Προς το περιεχόμενο

UEFI + grub delete


j2k
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από imitheos,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 minutes ago, Georgie2 said:

Μία λύση, που μάλιστα δίνεται και σε forum για Debian, φαίνεται πως είναι η προσθήκη τής παραμέτρου --removable, κατά την εγκατάσταση τού grub.

Σ.Σ.: Παραθέτω ό,τι διάβασα. Δεν το έχω δοκιμάσει, και μού φαίνεται να θέλει και αρκετή προσοχή για να γίνει σωστά.

Το έγραψα σε προηγούμενο μήνυμα ότι το debian έχει εγγενή υποστήριξη οπότε δεν χρειάζεται να παιδευτείς. Φαίνεται και το νήμα που παρέθεσες ότι αν τρέξεις dpkg-reconfigure θα σε ρωτήσει αν θέλεις να τον αντιγράφει και σαν removable.

16 minutes ago, j2k said:

Mα το θεμα οτι αυτη η asrock μητρικη δεν βλεπει καν το removable media path τον εχω βαλει το grub στο removable media path

 ls /boot/efi/EFI/BOOT/
BOOT  BOOT.CSV	bootx64.efi  drivers_x64  fbx64.efi  grubx64.efi  icons  keys  mmx64.efi

 

Πώς ελέγχεις ότι δεν τον βλέπει; Το κακό είναι ότι παίζουν πολλές παράμετροι οπότε είναι δύσκολο να προτείνουμε κάτι. Αν κρίνω από τα διάφορα μηνύματά σου, ο σκληρός είναι gpt και έχεις ανοιχτό το csm. Στην δική μου asrock, με gpt, τον bootloader στην ίδια διαδρομή, κλειστό το csm τον βλέπει κανονικά με ή χωρίς καταχωρήσεις.

% ls -al /boot/efi/EFI/boot/bootx64.efi 
-rw-r--r-- 1 root root 266936 Μαρ   7  2023 /boot/efi/EFI/boot/bootx64.efi

Επίσης τσέκαρε και την έκδοση bios που έχεις. Δοκίμασα να βρω την μητρική που έβαλες αλλά η μόνη που βρίσκω είναι q1900m οχι j1900m.

Επεξ/σία από imitheos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H μητρικη ειναι αυτη https://www.asrock.com/mb/Intel/Q1900M Pro3/

Ο ssd ειναι GPT δεν εχω ανοιχτο το CSM και δεν τον βλεπει χωρις καταχωρησεις στην nvram του uefi

το flashaki με το ventoy το βλεπει ομως χωρις καταχωρησεις.

Εχω τρεξει dpkg-reconfigure grub-efi-amd64 και εχω γραψει στο removable media path τον grub η μητρικη δεν τον βλεπει εκει...

Αμα ομως απο το ventoy κανω  browse και διαλεξω το EFI\BOOT\bootx64.efi τοτε bootarei κανονικα.

Μηπως λεω μηπως παιζει θεμα με τα filenames dirnames που πρεπει να ειναι lowercase ολα για να τα δει η μητρικη ?

Ομως το fat32 fs δεν ειναι case insensitive ?

Αν δεν βρω λυση θα αφησω ενα flashaki με το ventoy πανω και θα κανω απο εκει το boot διαλεγοντας χειροκινητα το bootx64.efi αρχειο

Τελικα εκανα δοκιμη με τα kernel args efi=runtime και το jitter εκτοξευετε σε αστρονομικα νουμερα οποτε δεν γινετε να εχω efivars module

στον real time kernel.. κατι ξερουνε αυτοι που το βγαλανε..

 

Επεξ/σία από j2k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικα φταιει μητρικη...

Τον ιδιο δισκο τον εβαλα σε μια gigabyte μητρικη και λειτουργει

Επεξ/σία από j2k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, j2k said:

Τελικα φταιει μητρικη...

