Προς το περιεχόμενο

Σε μαζικούς αποκλεισμούς λογαριασμών προχωρά το Stack Overflow λόγω των έντονων αντιδράσεων στη συνεργασία με την OpenAI


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 minutes ago, hyperspaced said:

Κλασική περίπτωση κλοπής πνευματικής ιδιοκτησίας από τη StackOverflow και από την OpenAI. Τα δεδομένα των χρηστών (κώδικας) ΔΕΝ ΑΝΗΚΟΥΝ στη StackOverflow.
 

Το θέμα είναι ότι τώρα είναι ΑΡΓΑ.

Οι "ΑΙ" scrapers δουλεύουν χρόνια τώρα, άλλοτε φανερά, άλλοτε κρυφα (απο Σιγκαπούρη/Κίνα/Ταιβαν/Κορεα/Χονγκ Κογγκ/Βιετνάμ κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 minutes ago, endeavour said:

Φυσικά και είναι προσωπική μου άποψη, από οσα εχω ΕΓΩ δει με το Copilot. Εσύ προφανώς μιλάς για search αποτελέσματα, εγω μιλάω για αλλα πράγματα. Συγγραφή κειμένων, κώδικα κλπ.

Βλέπω το δεύτερο σκέλος της απάντησης μου, το άφησες απ'έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, endeavour said:

Δηλαδή να καταλάβω: Οι όροι χρήσης του οποιουδήποτε (που κανένας και ποτέ δεν διαβάζει) είναι ΠΑΝΩ απο διεθνείς νόμους και κανονισμους; Η κατι δεν κατάλαβα ή κατι δεν πάει καλα (ή ο γυαλός είναι στραβός ή στραβά αρμενίζουμε).

Σου απαντάει αυτό που αντιγράφω από κάτω. Ο νόμος αναγνωρίσει τις συμβάσεις στους όρους χρήσης ως έγκυρες. Να διαβάζεις τους όρους από εδώ και μπρος.

Το μονο που μπορεί να σώσει την κατάσταση είναι το GDPR που δίνει το δικαίωμα διαγραφής.

8 hours ago, cpc464 said:

"Όμως, οι Όροι Χρήσης του Stack Overflow περιλαμβάνουν ρήτρα που παραχωρεί στην ιστοσελίδα την αμετάκλητη ιδιοκτησία του συνόλου του περιεχομένου που παρέχουν οι συνδρομητές."

Από την στιγμή που τους έχεις παραδώσει συναινετικά την πνευματική σου ιδιοκτησία κάνουν ότι θέλουν δυστυχώς.

Επειδή η πνευματική ιδιοκτησία εμπεριέχεται σε post, με βάση το GDPR μπορείς να διαγράψεις και αυτό. Αλλά δεν απολύεται να έχει λύση η πλατφόρμα και να αντιγράψει τη περιεχόμενο με anonymized τρόπο.

2 hours ago, endeavour said:

Οταν κάθε είδους δημοσιευμένο περιεχόμενο και απαντήσεις θα είναι σε μεγάλο αριθμό απο την "ΑΙ" και προφανώς θα έχει και μεγάλο αριθμό ανακριβειών, τα μοντέλα θα μαθαίνουν απο αυτά τα λανθασμένα αποτελέσματα. Θα αρχίσει ένας Φαύλος κύκλος. Ελπίζω να έγινα αντιληπτός.

Όταν φτάσουμε εκεί, θα είναι ήδη διαθέσιμοι μηχανισμοί ελέγχου, επαληθευσησ, και feedback. Είμαστε πολύ κοντά σε αυτο. Είναι θέμα που έχω δει να συζητάνε εδώ και καιρό σε παρουσιάσεις και σε συζητήσεις (panels, podcasts) γύρω από AI όποτε οι λύσεις είναι κοντά.

1 hour ago, hyperspaced said:

Κλασική περίπτωση κλοπής πνευματικής ιδιοκτησίας από τη StackOverflow και από την OpenAI. Τα δεδομένα των χρηστών (κώδικας) ΔΕΝ ΑΝΗΚΟΥΝ στη StackOverflow.
 

Υπάρχουν όροι χρήσης: από τη στιγμή που έγραψαν εκεί ο κώδικας τους ανήκε. Κακώς η κοινότητα ήταν τόσο αφελής που επαναπαύτηκε επειδή εκεί άρχισε η μόδα και ανέβαζε τον κώδικα εκεί. Έπρεπε να το ψιλιαστουν νωρίτερα ότι κάποια στιγμή κάποιος θα έβγαζε λεφτά με όλη αυτή την προσπάθεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 minutes ago, dstilio said:

Υπάρχουν όροι χρήσης: από τη στιγμή που έγραψαν εκεί ο κώδικας τους ανήκε. Κακώς η κοινότητα ήταν τόσο αφελής που επαναπαύτηκε επειδή εκεί άρχισε η μόδα και ανέβαζε τον κώδικα εκεί. Έπρεπε να το ψιλιαστουν νωρίτερα ότι κάποια στιγμή κάποιος θα έβγαζε λεφτά με όλη αυτή την προσπάθεια.

Εδω η Msoft εχει scrapαρει ολο το github .... και το αλλο repo που εχει ..... τι να λεμε τωρα ....

Ισως και γιαυτο, απο την προσωπική μου εμπειρία, το copilot ειναι αρκετά καλο σε μικροδιορθωσεις κωδικα κλπ. Ενώ σε γραφικά, δεν εχω ξετρελαθεί....

