Προς το περιεχόμενο

Μεταπτυχιακό στο εξωτερικό άποψη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

στην θεση των γονιών σου θα πουλουσα οτι ειχα για να το κανεις οσο πιο συντομα μπορεις. 

Τα 40Κ θα τα πάρεις πίσω χαλαρά μέσα στην πρώτη 5ατεία, αρκει να επιλέξεις για δουλειά τον σωστό τομέα, δικηγόρος εισαι, καταλαβαίνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

46 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Οπως σου ειπαν και πιο πανω, καλυτερα να πας πρωτα να ξεκινησεις μια δουλεια εκει να πληρωνεις το μεταπτυχιακο σου και να εισαι καπως πιο ανεξαρτητα οικονομικα.

Το 2013 που πηγα εγω για δουλεια στο Μαντσεστερ ειχα γυρω στα 3.000ευρω τσεπη. Ειχα παει με την τοτε σχεση που ειχα και ειχαμε βρει ηδη σπιτι να μεινουμε με 500λιρες περιπου. Εβγαλα NINO και γραφτηκα στο job centre οπου αρχισα να παιρνω το job seekers allowance 77λιρες την εβδομαδα, χωρις να εχω ενσημα εννοειται εκει. Σου εφταναν για να φας μονο φυσικα. Αν ειχα νοικιασει το σπιτι στο ονομα μου θα επαιρνα και επιδομα για το σπιτι. Τον 2ο μηνα βρηκα δουλεια (εκτος του αντικειμενου μου), οποτε κοπηκε το επιδομα και αρχισε να μπαινει ο μισθος και να κυλανε ολα ρολοι. Γυρω στις 1250λιρες καθαρα το μηνα ηταν.

Αν πας και δεν εχεις καθολου εσοδα, δεν θα βγεις, εφοσον δεν υπαρχει το χρημα να ρέει αυθονο.

Πόσο ευκολο να βρει δουλειά στην Αγγλία με μπρεξιτ κλπ;Δεν ξέρω αν ισχύουν ότι και για τους φοιτητές πανεπιστημίων που μπορούν να εργάζονται μόνο 20ώρες την εβδομάδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα κυνηγούσα ένα μεταπτυχιακό στην Σορβόνη , τα δίδακτρα είναι χαμηλά και μπορείς να σπουδάσεις κάτι επίκαιρο όπως ευρωπαϊκό δίκαιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ukforthemoment είπε

Πόσο ευκολο να βρει δουλειά στην Αγγλία με μπρεξιτ κλπ;Δεν ξέρω αν ισχύουν ότι και για τους φοιτητές πανεπιστημίων που μπορούν να εργάζονται μόνο 20ώρες την εβδομάδα.

Σωστο κι αυτο το ειχα ξεχασει, ισως χρειαζεται το αναλογο permit πλεον για να εργαστεις εκει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μακαρι να πας και να πετυχει αν το θελεις τοσο πολυ. αν δεν εισαι αποφασισμενος να τα δωσεις ολα, μην πας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 minutes ago, dkstopo said:

στην θεση των γονιών σου θα πουλουσα οτι ειχα για να το κανεις οσο πιο συντομα μπορεις. 

 

ακραία λύση για τόσο μεγάλο ρίσκο. Εννοείτε να κυνηγήσεις το όνειρό σου αλλά χωρίς να έχεις τύψεις και το άγχος της αποτυχίας.

 

1 hour ago, dkstopo said:

Τα 40Κ θα τα πάρεις πίσω χαλαρά μέσα στην πρώτη 5ατεία, αρκει να επιλέξεις για δουλειά τον σωστό τομέα, δικηγόρος εισαι, καταλαβαίνεις.

40κ ως ανειδίκευτος και χωρίς εμπειρία δικηγόρος στην Ελλάδα, σε κανένα παράλληλο σύμπαν δεν πρόκειται. Όταν μπαίνεις σε μία εταιρία, ανοίγεις μπλοκάκι και στο τέλος του χρόνου συνειδητοποιείς ότι είσαι κάπου λίγο πιο κάτω από τον κατώτατο μισθό...

η μόνη περίπτωση να μαζέψεις 40κ στην Ελλάδα είναι να μένεις σε χαρτόκουτο και να μην τρως για 5 χρόνια.

 

για αρχή θα έκανα μία έρευνα για τα φοιτητικά  δάνεια τόσο στην Ελλάδα όσο και στην χώρο που θες να πας. Αν δεν κάνω λάθος στην Αμερική το δάνειο το παίρνεις από το πανεπιστήμιο, ίσως ισχύει και στην Ευρώπη κάτι αντίστοιχο. Επίσης πολλές σχολές μπορούν να σου βρούνε και σπίτι (δωμάτιο).
 