Τον ιδιο δισκο τον εβαλα σε μια gigabyte μητρικη και λειτουργει

Η έκδοση bios που τρέχεις είναι η 1.50 που αναφέρεται ως πιο πρόσφατη; Αν όχι, αναβάθμισε σε αυτήν και ξανά-δοκίμασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω αναβαθμισει στην 1.5 

και η παλια και η 1.5 εχουνε προβλημα

Επεξ/σία από j2k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
1 hour ago, j2k said:

Εχω αναβαθμισει στην 1.5 

και η παλια και η 1.5 εχουνε προβλημα

Δεν ξέρω τι άλλο να προτείνω σαν λύση τότε. Το μόνο που μπορώ να προτείνω είναι, αν δεν βαριέσαι, να δοκιμάσεις να αντιγράψεις τον grub σαν /efi/microsoft/boot/bootmgfw.efi μήπως έτσι τον δει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, imitheos είπε

Δεν ξέρω τι άλλο να προτείνω σαν λύση τότε. Το μόνο που μπορώ να προτείνω είναι, αν δεν βαριέσαι, να δοκιμάσεις να αντιγράψεις τον grub σαν /efi/microsoft/boot/bootmgfw.efi μήπως έτσι τον δει.

Το σαπακι η asrock δεησε να διαβασει απο εδω.

Για την asrock το removable media path ειναι αυτο που φαινετε και το εγραψε αυτοματα ως Windows Boot Manager ...

και σου λεει μετα το grub install του debian οτι το removable media path ειναι EFI\BOOT\bootx64.efi και οτι εκει παιζουνε ακομα και τα buggy uefi

@@ mantoles η asrock εχει αλλαξει τα standards και δεν το γραφει και πουθενα στο site της οτι το εχει κανει αυτο...

# efibootmgr -v
BootCurrent: 0001
Timeout: 1 seconds
BootOrder: 0001
Boot0001* Windows Boot Manager	HD(1,GPT,eca74bff-bd36-4eb9-ac0c-e23fdc4a5967,0x800,0x100000)/File(\EFI\Microsoft\Boot\bootmgfw.efi)..BO

 

Επεξ/σία από j2k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, j2k said:

Για την asrock το removable media path ειναι αυτο που φαινετε και το εγραψε αυτοματα ως Windows Boot Manager ...

και σου λεει μετα το grub install του debian οτι το removable media path ειναι EFI\BOOT\bootx64.efi και οτι εκει παιζουνε ακομα και τα buggy uefi

@@ mantoles η asrock εχει αλλαξει τα standards και δεν το γραφει και πουθενα στο site της οτι το εχει κανει αυτο...

Όχι δεν είναι το removable media path αυτό. Αυτό είναι ένα αυθαίρετο path που επέλεξε η Microsoft για τον δικό της loader. Επειδή λοιπόν μ.κίες γίνονται και μπορεί, για τον χ ή ψ λόγο, να χαθούν οι καταχωρήσεις για booting, όλες οι εταιρίες μητρικών ψάχνουν και σε αυτό το path και, όπως είδες, δημιουργούν αυτόματα καταχώρηση με όνομα windows boot manager, άσχετα αν δεν είναι υποχρεωμένες από το πρότυπο, απλά και μόνο για να μην έχουν την μανούρα εκατοντάδων χρηστών windows να στέλνουν support e-mails ότι δεν ξεκινά η μητρική τους και κάηκε και θέλουν refund.

Μια χαρά το λέει το debian. Το removable είναι το bootx64. Από το γεγονός ότι στο ventoy stick παίζει μια χαρά, υποθέτω ότι ίσως η asrock θεώρησε ότι δεν πρέπει να εκτελεί το removable path για εσωτερικούς σκληρούς. Φυσικά μόνο στην τύχη μπορώ να το πω αυτό. Στη δική μου asrock πάντως λειτουργεί κανονικά και στους εσωτερικούς σκληρούς (απλά το αναφέρει fallback loader αντί για removable loader).

 

Επεξ/σία από imitheos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εσενα μαλον η asrock ειναι καινουργιο μοντελο και το φτιαξανε.

Μια χαρα το λεει τo debian η asrock ομως ενω επρεπε να ψαχνει εκει δεν ψαχνει

αλλα ψαχνει μονο στο αυθαιρετο path της microsoft.

Τελος παντων σε καθε grub update θα του κανω μια κοπια εκει και τελος.

Να φανταστω symlink δεν παιζει θελει hardcopy ?

Επεξ/σία από j2k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 minutes ago, j2k said:

Τελος παντων σε καθε grub update θα του κανω μια κοπια εκει και τελος.

Να φανταστω symlink δεν παιζει θελει hardcopy ?

Symlink σε fat32;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...