Προς το περιεχόμενο

Μεταπτυχιακό στο εξωτερικό άποψη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δουλεψε μερικα χρονια πρωτα. Θα κερδισεις εμπειρια, θα δεις πολλα διαφορετικα τμηματα του κλαδου σου και θα εισαι πολυ πολυ σιγουροτερος στο τι μεταπτυχιακο θελεις να κανεις.

Κ μετα, εχοντας εμπειρια στην πλατη αλλα κ μαζευοντας λεφτα αυτα τα χρονια, τοτε χτυπας το μεταπτυχιακο στο εξωτερικο. Αυτα τα "δε θα φυγω ποτε αν αρχισω να δουλευω Ελλαδα" δεν ισχυουν καθολου. εγω εφυγα στα 29 για μεταπτυχιακο εξω μετα απο χρονια εργασιας. Κ ξερω πολυ κοσμο που εφυγε αρκετα χρονια μετα. Αν θες οντως να προοδευσεις, να παρεις ενα νεο πτυχιο και να παρεις κ εμπειρια ζωης (αλλα κ εργασιακη) στο εξωτερικο, ποτε δεν ειναι αργα.

Δανειο απο το Αγγλικο κρατος δυσκολα θα παρεις πλεον τωρα που βγηκαν απο ΕΕ. αν ησουν ηδη εδω (ζω UK) με settled status τοτε ναι αλλα πλεον ως εξωτερικος πολιτης, παρα πολυ δυσκολο. Και θα ειναι δυσκολο να εργαστεις κιολας μετα εκει γιατι θα θελει minimum salary threshold και visa sponsorship απο εργοδοτη, που λιγοι θα δωσουν σε εναν άπειρο δικηγορο που εχει κ εκπαιδευση νομοθεσιας αλλης χωρας.

Επισης, εχε το νου σου οτι η Αγγλικη νομοθεσια ειναι αρκετα διαφορετικη απο την Ελληνικη, οποτε δες πιο μακροπροθεσμα το σε τι θες να εξιδικευτεις και που θες να εργαστεις.

Παντως, ολα ειναι εφικτα. Εχω φιλο δικηγορο που σπουδασε Ελλαδα, ηταν ασκουμενος Ελλαδα και μετα απο καποια χρονια εφυγε εξω Γενευη, Βρυξέλες, Λονδινο κλπ. Banking international law και κατι τετοια κανει. Τα χρηματα που βγαζει ειναι αδιανοητα. στα 30 εδινε στο χαλαρο 3-4-χιλιαρικα νοικι το μηνα για σπιτι στο Notting Hill χωρις να ιδρωνει καν.

Πολλα πραγματα ειναι εφικτα αν εχει καποιος την ορεξη, την πυγμη και την διαθεση να δοκιμασει αλλα και την τυχη για να ερθουν ολα σωστα. Αλλα θα ελεγα μια εργασιακη εμπειρια ειναι σουπερ χρησιμη πριν πας να βουλιαξεις στο χρεος.

υγ: εργασια την ωρα του μεταπτυχιακου να ξερεις οτι δεν ειναι παντα ευκολη. Καποια μεταπτυχιακα ειναι μαζεμενα (πχ εχεις ολες τις ωρες μαζεμενες σε 3 μερες κ εχεις κενες τις αλλες 2 τις εβδομαδας), αλλα εχουν 6-7 ωρα καθε μερα. αλλα εχουν απειρες εργασιες κ προσωπικο διαβασμα και αλλα ειναι πολυ πιο practical. Γιαυτο πολλοι που εργαζονται κ κανουν μεταπτυχιακο, το κανουν 2ετες αντι μονοετες.

υγ2: ορισμενα prestige πανεπιστημια, δεν επιτρεπουν στους φοιτητες να εργαζονται οσο σπουδαζουν. Πχ διαφορα κολεγια του Cambridge εχουν τετοιους περιορισμους. Τσεκαρε το κ αυτο πριν πας καπου.