κάτι άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να ψάξεις και να βρεις αν υπάρχει κάποιος Έλληνας που φοιτάει είτε στο ίδιο πανεπιστήμιο είτε στην ίδια περιοχή για να σου πει πως λειτουργεί και τι μπορείς να κάνεις.

Ο στρατός είναι δίκοπο μαχαίρι, ποτέ δεν ξέρεις πως θα σου κάτσει. Αν έχεις βίσμα πας τώρα και ξεμπερδεύεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Nikos3648 είπε

Καλησπέρα και χρόνια πολλά,

ειμαι απόφοιτος νομικής. Με τα χίλια ζόρια με έκαναν δεκτό σε αρκετά καλό πανεπιστήμιο στην Αγγλία,. Ήθελα εξαρχής να πάω πολύ. Όμως ενώ στην αρχή οι γονείς μου ήταν θετικοί με τη συμφωνία ότι θα δούλευα παράλληλα τώρα είναι αρνητικοί γιατί ουσιαστικά δεν έχω καμία εργασιακή εμπειρία και άρα δεν ξέρουν που θα μου χρησιμεύσει αυτό που πάω να κάνω. Η οικονομική μας άνεση δεν είναι και η καλύτερη αυτόν τον καιρό. Εγώ τους εξηγώ ότι από ένα πανεπιστήμιο τέτοιου βεληνεκούς μόνο κέρδος έχει κανείς αλλά δεν συμφωνούν. Θέλουν να κάτσω στην Ελλάδα , Θεσσαλονίκη να δουλέψω με ό,τι βρω εκεί σε κάποιο γραφείο. Πιστεύετε αξίζει να πάρω δάνειο μόνος μου και να το παλέψω; Κι ας μείνω μερικά χρόνια Αγγλία για να το ξεπληρώσω. Ή εφόσον δεν έχω την οικονομική υποστήριξη των γονιών μου να γυρίσω και να δουλέψω κανονικά εδώ κάνοντας Ίσως κάποιο μεταπτυχιακό στο απθ; 
είμαι 24. Οποιαδήποτε συμβουλή καλοδεχούμενη!

σας ευχαριστώ !

Δυστυχώς δεν μπορώ να δώσω άδικο σε κανέναν.

Καλά κάνεις και ψάχνεις τις επιλογές σου.

Αλήθεια είναι ότι οι αποφοιτοι επωνύμων πανεπιστημίων βρίσκουν πιο εύκολα εργασία. Υπάρχουν εταιρείες που δεν εξετάζουν καν αποφοίτους από πανεπιστήμια εκτός των top 10.

Το παραπάνω δεν εξασφαλιζει όμως τίποτε και ειδικά για τους μη γηγενείς. Οι Άγγλοι είναι σε υπερβολικό βαθμό σωβινιστες και δεν σε δεχονται ευκολα. Πάντα σε θεωρούν κατώτερο τους και ότι δεν γνωρίζεις την Αγγλική πραγματικότητα.

Εάν οι γονείς σου δεν μπορούν να σε υποστηρίξουν τότε αυτό είναι μια πραγματικότητα για την οποία δεν μπορείς να τους κατηγορήσεις

Στην Αγγλία ΔΕΝ θα μπορέσεις να δουλέψεις εκτός και εάν το κανονίσει part time το πανεπιστήμιο για εσένα. Με το BREXIT θέλεις κανονική άδεια εργασιας και sponsor τον εργοδότη σου. Το κόστος είναι 3.000 λίρες για 3 χρόνια (δεν βγαίνει λιγότερα) και άλλα 3.000-4.000 στα δικηγορικα γραφεία που θα κάνουν τις διαδικασίες (ως αμοιβή τους). Επίσης την διαδικασία θα πρέπει να είναι διατεθηνενος να την κάνει ο εργοδότης σου ακόμη και εάν θέλεις να επωμιστεις εσύ το κόστος. Οπότε μόνο ότι και εάν σου κανονίσει το πανεπιστήμιο ως φοιτητής.

Υπολόγισε κατ ελάχιστο 500-600€ για ένα δωμάτιο σε φοιτητικό σπίτι (κοινοβιο) και τιμές εκτός Λονδίνου. Έξοδα σουπερμάρκετ +10% από τιμές Ελλάδας. Φαγητό έξω από 15 ευρώ το ελάχιστο για πρόχειρο φαγητό.

Θα πρότεινα να εξετάσεις τις εναλλακτικές σου.

