Προς το περιεχόμενο

Βοἠθεια για τροφοδοτικὀ για νἐο σὐστημα


Nana09

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα ήθελα την βοήθεια του forum για επιλογή τροφοδοτικού για το παρακάτω σύστημα:
 
Μητρική: Z790 Gigabyte Z790 AORUS Elite AX
 
CPU: i9-14900K  ή i7 14700k
 
RAM: Trident Z5 RGB BK K2 GSK 32GB

CPU Cooler: Corsair iCUE H100i ELITE

Δίσκος λειτουργικού: Seagate SSD 1TB NVME
 
Κάρτα γραφικών: Gigabyte RTX 3080 Ti
 
Στα 800-850 Watt θα είμαι εντάξει ? γιατί σε κατάστημα που ρώτησα μου πρότειναν 1000 Watt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.skroutz.gr/s/28863784/Corsair-RMx-Series-RM850x-2021-850W-Trofodotiko-Ypologisti-Full-Modular-80-Plus-Gold.html

https://www.e-shop.gr/psu-corsair-cp-9020200-eu-rm850x-850w-80-plus-gold-full-modular-p-PER.588539

παλιο πλεον (version 2021) αλλα πολύ καλό, το τεσταρε και ο Αρης των Hardware Busters

Επεξ/σία από duffyduck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά 850 ή 1000w χρειάζομαι? Όσον αφορά το Corsair RM850 αυτό είχα υπόψιν αλλά επειδή είναι παλιά σειρά δεν το αναφερα. Κάτι νεότερο υπάρχει? Ή αναμένεται να βγεί ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Nana09 said:

Τελικά 850 ή 1000w χρειάζομαι? Όσον αφορά το Corsair RM850 αυτό είχα υπόψιν αλλά επειδή είναι παλιά σειρά δεν το αναφερα. Κάτι νεότερο υπάρχει? Ή αναμένεται να βγεί ?

Αν βαλεις top καρτα της Nidia στο μελλον η για τις μελλοντικες σου αναβαθμισεις θα χρειαστεις χιλιαρι.Ανεβαινουν την συγκεκριμενη περιοδο οι απαιτησεις στην παροχη ρευματος. Επισης θα χρειαστεις τροφοδοτικο ATX 3.0 και με PCI-E 5.0 υποστηριξη.

Καλες αγορες.

Επεξ/σία από benign
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nana09 είπε

Τελικά 850 ή 1000w χρειάζομαι? Όσον αφορά το Corsair RM850 αυτό είχα υπόψιν αλλά επειδή είναι παλιά σειρά δεν το αναφερα. Κάτι νεότερο υπάρχει? Ή αναμένεται να βγεί ?

Με ένα 850w ATX3.0 θα είσαι εντάξει. Το μεγαλύτερο δεν έκανε ποτέ κακό άλλα αυτό ειναι με βλέψεις στο μέλλον (αν και εφόσον) και όχι πραγματική σημερινή ανάγκη.

ΌΧΙ στα Corsair..

NAI στο Be Quiet Pure Power 12 M

NAI στα  Seasonic FOCUS GX ATX 3.0 και Seasonic Vertex GX

Προσοχή γιατι το Seasonic Vertex βγαίνει και σε ΑΤΧ2.0. Το ΑΤΧ3.0 θελουμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SeNNinhA είπε

Με ένα 850w ATX3.0 θα είσαι εντάξει. Το μεγαλύτερο δεν έκανε ποτέ κακό άλλα αυτό ειναι με βλέψεις στο μέλλον (αν και εφόσον) και όχι πραγματική σημερινή ανάγκη.

ΌΧΙ στα Corsair..

NAI στο Be Quiet Pure Power 12 M

NAI στα  Seasonic FOCUS GX ATX 3.0 και Seasonic Vertex GX

Προσοχή γιατι το Seasonic Vertex βγαίνει και σε ΑΤΧ2.0. Το ΑΤΧ3.0 θελουμε

Κάποια από τα psu της Corsair πάντως κατασκευάζονταν από την Seasonic αν θυμάμαι καλά.
Δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Kαι τα be quiet και τα  corsair, καλα τρφοδοτικα ειναι. Το seasonic που τελικα θα διαλεξεις, αφου θα το πληρωσεις που θα το πληρωσεις, ας ειναι το vertex PX. Mετα απο 12 χρονια που θα ξανασκευτεις για τροφοδοτικο, ελπιζω να ειμαι εδω για να σου ξανασυστησω ποιο μοντελο seasonic να ξαναδιαλεξεις. Χα χα χα! αθανατα, ρε παιδι μου.

