Προς το περιεχόμενο

Προβλήματα με Sonoma 14.4.1


MakisER-6n

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας.

Τα προβλήματα που περιγράφω παρακάτω, ξεκίνησαν 2-3 μέρες μετά το update σε Sonoma 14.4.1 (27/3/24),  κράτησαν 2 ημέρες και επανήλθαν όλα μόνα τους.
Το πρόβλημα επανήλθε 26/4 το βράδυ, ξαφνικά και ενώ μέχρι τότε όλα λειτουργούσαν κανονικά.

1. Δείκτης ποντικιού εξαφανίζεται από την οθόνη, κυρίως στα βιντεο και στις εικόνες.

2. Στα βίντεο, το Space Bar έχει χάσει την λειτουργικότητα του play. Στο Σαφάρι δεν λειτουργεί (κάποιες φορές) η επιστροφή στην προηγούμενη σύνδεση (buck, cmd+[ ). Επίσης στο Safari, πολλές φορές, σε κείμενο (όπως πχ το κείμενο που γράφω τώρα) με χρήση του Space Bar για διάστημα, αλλάζει παράθυρο και για να προσθέσω διάστημα το κάνω με copy-paste)

3. Δεν λειτουργεί το δεξί κλικ & υπολειτουργεί το ποντίκι. Πολλές φορές εμφανίζεται ένα κόκκινο πλαίσιο σε μια περιοχή του παραθύρου με την χρήση του Space Bar (ήτε στον Finder ήτε στο Σαφαρι. Στο Σαφαρι, σε link εμφανίζεται το εργαλείο κειμένου και όχι το «χεράκι»

4. Δεν λειτουργεί το Mouse Over, πουθενά, όχι μόνο στο Safari.

5. Δεν λειτουργούν τα Hot Corners

6. Δεν λειτουργεί το Magnification

7. Κατά τη μετακίνηση εικονιδίου, το εικονίδιο κολλάει στο ποντίκι και ξεκολλάει με ακύρωση (esc). Αδυνατώ να μετακινήσω αρχεία με drag & drop.

Άλλα προβλήματα:
• Στα APPLE PODCASTS δέχεται ένα κλικ και μετά τίποτα


Ιστορικό
― Δευτέρα 29/4, γύρω στις 3:00, επανήλθαν, τα Hot Corners και Τρίτη 30/4 έπαψαν να λειτουργούν πάλι.
― 1/5, επανήλθαν τα Hot Corners και μετά την επανεγκατάσταση Sonoma 14.4.1 έπαψαν να λειτουργούν πάλι… Το πρόβλημα παραμένει!

 

ΥΓ: Προηγούμενο λειτουργικό: macOS Ventura 13.6.4.

Mac Mini M1, 16GB μνήμη, 256 HD, (όλα μου τα αρχεία είναι σε εξωτερικό δίσκο) πληκτρολόγιο Apple aluminum ενσύρματο, ποντίκι της Logitech M350 PEBBLE MOUSE. 

Άσχετο με το παραπάνω πρόβλημα: Περίπου από τον Δεκέμβριο του '23, το Safari αποφασίζει μόνο του και κλείνει tabs αυθαίρετα (μόνο στα κατηγοριοποιημένα παράθυρα). Πριν υπήρχε το πρόβλημα, ότι επανέφερε tabs που εγώ είχα κλείσει.

Επεξ/σία από MakisER-6n
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω επανεγκατάσταση γιατί θέτεις πολλά προβλήματα χωρίς να αναφέρεις πχ εάν μιλάς για ασύρματο ποντίκι κτλπ. Στο macrumors δεν έχω δει κάτι από αυτά που αναφέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Logitech M350 PEBBLEMOUSE είναι ασύρματο (δεν το έχω συνδεδεμένο με Bluetooth, αλλά με το εξάρτημα USB), τα προβλήματα που περιγράφω δεν σχετίζονται μόνο με το ποντίκι, αλλά και με το πληκτρολόγιο. 

Όπως ήδη αναφέρω, έκανα επανεγκατάσταση σήμερα.