Η ανιψιά μου μόλις τελείωσε και αυτή νομική και θα κάνει μεταπτυχιακό σε διεθνές δίκαιο ή κάτι τέτοιο στην Αθήνα με παράλληλη εργασία σε δικηγορικό γραφείο για την άσκηση της. Κόστος σπιτιού 350 ευρώ (ήταν τυχερή. Εσύ υπολόγισε στα 500 ευρώ για Αθήνα). Εννοείται θα υποστηρίζεται από τους γονείς αλλα σε επίπεδα λογικά. Η Θεσσαλονίκη είναι ελάχιστα φθηνότερη αλλα όχι ιδιαίτερα.

Δεν είναι πανάκεια το μεταπτυχιακό στο εξωτερικό. Το έχω κάνει σε πολύ επώνυμο (Ivy League) πανεπιστήμιο της Αμερικής και το γνωρίζω.

Επιλογή μπορεί να είναι και το Βέλγιο (Βρυξέλες και Στρασβούργο) . Εκτός ότι εκεί βρίσκονται όλες οι διεθνείς σχέσεις και νομικές υπηρεσιες της Ε.Ε, υπάρχουν εξαιρετικά πολλές θέσεις για ασκούμενους (interships) αλλά και πολλές άλλες βοηθητικές θέσεις σε γραφεία. Όχι δεν είναι εύκολο να τα βρεις και να τα μάθεις αλλά μπορείς να ξεκινήσεις και να ξετιλυγεις το σχετικό κουβάρι κάνοντας προεργασία για τις επόμενες χρονιές. Το θεωρώ καλύτερη επιλογή από την Αγγλια γιατί από εκεί μπορείς να παλέψεις και για πιο "μόνιμες" θέσεις. Εάν μπεις κάπου μετά το ένα φέρνει το άλλο. Εάν εισαι ικανός θα βρεις την άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, sstratos said:

Εγώ παρατήρησα κάτι άλλο. Θα ζητήσεις δάνειο 40.000 στην Ελλάδα , χωρίς εισόδημα ? εννοείται δεν θα το πάρεις. Αλλα και πχ 10.000 να ζητήσεις (για να αρχίσεις) , εάν το πάρεις (χλωμό) , θα φυγεις Αγγλια , θα ξεκινήσεις τα μαθήματα αλλα και πάλι θα πρέπει να δουλεύεις παράλληλα εκει , γιατι οι δόσεις θα πρέπει να μπαίνουν κάθε μήνα !!

Γνώμη μου , εφόσον εδώ εχεις σπίτι , τελείωσε με το στρατιωτικό σου (γιατί οταν θα θές να κάνεις όνειρα , θα σου κοπούν απότομα :) ) , δούλεψε 1-2 χρόνια και κάνε αποταμίευση. Μετά φύγε. Εαν μπορείς κοίτα και τα τοπικά μεταπτυχιακά , δεν ειναι του πεταματού...

για το θέμα του δανείου, δίνουν από το αγγλικό κράτος για τις σπουδές σου από εκεί απευθείας. εδώ είναι απίθανο τέτοιο ποσό. στρατό είμαι τώρα και τελειώνω.

2 hours ago, cpc464 said:

Εγώ θα κυνηγούσα ένα μεταπτυχιακό στην Σορβόνη , τα δίδακτρα είναι χαμηλά και μπορείς να σπουδάσεις κάτι επίκαιρο όπως ευρωπαϊκό δίκαιο.

θέλει πολύ καλό επίπεδο Γαλλικών, το έχω ψάξει, εγώ ξέρω καλά γερμανικά δυστυχώς.

1 hour ago, Stratosnis said:

ακραία λύση για τόσο μεγάλο ρίσκο. Εννοείτε να κυνηγήσεις το όνειρό σου αλλά χωρίς να έχεις τύψεις και το άγχος της αποτυχίας.

 

40κ ως ανειδίκευτος και χωρίς εμπειρία δικηγόρος στην Ελλάδα, σε κανένα παράλληλο σύμπαν δεν πρόκειται. Όταν μπαίνεις σε μία εταιρία, ανοίγεις μπλοκάκι και στο τέλος του χρόνου συνειδητοποιείς ότι είσαι κάπου λίγο πιο κάτω από τον κατώτατο μισθό...

η μόνη περίπτωση να μαζέψεις 40κ στην Ελλάδα είναι να μένεις σε χαρτόκουτο και να μην τρως για 5 χρόνια.

 

για αρχή θα έκανα μία έρευνα για τα φοιτητικά  δάνεια τόσο στην Ελλάδα όσο και στην χώρο που θες να πας. Αν δεν κάνω λάθος στην Αμερική το δάνειο το παίρνεις από το πανεπιστήμιο, ίσως ισχύει και στην Ευρώπη κάτι αντίστοιχο. Επίσης πολλές σχολές μπορούν να σου βρούνε και σπίτι (δωμάτιο).
 