υγ3: αντι για μεταπτυχιακο εξω, δες μετα την ασκηση σου Ελλαδα κ καποια Χ εμπειρια, μπας και πας πρωτα εξω για καποια δουλεια σε καποια χωρα στην Ευρωπη. Διεθνη εμπειρια θα σου ανοιξει πααααρα πολλες πορτες και για αλλες χωρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα κάνει το μεταπτυχιακό μου (LLM) στην Γερμανία το 2002. Δεν είχε δίδακτρα, μιλώ καλά γερμανικά και  το γερμανικό δίκαιο είναι πολύ πιο κοντά στο ελληνικό. Επίσης, οι γερμανοί είναι «ψείρες», για πολύ ειδικά νομικά ζητήματα, που εδώ μπορεί να βρεις κάποιες σκόρπιες γραμμές στα συγγράμματα, εκεί γράφουν αυτοτελείς μονογραφίες. Για πρώτη φορά άρχισα να καταλαβαίνω Διοικητικό Δίκαιο. 
Πολύ καλή μου φίλη πήγε για μεταπτυχιακό (επίσης νομική) στην Γαλλία (Παρίσι), έχοντας πάρει υποτροφία από το ΙΚΥ. Αρίστευσε, έκανε και διδακτορικό επίσης με άριστα. Και σκεφτόταν να γυρίσει Ελλάδα  γιατί της έλλειπε η πατρίδα. Η ΕτΕ είχε προκηρύξει θέση που λες για νομικούς συμβούλους - περνάει από συνέντευξη και εκεί - γνωστός καθηγητής της νομικής και πρόεδρος της επιτροπής αξιολόγησης - την ρωτάει επί λέξει (ντρέπομαι που το γράφω) : Εσείς με τέτοια προσόντα για ποιό λόγο θέλετε να επιστρέψετε από το εξωτερικό, σας έλειψαν τα γιουβαρλάκια της μαμάς σας? Περιττώ να σου πω ότι οι θέσεις ήταν εκ των προτέρων πιασμένες. Αποτέλεσμα :  η κοπέλα έριξε μούντζα στην Ελλάδα, επέστρεψε Γαλλία, έγινε καθηγήτρια πανεπιστημίου στο Σεντ Ετιέν (η μοναδική μη γαλλίδα που επελέγη καθηγήτρια, τα κατάφερα με την 2η διαδικασία επιλογής αλλά δεν έχει σημασία) και έκανε την οικογένειά της . 

Οπότε, η συμβουλή μου  1) Αγγλία προσπωικά δεν θα πήγαινα, και για τους λόγους που σχετίζονται με το Brexit + ότι το αγγλοσαξωνικό δίκαιο είναι διαφορετικό από το δικό μας. 2) Αν θέλεις οπωσδήποτε εκεί μόνο με υποτροφία, είναι τεράστιο το κόστος,  3) Μεταπτυχιακό εξωτερικό στην θέση σου Γερμανία μόνο σε θεματικό αντικείμενο που θα σε βοηθήσει (π.χ. ευρωπαϊκό δίκαιο, ευρωπαΙκό εταιρικό ή φορολογικό δίκαιο κ.λ.π.) και με την προοπτική ότι θα προσπαθήσεις να μείνεις έξω (πολύ πιο αξιοκρατικά αλλά και πιο δύσκολα να αποκατασταθείς). Αλλιώς μένεις Ελλάδα, κάνεις μεταπτυχιακό εδώ παράλληλα με την άσκηση και την απόκτηση της πρώτης εργασιακής εμπειρείας, που την θεωρώ πολύ πιο σημαντική από το οποιοδήποτε μεταπτυχιακό. 

Και αν για οποιονδήποτε λόγο δεν σου αρέσει η δικηγορία, κοίτα για δικαστικό (μόνο διοικητική δικαιοσύνη, η πολιτική είναι κρεατομηχανή), νομικό συμβούλιο του κράτους ή συμβολαιογράφος, όπου και εκεί συνεκτιμάται το μεταπτυχιακό. 

 

 

 

Επεξ/σία από jaguara5
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ζω Λονδινο απο το 2014 εκανα μεταπτυχιακο(financial engineering) εδω και ως σημερα δουλευω στον τραπεζικο τομεα.

Το Λονδινο δεν ειναι οπως ηταν καποτε. Τα διδακτρα ειναι στο θεο πλεον. Ενδεικτικα, οταν σπουδασα εδω το '15  τα διδακτρα για μονοετες μαστερ ηταν 26-27 χιλιαδες λιρες. Τεραστιο ποσο, αν υπολογισεις και τα εξοδα διαβιωσης (τοτε 1500-1600 αν υποθεσουμε οτι εμενες σε δωματιοκαι οχι στουντιο).

