Προς το περιεχόμενο

Παιχνίδι - Βρες την ταινία


floyd89gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Bravo αλλά γράφεται Bava (Mario) και πράγματι είναι το Black Sabbath (1963)! 

Ηθοποιός; Ιερό τέρας (μεταφορικά και κυριολεκτικά) της ανθολογίας τρόμου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, BadIndian είπε

Bravo αλλά γράφεται Bava (Mario) και πράγματι είναι το Black Sabbath (1963)! 

Ηθοποιός; Ιερό τέρας (μεταφορικά και κυριολεκτικά) της ανθολογίας τρόμου...

Σωστος ευχαριστω για τη διορθωση. 

Ο Boris Karloff δεν ειναι στη φωτο?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, BadIndian said:

Συγχαρητήρια και στους τρεις! 

Glikos βρήκε ότι είναι γαλλική.

Arkin έδωσε το link.

Waiss όμως παίρνει τα εύσημα (και χρονικά) αφού κι εγώ ως RAW την ξέρω την ταινία ("Ωμότητες" μτφ.) και έτσι αναφέρεται και στην αφίσα της. Τώρα για ποιον λόγο αναφέρεται ως Grave (ίσως γαλλικά?) δεν το ξέρω και είναι άξιο απορίας. Αν ο μαστερ Αρκιν έχει περισσότερο ινφο είμαι όλος αυτιά, διότι η ταινία με συγκλόνισε...

Προσωπικά δεν μου άρεσε και την είδα επειδή μου την πρότειναν τότε ως άρρωστη ταινία κλπ. Έχω δει πολύ πιο άρρωστες ταινίες στα χρόνια και γενικά δεν με ενθουσιάζουν αυτού του είδους. Τις θεωρώ ταινίες μίας προβολής και μετά μπαίνουν στον κάδο ανακύκλωσης του μυαλού μου 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@ArkinΈτσι ακριβώς φίλε μου. Ο τεράστιος Μπόρις Κάρλοφ σε μια ακόμα μεταμφίεση του. Μαζί με τους Μπέλλα Λουγκόζι και Κρίστοφερ Λη είναι η ανίερη τριάδα των ταινιών τρόμου. Προσωπικά είναι όμως ο αγαπημένος μου.

Όσο για τη γαλλική σχολή τρόμου είναι ουσιαστικά αυτή που μετεξέλιξε το είδος μετά τα πρώτα δειλά βήματα που είχε κάνει μέσω του γερμανικού εξπρεσιονισμού και έθεσε τις βάσεις για το είδος μέχρι να έρθουν οι Ιταλοί (Μπάβα, Φούλτσι κτλ.) και να προσθέσουν το gore δημιουργώντας το "giallo", που αναμφισβήτητα επηρρέασε όλο το είδος και ειδικά τη σημερινή του μορφή στην οποία κυριαρχούν οι Αμερικανικές παραγωγές. Άλλη μια σύγχρονη ταινία να ξέρεις είναι και το midsommar που έχει σίγουρα εμπνευστεί από το Wicker man και αν και σκόπευα να τη βάλω για να τη βρείτε θα την "κεράσω".

1562156210.jpg

3 λεπτά πριν, Waiss είπε

Προσωπικά δεν μου άρεσε και την είδα επειδή μου την πρότειναν τότε ως άρρωστη ταινία κλπ. Έχω δει πολύ πιο άρρωστες ταινίες στα χρόνια και γενικά δεν με ενθουσιάζουν αυτού του είδους. Τις θεωρώ ταινίες μίας προβολής και μετά μπαίνουν στον κάδο ανακύκλωσης του μυαλού μου 😋

Γούστα είναι αυτά φυσικά αλλά σίγουρα νομίζω συμφωνούμε πως πρόκειται περί "άρρωστης" ταινίας, ενώ πιστεύω πως κρύβει πολλά και βαθύτερα νοήματα που δεν είμαι βέβαιος πως έχω αντιληφθεί στην ολότητα τους. Για εμένα πάντως παραμένει μια έκπληξη. Δεν θα επεκταθώ άλλο και θα περιμένω το review του Μάστερ.