Επεξ/σία από endeavour
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ το βρίσκω τέλειο. Τι κόμπλα βαράνε δεν καταλαβα αυτοι που πόσταραν εκει και δεν θελουν να βοηθηθει και άλλος κόσμος απο την πλατφόρμα;

Καλα κανει και τους μπλοκάρει τέτοιοι τύποι που νομίζουν οτι τους ανήκει η ελεύθερη πληροφόρηση δεν κανουν

Επεξ/σία από Tablet
  • Confused 3
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dstilio είπε

Υπάρχουν όροι χρήσης: από τη στιγμή που έγραψαν εκεί ο κώδικας τους ανήκε. Κακώς η κοινότητα ήταν τόσο αφελής που επαναπαύτηκε επειδή εκεί άρχισε η μόδα και ανέβαζε τον κώδικα εκεί. Έπρεπε να το ψιλιαστουν νωρίτερα ότι κάποια στιγμή κάποιος θα έβγαζε λεφτά με όλη αυτή την προσπάθεια.

Οι όροι χρήσης σαφώς αναφέρουν ότι η StackOverflow έχει διαχειριστικό χαρακτήρα στα δεδομένα. Δεν έχει δικαιώματα πνευματικής ιδιοκτησίας. Ο κώδικας διατίθεται κάτω από το Creative Commons license.  Who owns the intellectual property of answers? - Meta Stack Exchange
 

2 ώρες πριν, endeavour είπε

Το θέμα είναι ότι τώρα είναι ΑΡΓΑ.

Οι "ΑΙ" scrapers δουλεύουν χρόνια τώρα, άλλοτε φανερά, άλλοτε κρυφα (απο Σιγκαπούρη/Κίνα/Ταιβαν/Κορεα/Χονγκ Κογγκ/Βιετνάμ κλπ).

Καλά το stack overflow έχει πεθάνει. Πάμε για ένα καινούργιο site σε φάση Wikipedia με σαφείς όρους χρήσης σχετικά με τα private AI. 
Η τεχνολογία αλλάζει. Πολλές απαντήσεις θα είναι παρωχημένες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, safridia said:

Αυτα τα βιβλια και τοσοι καθηγητες προεβλεψαν και κατι σωστα;
Μας ελεγαν οτι οι μηχανες θα εκαναν τις χειρονακτικες εργασιες και εμεις θα ασχολιομασταν με την τεχνη, τα πιο πνευματικα καθως σαν ανθρωποι ειμαστε καλυτεροι απο τις μηχανες σε αυτο.
Τελικα καταληγουμε εμεις να κανουμε τα χαμαλικια τις χειρονακτικες εργασιες και οι μηχανες γραφουν κωδικα, λογοτεχνια...
Κατι κανουμε λαθος;

Βασικά και τα δύο μπορεί να τα κάνει άνετα αρκετά αναπτυγμένο ai σε συνάρτηση με ρομποτική, εκεί που δεν μπορεί να αντικαταστήσει κάποιον είναι πολιτική εκείνο το κομμάτι για πάρα πολλούς λόγους (όχι τεχνικούς) δεν είναι σε θέση να την αντικαταστήσει όλα τα άλλα θα τα πάρει το ποτάμι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tablet είπε

Εγώ το βρίσκω τέλειο. Τι κόμπλα βαράνε δεν καταλαβα αυτοι που πόσταραν εκει και δεν θελουν να βοηθηθει και άλλος κόσμος απο την πλατφόρμα;

Καλα κανει και τους μπλοκάρει τέτοιοι τύποι που νομίζουν οτι τους ανήκει η ελεύθερη πληροφόρηση δεν κανουν

οι αλλοι δεν εχουν προβλημα με την AI ΑΛΛΑ με τους ιδιοκτητες της(δλδ της μεγαλες εταιριες) και το οτι θελουν να πλουτισουν χωρις να ριξουν λεφτα με λιγα λογια εριξαν χρηματα στην ταδε ιστοσελιδα και πηραν ετοιμα αποτελεσματα απο το να περιμενουν να κανουν τα δικα τους 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε και που ειναι το προβλημα. Αυτο ειναι θεμα της Open AI που εχει ριξει απειρα λεφτα σε αυτο που κανουν και επισης του stack overflow. Αν εγω ποσταρα εκει της ερωτω-απαντησης μου ζηταω να γινω μετοχος στο deal?  Δεν καταλαβα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχχ βλέπω από εδώ και πέρα να ρωτάς κάτι το chatgpt και να τρως μπινελίκια, αν μάθει από τις απαντήσεις των μελών του SO

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, endeavour είπε

Αυτο είναι τελικά και το πρόβλημα.

Το ακουω αυτο που ανεφερες πιο πριν οτι πρεπει να γινει ξεσκαρταρισμα καθως δεν ειναι ολα τα threads αιοπιστα..Και μάλλον δεν θα γίνει και ποτέ.. Αλλα ας βγάλουν τα μάτια τους μόνοι τους γιατι απλα ο κοσμος θα σταματησει να εμπιστευετι τδιαφορα  AI εαν γινει κουβας με όλη τη σαβούρα

 

Επεξ/σία από Tablet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Tablet είπε

Καλα κανει και τους μπλοκάρει τέτοιοι τύποι που νομίζουν οτι τους ανήκει η ελεύθερη πληροφόρηση  η δουλειά τους δεν κανουν

Fixed

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, filip123go είπε

Το "προφανώς θα έχει και μεγάλο αριθμό ανακριβειών" είναι προσωπική σου άποψη καθαρά. Προς το παρόν το αντίθετο γίνεται. Τα αποτελέσματα του copilot είναι πολύ πιο precise από τον αλγόριθμο της google το τελευταίο διάστημα.

Τα αποτελέσματα της google είναι χειρότερα από ότι ήταν 15-20 χρόνια πριν καθώς έχει πέσει άπειρο censorship και έχουν αφαιρέσει πολλά features. Πλέον δε μου δείχνει καν πόσα αποτελέσματα έχει αυτό που έψαξα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...