Προς το περιεχόμενο

Νέο iPad Pro με οθόνη OLED και επεξεργαστή Μ4 ανακοίνωσε η Apple


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με ακόμη λεπτότερο σχεδιασμό, μικρότερο βάρος και οθόνη OLED με δύο panels για εξαιρετική φωτεινότητα και πιστότητα χρωμάτων, το νέο iPad Pro ενσωματώνει τον εντυπωσιακά ισχυρό M4 σε ένα πακέτο που κατακτά τον τίτλο του λεπτότερου προϊόντος που σχεδίασε ποτέ η Apple.

Στο πλαίσιο της διαδικτυακής παρουσίασης Let Loose, η Apple παρουσίασε την πολυαναμενόμενη νέα εκδοχή του iPad Pro. Η ναυαρχίδα των tablets της Apple διατίθεται σε δύο μοντέλα, των 11 και 13 ιντσών, με ανανεωμένο σχεδιασμό, ισχυρότερα τεχνικά χαρακτηριστικά και ακόμη λεπτότερο σχεδιασμό.

Επιβεβαιώνοντας τις φήμες, η Apple ανακοίνωσε ότι τα iPad Pro θα διαθέτουν πλέον οθόνη OLED και στα δύο μεγέθη, προσφέροντας άψογα μαύρα, πλουσιότερα χρώματα και ακόμη καθαρότερη αντίθεση, στη ναυαρχίδα των tablets της. Επίσης, η εμπρόσθια κάμερα βρίσκεται πλέον στη σωστή θέση (landscape) διευκολύνοντας τη χρήση της συσκευής για βιντεοκλήσεις.

Τα iPad Pro χρησιμοποιούν tandem OLED (2 panels), επιτρέποντας στην οθόνη να φτάνει τα 1.000 nits φωτεινότητας και 1.600 nits για HDR περιεχόμενο. Το μοντέλο των 13 ινστών έχει πάχος μόλις 5,1 χιλιοστών, ενώ των 11 ιντσών φτάνει στα 5,3 χιλιοστά. Για εκείνους που προτιμούν ματ φινίρισμα οθόνης, θα διατίθεται για πρώτη φορά στα iPad Pro ειδική επίστρωση που προσφέρει αυτή την αίσθηση.

image.jpeg.1d7e43e4726cd0b76db287cb910a77db.jpeg

Και στο σκέλος του επεξεργαστή οι φήμες επιβεβαιώθηκαν, καθώς η Apple προσπέρασε το M3 και βασίζει τη νέα της πρόταση σε ό,τι πιο νέο έχει να παρουσιάσει, το Μ4. Η Apple αναφέρει ότι ο επεξεργαστής είναι 50% ταχύτερος από ό,τι ο Μ2, στον οποίο βασίστηκε η προηγούμενη γενιά iPad Pro, ενώ σε επίπεδο GPU έχει τετραπλάσια ταχύτητα σε σχέση με τον Μ2.

image.jpeg.bac6507fe9ab7ec7e701ab0f508abbf4.jpeg

H απόφαση της Apple να περάσει από τις οθόνες LCD στις OLED συνοδεύεται από διάφορα πλεονεκτήματα. Το iPad Pro θα έχει πλέον τη δυνατότητα να απεικονίζει πολύ μεγαλύτερη αντίθεση, για πιστότερη απόδοση των μαύρων και εξαιρετικά ρεαλιστική εικόνα κατά την αναπαραγωγή βίντεο ή ταινιών. Επίσης, οι επαγγελματίες ή καλλιτέχνες που θα επιλέξουν τη συσκευή αυτή δεν θα έχουν να αντιμετωπίσουν πλέον το φαινόμενο του blooming, δηλαδή τη διάχυση του φωτεινού περιεχομένου στα γύρω σκοτεινότερα σημεία της οθόνης, καθώς το διπλό panel OLED προσφέρει ακρίβεια φωτεινότητας ανά pixel.

Η μετάβαση σε οθόνη OLED σημαίνει επίσης ότι και τα δύο μεγέθη του iPad Pro θα προσφέρουν το ίδιο επίπεδο ποιότητας εικόνας. Από το 2021, η μεγαλύτερη έκδοση των 12,9 ιντσών διέθετε Mini LED οθόνη, η οποία ήταν σαφώς ανώτερης εκείνης που συνόδευε το μικρότερο iPad Pro. Η διαφοροποίηση αυτή συνεχίστηκε και στην έκδοση με επεξεργαστή Μ2.