Επίσης, χρησιμοποιώ το Avast Security… για να προλάβω κάποιον που θα αναφερόταν σε virus…

Επεξ/σία από MakisER-6n
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω να ρωτήσω πως γίνεται στο mac να μου εμφανίζει την επιλογη caps lock όπως στα windows(εμφανίζει ενα μικρο μήνυμα popup) καθώς στο πληκτρολόγιο δεν ξέρω πότε είναι ανοιχτό και πότε όχι...να προλάβω κάποιους, πολλές φορές δεν μου εμφανίζει το σηκώμενο εικονίδιο σε κωδικούς και ψάχνομαι.. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, MakisER-6n είπε

Επίσης, χρησιμοποιώ το Avast Security… για να προλάβω κάποιον που θα αναφερόταν σε virus…

Τι το θέλεις αυτό το πράγμα, αφού το macOS διαθέτει εγγενή συστήματα ασφάλειας;. Άλλωστε το Avast είναι ένα ακόμη από τα ανεκδιήγητα προϊόντα “security” for Mac, που ενώ πλασάρονται  σαν τέτοια αφ’ ενός δεν προσφέρουν καμία ουσιαστική προστασία ενώ ενίοτε μπορεί να αποσταθεροποιήσουν το σύστημα.

 Προτείνω λοιπόν, αφού πάρεις ένα backup, να το διώξεις μόνο το με τον unistaller του.  Αν δε τα θέματα παραμείνουν το clean install είναι πλέον μονόδρομος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιές λογικές, τύπου «επανεγκατάσταση του λειτουργικού συστήματος» δεν έχουν πλέον νόημα καθώς το volume του είναι read only, προστατευμένο όπως και τα patch που ακολουθούν με τα cryptexes, πως τα λένε…

Νόημα έχει π.χ. να σβήσεις αρχεία ρυθμίσεων (preference files). 
 

Στην προκειμένη περίπτωση εγώ θα έκανα έναν νέο χρήστη και θα έβλεπα εκεί τη συμπεριφορά του. 
 

Αν το ποντίκι είναι ασύρματο μπορεί να έχει πρόβλημα η σύνδεση του, να έχει π.χ παρεμβολές… Θα δοκίμαζα κάποιο ενσύρματο.

Αν τα προβλήματα συνεχίζουν,  backup & reset.

https://support.apple.com/en-my/102664#:~:text=From the Apple menu ,Erase All Content and Settings.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

έχω κανεί εγκατάσταση σε 2 Mac mini και ένα MacBook pro ..όλα καλά για ένα μήνα τώρα......ένα περίεργο θέμα έχω με τις φωτογραφίες στο ένα Mac mini...

ανοίγω τις φωτό και βγαίνουν όλες μια χαρά....όταν κλικαρω να ανοίξω μια φωτό ανοίγει για 2-3 sec και μετά χάνεται.....να παω πίσω κανονικά βλεππω τις φωτό...

περίεργο αλλά συμβαίνει ....καμμία ιδέα γιατί είναι λίγο σπαστικό αυτό το πράγμα...ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1) η αλλαγή γλώσσας μόνο σε μένα δεν αλλαζει πάντα; καποιες φορές θελει επιπλεον πατήματα για να γυρίσει

2) το safari έχει τσακωθεί με τα bookmark icons? Κάποια δε θέλουν με τίποτα να πάρουν εικονίδιο

έχω κάνει επανεγκατάσταση τελευταιο macos

Επεξ/σία από somt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όντως μου συμβαίνει και εμένα και δεν αλλάζει γλώσσα αρκετές φορές. θέλει συγκεκριμένο σύντομο πάτημα

 

Τα bookmarks τα άνοιξες από τη στιγμή που τα πρόσθεσες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, andreoulios είπε

Τα bookmarks τα άνοιξες από τη στιγμή που τα πρόσθεσες;

ναι, σχεδον ολα πηραν εικονίδιο

είναι κάποια που δε θελουν με τιποτα

σε chrome μια χαρα

Επεξ/σία από somt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...