κάτι άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να ψάξεις και να βρεις αν υπάρχει κάποιος Έλληνας που φοιτάει είτε στο ίδιο πανεπιστήμιο είτε στην ίδια περιοχή για να σου πει πως λειτουργεί και τι μπορείς να κάνεις.

Ο στρατός είναι δίκοπο μαχαίρι, ποτέ δεν ξέρεις πως θα σου κάτσει. Αν έχεις βίσμα πας τώρα και ξεμπερδεύεις.

στρατό ειμαι τώρα, έχω άλλες 43 μέρες, γι’ αυτό και επειδή επιτέλους βλέπω φως στο τούνελ ψάχνομαι. τόσο καιρό τα ξημερώματα άυπνος έκανα αιτήσεις και διάβαζα και το πρωί υπηρεσία. 40κ στην Ελλάδα ως ασκούμενος δικηγόρος δεν θα δω ούτε με τα κυάλια δυστυχώς.

27 minutes ago, SeNNinhA said:

Δυστυχώς δεν μπορώ να δώσω άδικο σε κανέναν.

Καλά κάνεις και ψάχνεις τις επιλογές σου.

Αλήθεια είναι ότι οι αποφοιτοι επωνύμων πανεπιστημίων βρίσκουν πιο εύκολα εργασία. Υπάρχουν εταιρείες που δεν εξετάζουν καν αποφοίτους από πανεπιστήμια εκτός των top 10.

Το παραπάνω δεν εξασφαλιζει όμως τίποτε και ειδικά για τους μη γηγενείς. Οι Άγγλοι είναι σε υπερβολικό βαθμό σωβινιστες και δεν σε δεχονται ευκολα. Πάντα σε θεωρούν κατώτερο τους και ότι δεν γνωρίζεις την Αγγλική πραγματικότητα.

Εάν οι γονείς σου δεν μπορούν να σε υποστηρίξουν τότε αυτό είναι μια πραγματικότητα για την οποία δεν μπορείς να τους κατηγορήσεις

Στην Αγγλία ΔΕΝ θα μπορέσεις να δουλέψεις εκτός και εάν το κανονίσει part time το πανεπιστήμιο για εσένα. Με το BREXIT θέλεις κανονική άδεια εργασιας και sponsor τον εργοδότη σου. Το κόστος είναι 3.000 λίρες για 3 χρόνια (δεν βγαίνει λιγότερα) και άλλα 3.000-4.000 στα δικηγορικα γραφεία που θα κάνουν τις διαδικασίες (ως αμοιβή τους). Επίσης την διαδικασία θα πρέπει να είναι διατεθηνενος να την κάνει ο εργοδότης σου ακόμη και εάν θέλεις να επωμιστεις εσύ το κόστος. Οπότε μόνο ότι και εάν σου κανονίσει το πανεπιστήμιο ως φοιτητής.

Υπολόγισε κατ ελάχιστο 500-600€ για ένα δωμάτιο σε φοιτητικό σπίτι (κοινοβιο) και τιμές εκτός Λονδίνου. Έξοδα σουπερμάρκετ +10% από τιμές Ελλάδας. Φαγητό έξω από 15 ευρώ το ελάχιστο για πρόχειρο φαγητό.

Θα πρότεινα να εξετάσεις τις εναλλακτικές σου.

Η ανιψιά μου μόλις τελείωσε και αυτή νομική και θα κάνει μεταπτυχιακό σε διεθνές δίκαιο ή κάτι τέτοιο στην Αθήνα με παράλληλη εργασία σε δικηγορικό γραφείο για την άσκηση της. Κόστος σπιτιού 350 ευρώ (ήταν τυχερή. Εσύ υπολόγισε στα 500 ευρώ για Αθήνα). Εννοείται θα υποστηρίζεται από τους γονείς αλλα σε επίπεδα λογικά. Η Θεσσαλονίκη είναι ελάχιστα φθηνότερη αλλα όχι ιδιαίτερα.

Δεν είναι πανάκεια το μεταπτυχιακό στο εξωτερικό. Το έχω κάνει σε πολύ επώνυμο (Ivy League) πανεπιστήμιο της Αμερικής και το γνωρίζω.

Επιλογή μπορεί να είναι και το Βέλγιο (Βρυξέλες και Στρασβούργο) . Εκτός ότι εκεί βρίσκονται όλες οι διεθνείς σχέσεις και νομικές υπηρεσιες της Ε.Ε, υπάρχουν εξαιρετικά πολλές θέσεις για ασκούμενους (interships) αλλά και πολλές άλλες βοηθητικές θέσεις σε γραφεία. Όχι δεν είναι εύκολο να τα βρεις και να τα μάθεις αλλά μπορείς να ξεκινήσεις και να ξετιλυγεις το σχετικό κουβάρι κάνοντας προεργασία για τις επόμενες χρονιές. Το θεωρώ καλύτερη επιλογή από την Αγγλια γιατί από εκεί μπορείς να παλέψεις και για πιο "μόνιμες" θέσεις. Εάν μπεις κάπου μετά το ένα φέρνει το άλλο. Εάν εισαι ικανός θα βρεις την άκρη.