Πλέον, όμως, όσοι επιλέξουν το μικρότερο μέγεθος θα έχουν την ίδια ποιότητα εικόνας. Το μοντέλο των 13 ιντσών, ιδίως όταν συνδυάζεται με πληκτρολόγιο, παραπέμπει κάπως σε laptop, ενώ το μικρότερο μέγεθος παραμένει πιο πιστό στις tablet καταβολές του, ενώ είναι και βολικότερο για την ανάγνωση κειμένων.

Ο Μ4 είναι επίσης σημαντικό άλμα σε επίπεδο επιδόσεων και δυνατοτήτων, αλλά και στο κομμάτι της κατανάλωσης ενέργειας, καθώς αποδίδει καλύτερα από τον Μ2, ενισχύοντας μεταξύ άλλων και την αυτονομία των συσκευών.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ωραία στα χαρτιά τα χαρακτηριστικά αλλά η τιμή λίγο ... άουτς! Αν κάποιος θέλει τόσο δυνατό iPad Pro ώστε να το μαξάρει σε χαρακτηριστικά μάλλον πιο χρηστικό θα του είναι ένα Macbook Pro της ίδιας της Apple.

Όταν θέλεις το iPad Pro να είναι laptop/workstation replacement είναι τόσα τα add-ons (usb hub, keyboard, εξωτερικός σκληρός, κλπ) που πιο compact και πιο φτηνό σου βγαίνει το Macbook Pro.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά με αυτόν τον επεξεργαστή θα ήταν κρίμα να περιορίζεσαι μόνο σε εφαρμογές εντός App Store.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, SIP1995 είπε

Ειλικρινά με αυτόν τον επεξεργαστή θα ήταν κρίμα να περιορίζεσαι μόνο σε εφαρμογές εντός App Store.

Με 4+6 διάταξη και (2nd gen 3nm tsmc) ο M4 λογικά διαλύει για χαβαλέ οτιδήποτε έχει το android 

Επεξ/σία από tapitas
  • Like 6
  • Thanks 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, tapitas είπε

Με 4+6 διάταξη και (2nd gen 3nm tsmc) ο M4 λογικά διαλύει για χαβαλέ οτιδήποτε έχει το android 

Παλι βλαχο-μαρκετινγκ; Το λειτουργικο μετραει να σε ενημερωσω, που στην περιπτωση μας ειναι 10ετιας και εντελως της πλακας. 

  • Like 3
  • Haha 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, cat1967 είπε

Παλι βλαχο-μαρκετινγκ; Το λειτουργικο μετραει να σε ενημερωσω, που στην περιπτωση μας ειναι 10ετιας και εντελως της πλακας. 

Ναι βρε αφού δεν στέλνει αρχεία με bluetooth, δεν έχει sd card, ραδιόφωνο, δεν επιτρέπονται τα παράλληλα stores, δεν μπορείς να αλλάξεις τα εικονίδια των εφαρμογών, δεν έχει πραγματικό multitasking, το έχουν μόνο για μόστρα άντε για κανένα instagram και το ξεπληρώνουν σε 24 δόσεις…

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 4
  • Thanks 2
  • Haha 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεμπιπτόντως φαίνεται πως μάλλον ο A17 να είναι ο τελευταίος επεξεργαστής που θα μπει στα iPhone (τα απλά), Pro/Pro Max τα βλέπω με Μ2 (αν όχι τον Μ4).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στερεψανε απο ιδεες πως να αρμεγουν τον κοσμο και μπηκαν τωρα στην κουρσα των επεξεργαστων, λες και ο μεσος χρηστης νοιαστηκε ποτε για επεξεργαστη. Να μην κολλαει και να κανει την δουλεια του θελουν ολοι. Και μαλλον απ οτι φαινεται σε μερικα χρονια καποιο κινητο η ταμπλετ με m2 θα θεωρειται αργο για να τρεξει τις εφαρμογες που ετρεχε και οταν αγοραστηκε. Αληθεια τι αφαρμογες χρησιμοποιει ο μεσος αγοραστης ipad ? 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, SIP1995 said:

Ειλικρινά με αυτόν τον επεξεργαστή θα ήταν κρίμα να περιορίζεσαι μόνο σε εφαρμογές εντός App Store.

