Προς το περιεχόμενο

Πτυχίο αγγλικών σε 2 μέρες - Ισχύει όντως;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

γνωρίζει κανείς αν ισχύει όντως το παρακάτω που διαφημίζει η golearn; Το πτυχίο αν καταλαβαίνω καλά είναι τύπου TOEIC, αλλά μου φαίνεται περίεργο το online του πράγματος και η άμεση αποστολή της πιστοποίησης. 

Το διαφημίζουν και άλλα φροντιστήρια από όσο ξέρω, απλά έτυχε να δω αυτή τη διαφήμιση και μου δημιουργήθηκε η περιέργεια.

https://www.golearn.gr/pistopoiisi-agglikon

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, rafinos είπε

Καλησπέρα παιδιά,

γνωρίζει κανείς αν ισχύει όντως το παρακάτω που διαφημίζει η golearn; Το πτυχίο αν καταλαβαίνω καλά είναι τύπου TOEIC, αλλά μου φαίνεται περίεργο το online του πράγματος και η άμεση αποστολή της πιστοποίησης. 

Το διαφημίζουν και άλλα φροντιστήρια από όσο ξέρω, απλά έτυχε να δω αυτή τη διαφήμιση και μου δημιουργήθηκε η περιέργεια.

https://www.golearn.gr/pistopoiisi-agglikon

Έχεις μπερδέψει την πιστοποίηση με το πτυχίο.

Δεν μαθαίνεις σε 2 μέρες αγγλικά.
Απλά πέρνεις πιστοποίηση ότι γνωρίζεις αγγλικά αν δεν διαθέτεις πτυχίο τύπου Lower και χρειάζεσαι κάποια βεβαίωση από αναγνωρισμένο φορέα για να λάβεις μέρος σε διαγωνισμό ή θες να καταθέσεις χαρτιά για πρόσληψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έδωσε η γυναίκα μου πριν λίγους μήνες για proficiency. Αρκετά δύσκολο το τεστ( το είδα κι εγώ που γνωρίζω αρκετά καλά αγγλικά) , κόπηκε. Για επανεξέταση πρέπει να πληρώσεις ξανά όλο το ποσό. Το πληρώσαμε και ξανακόπηκε. 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, zestikios είπε

Έδωσε η γυναίκα μου πριν λίγους μήνες για proficiency. Αρκετά δύσκολο το τεστ( το είδα κι εγώ που γνωρίζω αρκετά καλά αγγλικά) , κόπηκε. Για επανεξέταση πρέπει να πληρώσεις ξανά όλο το ποσό. Το πληρώσαμε και ξανακόπηκε. 

Και τι σχέση έχει αυτό με το τοπικ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, fmarkos said:

Και τι σχέση έχει αυτό με το τοπικ; 

Προφανώς μέσω της πλατφόρμας που αναφέρει ο TC το έδωσε το τεστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το TOEIC το έχω δώσει. Για κάποιον που έχει εμπειρία είναι πολύ εύκολο, ακόμη και αν δεν κάνει μαθήματα, αρκεί να ξέρει εμπειρικά κάποια Αγγλικά ή/και αν είχε κάνει μαθήματα από παλιότερα για να δώσει κάποια άλλη πιστοποίηση στο παρελθόν. Εγώ το έδωσα και από τις 200 ερωτήσεις απάντησα σωστά τις 195, δηλαδή όλες κι όλες είχα λάθος μόνο 5 ερωτήσεις. Φυσικά δεν έμαθα κάτι, αν κάποιος με ρωτήσει κάτι σε Αγγλικά δεν θα μπορέσω να συνεννοηθώ. Απλώς πήρα το χαρτί για να κάνω αιτήσεις σε διάφορες προκηρύξεις του Δημοσίου (ΑΣΕΠ, ΟΑΕΔ κλπ). Εννοείται ότι αν πας για συνέντευξη σε ιδιωτική επιχείρηση και σε ρωτήσουν αν ξέρεις Αγγλικά, θα σε πάρουν χαμπάρι από την 1η στιγμή για το αν ξέρεις ή αν δεν ξέρεις, ανεξαρτήτως πόσες πιστοποιήσεις έχεις.

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dpolal είπε

Έχεις μπερδέψει την πιστοποίηση με το πτυχίο.

Δεν μαθαίνεις σε 2 μέρες αγγλικά.
Απλά πέρνεις πιστοποίηση ότι γνωρίζεις αγγλικά αν δεν διαθέτεις πτυχίο τύπου Lower και χρειάζεσαι κάποια βεβαίωση από αναγνωρισμένο φορέα για να λάβεις μέρος σε διαγωνισμό ή θες να καταθέσεις χαρτιά για πρόσληψη.

Δεν είπα να μάθεις Αγγλικά σε 2 μέρες αυτό θα ήταν παράλογο. Εννοώ αν κάποιος ξέρει και δεν έχει πάρει κάποιο πτυχίο (B2, C1, C2) και δώσει την συγκεκριμένη πιστοποίηση και περάσει (πάρει δηλαδή κάποιον από τους συγκεκριμένους βαθμούς που δίνουν ένα από τα παραπάνω πτυχία) τότε παίρνει κανονικά πτυχίο και του αποστέλλεται και άμεσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, rafinos είπε

Δεν είπα να μάθεις Αγγλικά σε 2 μέρες αυτό θα ήταν παράλογο. Εννοώ αν κάποιος ξέρει και δεν έχει πάρει κάποιο πτυχίο (B2, C1, C2) και δώσει την συγκεκριμένη πιστοποίηση και περάσει (πάρει δηλαδή κάποιον από τους συγκεκριμένους βαθμούς που δίνουν ένα από τα παραπάνω πτυχία) τότε παίρνει κανονικά πτυχίο και του αποστέλλεται και άμεσα;

Μια βεβαίωση είναι που εκδίδεται γρήγορα, δεν υποκαθιστά κάποιο πτυχίο.