Το ιδιο μαστερ πλεον εχει φτασει τα 45 χιλιαρικα λιρεςμονο τα διδακτρα!!!! . Μιλαμε για μια τρελα.

Το risk reward ειναι πολυ μεγαλο:

1)αβαιαιοτητα στην αποκατασταση γιατι το μαρκετ ειναι cooled off

2) αβαιαιοτητα στην αποκατασταση γιατι δεν εχεις visa. Πως ξερεις οτι θα βρεις καποιον να σου σπονσοραρει την βιζα μετα τα δυο χρονια?

3)Τα μαστερ στην αγγλια ειναι 1 year (στην πραγματικοτητα 9 μηνες) πολυ μικτο διαστημα να γινεις adapted στη κουλτουρα εδω. Θα εχεις να συναγωνιστης ατομα που εχουν κανει Bachelor εδω η μενουν εξωτερικο πολλα χρονια και ειναι πολυ πιο ετοιμοι.

Θα εχεις τεραστια πιεση χρονου να βρεις δουλεια(οικονομικη πιεση και την πιεση της βιζας πλεον). Να δουλευεις κατα την διαρκεια του μαστερ το ξεχνας, δεν βγαινει απο αποψη χρονου.

Επομενως για μενα δεν αξιζει η Αγγλια και το Λονδινο πλεον για καποιον που θελει να σπουδαει εδω σημερα. Μεινε στην Ευρωπη, πολυ λιγοτερα διδακτρα, πιθανως διετες μαστερ που θα σου δωσει χρονο να εγκλιματιστες και λιγοτερη πιεση χρονου να βρεις δουλεια μετα  λογω οτι δεν εχει να να σκεφτεσαι την βιζα.

 

ΥΓ  To Queen Mary δεν θεωρειται επουδενι απο τα τοπ πανεπιστημια εδω. Μηδεν πιθανοτητα να εδινα τοσα λεφτα για αυτο το πανεπιστημιο.

Επεξ/σία από no_thanks18
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 10/05/2024 at 17:36, polaki said:

Δεν έχω διαβάσει τί γράψανε οι άλλοι οπότε ότι γράψω θα το γράψω από δική μου (και κοντινών μου ανθρώπων της νομικής) εμπειρία. 

Αν ενδιαφερόσουν για σπουδές τύπου Οικονομικά, management κλπ που οι γενική ιδέα είναι μία και κάνει apply ακόμα και στην sub-Saharan αφρική, θα σου έλεγα πήγαινε. 

Όμως η νομική στην Αγγλία έχει αρκετές διαφορές με το Ελλαδιστάν μας όμως, οπότε ένα μεταπτυχιακό εκεί δε νομίζω να σου πρόσφερε κάτι επί της ουσίας πάνω στις σπουδές σου, παρά ΜΟΝΟ αν και εφόσον σε ενδιέφερε να κοιτάξεις ενεργά σε συγκεκριμένο είδος law, πχ maritime law και να εργαστείς σε εταιρεία που να της χρειάζεται αυτό. Χώρια που θα σε δυσκολέψει όσο καλά αγγλικά και αν ξέρεις, λόγω ορολογίας. 2-3 γνωστοί μου δηλαδή που σπουδασαν νομική έξω, τους πήρε αρκετό διάστημα να μπουν σε ρυθμούς νομικής Ελλάδας. 

Αυτά όσον αφορά καθαρά στο θέμα ΣΠΟΥΔΕΣ. 

Για όλα τα υπόλοιπα, το εξωτερικό ακόμα και 3 μήνες να μείνεις έξω είναι μια τεράστια εμπειρία που καμία σχολή και καμία προυπηρεσία στη χώρα σου δε θα στη προσφέρει. 

Σε προσωπικό επίπεδο, αν και σπούδασα Οικονομικά έξω και δεν εργάστηκα ούτε μία μέρα πάνω σε αυτό, η εμπειρία του να ζήσω 4 χρόνια Αγγλία και αυτά που πήρα μέσω αυτής της εμπειρίας ήταν 10 φορές χαλάλι όλα τα χρήματα που έδωσαν το διάστημα αυτό και οι γονείς μου αλλά και εγώ με τη δουλειά μου τότε. 