 

54 minutes ago, tapitas said:

Με 4+6 διάταξη και (2nd gen 3nm tsmc) ο M4 λογικά διαλύει για χαβαλέ οτιδήποτε έχει το android 

 

28 minutes ago, AtiX said:

Ναι βρε αφού δεν στέλνει αρχεία με bluetooth, δεν έχει sd card, ραδιόφωνο, δεν επιτρέπονται τα παράλληλα stores, δεν μπορείς να αλλάξεις εικονίδια, της εφαρμογών, το έχουν μόνο για μόστρα και το ξεπληρώνουν σε 24 δόσεις…

Αν δεν αλλάξει το λειτουργικό, τα iPad Pro είναι για ελάχιστους. Δεν ξερω καν πόσοι παίρνουν τα μέγιστα απο το Apple Pencil. 

Δεν λεω οτι τα ακριβά Android Tablet προσφέρουν κάτι πολύ καλύτερο αλλα αν θες Apple, παίρνεις ενα Macbook με λιγότερα λεφτά απο iPad pro, ενω Android laptop δεν υπαρχει.

Εδω και πολλα χρόνια με ενα μεγαλο κινητό κάνεις το tablet άχρηστο, και αν θες να κάνεις κατι σοβαρό ανοίγεις λαπτοπ. Τέλος.

Ναι, για τον κοινό χρήστη, ενα entry level tablet κανει οτι κανει και το iPad pro. Η γυναικα μου εχει ενα iPad Air 4th gen και ενα μολύβι των 30 ευρώ για να παίζει ενα δυο παιχνίδια. Ολα τα υπόλοιπα τα κανει στο κινητό. Το ίδιο και εγω. Στο iPad εκνευρίζομαι ακομα και να σερφαρω στο ίντερνετ, η εμπειρία είναι αλλόκοτη σε σχέση με το  να σερφαρω απο το κινητό μου. Τι ειναι βολικό στο tablet; Να τσαταρω; Όχι. Τα social media; Όχι. Να δω ταινίες; Αν είμαι σπίτι θα δω στην τηλεόραση ή στο laptop.

Μη γραφω πολλα και σας κουραζω. Ωραία τα καινούργια iPad, αν μου τα χάριζαν θα τα έπαιρνα αλλα ακομα και έτσι δεν θα είχαν μεγάλη χρήση στην καθημερινότητα μου.

2 minutes ago, Gzisis89 said:

Στερεψανε απο ιδεες πως να αρμεγουν τον κοσμο και μπηκαν τωρα στην κουρσα των επεξεργαστων, λες και ο μεσος χρηστης νοιαστηκε ποτε για επεξεργαστη. Να μην κολλαει και να κανει την δουλεια του θελουν ολοι. Και μαλλον απ οτι φαινεται σε μερικα χρονια καποιο κινητο η ταμπλετ με m2 θα θεωρειται αργο για να τρεξει τις εφαρμογες που ετρεχε και οταν αγοραστηκε. Αληθεια τι αφαρμογες χρησιμοποιει ο μεσος αγοραστης ipad ? 

Candy crash saga, happy color.

 

Υ.Γ. Ξέχασα να γραψω πόσοι εχουν ξεγελαστεί και αγόρασαν iPad pro και το πληκτρολόγιο γιατί νομιζαν οτι θα έχουν υπολογιστή .. και δεν ειχαν

Επεξ/σία από dbrillis
  • Like 7
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, cat1967 είπε

Παλι βλαχο-μαρκετινγκ; Το λειτουργικο μετραει να σε ενημερωσω, που στην περιπτωση μας ειναι 10ετιας και εντελως της πλακας. 

Ε ναι μωρέ. Είμαστε πρόβατα και ζαγάρια που το 55% αγοράζει το βλάχο μάρκετινγκ και δεν παίρνει τα τρομερά Android tablet με την απαράμιλλη ποιότητα, τα fine tuned apps και χαμηλότερη τιμή, Δεν ξέρουμε εμείς….

https://gs.statcounter.com/vendor-market-share/tablet/worldwide

Ποσό πια τυφλά  haters είστε μερικοί;
Καταλαβαίνω να μην θέλει κάποιος τα προϊοντα μιας εταιρίας και εγώ δεν έπαιρνα Apple για πολλά χρόνια και ακόμα δεν μου αρέσουν πράγματα που κάνει. Στο ζύγι με κέρδισε απέναντι στην Samsung και αυτό λόγω Google. 
Το να λέμε ανυπόστατα πράγματα όμως δεν έχει λογική. Ξέρεις δεν είναι τρελός ο κόσμος που προτιμάει τα iPad παρά τις καλύτερες οθόνες της Samsung όταν δεν μιλάγαμε για το iPad Pro 12.9.


