμματιστές πχ ?

Εγώ θα διάλεγα τους καλύτερους χωρίς να με ενδιαφέρει τι είναι κλπ. Αν όμως κάποιος με ανάγκαζε να συμπεριλάβω κάποιους που μπορεί να τύχει να μην είναι καλοί θα εκνευριζόμουν όπως και κάνω τώρα που φανερά μερικοί ρόλοι είναι άθλιοι απο ατάλαντους ηθοποιούς που συμμετείχαν μόνο για να γίνουν check κάποια κουτάκια.

Δεν είναι μόνο αυτό φίλε. Δεν έχουν όλες οι ιστορίες 50% γυναίκες, μερικοί gay, μερικοί μαύροι, μερικοί ασιάτες. Δεν λειτουργούν έτσι οι παρέες και και η καθημερινότητα των ανθρώπων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fast8 είπε

Δεν είναι μόνο αυτό φίλε. Δεν έχουν όλες οι ιστορίες 50% γυναίκες, μερικοί gay, μερικοί μαύροι, μερικοί ασιάτες. Δεν λειτουργούν έτσι οι παρέες και και η καθημερινότητα των ανθρώπων. 

Συμφωνώ απόλυτα.Όπως έγραψα επανειλημμένα έφερα ενα ακραίο παράδειγμα.

Προφανώς και αυτό που μας δείχνει το hollywood με μια παρέα που έχει πιάσει όλο το φάσμα δεν υπάρχει στην πραγματικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Chocobo είπε

Ναι είναι κακό. Ας φέρουμε ένα τυχαίο ακραίο παράδειγμα.

Εγώ και εσύ γυρνάμε ταινία. Θέλουμε 10 καλούς ηθοποιούς για generic ρόλους.

Ξεκινάμε casting και για χάρη του παραδείγματος βρίσκουμε 10 τέλειους.Τυχαίνει να είναι και οι 10 ψιλοί μελαχρινοί με γαλανά μάτια αδύνατοι.

Έρχεται ένας τώρα και μας λέει, παιδιά μπράβο που βρήκατε τους τέλειους ηθοποιούς αλλά θα πρέπει να διώξετε τους 5 και να αντικατασταθούν με μερικούς απο ''υποεκπροσωπούμενες'' ομάδες. Εντάξει λέμε εμείς κανένα θέμα.

Τυχαίνει όμως και στο casting όλοι όσοι έρχονται απο τις ''υποεκπροσωπούμενες'' ομάδες να είναι φανερά υποδεέστεροι ηθοποιοί.

Είναι σωστό να προσλάβουμε 5 καλούς και 5 μέτριους αντί για 10 καλούς απλά και μόνο για να συμπεριλάβουμε έναν λευκό ένα μαύρο ένα ασιάτη ένα ομοφυλόφιλο κλπ ?

Θα έκανες το ίδιο στην επιχείρηση σου αν ήθελες 10 προγραμματιστές πχ ?

Εγώ θα διάλεγα τους καλύτερους χωρίς να με ενδιαφέρει τι είναι κλπ. Αν όμως κάποιος με ανάγκαζε να συμπεριλάβω κάποιους που μπορεί να τύχει να μην είναι καλοί θα εκνευριζόμουν όπως και κάνω τώρα που φανερά μερικοί ρόλοι είναι άθλιοι απο ατάλαντους ηθοποιούς που συμμετείχαν μόνο για να γίνουν check κάποια κουτάκια.

Μπορείς να μου απαντήσεις πως γίνεται στα παραδείγματα σου να είναι μόνο άξιοι οι λευκοί και όχι όλοι οι υπόλοιποι? Πιστεύεις ότι μπορεί να είναι η πραγματικότητα ή εκφράζεις μια ιδεατή για εσένα κατάσταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μπορείς να μου απαντήσεις πως γίνεται στα παραδείγματα σου να είναι μόνο άξιοι οι λευκοί και όχι όλοι οι υπόλοιποι? Πιστεύεις ότι μπορεί να είναι η πραγματικότητα ή εκφράζεις μια ιδεατή για εσένα κατάσταση?

Πρέπει να αναλύσω τι σημαίνουν οι λέξεις ΤΥΧΑΙΑ - ΑΚΡΑΙΟ κλπ ? Εγώ έφερα ένα πολύ συγκεκριμένο ακραίο παράδειγμα και θέλω απάντηση βάση αυτού του ακραίου παραδείγματος. Μπορείς να δώσεις ή κάνεις τον Κινέζο ? no pun intended μην προσβάλω και κανένα ευαίσθητο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Έχω βαρεθεί το παιχνίδι λέω - ξελέω από μεριά σου…

ήταν ξεκάθαρο αυτό που είπες, δεν χωράει παράφραση και δεν καλύπτεται και με τίποτα…

θέλεις περισσότερες αποδείξεις γιατί στην προσπάθεια σου να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα κανείς συνεχόμενα λάθη που σε εκθέτουν?

α) από πότε η απόφαση μιας εταιρίας να μην έχει μόνο λευκούς str8 υπαλλήλους είναι κάτι αρνητικό?

β) από πότε η συμπεριληψη είναι woke ιδέες?

γ) από πότε η συμπεριληψη είναι υπεύθυνη για την ποιότητα μιας ταινίας ή σειράς?

δ) από ποτέ είναι πρόβλημα να βλέπεις μια λεσβία να μιλάει για τις γκόμενες της και όχι έναν str8 να κάνει το ίδιο?

 

Η οξυδέρκεια δεν είναι κοινό αγαθό, δεν μπορούν όλοι να παρακολουθήσουν όλες τις συζητήσεις.

α) Αν έχεις μόνο λευκούς straight με απόφαση της εταιρίας είναι το ίδιο κακό με απόφαση της εταιρίας να έχεις συγκεκριμένα δημογραφικά ποσοστά. Και τα δύο σημαίνουν ότι κρίνεις τους ανθρώπους απο την φυλή και την σεξουαλικότη τους.

β) η αναγκαστική συμπερίληψη ως κανόνας και ηθική αξία είναι ο ορισμός του woke. Αυτό σημαίνει, μοιρασμα της εξουσίας σύμφωνα με την σεξουαλικότητα και την καταγωγή (identity policies) αντί σύμφωνα με την αξία.

γ) η ποικιλία σχεδόν πάντα είναι καλή. Η αναγκαστική ποσόστοση σχεδόν πάντα είναι κακή. Το πρώτο είναι αξιοκρατία, το δεύτερο είναι μετριοκρατία. 

δ) κανένα πρόβλημα για όσους τους αρέσει. Δεν με αρέσει δεν το βλέπω. Σε αρέσει δες το. Δεν θέλεις να βλέπεις straight ταινίες, μην βλέπεις. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Chocobo είπε

Πρέπει να αναλύσω τι σημαίνουν οι λέξεις ΤΥΧΑΙΑ - ΑΚΡΑΙΟ κλπ ? Εγώ έφερα ένα πολύ συγκεκριμένο ακραίο παράδειγμα και θέλω απάντηση βάση αυτού του ακραίου παραδείγματος. Μπορείς να δώσεις ή κάνεις τον Κινέζο ? no pun intended μην προσβάλω και κανένα ευαίσθητο..

Δεν χρειάζεται να αναλύσεις αλλά να δικαιολογήσεις…  μπορείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...