χρήσιμες πληροφορίες θα έλεγα. ευχαριστώ. θα ψαχτώ και τα κατα κει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δάνειο θα πάρεις μόνο εάν έχεις  (pre-) settled status, αλλιώς θεωρείσαι international student και έχεις αλλά δίδακτρα, και δεν μπορείς να πάρεις το κρατικό δάνειο. Η συγκάτοικος μου είχε φοιτητική visa και μπορούσε να εργαστεί (νομίζω 20h/week), το εάν έχεις χρόνο για δουλειά είναι άλλο θέμα.

Το σουπερμάρκετ είναι πιο φθηνό από Ελλάδα, το κινητό επίσης. Τα ενοίκια είναι φωτιά όμως, και αν δεν έχεις UK guarantor θα μείνεις σε εστία, που είναι πιο ακριβή από shared home, εκτός αν μπορείς να προπληρώσεις όλο τον χρόνο 

Δεν θα έδινα 40κ για μεταπτυχιακό εάν έπρεπε να κόψω από αλλού. Οκ, είναι καλή εμπειρία το εξωτερικό, αλλά το Λονδίνο είναι παράλογα ακριβό, και τα δίδακτρα πλέον είναι για γερά πορτοφόλια.

Δεν έχω ιδέα τι παίζει με νομική και επαγγελματική αποκατάσταση στο Uk, αλλά αν είναι να δώσεις τόσα λεφτά και να γυρίσεις Ελλάδα, άστο καλύτερα.

Όμως θα πάρεις 2 χρόνια work visa μετά την αποφοίτησή σου. 

Επεξ/σία από efib
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έκανα το μεταπτυχιακό μου στην Αγγλία πριν απο σχεδόν 20 χρόνια (πως πέρασαν τα άτιμα!!). Τότε λόγο ΕΕ τα δίδακτρα ήταν λογικά (κάπου 4.000 ευρώ) αλλά η λίρα ήταν στο 1,5 ευρώ. Ήμουν στο Λονδίνο (Kings College) και έμενα σε τύπου εστία (90 λίρες την εβδομάδα με όλα τα utilities μέσα). Χωρίς πολλές σπατάλες κλπ χάλασα κάπου 25.000 τότε. Ήταν αρκετά λεφτά αλλά όχι απαγορευτικά. Τώρα με τα δίδακτρα στο θεό δεν αξίζει η Αγγλία. Το θέμα είναι αν θα σου χρειαστεί στην δουλειά σου. Στην δική μου (Software Engineer) όλοι ήθελαν προϋπηρεσία και όχι χαρτιά. Δεν μπορώ να πω οτι δεν αποκόμισα κάτι απο το μεταπτυχιακό δεν μου βρήκε ούτε καλύτερη δουλειά ούτε περισσότερα χρήματα στην αρχή. Μετά απο Χ χρόνια δουλειάς δεν έχει να λέει κάτι το μεταπτυχιακό, τουλάχιστον στον δικό μου κλάδο. 

Γνώμη μου είναι να κοιτάξεις για καμιά δουλειά να δεις τι παίζει στην αγορά και τι ζητάνε και να μην κάνεις ένα μεταπτυχιακό που μπορεί να μην αξιοποιήσεις. Εκτός αν θες να μείνεις στο εξωτερικό. Τότε θα πρέπει να δεις στην εκεί αγορά τι παίζει.

καλή τύχη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Nikos3648 είπε

θέλει πολύ καλό επίπεδο Γαλλικών, το έχω ψάξει, εγώ ξέρω καλά γερμανικά δυστυχώς.