 

Στη δική σου περίπτωση, και επειδή τα κόστη είναι πολύ μεγαλύτερα απ'τα τότε δικά μου (ως κοινοτικοί εμείς πληρώναμε 1075 λίρες δίδακτρα μόνο, και γύρω στα 4000-5000 το μεταπτυχιακό ενώ οι non-EU πληρώνανε τα 5απλά), θα έλεγα σκέψου ίσως να εργαστείς 2 χρόνια εδώ να δεις την όλη φάση, κράτα και κανένα 200άρι στην πάντα κάθε μήνα ώστε σε 2-3 χρόνια αν ακόμα το θες να πας για το μεταπτυχιακό.

Θέλει πολύ σκέψη όμως..

Το πτυχίο είναι σε international business law και θέλω να κάνω εξειδίκευση στα οικονομικά. Γι’ αυτό και το σκέφτομαι.  Σ´ ευχαριστώ για την τοποθέτηση! 

20 hours ago, FilipposMD said:

Καλησπέρα. Να πω ότι δουλεύω σε αγγλικό πανεπιστήμιο έχοντας κάνει μεταπτυχιακό στις ΗΠΑ, αλλά σε χώρο άσχετο με τη νομική. Η γνώμη μου:

ΘΕΤΙΚΑ

- Η επένδυση στην εκπαίδευση είναι επένδυση στον εαυτό σου και, αν την εκμεταλλευτείς, μπορεί να σου αλλάξει τη ζωή. Δεν αναφέρομαι μόνο στο οικονομικό κομμάτι. Μπορεί "απλώς" να δου δώσει τη δυνατότητα να απασχοληθείς σε κάτι που πραγματικά σε ενδιαφέρει και αυτό θα επηρεάσει τη ζωή σου για δεκαετίες. Το να είσαι παγιδευμένος σε μια δουλειά που δεν ευχαριστιέσαι είναι συνταγή δυστυχίας.

- Το εξωτερικό είναι πάρα πολύ χρήσιμη εμπειρία. Ειδικά σε ένα πολυεθνικό μέρος σαν το Λονδίνο θα αποκτήσεις πολύτιμες εμπειρίες. Όχι επειδή όλα είναι ιδανικά στην Αγγλία. Κάθε άλλο... Αλλά το γεγονός ότι θα ζήσεις ένα χρόνο γνωρίζοντας ανθρώπους με πολύ διαφορετικές νοοτροπίες και εμπειρίες θα σου ανοίξει τους ορίζοντες σου, ακόμα κι αν γυρίσεις αμέσως στην Ελλάδα. Μπορεί να σου τους ανοίξει δηλαδή. Υπάρχουν και άνθρωποι που περνάνε και δεν παίρνουν χαμπάρι.

ΑΡΝΗΤΙΚΑ

- Το κόστος. Είμαστε πια σε μια εποχή που τα δίδακτρα στα αγγλικά πανεπιστήμια είναι σχεδόν απαγορευτικά. Τους Ευρωπαίους φοιτητές τους κυνηγάμε με το τουφέκι. Είμαι φανατικά υπέρ του να κάνεις θυσίες για να σπουδάσουν τα παιδιά σου, αλλά αν αυτό σημαίνει ότι σε μια στραβή θα πρέπει να δανείζεσαι από τοκογλύφους, μιλάμε για ρίσκο. Αυτό το ξέρει η οικογένειεά σου βεβαίως...

- Μην βασίζεσαι στο ότι θα δουλεύεις. Με το Brexit είναι πολύπλοκο έτσι κι αλλιώς, αλλά και πάλι η φοιτητική σου βίζα επιτρέπει μέχρι 20 ώρες την εβδομάδα μόνο. Θα πω όμως ότι, αν όντως είναι σοβαρό μεταπτυχιακό, δε θα μπορείς να τα βγάλεις πέρα στα μαθήματα αν δουλεύεις 20 ώρες. Το λέω εκ πείρας. Έχω δει πολλούς φοιτητές να αποτυγχάνουν επειδή εργάζονται και δεν τα προλαβαίνουν. Οπότε και λίγες ώρες την εβδομάδα να δουλεύεις, ένα χαρτζηλίκι θα βγάζεις, δε θα αλλάξει κάτι δραματικά στο οικονομικό κομμάτι. Και δε νομίζω ότι μπορείς να πάρεις δάνειο.

