Προς το περιεχόμενο

Η HMD Global αναβιώνει τo θρυλικό Nokia 3210


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, cpc464 said:

Ωραία, και το T18 της ericsson ήταν σκύλος και από μία εποχή που δεν είχε κινητό και η κουτσή Μαρία αλλά δεν θέλω remake, το κινητό πλέον έχει αλλάξει μορφή,είναι και μίνι υπολογιστής και τρόπος χρέωσης για αγορές και άλλα πολλά, ποιο πολύ σαν εκμετάλλευση της νοσταλγίας μερικών μοιάζει η συγκεκριμένη κίνηση.

Αυτό πες το στον μπαμπά μου που ακόμα του αγοράζουμε κινητό με πλήκτρα των 25 ευρώ γιατί δεν υπήρχε περίπτωση ούτε σε 500 χρόνια να μάθει να χειρίζεται κανονικό κινητό με οθόνη αφής.

Έχω την εντύπωση ότι οι το 1980 και μετά έχουμε μία ικανότητα να ξεκλειδώνουμε νέα γνώση ότι ηλικία και να έχουμε, η γενιά των γονιών μου πάλι καλά που έμαθε πως λειτουργεί η smart τηλεόραση, και αυτό το κάνει η μάνα μου που της πήραμε και tablet, ο  μπαμπάς μου μόνο 5 κανάλια ξέρει να αλλάζει και δεν είναι ούτε 70 χρονών.

(Βέβαια άμα του πεις να σου λύσει το φορτηγό και το τρακτέρ και να στο ξανα-συναρμολογήσει θα το κάνει με κλειστά τα μάτια)

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 2
  • Thanks 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς οι κατασκευές της HMD δεν έχουν καμία σχέση με την ποιότητα κατασκευής των παλιών NOKIA. Οι επανεκδόσεις του 3310 του 2017, όπως και του 2660, είναι πλαστικούρες κακής ποιότητας. Με την σημερινή τεχνολογία στην κατανάλωση ενέργειας, στις μπαταρίες, τους αισθητήρες καμερών, και τις οθόνες, θα μπορούσε να φτιαχτεί ένα αξιοπρεπέστατο κινητό που θα το αγόραζαν πολλοί ως δεύτερο για ώρα ανάγκης ή ως αποτοξίνωση από τα σημερινά smartphones. Αντί όμως να φτιάξουν κάτι σύγχρονο τεχνολογικά, ξέθαψαν παρωχημένη τεχνολογία, ποντάροντας μόνο στο συναίσθημα.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαινω γιατι βγαζουν τετοια τηλεφωνα στην αγορα. Ποιος θα τα παρει ; Βγαλτε ενα τηλεφωνο παλιας κοπης με καλα υλικα οπως η παλια σειρα 8 η τα καλα 3310 που δεν παθαιναν τιποτα για χρονια. Οι εποχες αλλαξαν και χρειαζεται και whatsapp στο κινητο και οχι πετσοκομμενο, κανονικο σαν του αιφον. Πολυ θα μου αρεσε μια αποτοξινωση απο τις παντοφλες που κουβαλαμε τωρα αλλα χωρις τις καταλληλες προυποθεσεις θα ειναι πιο πολυ ταλαιπωρια παρα ενα ευχαριστο πειραμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ είχα 3210 και μάλιστα είχα πάρει και αυτή τη καλόγουστη θήκη με τις κουτσομούρες, αλλά αγαπημένο μου που έχω ακόμα είναι το ngage, ήταν μάλιστα το πρώτο κινητό που είχα βάλει emulator για game boy.. τότε που τα κινητά είχαν πλάκα!

Τώρα είναι απλά εργαλεία

s-l400.jpg

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν βγάζει ένα entry level android κινητό και παίζει με τις αναβιώσεις και σε όχι και καλές τιμές... Για την ακρίβεια έχει βγάλει κάνα δυο android σαν HMD αλλά απαράδεκτα σε προδιαγραφες τηλέφωνα, μιλαώ για ανταγωνιστικά τηλέφωνα. 

8 ώρες πριν, logistoulis είπε

Εγώ είχα 3210 και μάλιστα είχα πάρει και αυτή τη καλόγουστη θήκη με τις κουτσομούρες, αλλά αγαπημένο μου που έχω ακόμα είναι το ngage, ήταν μάλιστα το πρώτο κινητό που είχα βάλει emulator για game boy.. τότε που τα κινητά είχαν πλάκα!

Τώρα είναι απλά εργαλεία

s-l400.jpg

Με 3230 (αυτό με το κεντρικό joystick) έπαιζα διπλό ποδοσφαιρακι (μάλλον FIFA 2004 3d, μέσω bluetooth) με φιλο στο καράβι για Πάρο. Απλα πρακτικά πράγματα που λειπουν στα σημερινά τηλέφωνα... 

Επεξ/σία από eko13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Twisted_Metal είπε

Ένα νέο Ν95 ή Ν93i θα γούσταρα πολύ. 

336261608_0_z.jpg.c3efe1173ea7b310a3dc4b168127fe74.jpgnokia-n95-8gb-.jpg.e65d80048cf4f38425d760852d7e1cb3.jpg

Ειχα το Ν95 8G κινηταρα και προσφατα σκεφτομουν να βρω κανα μαγαζι να μου παρει τα αρχεια απο τον σκληρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Exodia The Forbidden One είπε

Ειχα το Ν95 8G κινηταρα και προσφατα σκεφτομουν να βρω κανα μαγαζι να μου παρει τα αρχεια απο τον σκληρο

Πολυ μπροστά και με Nokia maps...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να γίνει και αναβίωση της ασπρόμαυρης τηλεόρασης με αναβάθμιση στα 30 κουμπιά και τιμή στα 1.000$

φτάνει πια με αυτό που νομίζουν ότι όλα τα παλιά αντικείμενα είναι συλλεκτικά και ρετρό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Gzisis89 είπε

Δεν καταλαβαινω γιατι βγαζουν τετοια τηλεφωνα στην αγορα. Ποιος θα τα παρει ; Βγαλτε ενα τηλεφωνο παλιας κοπης με καλα υλικα οπως η παλια σειρα 8 η τα καλα 3310 που δεν παθαιναν τιποτα για χρονια. Οι εποχες αλλαξαν και χρειαζεται και whatsapp στο κινητο και οχι πετσοκομμενο, κανονικο σαν του αιφον. Πολυ θα μου αρεσε μια αποτοξινωση απο τις παντοφλες που κουβαλαμε τωρα αλλα χωρις τις καταλληλες προυποθεσεις θα ειναι πιο πολυ ταλαιπωρια παρα ενα ευχαριστο πειραμα.

Υπάρχει όμως και ο περιορισμός της οθόνης, ιδανικά για ένα δεύτερο κινητό μικρών διαστάσεων θα ήθελα να μπορεί να έχει εύχρηστα viber-messenger-what's up-gmail και ίσως nfc με ανέπαφες συναλλαγές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περί του θέματος : αν δεν είχαν το τραγικό S30+ αλλά είχαν το τότε λογισμικό, ή s60, πολύ θα γούσταρα. Αλλά το s30+ δεν παλεύεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...