Δεν ξέρω εάν ισχύει ακόμα αλλά δικός μου άνθρωπος που πήγε είχε δικαίωμα να κάτσει ένα χρόνο μέχρι να μάθει καλά την γλώσσα, βέβαια βρήκε καλή δουλειά εκεί και ζούσε με άλλους 2 φοιτητές το οποίο βοήθησε στα έξοδα διαβίωσης, από την άλλη βέβαια εάν ξέρεις γερμανικά γιατί δεν ψάχνεις για Γερμανικά πανεπιστήμια?, έχω ακούσει ότι το Μόναχο έχει μερικά καλά,εσύ αναφέρεις Αγγλία αλλά το πρόβλημα με τα αγγλικά πανεπιστήμια νομικής είναι πως το αγγλικό δίκαιο που διδάσκουν δεν έχει εφαρμογή στην Ευρώπη, εκτός βέβαια εάν δεν έχεις σκοπό να εργαστείς Ευρώπη η Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, cpc464 είπε

Δεν ξέρω εάν ισχύει ακόμα αλλά δικός μου άνθρωπος που πήγε είχε δικαίωμα να κάτσει ένα χρόνο μέχρι να μάθει καλά την γλώσσα, βέβαια βρήκε καλή δουλειά εκεί και ζούσε με άλλους 2 φοιτητές το οποίο βοήθησε στα έξοδα διαβίωσης, από την άλλη βέβαια εάν ξέρεις γερμανικά γιατί δεν ψάχνεις για Γερμανικά πανεπιστήμια?, έχω ακούσει ότι το Μόναχο έχει μερικά καλά,εσύ αναφέρεις Αγγλία αλλά το πρόβλημα με τα αγγλικά πανεπιστήμια νομικής είναι πως το αγγλικό δίκαιο που διδάσκουν δεν έχει εφαρμογή στην Ευρώπη, εκτός βέβαια εάν δεν έχεις σκοπό να εργαστείς Ευρώπη η Ελλάδα.

Σωστο και αυτό.

Το Γερμανικό δίκαιο είναι ότι πιο κοντινό στο Ελληνικό.

Αν και πιστεύω ότι η επιλογή της Αγγλίας έγινε μόνο για το prestige του συγκεκριμένου πανεπιστημίου κάτι που είναι λογικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 hours ago, Nikos3648 said:

Καλησπέρα και χρόνια πολλά,

ειμαι απόφοιτος νομικής. Με τα χίλια ζόρια με έκαναν δεκτό σε αρκετά καλό πανεπιστήμιο στην Αγγλία,. Ήθελα εξαρχής να πάω πολύ. Όμως ενώ στην αρχή οι γονείς μου ήταν θετικοί με τη συμφωνία ότι θα δούλευα παράλληλα τώρα είναι αρνητικοί γιατί ουσιαστικά δεν έχω καμία εργασιακή εμπειρία και άρα δεν ξέρουν που θα μου χρησιμεύσει αυτό που πάω να κάνω. Η οικονομική μας άνεση δεν είναι και η καλύτερη αυτόν τον καιρό. Εγώ τους εξηγώ ότι από ένα πανεπιστήμιο τέτοιου βεληνεκούς μόνο κέρδος έχει κανείς αλλά δεν συμφωνούν. Θέλουν να κάτσω στην Ελλάδα , Θεσσαλονίκη να δουλέψω με ό,τι βρω εκεί σε κάποιο γραφείο. Πιστεύετε αξίζει να πάρω δάνειο μόνος μου και να το παλέψω; Κι ας μείνω μερικά χρόνια Αγγλία για να το ξεπληρώσω. Ή εφόσον δεν έχω την οικονομική υποστήριξη των γονιών μου να γυρίσω και να δουλέψω κανονικά εδώ κάνοντας Ίσως κάποιο μεταπτυχιακό στο απθ; 
είμαι 24. Οποιαδήποτε συμβουλή καλοδεχούμενη!

σας ευχαριστώ !

Δεν έχω διαβάσει τί γράψανε οι άλλοι οπότε ότι γράψω θα το γράψω από δική μου (και κοντινών μου ανθρώπων της νομικής) εμπειρία. 

Αν ενδιαφερόσουν για σπουδές τύπου Οικονομικά, management κλπ που οι γενική ιδέα είναι μία και κάνει apply ακόμα και στην sub-Saharan αφρική, θα σου έλεγα πήγαινε. 

Όμως η νομική στην Αγγλία έχει αρκετές διαφορές με το Ελλαδιστάν μας όμως, οπότε ένα μεταπτυχιακό εκεί δε νομίζω να σου πρόσφερε κάτι επί της ουσίας πάνω στις σπουδές σου, παρά ΜΟΝΟ αν και εφόσον σε ενδιέφερε να κοιτάξεις ενεργά σε συγκεκριμένο είδος law, πχ maritime law και να εργαστείς σε εταιρεία που να της χρειάζεται αυτό. Χώρια που θα σε δυσκολέψει όσο καλά αγγλικά και αν ξέρεις, λόγω ορολογίας. 2-3 γνωστοί μου δηλαδή που σπουδασαν νομική έξω, τους πήρε αρκετό διάστημα να μπουν σε ρυθμούς νομικής Ελλάδας. 

Αυτά όσον αφορά καθαρά στο θέμα ΣΠΟΥΔΕΣ. 