- Καλό το Queen Mary, αλλά είναι στην κατηγορία 100-150 στις παγκόσμιες κατατάξεις. Ενδεχομένως να έχει φήμη για τη νομική, δεν το ξέρω. Αλλά δεν είναι από τα πανεπιστήμια που θα σου ανοίξουν όλες τις πόρτες. Αν μου έλεγες Oxford, Cambridge, Imperial, UCL θα μιλούσαμε διαφορετικά γιατί θα έπαιρνες, πέραν των γνώσεων, και ένα πτυχίο με σπουδαίο όνομα στην αγορά.

Με βάση τα παραπάνω, θα σου πρότεινα να το κυνηγήσεις αν είναι εφικτό, αλλά αν αποσκοπείς στην απόσβεση της χρηματικής επένδυσης, θα πρέπει να έχεις στο μυαλό σου να μείνεις εξωτερικό, τουλάχιστον για κάποια χρόνια. Αν μπορείς να δουλέψεις σε ναυτιλιακή, στο City και τέτοιου είδους επιχειρήσεις, θα μπορέσεις να πάρεις καλά χρήματα. Να κάνεις το μεταπτυχιακό για να γυρίσεις με 1000 ευρώ το μήνα στην Ελλάδα, μάλλον δεν αξίζει (από οικονομικής απόψεως πάντα).

Υπάρχει και η ενδιάμεση λύση. Δηλαδή βρίσκεις όντως μια δουλειά στην Ελλάδα για κανένα χρόνο. Η εργασιακή εμπειρία σου δίνει πόντους στις αιτήσεις για μεταπτυχιακό (με τη λογική ότι είσαι πιο έμπειρος και συνειδητοποιημένος) και επίσης βλέπεις κι εσύ και οι γονείς σου τι προοπτικές υπάρχουν. Πιθανότατα η δουλειά στην Ελλάδα θα είναι χάλια, οπότε πιο εύκολα θα πειστούν και οι γονείς να επενδύσουν σ'εσένα, αλλά κι εσύ θα είσαι πιο ώριμος για το τι θέλεις να κάνεις και για ποιόν λόγο. Είσαι μόλις 24, οπότε πολύ νέος. Άνετα μπορείς να κάνεις το μεταπτυχιακό σε 2-3 ή και 5 χρόνια.

Σωστα αυτά που λες. Στη νομική βέβαια είναι 32ο στον κόσμο που το θεωρώ αρκετά καλό αλλά όντως αν ήταν κάποιο από τα αλλά δεν θα υπήρχε καν λόγος συζήτησης. Επειδή ξέρω την εαυτό μου , αν ξεκινήσω μας δουλεύω μετά δεν θα κουνηθώ ποτέ για να άνω εξωτερικό δυστυχώς.  

19 hours ago, Skywalker333 said:

Δουλεψε μερικα χρονια πρωτα. Θα κερδισεις εμπειρια, θα δεις πολλα διαφορετικα τμηματα του κλαδου σου και θα εισαι πολυ πολυ σιγουροτερος στο τι μεταπτυχιακο θελεις να κανεις.

Κ μετα, εχοντας εμπειρια στην πλατη αλλα κ μαζευοντας λεφτα αυτα τα χρονια, τοτε χτυπας το μεταπτυχιακο στο εξωτερικο. Αυτα τα "δε θα φυγω ποτε αν αρχισω να δουλευω Ελλαδα" δεν ισχυουν καθολου. εγω εφυγα στα 29 για μεταπτυχιακο εξω μετα απο χρονια εργασιας. Κ ξερω πολυ κοσμο που εφυγε αρκετα χρονια μετα. Αν θες οντως να προοδευσεις, να παρεις ενα νεο πτυχιο και να παρεις κ εμπειρια ζωης (αλλα κ εργασιακη) στο εξωτερικο, ποτε δεν ειναι αργα.

Δανειο απο το Αγγλικο κρατος δυσκολα θα παρεις πλεον τωρα που βγηκαν απο ΕΕ. αν ησουν ηδη εδω (ζω UK) με settled status τοτε ναι αλλα πλεον ως εξωτερικος πολιτης, παρα πολυ δυσκολο. Και θα ειναι δυσκολο να εργαστεις κιολας μετα εκει γιατι θα θελει minimum salary threshold και visa sponsorship απο εργοδοτη, που λιγοι θα δωσουν σε εναν άπειρο δικηγορο που εχει κ εκπαιδευση νομοθεσιας αλλης χωρας.