Επεξ/σία από BadIndian
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BadIndian είπε

@ArkinΈτσι ακριβώς φίλε μου. Ο τεράστιος Μπόρις Κάρλοφ σε μια ακόμα μεταμφίεση του. Μαζί με τους Μπέλλα Λουγκόζι και Κρίστοφερ Λη είναι η ανίερη τριάδα των ταινιών τρόμου. Προσωπικά είναι όμως ο αγαπημένος μου.

Όσο για τη γαλλική σχολή τρόμου είναι ουσιαστικά αυτή που μετεξέλιξε το είδος μετά τα πρώτα δειλά βήματα που είχε κάνει μέσω του γερμανικού εξπρεσιονισμού και έθεσε τις βάσεις για το είδος μέχρι να έρθουν οι Ιταλοί (Μπάβα, Φούλτσι κτλ.) και να προσθέσουν το gore δημιουργώντας το "giallo", που αναμφισβήτητα επηρρέασε όλο το είδος και ειδικά τη σημερινή του μορφή στην οποία κυριαρχούν οι Αμερικανικές παραγωγές. Άλλη μια σύγχρονη ταινία να ξέρεις είναι και το midsommar που έχει σίγουρα εμπνευστεί από το Wicker man και αν και σκόπευα να τη βάλω για να τη βρείτε θα την "κεράσω".

1562156210.jpg

Fulci αλλα και Argento ειδα τις περισσοτερες τους ταινιες πριν κατι μηνες με τη σειρα. Μεγαλοι του χωρου και εδειξαν το δρομο οπως σωστα λες. Απο Bava δεν εχω δει πολυ πραγμα αλλα θα τον εχω στα υποψιν. 

Για το Midsommar τα εχω γραψει οταν ειχε βγει. Επειτα βγηκε και director's cut εκδοση με 24 ολοκληρα λεπτα παραπανω και ειπα να την ξανα δω. Απο το 2019 ακομα την βλεπω ευκαιρια ομως να δουμε και τη εχει να προσφερει η DC. Σιγουρα δυσκολη ταινια αλλα με πολυ βαθος. 

Midsommar-2019.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια τελευταία για σήμερα από εμένα! Άρρωστη και αυτή η ταινία.

cr.webp

Υ.Γ. Η φωτογραφία είναι στοχευμένη, καθώς η σκηνή παράλληλα αποτίει φόρο τιμής σε μία άλλη ταινία του είδους, όπως είναι ευδιάκριτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, BadIndian said:

Και μια τελευταία για σήμερα από εμένα! Άρρωστη και αυτή η ταινία.

cr.webp

Υ.Γ. Η φωτογραφία είναι στοχευμένη, καθώς η σκηνή παράλληλα αποτίει φόρο τιμής σε μία άλλη ταινία του είδους, όπως είναι ευδιάκριτο.

Rabid 1977

Γυρισμένη στην Ελλάδα (Κέρκυρα και Αθήνα) με πολλά κασκαντερικά κόλπα από τον "ασχημομούρη" 😄

image.jpeg.d5c2633efbf07ec78f81706893f30c80.jpeg

Επεξ/σία από Waiss
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Waiss είπε

Rabid 1977

Ναι! Μπράβο φίλε μου! Του Ντ. Κρόνεμπεργκ με μια από τις πιο αστείες μεταφράσεις "Λυσσασμένη στα νύχια του τρόμου".  Λυσσάξτε λυσσάρες που έλεγε κι ο Μαρίνος παλιά....

Υ.Γ. Είσαι μύστης κι εσύ.

Επεξ/σία από BadIndian
  • Like 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Arkin είπε

Αγαπημενο συγκροτημα εεεεεεεεεε ταινια ηθελα να πω.

Black sabbath του Ιταλου Brava 

https://www.imdb.com/title/tt0057603/

 

Για όσους είναι Αθήνα και θέλουν να το δούνε θα πάιξει στο Midnight Express κάπου τον Άυγουστο - Σεπτέμβριο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, Millennium said:

Ακριβώς! 

Είσαι καλός εσύ στις παλιές.

E για να είμαστε ειλικρινείς, μόνο οι παλιές αξίζουν 😄

Άφησα κι εγώ ένα screen πιο πάνω, για όποιον δεν το είδε.

Επεξ/σία από Waiss
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...