Για όλα τα υπόλοιπα, το εξωτερικό ακόμα και 3 μήνες να μείνεις έξω είναι μια τεράστια εμπειρία που καμία σχολή και καμία προυπηρεσία στη χώρα σου δε θα στη προσφέρει. 

Σε προσωπικό επίπεδο, αν και σπούδασα Οικονομικά έξω και δεν εργάστηκα ούτε μία μέρα πάνω σε αυτό, η εμπειρία του να ζήσω 4 χρόνια Αγγλία και αυτά που πήρα μέσω αυτής της εμπειρίας ήταν 10 φορές χαλάλι όλα τα χρήματα που έδωσαν το διάστημα αυτό και οι γονείς μου αλλά και εγώ με τη δουλειά μου τότε. 

 

Στη δική σου περίπτωση, και επειδή τα κόστη είναι πολύ μεγαλύτερα απ'τα τότε δικά μου (ως κοινοτικοί εμείς πληρώναμε 1075 λίρες δίδακτρα μόνο, και γύρω στα 4000-5000 το μεταπτυχιακό ενώ οι non-EU πληρώνανε τα 5απλά), θα έλεγα σκέψου ίσως να εργαστείς 2 χρόνια εδώ να δεις την όλη φάση, κράτα και κανένα 200άρι στην πάντα κάθε μήνα ώστε σε 2-3 χρόνια αν ακόμα το θες να πας για το μεταπτυχιακό.

Θέλει πολύ σκέψη όμως..

Επεξ/σία από polaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάρος βγάλε I5 και μην πας. Και όποιος σου λέει θα το χρειαστείς, δεν ξέρει τι λέει. Οι περισσότεροι θα σου πουν να πας για να δικαιολογήσουν το λόγο που πήγαν οι ίδιοι 

 

Όσο εδώ Ελλάδα , πραγματικά τι θα κάτσεις να κάνεις ; Να πιάσεις δουλειά στα 600-1000€; Τα έχω ακούσει από τις ξαδέρφες μου , τραγικά είναι, τόσο διάβασμα για πιο λόγο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Nikos3648 είπε

Καλησπέρα και χρόνια πολλά,

ειμαι απόφοιτος νομικής. Με τα χίλια ζόρια με έκαναν δεκτό σε αρκετά καλό πανεπιστήμιο στην Αγγλία,. Ήθελα εξαρχής να πάω πολύ. Όμως ενώ στην αρχή οι γονείς μου ήταν θετικοί με τη συμφωνία ότι θα δούλευα παράλληλα τώρα είναι αρνητικοί γιατί ουσιαστικά δεν έχω καμία εργασιακή εμπειρία και άρα δεν ξέρουν που θα μου χρησιμεύσει αυτό που πάω να κάνω. Η οικονομική μας άνεση δεν είναι και η καλύτερη αυτόν τον καιρό. Εγώ τους εξηγώ ότι από ένα πανεπιστήμιο τέτοιου βεληνεκούς μόνο κέρδος έχει κανείς αλλά δεν συμφωνούν. Θέλουν να κάτσω στην Ελλάδα , Θεσσαλονίκη να δουλέψω με ό,τι βρω εκεί σε κάποιο γραφείο. Πιστεύετε αξίζει να πάρω δάνειο μόνος μου και να το παλέψω; Κι ας μείνω μερικά χρόνια Αγγλία για να το ξεπληρώσω. Ή εφόσον δεν έχω την οικονομική υποστήριξη των γονιών μου να γυρίσω και να δουλέψω κανονικά εδώ κάνοντας Ίσως κάποιο μεταπτυχιακό στο απθ; 
είμαι 24. Οποιαδήποτε συμβουλή καλοδεχούμενη!

σας ευχαριστώ !

Καλησπέρα. Να πω ότι δουλεύω σε αγγλικό πανεπιστήμιο έχοντας κάνει μεταπτυχιακό στις ΗΠΑ, αλλά σε χώρο άσχετο με τη νομική. Η γνώμη μου:

ΘΕΤΙΚΑ

- Η επένδυση στην εκπαίδευση είναι επένδυση στον εαυτό σου και, αν την εκμεταλλευτείς, μπορεί να σου αλλάξει τη ζωή. Δεν αναφέρομαι μόνο στο οικονομικό κομμάτι. Μπορεί "απλώς" να δου δώσει τη δυνατότητα να απασχοληθείς σε κάτι που πραγματικά σε ενδιαφέρει και αυτό θα επηρεάσει τη ζωή σου για δεκαετίες. Το να είσαι παγιδευμένος σε μια δουλειά που δεν ευχαριστιέσαι είναι συνταγή δυστυχίας.

