Προς το περιεχόμενο

Βοἠθεια για τροφοδοτικὀ για νἐο σὐστημα


Nana09

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, @topos είπε

Παρόλο που σε καλύπτει κάποιο επωνυμο 850αρη και εγώ θα έλεγα , ειδικά στην περίπτωση που πας σε 14900k - να κοιτάξεις για 1000αρη.

Μπορει σε βάθος χρόνου να θελήσεις να αλλάξεις την 3080 με μια π.χ 5080(από ότι φαινετε θα τσιμπήσουν σε κατανάλωση σε σχέση με 4080) στο μελλον το 850αρη τότε μπορεί μην επαρκεί.

Τώρα για 1000αρη be quiet που προταθηκε μιας και το εχω ένα 6μηνο->

Καλή κατασκευή, atx 3.0, σταθερά ρευματα, ησυχο και 10χρονια εγγύηση σε οκ τιμή.

Όμως στο δικό μου μηχάνημα λειτουργεί "ρελαντί"- θαρρώ έχω δει μέχρι ~500watt -.

Τα μόνο που δεν μου αρεσει είναι τα καλώδια του.

Είναι σχετικά σκληρά/μη ευκαμπτα και με παιδεψαν λίγο στην εγκατάσταση.

Επειδη εχω το ιδιο σε 850W

Ναι τα καλώδια ειναι σκληρα αλλα ειναι καλά ποιοτικα. Επίσης το άκαμπτο εμένα με βόλεψε πολύ διότι τους δίνεις το σχήμα που θέλεις και μένουν εκει. 

Φαντάσου ότι τα εχω σε πολύ μικρό κουτι χωρίς προβλημα να περνανε απο κατω-πισω-πανω.

image.png.f009607171cc9013f97a085571ac0b07.png

 

Ολα τα καλώδια πια ειναι σκληρά και θελουν προσοχή στις άκρες τους γιατι εχουν πυκνωτες και θελει προσοχη πως και που θα τα λυγισεις. Υπαρχουν οδηγιες στο manual των τροφοδοτικων αλλα πρεπει να τις διαβασεις..

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

 

Οχι δεν είναι

 

image.png

Συγγνώμη λάθος. Είχα στο μυαλό μου το Corsair HX1000i. Για αυτό τι λέτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Chris2756 είπε

  H πιο αναλυτικη και συντομη απαντηση απο τον φιλο μας senninha

Α) Η Seasonic θεωρειται η Νο1 εταιρεια σε τροφοδοτικα απο θεμα ποιοτητας. Οποτε δεν τιθεται καν θεμα σε αυτο.

Τα Focus ειναι μια κατηγορια πιο πανω απο entry level ενω τα Vertex είναι μια κατηγορια ακομη πιο πανω. Δεν υπαρχει λογος να πας στα Prime.

Το G στον κωδικό τους σημαινει Gold certification και το P σημαινει Platinum certification (ανωτερο). Λιγη σημασια εχει για εμενα.

Το X στους κωδικους σημαινει -modular, το M σημαίνει semi-modular και το C σημαινει fixed-cables.

Τα Vertex GX ειναι ΑΤΧ3.0 certified κατι που προτεινεται πια ειδικα εαν εχεις σκοπο να βαλεις πανω ενεργοβορες καρτες.

Τα Focus βγαινουν και σε ATX3.0 αλλα και στο προηγουμενο ΑΤΧ2.0

Σωστα.

Λιγη σημασια εχει το Platinum/Gold κλπ. Δεν αλλαζει η ποιοτητα κατασκευης. Αλλαζει πολυ ελάχιστα το efficiency τους

Should you buy a Platinum or Titanium Power Supply? | TECHJUNKIES

Gold vs Platinum

Σε 20% load, 2% διαφορά

Σε 50% load, 2% διαφορά

Σε 100% load,  3% διαφορά

5 λεπτά πριν, Nana09 είπε

Συγγνώμη λάθος. Είχα στο μυαλό μου το Corsair HX1000i. Για αυτό τι λέτε?

Πολυ ακριβο. Δεν βλεπω τον λογο να παει καποιος σε κατι τοσο ακριβο.

Αλλα εαν παμε σε αυτη την τιμη τοτε θα πήγαινα στο Seasonic Prime GX 1000W κι ας ειναι Gold αντι για Platinum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Σωστα.

Λιγη σημασια εχει το Platinum/Gold κλπ. Δεν αλλαζει η ποιοτητα κατασκευης. Αλλαζει πολυ ελάχιστα το efficiency τους

Should you buy a Platinum or Titanium Power Supply? | TECHJUNKIES

Gold vs Platinum

Σε 20% load, 2% διαφορά

Σε 50% load, 2% διαφορά

Σε 100% load,  3% διαφορά

Πολυ ακριβο. Δεν βλεπω τον λογο να παει καποιος σε κατι τοσο ακριβο.