 

 

 

  • Like 11
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Ε ναι μωρέ. Είμαστε πρόβατα και ζαγάρια που το 55% αγοράζει το βλάχο μάρκετινγκ και δεν παίρνει τα τρομερά Android tablet με την απαράμιλλη ποιότητα, τα fine tuned apps και χαμηλότερη τιμή, Δεν ξέρουμε εμείς….

https://gs.statcounter.com/vendor-market-share/tablet/worldwide

Ποσό πια τυφλά  haters είστε μερικοί;
Καταλαβαίνω να μην θέλει κάποιος τα προϊοντα μιας εταιρίας και εγώ δεν έπαιρνα Apple για πολλά χρόνια και ακόμα δεν μου αρέσουν πράγματα που κάνει. Στο ζύγι με κέρδισε απέναντι στην Samsung και αυτό λόγω Google. 
Το να λέμε ανυπόστατα πράγματα όμως δεν έχει λογική. Ξέρεις δεν είναι τρελός ο κόσμος που προτιμάει τα iPad παρά τις καλύτερες οθόνες της Samsung όταν δεν μιλάγαμε για το iPad Pro 12.9.


 

 

 

Οταν μετρας τα cpu cores και δεν εχεις file manager to 2024, ασχετος εισαι. Η ακομα χειροτερα θυμα βλαχο-μαρκετινγκ. Τα ποσοστα δεν λενε τιποτα, και ο Πουτιν 90% πηρε.

  • Like 4
  • Confused 2
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, cat1967 είπε

Παλι βλαχο-μαρκετινγκ; Το λειτουργικο μετραει να σε ενημερωσω, που στην περιπτωση μας ειναι 10ετιας και εντελως της πλακας. 

Από που έβγαλες το συμπέρασμα ότι είναι δεκαετιας φίλε?

Γτ εχω android tablet και Ipad, κινητό πριν είχα pixel 7 και τώρα iphone 15 pro, οποτευ νομίζω μπορώ να κάνω συγκριση

7 λεπτά πριν, cat1967 είπε

Οταν μετρας τα cpu cores και δεν εχεις file manager to 2024, ασχετος εισαι. Η ακομα χειροτερα θυμα βλαχο-μαρκετινγκ. Τα ποσοστα δεν λενε τιποτα, και ο Πουτιν 90% πηρε.

Τα ipad pro που ανακοινώθηκαν είναι τα καλύτερα tablet παγκοσμίος 

Με Apple M4 και OLED οθόνη πλέον δεν υπάρχει αντίπαλος και ναι υπάρχει file manager 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, cat1967 είπε

Οταν μετρας τα cpu cores και δεν εχεις file manager to 2024, ασχετος εισαι. Η ακομα χειροτερα θυμα βλαχο-μαρκετινγκ. Τα ποσοστα δεν λενε τιποτα, και ο Πουτιν 90% πηρε.

Έχεις τον file manager που χρειάζεται. 

Για εξήγησε μου τι δεν μπορώ να κάνω λόγω του file manager;  Επίσης πάψε να σκέφτεσαι ότι το λειτουργικό είναι ο explorer.exe και με terminate χάνεις τo desktop.

Πιάσε στα χέρια σου iPad και μετά έχε άποψη. Επειδή είχα 3 Android tablet πριν το iPad Pro m1 μπορώ να σου πω ότι είναι η μόνη συσκευή σε αυτό το form factor που χρησιμοποιώ καθημερινά επί σχεδόν 2,5 χρόνια. Έχει επεξεργαστή 3 ετών και πάει καλύτερα από οποιοδήποτε Android tablet που στο εξάμηνο θα είχε πιάσει 2 δάχτυλα σκόνη σαν τα προηγούμενα. 

 

  • Like 3
  • Thanks 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Έχεις τον file manager που χρειάζεται. 

Για εξήγησε μου τι δεν μπορώ να κάνω λόγω του file manager;  Επίσης πάψε να σκέφτεσαι ότι το λειτουργικό είναι ο explorer.exe και με terminate χάνεις τo desktop.

Πιάσε στα χέρια σου iPad και μετά έχε άποψη. Επειδή είχα 3 Android tablet πριν το iPad Pro m1 μπορώ να σου πω ότι είναι η μόνη συσκευή σε αυτό το form factor που χρησιμοποιώ καθημερινά επί σχεδόν 2,5 χρόνια. Έχει επεξεργαστή 3 ετών και πάει καλύτερα από οποιοδήποτε Android tablet που στο εξάμηνο θα είχε πιάσει 2 δάχτυλα σκόνη σαν τα προηγούμενα. 

 

Επεσες στην περιπτωση. Μπροστα μου το εχω. Απ ολα εχω. Απλα δεν ειμαι θυμα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...