- Το εξωτερικό είναι πάρα πολύ χρήσιμη εμπειρία. Ειδικά σε ένα πολυεθνικό μέρος σαν το Λονδίνο θα αποκτήσεις πολύτιμες εμπειρίες. Όχι επειδή όλα είναι ιδανικά στην Αγγλία. Κάθε άλλο... Αλλά το γεγονός ότι θα ζήσεις ένα χρόνο γνωρίζοντας ανθρώπους με πολύ διαφορετικές νοοτροπίες και εμπειρίες θα σου ανοίξει τους ορίζοντες σου, ακόμα κι αν γυρίσεις αμέσως στην Ελλάδα. Μπορεί να σου τους ανοίξει δηλαδή. Υπάρχουν και άνθρωποι που περνάνε και δεν παίρνουν χαμπάρι.

ΑΡΝΗΤΙΚΑ

- Το κόστος. Είμαστε πια σε μια εποχή που τα δίδακτρα στα αγγλικά πανεπιστήμια είναι σχεδόν απαγορευτικά. Τους Ευρωπαίους φοιτητές τους κυνηγάμε με το τουφέκι. Είμαι φανατικά υπέρ του να κάνεις θυσίες για να σπουδάσουν τα παιδιά σου, αλλά αν αυτό σημαίνει ότι σε μια στραβή θα πρέπει να δανείζεσαι από τοκογλύφους, μιλάμε για ρίσκο. Αυτό το ξέρει η οικογένειεά σου βεβαίως...

- Μην βασίζεσαι στο ότι θα δουλεύεις. Με το Brexit είναι πολύπλοκο έτσι κι αλλιώς, αλλά και πάλι η φοιτητική σου βίζα επιτρέπει μέχρι 20 ώρες την εβδομάδα μόνο. Θα πω όμως ότι, αν όντως είναι σοβαρό μεταπτυχιακό, δε θα μπορείς να τα βγάλεις πέρα στα μαθήματα αν δουλεύεις 20 ώρες. Το λέω εκ πείρας. Έχω δει πολλούς φοιτητές να αποτυγχάνουν επειδή εργάζονται και δεν τα προλαβαίνουν. Οπότε και λίγες ώρες την εβδομάδα να δουλεύεις, ένα χαρτζηλίκι θα βγάζεις, δε θα αλλάξει κάτι δραματικά στο οικονομικό κομμάτι. Και δε νομίζω ότι μπορείς να πάρεις δάνειο.

- Καλό το Queen Mary, αλλά είναι στην κατηγορία 100-150 στις παγκόσμιες κατατάξεις. Ενδεχομένως να έχει φήμη για τη νομική, δεν το ξέρω. Αλλά δεν είναι από τα πανεπιστήμια που θα σου ανοίξουν όλες τις πόρτες. Αν μου έλεγες Oxford, Cambridge, Imperial, UCL θα μιλούσαμε διαφορετικά γιατί θα έπαιρνες, πέραν των γνώσεων, και ένα πτυχίο με σπουδαίο όνομα στην αγορά.

Με βάση τα παραπάνω, θα σου πρότεινα να το κυνηγήσεις αν είναι εφικτό, αλλά αν αποσκοπείς στην απόσβεση της χρηματικής επένδυσης, θα πρέπει να έχεις στο μυαλό σου να μείνεις εξωτερικό, τουλάχιστον για κάποια χρόνια. Αν μπορείς να δουλέψεις σε ναυτιλιακή, στο City και τέτοιου είδους επιχειρήσεις, θα μπορέσεις να πάρεις καλά χρήματα. Να κάνεις το μεταπτυχιακό για να γυρίσεις με 1000 ευρώ το μήνα στην Ελλάδα, μάλλον δεν αξίζει (από οικονομικής απόψεως πάντα).

Υπάρχει και η ενδιάμεση λύση. Δηλαδή βρίσκεις όντως μια δουλειά στην Ελλάδα για κανένα χρόνο. Η εργασιακή εμπειρία σου δίνει πόντους στις αιτήσεις για μεταπτυχιακό (με τη λογική ότι είσαι πιο έμπειρος και συνειδητοποιημένος) και επίσης βλέπεις κι εσύ και οι γονείς σου τι προοπτικές υπάρχουν. Πιθανότατα η δουλειά στην Ελλάδα θα είναι χάλια, οπότε πιο εύκολα θα πειστούν και οι γονείς να επενδύσουν σ'εσένα, αλλά κι εσύ θα είσαι πιο ώριμος για το τι θέλεις να κάνεις και για ποιόν λόγο. Είσαι μόλις 24, οπότε πολύ νέος. Άνετα μπορείς να κάνεις το μεταπτυχιακό σε 2-3 ή και 5 χρόνια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...