Προς το περιεχόμενο

Παιχνίδι - Βρες την ταινία


floyd89gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, Koopas said:

Δεν την έχω δει, αλλά έψαξα τους χρυσούς φοίνικες. 😁

https://www.imdb.com/title/tt0037426/?ref_=nv_sr_srsg_0_tt_1_nm_0_q_Velikiy%20perelom

Δεν είναι αυτή. Είχα διαβάσει ότι είναι η μόνη που πήρε.Μάλλον θα εννοούν μεταπολεμικά. Θα τη βρεις τώρα πιστεύω :P

Edit: Χρυσός Φοίνικας λέγεται από το 1955 και μετά.

Επεξ/σία από Millennium
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

51 λεπτά πριν, Koopas είπε

movie 25.jpg

Mimic τρομου scifi με τα θετικα και τα αρνητικα της 

https://www.imdb.com/title/tt0119675/

35 λεπτά πριν, Millennium είπε

Δεν είναι αυτή. Είχα διαβάσει ότι είναι η μόνη που πήρε.Μάλλον θα εννοούν μεταπολεμικά. Θα τη βρεις τώρα πιστεύω :P

Edit: Χρυσός Φοίνικας λέγεται από το 1955 και μετά.

Όταν πετούν οι γερανοί?

https://www.imdb.com/title/tt0050634/

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Millennium είπε

1592904342768-fe5dvwfmqbf50qyam6p8.jpeg?

Το μίσος/La haine(1995)

https://m.imdb.com/title/tt0113247/

6 λεπτά πριν, the_dude_abides είπε

image.png.8e968f2588dd3914e76d802d4bd67f6e.png

Η συνομιλία/The Conversation(1974)- Francis Ford Coppola

https://m.imdb.com/title/tt0071360/

 

  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Koopas είπε

Σημασία δεν έχει η πτώση, αλλά η πρόσκρουση.

Σε μια κοινωνία που πέφτει... 

Να πω με τη σειρά μου ένα μεγάλο μπράβο για το dead poets society που ανέβηκε, αφού μαζί με τον "καιρό των τσιγγάνων" πρόκειται για τις δύο πρώτες ταινίες, που απαίτησα να δω στο σινεμά σε τρυφερή ηλικία και φυσικά όχι μόνο με σημάδεψαν μέχρι σήμερα (ακόμα κλαίω και στις δύο όποτε έχω την τύχη να τις παρακολουθήσω), αλλά ουσιαστικά με έκαναν να αγαπήσω τον κινηματογράφο, ακριβώς επειδή αντελήφθην τον πλούτο των συναισθημάτων, που μπορεί να σου προσφέρουν και να βιώσεις. Για όσους δε ενδεχομένως ν' απορήσουν και εύλογα ίσως να την εκφράσουν κάπως έτσι: "Καλά ρε Ινδιάνε, εσύ μας τα έχεις κάνει τσουρέκια τόσο καιρό με τρόμο, gore και splatterιές. Τώρα μας λες για ποιητές, τσιγγάνους και συναίσθημα; Μας δουλεύεις ρε φίλε;" Θα απαντήσω πως ο κύριος λόγος που λατρεύω το συγκεκριμένο είδος του τρόμου είναι αυτός ακριβώς. Το γεγονός δηλαδή, πως μπορεί να μου δημιουργήσει συναισθήματα. Και ως Ινδιάνος σας υπενθυμίζω ότι ο φόβος είναι το πλέον αρχέγονο συναίσθημα του ανθρώπου. Ίσως είναι και το πρώτο που βίωσε ο άνθρωπος, όταν έσκασε το πρώτο αστραπόβροντο, το οποίο δεν μπορούσε να κατανοήσει, αλλά προκειμένου να το εξευμενίσει το λάτρεψε κι όπως είπε κι η μεγάλη Κατερίνα Στανίση "Να το έκανε Θεό". Οπότε αγαπητέ Koopas, επειδή παρομοίως η ηλικία μου δεν κρύβεται, σύμφωνα και με τα όσα είπα ήδη, σε διαβεβαιώ πως ο τρόμος και τα θρίλερ προσφέρουν εξίσου μεγάλη συγκίνηση με τα πιστολίδια, τη δράση, τα ρομάντζα κτλ. Δείξε λίγη κατανόηση, τώρα που μαζευτήκαμε μερικοί λάτρεις του είδους να ανταλλάζουμε ταινίες και απόψεις. Νομίζω πως όλοι δείχνουμε σοβαροί φίλοι του είδους τουλάχιστον. Υπόσχομαι πως σύντομα θα πάω και στις κωμωδίες.

