Προς το περιεχόμενο

Κατατακτήριες/ μεταπτυχιακό help


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας! Γνωρίζεται μήπως μπορώ από σχολή μαιευτικής να δώσω κατατακτήριες για σχολή διοίκησης επιχειρήσεων ή διοίκησης μονάδων υγείας; Η πρέπει να  είναι πάνω σε  κάτι παραϊατρικό οπωσδήποτε; 
 

αξίζει ο κόπος με τις κατατακτήριες ή με ένα μεταπτυχιακό  διοίκησης μονάδων υγειάς  έχω το ίδιο αποτέλεσμα (εάν βέβαια μου επιτραπεί να το επιλέξω) ευχαριστώ πολύ !!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας! Από όσο γνωρίζω κατατακτήριες μπορείς να δώσεις σε οποιοδήποτε τμήμα και από οποιοδήποτε τμήμα και αν προέρχεσαι. Τώρα αν θέλεις να κάνεις κάτι πάνω σε κάποιο παραϊατρικό είναι δική σου επιθυμία ή όχι. Εγώ ανάμεσα σε μεταπτυχιακό και κατατακτήριες σε πρώτη φάση επέλεξα το μεταπτυχιακό. Κατατακτήριες επέλεξα όταν ήθελα να δώσω μία προοπτική αλλαγής επαγγέλματος - διαφορετικών επιλογών θέσεων εργασίας κυρίως για συμμετοχή σε προκηρύξεις. Γνώμη μου οπότε, αν έχεις την οικονομική δυνατότητα κάνεις μεταπτυχιακό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν για κατατακτήριες σε εντελώς διαφορετική σχολή ξεκινάω από το 1ο έτος; Γενικά αυτό επιδιώκω να κατευθύνω σε άλλο επάγγελμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατατακτηριες απο αναγνωρισμενο Ιδρυμα (ΑΕΙ-ΤΕΙ) μπορεις να δωσεις σε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ σχολη θες.
Αν περασεις θα πας στο Α εξαμηνο ΕΚΤΟΣ ΙΣΩΣ εαν προερχεσαι απο 'συμβατη' σχολη οπου υπαρχει πιθανοτητα αναλογα με την συναφια του τμηματος που προερχεσαι και τους βαθμους στις εξετασεις να σε βαλουν στο Γ εξαμηνο χρωστοντας ομως πιθανον καποια μαθηματα απο τα Α & Β.

Καθε σχολη εχει τα δικα της στανταρτς, μπαινεις στο site του τμηματος που σε ενδιαφερει και περνεις και τις σχετικες πληροφοριες.. (μαθηματα κτλ)
Καλη επιτυχια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλεύεις ή όχι ? σε δημόσιο ή ιδιωτικό τομέα ? πόσα χρόνια προϋπηρεσία ? τι ακριβώς σκέφτεσαι επαγγελματικά ?

μερικές ερωτήσεις που θα βοηθούσαν στην απάντηση "μεταπτυχιακό ή κατατακτήριες"

Γενικά θα έλεγα ότι με ένα μεταπτυχιακό μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για ανέλιξη στο επάγγελμα που απασχολείσαι ήδη, ένα άλλο πτυχίο (άλλο αντικείμενο) θα σε βοηθήσει σε αλλαγή επαγγέλματος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η μαιευτική έχει πολύ καλύτερες προοπτικές. Δες στην αγορά εργασίας τι προτείνουν και αν θα μπορούσες με μεταπτυχιακό να ασχοληθείς με την διοίκηση μονάδων υγείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/4/2024 στις 3:05 ΜΜ, Lia_28 είπε

Καλησπέρα σας! Γνωρίζεται μήπως μπορώ από σχολή μαιευτικής να δώσω κατατακτήριες για σχολή διοίκησης επιχειρήσεων ή διοίκησης μονάδων υγείας; Η πρέπει να  είναι πάνω σε  κάτι παραϊατρικό οπωσδήποτε; 
 

αξίζει ο κόπος με τις κατατακτήριες ή με ένα μεταπτυχιακό  διοίκησης μονάδων υγειάς  έχω το ίδιο αποτέλεσμα (εάν βέβαια μου επιτραπεί να το επιλέξω) ευχαριστώ πολύ !!!

 

΄Οπως αναφέρθηκε παραπάνω, αν είσαι απόφοιτος ΑΕΙ, μπορείς να δώσεις κατατακτήριες σε οποιαδήποτε σχολή επιθυμείς.

΄Οπως επίσης αναφέρθηκε παραπάνω, οι απόφοιτοι Μαιευτικής (ΠΑΔΑ, Θεσσαλονίκης και Πτολεμαΐδας) έχουν σαφώς περισσότερες πιθανότητες εύρεσης εργασίας από τις άλλες σχολές που αναφέρεις.

Αν βρέθηκες στην Μαιευτική ενώ δεν ήταν μέσα στις πρώτες επιλογές σου στο μηχανογραφικό και είναι κάτι που τελικά δεν σου αρέσει, τότε ασφαλώς θα φροντίσεις να προσανατολιστείς σ΄αυτό που σ΄ενδιαφέρει. Αν όμως θέλεις ν΄αλλάξεις προσανατολισμό για οποιονδήποτε άλλο λόγο, θα σου πρότεινα να μην το κάνεις. 

Επίσης ρίξε μια ματιά στα μεταπτυχιακά προγράμματα του Τμήματος Μαιευτικής του ΠΑΔΑ. Είναι πολύ ενδιαφέροντα και θα ισχυροποιήσεις το βιογραφικό σου, αν αποφασίσεις να παρακολουθήσεις κάποιο απ΄αυτά.

Καλή επιτυχία σε ο,τι αποφασίσεις να κάνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...