Αλλα εαν παμε σε αυτη την τιμη τοτε θα πήγαινα στο Seasonic Prime GX 1000W κι ας ειναι Gold αντι για Platinum.

Με τα λεγόμενα σας κλείνω στο Vertex 1000W. Ερώτημα για το μέλλον, η Seasonic έχει sleeved σετ καλωδίων? Αυτός ήταν ένας από τους λόγους που κοίταζα σε Corsair 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Nana09 είπε

Με τα λεγόμενα σας κλείνω στο Vertex 1000W. Ερώτημα για το μέλλον, η Seasonic έχει sleeved σετ καλωδίων? Αυτός ήταν ένας από τους λόγους που κοίταζα σε Corsair 

Vertex GX-1000

Φωτογραφια του τι περιεχει το κουτι απο το επισημο site της Seasonic

vertex-gx-1000-accessories.png (1624×1200) (seasonic.com)

Vertex-PCIe-gen-5.png (1920×989) (seasonic.com)

vertex-gx-1000-accessories.png.36cb00d52f969ba3ba73a6961fb37f78.png

 

 

Vertex-PCIe-gen-5.png.2fc5102bc1fa46e5e54dac7f8ec29614.png

 

Σημειωση:

Τα Vertex εχουν 12 χρονια εγγυηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Vertex GX-1000

Φωτογραφια του τι περιεχει το κουτι απο το επισημο site της Seasonic

vertex-gx-1000-accessories.png (1624×1200) (seasonic.com)

Vertex-PCIe-gen-5.png (1920×989) (seasonic.com)

vertex-gx-1000-accessories.png.36cb00d52f969ba3ba73a6961fb37f78.png

 

 

Vertex-PCIe-gen-5.png.2fc5102bc1fa46e5e54dac7f8ec29614.png

 

Σημειωση:

Τα Vertex εχουν 12 χρονια εγγυηση

Η Corsair έχει σετάκια των 45 & 70 ευρώ σε διάφορα χρώματα. Η Seasonic αντίστοιχα έχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Nana09 είπε

Η Corsair έχει σετάκια των 45 & 70 ευρώ σε διάφορα χρώματα. Η Seasonic αντίστοιχα έχει?

Τα σετακια είναι Extensions (σε διάφορα μήκη).

Υπάρχουν διάφορα στην αγορά απο διάφορες εταιρείες σε όλα τα χρώματα και σε διάφορες ποιότητες, υφές sleeves, clips κλπ.

Εάν δεν είναι απολύτως απαραίτητο για την οπτική του θέματος προτιμώ να μην βάλω Extension Cables (αν και μου αρέσουν). Κάθε επιπλεον connection που υπάρχει σε καλώδιο αφενως αποτελεί αντίσταση και απώλεια, πηγή θερμότητας καθως και δυνητικο σημείο αστοχίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Τα σετακια είναι Extensions (σε διάφορα μήκη).

Υπάρχουν διάφορα στην αγορά απο διάφορες εταιρείες σε όλα τα χρώματα και σε διάφορες ποιότητες, υφές sleeves, clips κλπ.

Εάν δεν είναι απολύτως απαραίτητο για την οπτική του θέματος προτιμώ να μην βάλω Extension Cables (αν και μου αρέσουν). Κάθε επιπλεον connection που υπάρχει σε καλώδιο αφενως αποτελεί αντίσταση και απώλεια, πηγή θερμότητας καθως και δυνητικο σημείο αστοχίας.

Συμφωνω,παρ' ολα αυτα να σημειωσω απλως οτι της Corsair κουμπωνουν κατευθειαν στην φυσα του τροφοδοτικου και δεν ειναι απλως extensions.Εχω και για την Corsair ομως φαουλ,το γραφω παρακατω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Τα σετακια είναι Extensions (σε διάφορα μήκη).

Υπάρχουν διάφορα στην αγορά απο διάφορες εταιρείες σε όλα τα χρώματα και σε διάφορες ποιότητες, υφές sleeves, clips κλπ.

Εάν δεν είναι απολύτως απαραίτητο για την οπτική του θέματος προτιμώ να μην βάλω Extension Cables (αν και μου αρέσουν). Κάθε επιπλεον connection που υπάρχει σε καλώδιο αφενως αποτελεί αντίσταση και απώλεια, πηγή θερμότητας καθως και δυνητικο σημείο αστοχίας.