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Nana09 είπε

Τελικά 850 ή 1000w χρειάζομαι? Όσον αφορά το Corsair RM850 αυτό είχα υπόψιν αλλά επειδή είναι παλιά σειρά δεν το αναφερα. Κάτι νεότερο υπάρχει? Ή αναμένεται να βγεί ?

Όχι σε κάτι λιγότερο από χιλιάρι...

14700κ φτάνει εύκολα τα 250w

3080ti μπορεί να φτάσει τα 350w

Χωρίς τίποτε άλλο έφτασες τα 600... +μητρική, +fans, +υδρόψυξη.... πολύ οριακό το 850αρι, πιθανώς ανεπαρκές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρόλο που σε καλύπτει κάποιο επωνυμο 850αρη και εγώ θα έλεγα , ειδικά στην περίπτωση που πας σε 14900k - να κοιτάξεις για 1000αρη.

Μπορει σε βάθος χρόνου να θελήσεις να αλλάξεις την 3080 με μια π.χ 5080(από ότι φαινετε θα τσιμπήσουν σε κατανάλωση σε σχέση με 4080) στο μελλον το 850αρη τότε μπορεί μην επαρκεί.

Τώρα για 1000αρη be quiet που προταθηκε μιας και το εχω ένα 6μηνο->

Καλή κατασκευή, atx 3.0, σταθερά ρευματα, ησυχο και 10χρονια εγγύηση σε οκ τιμή.

Όμως στο δικό μου μηχάνημα λειτουργεί "ρελαντί"- θαρρώ έχω δει μέχρι ~500watt -.

Τα μόνο που δεν μου αρεσει είναι τα καλώδια του.

Είναι σχετικά σκληρά/μη ευκαμπτα και με παιδεψαν λίγο στην εγκατάσταση.

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Nana09 said:

Τι διαφορά έχει η σειρά Focus από την Vertex? Νομίζω ότι και το Corsair RM 850 ATX3 είναι?

Οχι δεν ειναι,ειδικα αν ειναι 2-3 ετων παλιο.Εχεις το κουτι,ριξε μια ματια,θα γραφει απεξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  H πιο αναλυτικη και συντομη απαντηση απο τον φιλο μας senninha

Α) Η Seasonic θεωρειται η Νο1 εταιρεια σε τροφοδοτικα απο θεμα ποιοτητας. Οποτε δεν τιθεται καν θεμα σε αυτο.

Τα Focus ειναι μια κατηγορια πιο πανω απο entry level ενω τα Vertex είναι μια κατηγορια ακομη πιο πανω. Δεν υπαρχει λογος να πας στα Prime.

Το G στον κωδικό τους σημαινει Gold certification και το P σημαινει Platinum certification (ανωτερο). Λιγη σημασια εχει για εμενα.

Το X στους κωδικους σημαινει -modular, το M σημαίνει semi-modular και το C σημαινει fixed-cables.

Τα Vertex GX ειναι ΑΤΧ3.0 certified κατι που προτεινεται πια ειδικα εαν εχεις σκοπο να βαλεις πανω ενεργοβορες καρτες.

Τα Focus βγαινουν και σε ATX3.0 αλλα και στο προηγουμενο ΑΤΧ2.0

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

2 ώρες πριν, Nana09 είπε

Τι διαφορά έχει η σειρά Focus από την Vertex? Νομίζω ότι και το Corsair RM 850 ATX3 είναι?

Οχι δεν είναι

 

image.png

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, benign είπε

Οχι δεν ειναι,ειδικα αν ειναι 2-3 ετων παλιο.Εχεις το κουτι,ριξε μια ματια,θα γραφει απεξω.

Ποιο κουτί??? Δεν το έχω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...