Προς το περιεχόμενο

Δωρεάν πλέον το VMware Fusion Pro 13 που δίνει τη δυνατότητα φόρτωσης των Windows 11 σε Apple Silicon Macs


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 hours ago, Tlykog said:

Το έχω κατεβάσει και έχω εγκαταστήσει τα Windows σε arm. Δεν έχω βρει χρόνο να παίξω μαζί του. Απ΄όσο κατάλαβα δέχεται μόνο 64GB χώρου στο δίσκο, που σημαίνει ότι δε χωράει και πολλά.

Το εργαλείο είναι καταπληκτικό.

8TB storage και 128GB ram δέχεται.

Δεν ξέρω που είδες ότι έχει όριο 64GB ram.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, bep1995 είπε

8TB storage και 128GB ram δέχεται.

Δεν ξέρω που είδες ότι έχει όριο 64GB ram.

Όταν, κατά την εγκατάσταση, σου δίνει τη δυνατότητα να διαλέξεις ποσό χώρο θέλεις να δεσμεύσεις, δε με άφηνε να διαλέξω πάνω από 64GB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Tlykog said:

Όταν, κατά την εγκατάσταση, σου δίνει τη δυνατότητα να διαλέξεις ποσό χώρο θέλεις να δεσμεύσεις, δε με άφηνε να διαλέξω πάνω από 64GB.

Αν επιλέξεις τα windows 11 ως λειτουργικό σου βγάζει 64GB σαν default, αλλά μπορείς να το ανεβάσεις. Μόλις το δοκίμασα και με αφήνει να βάλω όσα θέλω.

Screenshot_20240515-235349~2.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, bep1995 είπε

Αν επιλέξεις τα windows 11 ως λειτουργικό σου βγάζει 64GB σαν default, αλλά μπορείς να το ανεβάσεις. Μόλις το δοκίμασα και με αφήνει να βάλω όσα θέλω.

Screenshot_20240515-235349~2.png

Ok. Εγώ το είχα κατεβάσει δωρεάν πριν από 3 εβδομάδες και δε μου έδινε αυτή την επιλογή. Θα το κατεβάσω από την αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, Tlykog said:

Ok. Εγώ το είχα κατεβάσει δωρεάν πριν από 3 εβδομάδες και δε μου έδινε αυτή την επιλογή. Θα το κατεβάσω από την αρχή.

Το χρησιμοποιω χρόνια και δεν θυμάμαι πότε να μην με άφηνε να βάλω πάνω από 64GB.

Όταν φτιάχνω νέα εικονική μηχανή πάντα επιλέγω την δεύτερη επιλογή στην πρώτη καρτέλα που λέει "custom" και όχι το "typical" και στην τρίτη καρτέλα επιλέγω την τρίτη επιλογή που λέει "I want to install the operating system later"

Δοκίμασε αυτά αν πάλι δεν σε αφήνει.

Επεξ/σία από bep1995
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή θα μπορεί να εγκατασταθεί και σε MacBook φορητούς; Υπάρχει επιλογή για boot camp ως τώρα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ το workstation pro δεν κατάφερα να το βρω να το κατεβάσω. Ούτε το link του άρθρου για το Fusion δεν κατάλαβα πως προκύπτει μέσα από το site και πως το βρήκε ο συντάκτης. Κάποια βοήθεια; Ένα under contruction store προκύπτει μόνο.

https://www.vmware.com/content/vmware/vmware-published-sites/us/products/desktop-hypervisor.html.html

5 hours ago, freegr said:

Δηλαδή θα μπορεί να εγκατασταθεί και σε MacBook φορητούς; Υπάρχει επιλογή για boot camp ως τώρα; 

bootcamp ήταν για τους X86 της Intel, στους Μ μόνο αυτό και το parallels.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, freegr είπε

Δηλαδή θα μπορεί να εγκατασταθεί και σε MacBook φορητούς; Υπάρχει επιλογή για boot camp ως τώρα; 

Όχι δεν υπήρχε επιλογή boot camp από εποχές Μ1. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφού κανεις πρώτα register τότε πατάς στο παρακάτω link για το VMware Workstation Pro έχει personal use και linux και windows

 

https://support.broadcom.com/group/ecx/productdownloads?subfamily=VMware+Workstation+Pro

 

Screenshot_2.png.64996d4a0ef50312ad51c0fb504c711c.png

Επεξ/σία από radeon9700
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος δεν ζει στο μικρόκοσμο της Apple το virtualization είναι απαραίτητο…

Για παράδειγμα, συσκευές που ο firmware updater υπάρχει μόνο σε Windows, Excel spreadsheets που απαιτούν δυνατότητες που δεν υπάρχουν στο macOS version, λογισμικά που είναι απαραίτητα να κάνεις τη δουλειά σου και δεν υπάρχουν σε macOS… Να τρέξεις ένα macOS σαν vm guest για development, testing ή για να εφαρμόσεις κάποιο security policy… και άλλα πολλά…

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...