Άρα απ' ότι κατάλαβα αντίστοιχα σετ με τα Corsair individual sleeved που δεν είναι εξτενσιον αλλά αντικαθιστούν τα αρχικά καλώδια του τροφοδοτικού η Seasonic δεν έχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Nana09 είπε

Η Corsair έχει σετάκια των 45 & 70 ευρώ σε διάφορα χρώματα. Η Seasonic αντίστοιχα έχει?

Τα καλωδια του τροφοδοτικου που σου προταθηκε δειχνουν πολυ ποιοτικα και κατα καποιο τροπο sleeved οποτε δεν νομιζω να χρειαστει να παρεις extra.Χωρια που η Corsair εχει μια κακη συνηθεια και μεγαλο φαουλ για μενα να βαζει αυτα τα ηλιθια pigtail στα pcie με αποτελεσμα να μαζευονται στην καρτα ενα σωρο φυσακια και καλωδια.Αφου ενα καλωδιο δεν επαρκει για 2 8πινα,τι τα βαζεις ρε Corsair?

Επεξ/σία από LouCi4er
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Nana09 είπε

Άρα απ' ότι κατάλαβα αντίστοιχα σετ με τα Corsair individual sleeved που δεν είναι εξτενσιον αλλά αντικαθιστούν τα αρχικά καλώδια του τροφοδοτικού η Seasonic δεν έχει. 

Δεν ξέρω εάν έχει. Αλλά υπάρχουν aftemarket ποιοτικά εάν χρειαστείς.

Αλλα μπορείς να πάρεις και να βάλεις αυτά της Corsair.

Αλήθεια ομως τι ακριβώς χρειάζεσαι?

Η Cable Mod έχει από τα καλυτερα

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Επανέρχομαι στο θέμα γιατί πλησιάζει η ώρα της αγοράς. Στο διάστημα που μεσολάβησε έχει αλλάξει κάτι? Έχει βγεί κάτι άλλο που αξίζει να δω? Εξακολουθώ να είμαι ανάμεσα στο  Seasonic G Vertex 1000 που μου προτείνατε και στο Corsair HX 1000i 1000W

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, Nana09 said:

Επανέρχομαι στο θέμα γιατί πλησιάζει η ώρα της αγοράς. Στο διάστημα που μεσολάβησε έχει αλλάξει κάτι? Έχει βγεί κάτι άλλο που αξίζει να δω? Εξακολουθώ να είμαι ανάμεσα στο  Seasonic G Vertex 1000 που μου προτείνατε και στο Corsair HX 1000i 1000W

Ακουγοντε πολλα για τους 14900 τον τελευταιο καιρο, οποτε θα ελεγα να περιμενεις λιγο  ακομα να δεις τους 9900χ/9950χ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Για τροφοδοτικο, ενταξει και η corsair και η bequiet και αλλες εταιρειες εχουν φτιξει καλα μοντελα τροφοδοτικων, αλλα η seaspnic ειναι η κορυφη των κορυφαιων. Ανοιγοντας απλα ενα κουτι με τροφοδοτικο seasonic, η ποιοτητα του κανει μπαμ. Τωρα αυτοι που γνωριζουν κι εχουν ανοιξει το ιδιο το τροφοδοτικο, κι εχουν δει τα εξαρτηματα του, μπορουν να το υπογραμμισουν.Δεν ειναι μονο η ποιοτητα, αλλα και η μεγαλη εγγυηση και  το σερβις και η εξυπηρετηση της εταιρειας προς τους πελατες της. Στελνεις μειλ με οποιαδηποτε απορια/ερωτηση και σου απαντουν αμεσως σωστα και υπευθυνα.

 Το μονο μειονεκτημα για μενα της seasonic, στην Ελλαδα, ειναι η επιλογη της σε δυο κατ/τα, ενα στην Αθηνα κι ενα στην Θεσ/κη που συστηνει σαν αντιπροσωπους της. Ειναι πανακριβοι και ασυνεπεις προς τους πελατες τους. Ευτυχως υπαρχουν κι αλλα κατ/τα  που μπορει κανεις να προμηθευτει προιοντα seasonic.

 Προσωπικα το ολο πακετο που δινει η seasonic, δεν το βρισκω ακριβο. Σε ενα σοβαρο μηχανημα μονο seasonic τροφοδοτικο θα εβαζα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/7/2024 στις 2:22 ΜΜ, Nana09 είπε

Επανέρχομαι στο θέμα γιατί πλησιάζει η ώρα της αγοράς. Στο διάστημα που μεσολάβησε έχει αλλάξει κάτι? Έχει βγεί κάτι άλλο που αξίζει να δω? Εξακολουθώ να είμαι ανάμεσα στο  Seasonic G Vertex 1000 που μου προτείνατε και στο Corsair HX 1000i 1000W

Fortron Hydro Ti 1000w κορυφαίο τροφοδοτικό, αξίζει να το ψάξεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...