Να πω και το τελευταίο με αφορμή τον μήνυμα του θεματοθέτη floyd. Δε νομίζω πως υπάρχει μέλος που παρέθεσε ταινία που δεν έχει δει, έτσι απλά για να το παίξει έξυπνος. Τώρα αν κάποιες είναι δύσκολες, παλιές, σχετικά άγνωστες δεν σημαίνει πως αυτός που τις βάζει δεν ψάχνει κάποιον να τη βρει και ενδεχομένως να τη συζητήσουν. Πολλές μας έχουν δυσκολέψει όλους. Εγώ να δεις πως νιώθω όταν κάποιος μάλιστα βάζει ταινία που δεν ξέρω ή δεν έχω ακούσει καν με την υποσημείωση "για σινεφίλ μόνο". Σημαίνει πως αυτομάτως μου αφαιρείται (ή σε οποιοδήποτε άλλο μέλος) η ιδιότητα του σινεφίλ; Όχι βέβαια. Τουναντίον, ανάλογα με το side info που θα προσφερθεί ή την συζήτηση που θα ακολουθήσει μεταξύ των μελών, η ταινία ίσως κινήσει το ενδιαφέρον και μπει στην watchlist του οποιουδήποτε. Και αυτό είναι αναμφισβήτητα καλό και κάνει άκρως ενδιαφέρον το νήμα σου. Άσε που δεν υπάρχει ταινία να εκκρεμεί μέχρι στιγμής. Μπορεί λοιπόν ο αρχικός σκοπός του thread που άνοιξες να μην ήταν ακριβώς αυτός, αλλά καμιά φορά η ίδια η πορεία των πραγμάτων μας ξεπερνάει και τελικά το νήμα, να εξελίσσεται σε κάτι ακόμα μεγαλύτερο από αυτό που αρχικά οραματίστηκες. Θα συμφωνήσω απόλυτα μάλιστα με τον φίλο μου τον Arkin, που σε παλιότερο post του έγραψε, ότι το συντριπτικό ποσοστό των ταινιών που έχουν παρατεθεί είναι άξιες αναφοράς και συζήτησης (εντάξει δεν το είπε ακριβώς έτσι, αλλά μέσες άκρες αυτό ήταν το νόημα). Θα προσθέσω λοιπόν σε αυτό το γεγονός ότι το επίπεδο είναι υψηλό, κόσμιο και χωρίς αντεγκλήσεις, αν και εντελώς υποκειμενικό, όπως όλα τα γούστα και ειλικρινά δεν περίμενα ποτέ να βρω τέτοιο θέμα και τέτοια συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων κτλ. σε ένα σάιτ τεχνολογίας (?!) που βρίθει από θέματα τύπου "Σας παρακαλώ δεν θέλω να πληρώσω δικηγόρο/συμβολαιογράφο/μηχανικό ή λογιστή πείτε μου τι να κάνω...". 

Με όλο το σεβασμό λοιπόν και εντελώς φιλικά σε όλα τα μέλη που ανέφερα προσωπικά, η παρότρυνση του περίεργου Ινδιάνου, που συμμετέχει στις τελευταίες 20-25 σελίδες ενός νήματος 85+ σελίδων (και φυσικά πριν συμμετάσχει τις είχε διαβάσει όλες) είναι Keep up the good work guys (and girls)! Ζητώ συγγνώμη για το σεντόνι που άπλωσα. Σκοπός μου δεν ήταν να κουράσω.

Και για καληνύχτα αφήνω αυτό εδώ. Κατηγορία ρομαντική κομεντί (NOT)...

Kiss1_1000_420_c1.png

Επεξ/σία από BadIndian
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@BadIndian το σεντονι ειναι απο μεταξι ! μπηκα απο περιεργεια στο νημα και επεσα στο post αυτο που με κερδισε αμεσως τωρα πρεπει να βρω και την ταινια. εντυπωσιασμενη απλα! λογια απο καρδιας μπραβο σου και μπραβο σε αυτον που ανηξε το θεμα! 😃

σιγουρα not γιατι ειναι ο ηδονοβλεψιας Peeping Tom 1960 ψυχολογικο θριλερ 

https://m.imdb.com/title/tt0054167/mediaviewer/rm2219794688/

Επεξ/σία από elenakimou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...