Προς το περιεχόμενο

Πρόταση από εταιρεία software


Lanike71

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Τα τελευταία δύο χρόνια, αναπτύσσω  μία εφαρμογή η οποία είναι καθαρά desktop.

Δεν προσπαθούσα ιδιαίτερα να την προωθήσω, αν και είναι αρκετοί που την αγόρασαν. Η εφαρμογή συνεχίζει να αναπτύσσεται, καθώς προσθέτω λειτουργίες όποτε μπορώ, λόγω έλλειψης χρόνου.

Πριν λίγες μέρες όμως, δέχτηκα μία πρόταση από εταιρεία για να γίνει η εφαρμογή, mobile app και θέλουν να συνεισφέρω με κώδικα και επίσης να δώσω κομμάτια κώδικα για κάποιες λειτουργίες που κάνει η εφαρμογή μου. Επίσης η εταιρεία θα αναλάβει την προώθηση του app σε επαγγελματίες που το χρειάζονται.

Ερωτήσεις:

1. Τι να προσέξω ώστε να μη χάσω τα δικαιώματα κώδικα που έγραψα εγώ. Θα χρειαστεί να το κατοχυρώσω κάπου; Και πώς;

2. Ποιά είναι η καλύτερη συμφωνία, δεδομένου ότι αν και τη χρήση θα κάνουν οι απλοί πελάτες (στο app), το κέρδος θα το έχουν οι επιχειρήσεις; Ένα απλό παράδειγμα είναι το efood. Μπορεί να υπάρχει το app του efood, αλλά τα κέρδη πάνε σε efood και καταστήματα εστίασης.

Θα προτιμούσα απαντήσεις από άτομα που είναι γνώστες, είτε ως freelancer είτε ως εταιρείες software.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν μας πεις τι κάνει το app, δύσκολα να σε βοηθήσουμε. Αξίζει  η μεταφορά σε mobile?  Επίσης, τι στο καλό software house σε πλησίασε, για να πάρει τη δική σου εφαρμογή, αντί να βάλει 5 devs να φτιάξουν μια παροιμία, όπως ακριβώς τη θέλουν; Γενικώς να είσαι προσεκτικός με τέτοιου είδους συνεργασίες... Καλό θα ήταν και σε 2ο χρόνο να μιλήσεις με ένα δικηγόρο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν πας από πριν σε δικηγόρο, ξέχνα οποιαδήποτε δικαιώματα επί της εφαρμογής, του κώδικα ή της ιδέας. Θα θες μετά να αποδείξεις ότι ο γάιδαρος δεν πετάει και δεν θα μπορείς να το κάνεις εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομιζω ο δικηγόρος είναι καλύτερο μέσο επειδή το ζήτημα είναι νομικό και θα πρέπει να υπογράψει κάποιο συμβόλαιο.

Όμως θα πρεπει να μπορεις:

  1. Να έχεις διεξόδους αν γίνει steal μια εφαρμογή η δεν πληρώνει καλά ο πελάτης
  2. Να πάρεις ένα καλό ρευστό.

Μπορώ να επεκταθώ στο πως μπορείς να κοπανήσεις μια τιμή και να ερπωφεληθείς. Ένα approach ειναι ΟΚ στήνεις ένα dependency repo (στυλ npm,gradle) σε ΔΙΚΟ σου server και βιβλιοθηκοποίησε την εφαρμογή σου δλδ σπάστην σε βιβλιοθήκες που θα ειναι στο repo (πχ. gradle).

 

Και μετά παιξε μπάλα λες για να έχεις access στο repo θέλω Χ χιλιάρικα η κατοστάρικα το μήνα. Ένα ποιο risky move είναι να πεις οκ δώσε μου το 1% των μετοχών της εταιρείας για τα Libraries. Η θέλω για κάθε installation της εφαρμογής ένα ποσο του στυλ 10-20€.

 

Με ότι συμφωνήσετε θα πρεπει να υπογραφεί συμβόλαιο που να τα διασαφηνίζει ιδίως με ότι κάνει σε χρήμα. Δεν κάνεις τπτ χωρίς συμβόλαιο. Αν η γλώσσα είναι compilable πχ C#, Java κοκ θα πρέπει να δεις αν σε συμφέρει να δώσεις κώδικα η έτοιμο library compiled δηλαδή όχι source code. Αν είναι Java μπορείς να κάνεις host το repo και όποιες βιβλιοθήκες στο https://repsy.io/.

Επεξ/σία από PC_MAGAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Μην δίνεις τίποτα. Φτιάξε εσύ μια εφαρμογή mobile για σένα και κάνε μια εταιρία δικιά σου. Πάρε μια επιδότηση απο το κράτος αν γίνεται και προχώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dhmm είπε

Μην δίνεις τίποτα. Φτιάξε εσύ μια εφαρμογή mobile για σένα και κάνε μια εταιρία δικιά σου. Πάρε μια επιδότηση απο το κράτος αν γίνεται και προχώρα.

Αυτό θα ήταν καλή ιδέα, αν ήμασταν ομάδα ατόμων που συνεργάζονται, καθώς η δουλειά είναι αρκετή.

Την εφαρμογή την έχω φτιάξει μόνος και αν αποφασίσω να την εκμεταλλευτώ και μόνος μου, θα πρέπει να πληρώσω κάποια εταιρία για αυτό.

Επίσης πάσχω στο κομμάτι της προώθησης.

Σε ευχαριστώ πάντως για την ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αποφασισεις να προχωρησεις και θελουν οπως λενε τμηματα του κωδικα σου θα βαλεις περα απο την πληρωμη σου και ποσοστα επι των κερδων των πωλησεων. Επισης να μνημονευεται ρητα στο συμφωνητικο οτι θα γινει παραχωρηση χρησης και θα σε καταστησουν συνδικαιουχο των πνευματικων δικαιωματων. Ολα αυτα με την βοηθεια νομικου συμβουλου βεβαιως βεβαιως αλλα για το ξεκαθαρισμα να ορισεις το ευρος των απαιτησεων σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...