Επισης, εχε το νου σου οτι η Αγγλικη νομοθεσια ειναι αρκετα διαφορετικη απο την Ελληνικη, οποτε δες πιο μακροπροθεσμα το σε τι θες να εξιδικευτεις και που θες να εργαστεις.

Παντως, ολα ειναι εφικτα. Εχω φιλο δικηγορο που σπουδασε Ελλαδα, ηταν ασκουμενος Ελλαδα και μετα απο καποια χρονια εφυγε εξω Γενευη, Βρυξέλες, Λονδινο κλπ. Banking international law και κατι τετοια κανει. Τα χρηματα που βγαζει ειναι αδιανοητα. στα 30 εδινε στο χαλαρο 3-4-χιλιαρικα νοικι το μηνα για σπιτι στο Notting Hill χωρις να ιδρωνει καν.

Πολλα πραγματα ειναι εφικτα αν εχει καποιος την ορεξη, την πυγμη και την διαθεση να δοκιμασει αλλα και την τυχη για να ερθουν ολα σωστα. Αλλα θα ελεγα μια εργασιακη εμπειρια ειναι σουπερ χρησιμη πριν πας να βουλιαξεις στο χρεος.

υγ: εργασια την ωρα του μεταπτυχιακου να ξερεις οτι δεν ειναι παντα ευκολη. Καποια μεταπτυχιακα ειναι μαζεμενα (πχ εχεις ολες τις ωρες μαζεμενες σε 3 μερες κ εχεις κενες τις αλλες 2 τις εβδομαδας), αλλα εχουν 6-7 ωρα καθε μερα. αλλα εχουν απειρες εργασιες κ προσωπικο διαβασμα και αλλα ειναι πολυ πιο practical. Γιαυτο πολλοι που εργαζονται κ κανουν μεταπτυχιακο, το κανουν 2ετες αντι μονοετες.

υγ2: ορισμενα prestige πανεπιστημια, δεν επιτρεπουν στους φοιτητες να εργαζονται οσο σπουδαζουν. Πχ διαφορα κολεγια του Cambridge εχουν τετοιους περιορισμους. Τσεκαρε το κ αυτο πριν πας καπου.

υγ3: αντι για μεταπτυχιακο εξω, δες μετα την ασκηση σου Ελλαδα κ καποια Χ εμπειρια, μπας και πας πρωτα εξω για καποια δουλεια σε καποια χωρα στην Ευρωπη. Διεθνη εμπειρια θα σου ανοιξει πααααρα πολλες πορτες και για αλλες χωρες.

Θα τα σκεφτώ όλα. Σ´ ευχαριστώ για το χρόνο σου. 

7 hours ago, no_thanks18 said:

Ζω Λονδινο απο το 2014 εκανα μεταπτυχιακο(financial engineering) εδω και ως σημερα δουλευω στον τραπεζικο τομεα.

Το Λονδινο δεν ειναι οπως ηταν καποτε. Τα διδακτρα ειναι στο θεο πλεον. Ενδεικτικα, οταν σπουδασα εδω το '15  τα διδακτρα για μονοετες μαστερ ηταν 26-27 χιλιαδες λιρες. Τεραστιο ποσο, αν υπολογισεις και τα εξοδα διαβιωσης (τοτε 1500-1600 αν υποθεσουμε οτι εμενες σε δωματιοκαι οχι στουντιο).

Το ιδιο μαστερ πλεον εχει φτασει τα 45 χιλιαρικα λιρες!!!! . Μιλαμε για μια τρελα.

Το risk reward ειναι πολυ μεγαλο:

1)αβαιαιοτητα στην αποκατασταση γιατι το μαρκετ ειναι cooled off

2) αβαιαιοτητα στην αποκατασταση γιατι δεν εχεις visa. Πως ξερεις οτι θα βρεις καποιον να σου σπονσοραρει την βιζα μετα τα δυο χρονια?

3)Τα μαστερ στην αγγλια ειναι 1 year (στην πραγματικοτητα 9 μηνες) πολυ μικτο διαστημα να γινεις adapted στη κουλτουρα εδω. Θα εχεις να συναγωνιστης ατομα που εχουν κανει Bachelor εδω η μενουν εξωτερικο πολλα χρονια και ειναι πολυ πιο ετοιμοι.