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dpolal είπε

Μια βεβαίωση είναι που εκδίδεται γρήγορα, δεν υποκαθιστά κάποιο πτυχίο.

Πως γίνεται μια απλή βεβαίωση να έχει ίδια βαρύτητα με ένα πτυχίο σε προκηρύξεις όμως; Το γνωρίζεις όντως ή εκφράζεις την άποψή σου σχετικά;

Συγκεκριμένα αναφέρεται αυτό στο site τους:

Πάρτε άμεσα, πολύ εύκολα, και οικονομικά, Μοριοδοτούμενη Πιστοποίηση Γλωσσομάθειας Αγγλικών με δια βίου ισχύ για B2, C1 ή C2 ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΗ από τον ΑΣΕΠ μέσω ηλεκτρονικού τεστ από τον υπολογιστή του σπιτιού σας!

Απευθύνεται σε άτομα που θέλουν να πάρουν Πτυχίο Αγγλικών Lower, Αdvanced, Proficiency για ΑΣΕΠ, Δημόσιο, Προκηρύξεις, Μεταπτυχιακά, Ιδιωτικό τομέα ΕΥΚΟΛΑ, ΑΜΕΣΑ και ΣΙΓΟΥΡΑ!

Επεξ/σία από rafinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, rafinos είπε

Πως γίνεται μια απλή βεβαίωση να έχει ίδια βαρύτητα με ένα πτυχίο σε προκηρύξεις όμως;

Καταρχήν λέγοντας βεβαίωση φαντάζομαι ότι εννοεί την πιστοποίηση. Και σε καμιά περίπτωση δεν είναι πτυχίο. Πτυχίο παίρνεις μόνο από πανεπιστήμιο τουλάχιστον 4ετους φοίτησης, όλα τα υπόλοιπα είναι πιστοποιήσεις. Η πιστοποίηση στην ουσία πιστοποιεί ότι έδωσες κάποιες εξετάσεις σε μια ειδικότητα (στα Αγγλικά στην περίπτωσή μας) και ότι τις πέρασες με επιτυχία. Το όλο θέμα φυσικά είναι το "πιστοποίηση σε 2 μέρες" και το κατά πόσο θεμιτό είναι να γίνει κάτι τέτοιο. Αν το θες για προκηρύξεις στο δημόσιο τότε προχώρα το, αν από την άλλη θες όμως όντως να μάθεις Αγγλικά τότε θα πρέπει να κάνεις μαθήματα με ότι αυτό συνεπάγεται.

Επεξ/σία από gokuthelegend
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λογικά για να το πάρεις σε 2 ημέρες πρέπει να είσαι και να του ανάλογου επιπέδου 

να είσαι τίποτα native speaker και να θέλεις να διοριστείς πουθενά .... τίποτε δεν χαρίζεται θέλει και αυτό το κόπο του 

Επεξ/σία από @zouve@
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, @zouve@ είπε

native speaker

Καλά σιγά, ούτε καν.

Αν γνωρίζεις κάποια αγγλικά (επιπέδου Β2 ας πούμε ή και καλύτερα) αλλά δεν έχεις το Β2, πχ michigan ή cambridge (τα οποία κι αυτά δεν είναι πτυχία, αλλά δεν παίζει και ρόλο έτσι κι αλλιώς αφού κι αυτά δεν διασφαλίζουν ότι μιλάει κάποιος αγγλικά) και θέλεις αντίστοιχη πιστοποίηση με αυτές των michigan ή cambridge για διαγωνισμό ΑΣΕΠ ή μεταπτυχιακό ή ό,τι άλλο, τότε μια χαρά γρήγορη δουλειά μπορείς να κάνεις με τη συγκεκριμένη πιστοποίηση (LTE του language cert).

Εγώ δεν έχω Β2 και έδωσα, μέσω golern, και πήρα το C1. Τώρα αν η διαδικασία πάρει δύο μέρες αυτό είναι άλλο θέμα. Εγώ ας πούμε είχα θέματα με τη σύνδεση και κανόνισα εξέταση για άλλη μέρα από αυτή που είχα αρχικά, πράγμα το οποίο έχουν πάθει και πολλοί άλλοι. Απ' τη στιγμή που δώσεις όμως - κι αν επιτύχεις φυσικά - τότε σε λίγες μέρες έχεις την πιστοποίηση, η οποία μετά θέλει μετάφραση από δικηγόρο για να χρησιμοποιηθεί (τουλάχιστον στην περίπτωσή μου, αλλά ας ρωτήσει όποιος ενδιαφέρεται καλύτερα τους φορείς που εμπλέκονται σε κάθε περίπτωση).

Τα test του golearn δεν είναι εφάμιλης δυσκολίας με το πραγματικό τεστ, το οποίο αποδείχθηκε πιο απαιτητικό. Χρειάζονται γνώσεις αγγλικών, δεν πας απ' το μηδέν να το πάρεις, αλλά όχι δα να είσαι και native speaker.

Υπάρχει θέμα στο φόρουμ που έχει πολλές πληροφορίες και τις εμπειρίες ανθρώπων που έδωσαν τη συγκεκριμένη εξέταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...