Προς το περιεχόμενο

Κρυπτογράφηση BitLocker για όλους θα προσφέρουν τα Windows 11 24H2


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

8 ώρες πριν, cat1967 είπε

Μωρε εγω το ξερω τι να κανω ο αλλος που δεν ξερει ομως; Πηρε ενας φιλος ασχετος ενα λαπτοπ και δεν αφηνε εγκατασταση εφαρμογων εκτος store και για να το αλλαξεις ηθελε λογαριασμο microsoft και μια εφαρμογη. Σιχαινομαι τις κουτοπονηριες. 

ο φίλος έπρεπε από εκεί που αγόρασε το laptop να ρωτήσει όμως 
"Τι είναι αυτό το γράμμα S στα windows ; " 

βέβαια δεν νομίζω ότι ήθελε 100% Microsoft account για την απενεργοποίηση του (τώρα αν απλά μπήκε κάποιος στο store και είπε ααα ζητάει ms account άρα πρέπει να βάλω ... αυτό είναι άλλο θέμα) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επί της ευκαιρίας θα ήθελα να ρωτήσω πως σε υπολογιστή σπιτιού, που χρησιμοποιείται από όλα τα άτομα [ένας λογαριασμός account - χωρίς να ανοιχτεί και άλλος λογαριασμός], μπορώ να έχω ένα φάκελο προστατευμένο που να μπαίνω μόνο με κωδικό και να είναι κρυπτογραφημένος (για τυχόν αντιγραφή από linux ή boot από άλλο σύστημα). Υπάρχει δωρεάν λύση ή έστω κάποιο άλλο πρόγραμμα; Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από terrabytegr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, kodorevi8ulis είπε

ο φίλος έπρεπε από εκεί που αγόρασε το laptop να ρωτήσει όμως 
"Τι είναι αυτό το γράμμα S στα windows ; " 

βέβαια δεν νομίζω ότι ήθελε 100% Microsoft account για την απενεργοποίηση του (τώρα αν απλά μπήκε κάποιος στο store και είπε ααα ζητάει ms account άρα πρέπει να βάλω ... αυτό είναι άλλο θέμα) 

Θέλει λογαριασμό οπωσδήποτε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, terrabytegr είπε

Επί της ευκαιρίας θα ήθελα να ρωτήσω πως σε υπολογιστή σπιτιού, που χρησιμοποιείται από όλα τα άτομα [ένας λογαριασμός account - χωρίς να ανοιχτεί και άλλος λογαριασμός], μπορώ να έχω ένα φάκελο προστατευμένο που να μπαίνω μόνο με κωδικό και να είναι κρυπτογραφημένος (για τυχόν αντιγραφή από linux ή boot από άλλο σύστημα). Υπάρχει δωρεάν λύση ή έστω κάποιο άλλο πρόγραμμα; Ευχαριστώ.

Αν καταλαβαίνω καλά τι ζητάς, σε καλύπτει ένα tool όπως το veracrypt, το οποίο φτιάχνει encrypted vaults, δηλαδή ορίζεις ένα μέγεθος εικονικού αρχείου/δίσκου που το συνδέεις (mount) σαν ξεχωριστό δίσκο όποτε θέλεις. Αντιγράφεται μεν γιατί είναι αρχείο, αλλά δεν θα βγάλει άκρη κάποιος χωρίς κωδικούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...