Θα εχεις τεραστια πιεση χρονου να βρεις δουλεια(οικονομικη πιεση και την πιεση της βιζας πλεον). Να δουλευεις κατα την διαρκεια του μαστερ το ξεχνας, δεν βγαινει απο αποψη χρονου.

Επομενως για μενα δεν αξιζει η Αγγλια και το Λονδινο πλεον για καποιον που θελει να σπουδαει εδω σημερα. Μεινε στην Ευρωπη, πολυ λιγοτερα διδακτρα, πιθανως διετες μαστερ που θα σου δωσει χρονο να εγλειματιστεις και λιγοτερη πιεση χρονου να βρεις δουλεια μετα  λογω οτι δεν εχει να δκεφτεσαι την βιζα.

 

ΥΓ  To Queen Mary δεν θεωρειται επουδενι απο τα τοπ πανεπιστημια εδω. Μηδεν πιθανοτητα να εδινα τοσα λεφτα για αυτο το πανεπιστημιο.

Άρα για το συγκεκριμένο πιστεύεις είναι παρά πολλά της λεφτά. Δηλαδή ούτε καν θάνατο σκεφτόσουν ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην ειμαι της αποποωεις να φυγεις ΑΣΑΠ απο Ελλαδα. Μην μεινεις με το προσχημα να δουλεωεις μερικα χρονια κτλ και πας μετα. Οσο μενεις ειναι πιο δυσκολο να φυγεις.

 

Αν εισαι/οι γονεις σου ειναι ανετοι με τα λεφτα και παλι θα σου ελεγα κοιτα για αλλου, απο την αποψη του οτι θα πληρωσεις  εδω μπορει να το βρεις φτηνοτερα σε αλλες Ευρωπαικες πολεις. Η μονη περιπτωση να σου ελεγα πηγαινε αξιζει, ειναι αν σε ειχαν παρει Οξφορδη ή Καιμπριτζ αντε και κανα Ιμπεριαλ(δεν ξερω αν καν εχει νομικη, μιλαω καθαρα απο αποψη ονοματος). Το brand εκει εχει πολυ μεγαλο βαρος, οποτε θα σου ελεγα πληρωσε το premium. Για νομικη και LSE ειναι καλο αλλα εκει και παλι θα το σκεφτομουν.

Αν με ρωτουσες πριν απο 8-10 χρονια θα σου ελεγα  πηγαινε, γιατι εκει μιλουσαμε για αλλα διδακτρα και οχι προβληματα με βιζα. Ομως το σοκ που θα ειχε καποιος που ερχεται απο Ελλαδα και πως θα μπορεσει να εγκλειματιστει σε 9 μονο μηνες θα παραμενε. Πιθανοτατα θα εκανες + 6 μηνες να βρεις δουλεια(αυτο συνεβει σε μενα και πολλους φιλους μου, αλλοι εκαναν και 1 χρονο με οτι σημαινει αυτο για τα εξοδα). Η νομικη θελει να δωσεις και επιπλεον qualification exams για να θεωρησαι full time solicitor εδω(αυτο ειναι extra απο το μαστερ). Αλλιως εισαι paralegal.

 

Αν ξερεις  γαλικα δες  Ελβετια(Γενευη) εχω φιλους δικηγορους και εχει παρα πολυ καλο προγραμμα νομικης. Τα διδακτρα ειναι πολυ λιγοτερα και δεν θα εχεις θεμα βιζας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να σε βοηθήσουν κάποια από τα βίντεο σε αυτό το κανάλι:

https://youtube.com/@thelifeafterlawschool6728

Έχουν πολλές περιπτώσεις απόφοιτων νομικής που έφυγαν στο εξωτερικό. Στα βίντεο αναλύουν πολλές και διαφορετικές επιλογές ενώ κάνουν συζητήσεις σχετικά με μεταπτυχιακά νομικής στην ΕΕ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 12/05/2024 at 02:58, no_thanks18 said:

Καταρχην ειμαι της αποποωεις να φυγεις ΑΣΑΠ απο Ελλαδα. Μην μεινεις με το προσχημα να δουλεωεις μερικα χρονια κτλ και πας μετα. Οσο μενεις ειναι πιο δυσκολο να φυγεις.

