Προς το περιεχόμενο

pi pico + arduino ide


stefanos_th

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα .

εχω αγορασει pi pico .

μπορω να ανεβασω προγραμμα με thonny ,

αλλα με  arduino ide με τιποτα .

πρωτα δοκιμασα με την arduino pi pico library τιποτα .

μετα την εβγαλα και εβαλα στο additional boards manager του earl philhower  https://github.com/earlephilhower/arduino-pico/releases/download/global/package_rp2040_index.json 

παλι τιποτα . φτανει μεχρι την μπαρα του upload αλλα δεν καταφερνει να την τελιωσει .

πως ανεβαζετε προγραμμα ? το κουμπι bootselect το πατατε ?

 

Screenshot_85.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Αφαίρεσε τη βιβλιοθήκη που φαίνεται εγκατεστημένη στη φωτογραφία και εγκατάστησε την αποκάτω της, δηλαδή τη Raspberry Pi Pico/RP2040.
Κράτα πατημένο το κουμπί BOOTSEL  και σύνδεσε το pico. Θα πρέπει να το δει ο υπολογιστής ως μονάδα αποθήκευσης. Από εδώ κι έπειτα το BOOTSEL κουμπί δεν θα χρειαστεί να το ξαναπατήσεις. Στο arduino ide επίλεξε ως port την UF2 ή όπως την αναφέρει και φόρτωσε το πρόγραμμα. Λογικά θα παίξει. ( Ίσως είναι περιττό κάποιο από τα παρακάτω βήματα, γιατί κι εγώ θυμάμαι ότι το έψαχνα την πρώτη φορά που δοκίμασα τη συγκεκριμένη πλακέτα, αλλά τελικά μου έπαιξε όπως και να έχει.) Μετά επανεκκίνησε το arduino ide και λογικά θα βλέπει πλέον την port σαν COM , οπότε θα επιλέξεις τη διαθέσιμη. Αν θυμάμαι καλά, θα χρειαστεί και να αποσυνδέσεις και να ξανασυνδέσεις το pico στη θύρα usb , για να το δει σωστά, και θα είναι έτοιμο.

Επεξ/σία από Vista32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό. Είναι αυτό που σου είχα γράψει στην αρχή της απάντησής μου. Το συγκεκριμένο repo το έχει φτιάξει ο ίδιος δημιουργός με το  https://github.com/earlephilhower/arduino-pico/releases/download/global/package_rp2040_index.json , που είχες προσθέσει στο additional boards.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...