Προς το περιεχόμενο

Παιχνίδι - Βρες την ταινία


floyd89gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Tsoukos87 είπε

Καλησπέρα και απο μένα , να βάλω κι εγώ με την σειρά μου μια κλασσική ταινιάρα.

image.png.c13f6ad9f200e024c78bcfa29a5d0c04.png

Νομίζω είναι η ταινία ''Dog Day Afternoon''. Δεν την θυμάμαι τόσο αλλά μου ήρθε στο μυαλό η φάτσα του ηθοποιού.

https://www.imdb.com/title/tt0072890/

Επεξ/σία από Glikos
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, Glikos είπε

Νομίζω είναι η ταινία ''Dog Day Afternoon''. Δεν την θυμάμαι τόσο αλλά μου ήρθε στο μυαλό η φάτσα του ηθοποιού.

https://www.imdb.com/title/tt0072890/

Σωστός ο παίκτης, ταινιάρα βασισμένη σε αληθινά γεγονότα παίζει και ο τεράστιος Πατσίνο αλλά δεν τον έβαλα για ευνόητους λόγους, είναι του Σίντνεϊ Λουμιετ η ταινία, που έχει σκηνοθετήσει το Σερπικο, 12 ενορκοι και το δίκτυο, που όλες αυτές μαζί με την σκυλίσια μέρα είναι ταινιάρες. 

Hint, σε όποια ταινία έπαιζε ο μακαρίτης Τζο Καζαλ πάντα ήταν υποψήφια για Όσκαρ καλύτερης ταινίας. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Tsoukos87 είπε

Hint, σε όποια ταινία έπαιζε ο μακαρίτης Τζο Καζαλ πάντα ήταν υποψήφια για Όσκαρ καλύτερης ταινίας. 

Πρέπει να είχε παίξει και στον νονό ο συγκεκριμένος. Ο Πατσίνο iconic πάντα, όπως και ο Ντε Νίρο.

Επεξ/σία από Glikos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να σας δω .. ταινιαρα -για μενα η καλυτερη του μαζι με μια σειρα - ενος τεραστιου σκηνοθετη .. η σκηνη ειναι tricky

5.png

Επεξ/σία από floyd89gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, floyd89gr είπε

Για να σας δω .. ταινιαρα -για μενα η καλυτερη του μαζι με μια σειρα - ενος τεραστιου σκηνοθετη .. η σκηνη ειναι tricky

5.png

To Mulholland Drive δεν είναι αυτό;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπράβο! μαζι με το twin peaks την σειρα για μενα τα κορυφαια του Ντειβιντ Λιντς

Επισης και σ αυτην την πολυ καλη ειχε παιξει ο Καζαλ διπλα σε ενα αλλο μεγαθηριο

5.png

Επεξ/σία από floyd89gr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Millennium είπε

Ναι είχε παίξει και στον νονό ο καζαλ. Αδικοχαμένος ηθοποιός.

I know it was you Fredo, και στον ελαφοκυνηγο είχε παίξει ήταν η τελευταία του ταινία και ήταν ο σύζυγος της Μέριλ Στριπ. 

7 λεπτά πριν, floyd89gr είπε

Μπράβο! μαζι με το twin peaks την σειρα για μενα τα κορυφαια του Ντειβιντ Λιντς

Όπως και το Dune το πρώτο, και το Blue velvet και το άνθρωπος ελέφαντας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, floyd89gr said:

Μπράβο! μαζι με το twin peaks την σειρα για μενα τα κορυφαια του Ντειβιντ Λιντς

Επισης και σ αυτην την πολυ καλη ειχε παιξει ο Καζαλ διπλα σε ενα αλλο μεγαθηριο

5.png

The conversation

https://m.imdb.com/title/tt0071360/?ref_=nm_knf_c_2

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Dune το εθαψαν οι κριτικοι τοτε - δεν το εχω δει να σου πω την αληθεια . σου αρεσε ; Blue velvet και elephant man ταινιαρες κι αυτες .Θα προσθετα και το lost highway .To eraserhead πολυ cult παλι ..αλλα και γι αυτο αγαπαμε Λιντς :P.Τα καινουργια Dune του Βιλνεβ τι λενε ; ακουω διφορουμενες αποψεις .

 

Επεξ/σία από floyd89gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, floyd89gr είπε

Το Dune το εθαψαν οι κριτικοι τοτε - δεν το εχω δει να σου πω την αληθεια . σου αρεσε ; Blue velvet και elephant man ταινιαρες κι αυτες .Θα προσθετα και το lost highway .To eraserhead πολυ cult παλι ..αλλα γι αυτο αγαπαμε Λιντς :P.Τα καινουργια Dune του Βιλνεβ τι λενε ; ακουω διφορουμενες αποψεις .

 

Εντάξει σε τέτοιες ταινίες παίζουν ρόλο τα εφέ και η τεχνολογία κακά τα ψέματα οπότε,ναι του Βιλνεβ είναι πολύ καλές οι ταινίες, σε συνδυασμό με την μουσική του Χανς Ζιμερ.

Αλλά ήταν τίμια προσπάθεια και του Λιντς αντικειμενικά δεν είναι και η καλύτερη του ταινία αλλά βλέπεται 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης - ασχετο αλλα αξιοπεριεργο - ο Λιντς ειναι μεγαλος λατρης του καφε και μεχρι πριν καποια χρονια ειχε λανσαρει δικο του coffee brand . Ο ιδιος εχει δηλωσει οτι επινε 20 φλυτζανια καφε την ημερα .

https://www.vice.com/en/article/xy73bq/david-lynchs-philosophy-on-drinking-coffee

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Tsoukos87 είπε

Καλησπέρα και απο μένα , να βάλω κι εγώ με την σειρά μου μια κλασσική ταινιάρα.

image.png.c13f6ad9f200e024c78bcfa29a5d0c04.png

Νομίζω πως είναι αυτή : https://www.imdb.com/title/tt0022913/?ref_=nv_sr_srsg_6_tt_8_nm_0_q_freaks ,  δεν την έχω δει αλλά κάτι ειχα δεί κάποιο ντοκιμαντέρ/εκπομπή για αυτό σε κάποιο κανάλι πριν λιγο καιρό και την ανέφεραν αυτή την ταινία

Καλημέρα στη σινεφίλ παρέα!

Πολύ σωστά! Είναι το "Freaks" (1932) του Tod Browning. 

 

 

Επεξ/σία από BadIndian
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, floyd89gr said:

Για να σας δω .. ταινιαρα -για μενα η καλυτερη του μαζι με μια σειρα - ενος τεραστιου σκηνοθετη .. η σκηνη ειναι tricky

5.png

είναι από την ταινία "Barton Fink" σε σκηνοθεσία των αδερφών Κοέν. Ο ηθοποιός στη σκηνή είναι ο Michael Lerner, που υποδύεται τον χαρακτήρα Jack Lipnick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρά πολύ γνωστή ταινία και το θέμα της ταινίας είναι ένα από τα πιο hot στα ειδησεογραφικα και ΜΚΔ τις τελευταίες μέρες στην χώρα μας. 

Screenshot_20240614_143447_Samsung Internet.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...