 

Αν εισαι/οι γονεις σου ειναι ανετοι με τα λεφτα και παλι θα σου ελεγα κοιτα για αλλου, απο την αποψη του οτι θα πληρωσεις  εδω μπορει να το βρεις φτηνοτερα σε αλλες Ευρωπαικες πολεις. Η μονη περιπτωση να σου ελεγα πηγαινε αξιζει, ειναι αν σε ειχαν παρει Οξφορδη ή Καιμπριτζ αντε και κανα Ιμπεριαλ(δεν ξερω αν καν εχει νομικη, μιλαω καθαρα απο αποψη ονοματος). Το brand εκει εχει πολυ μεγαλο βαρος, οποτε θα σου ελεγα πληρωσε το premium. Για νομικη και LSE ειναι καλο αλλα εκει και παλι θα το σκεφτομουν.

Αν με ρωτουσες πριν απο 8-10 χρονια θα σου ελεγα  πηγαινε, γιατι εκει μιλουσαμε για αλλα διδακτρα και οχι προβληματα με βιζα. Ομως το σοκ που θα ειχε καποιος που ερχεται απο Ελλαδα και πως θα μπορεσει να εγκλειματιστει σε 9 μονο μηνες θα παραμενε. Πιθανοτατα θα εκανες + 6 μηνες να βρεις δουλεια(αυτο συνεβει σε μενα και πολλους φιλους μου, αλλοι εκαναν και 1 χρονο με οτι σημαινει αυτο για τα εξοδα). Η νομικη θελει να δωσεις και επιπλεον qualification exams για να θεωρησαι full time solicitor εδω(αυτο ειναι extra απο το μαστερ). Αλλιως εισαι paralegal.

 

Αν ξερεις  γαλικα δες  Ελβετια(Γενευη) εχω φιλους δικηγορους και εχει παρα πολυ καλο προγραμμα νομικης. Τα διδακτρα ειναι πολυ λιγοτερα και δεν θα εχεις θεμα βιζας.

Κατάλαβα. Δεν έχω γνώση των Γαλλικών βέβαια. Σ´ ευχαριστώ για την απάντηση. Έχω κάνει αίτηση και ucl-kings. Περιμένω ακόμα απάντηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλό το Queen Mary, αλλά ακόμα και για το Cambridge να έλεγες, για μεταπτυχιακό μονοετές θα σου έλεγα πως δεν αξίζει.

Ούτε adapt στην κουλτούρα θα κάνεις σε αυτό το διάστημα ώστε να είσαι ανταγωνιστικός, θα δώσεις ΠΑΡΑ πολλά χρήματα (τα fees των EU είναι ίδια με των international), το στρες σε θέματα visa-εργασίας-ασφάλισης στην post-Brexit Βρετανία, και ειδικά στο Λονδίνο, θα σε διαλύσει. Δε νομίζω καν να έχεις το δικαίωμα ως full time φοιτητής να εργαστείς πέρα από χαρτζιλίκι. Θα σου γίνει revoke η φοιτητική visa σου. Δεν πιάνω καν το ζήτημα του αν μπορείς ως workload να κάνεις κάτι τέτοιο.

Δεν έχουμε πια EU φοιτητές, τους ψάχνουμε με το κιάλι, και λογικό.

Δες σε σκανδιναβικές/γερμανικές/μεσογειακές χώρες. Φυσικά υπάρχει πάντα και η Ιρλανδία.

Επεξ/σία από RedEnergy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστηχως η αγγλια δε συμφερει οικονομικα εδω και λιγα χρονια. Δοκιμασε τη τυχη σου κεντρικη Ευρωπη (Βελγιο/Λουξ/Ολλανδια και καλυτερα για μενα Γαλλια). Εκει τα πανεπιστημια ειναι κατα κυριο λογο δημοσια και ισως να πληρωσεις ενα μικρο ποσο (καμμια σχεση με αγγλια) για τα αγγλοφωνα προγραμματα. Το κοστος ειναι μονο διαβιωσης (δωματιο/διατροφη).

Σε αυτες τις χωρες εκτος απο μεγαλες εταιριες ειναι και μεγαλοι ευρωπαικοι οργανισμοι οποτε ισως εχεις καποια τυχη μετα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...