Προς το περιεχόμενο

Παιχνίδι - Βρες την ταινία


floyd89gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, BadIndian είπε

Κολλήσαμε στην αμερικανιά του φίλου αν και κλασική όπως είπε. 

Ας ρίξω και γω μια εύκολη μπας και πάρει μπροστά η ομάδα. Για πάμε. Κατηγορία κωμωδία   η γνωστή...

 

1615042974.jpg

Υ.Γ. Με το "αμερικανιά" εννοώ αμερικανικής παραγωγής. Μην παρεξηγηθώ. Την ταινία μάλιστα πιθανότατα δεν την έχω δει για να την κρίνω.

Ελα βρε πανευκολη. Misery με Kathy Bates η τελικη σκηνη. Την εχω δει 3-4 φορες την ταινια αξιζει να τη δειτε ολοι ειναι κορυφη και απο τις καλυτερες ταινιες βασισμενη σε King. 

https://www.imdb.com/title/tt0100157

4 ώρες πριν, HPXMAN είπε

κλασική αγαπημένη

df.jpg

Ελα οι πειρατες της Σίλικον Βάλεϊ. Τι ωραια ταινια. 

https://www.imdb.com/title/tt0168122

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Arkin είπε

Misery με Kathy Bates η τελικη σκηνη.

α καλα εχεις δικιο ! δεν μου ηρθε με τιποτα και την εχω δει . Οντως πολυ καλο ψυχολογικο θριλερ !

Για να δουμε αν θυμαστε την κυριουλα με το σκυλακι και κατι που πεφτει απο πάνω :P

vlcsnap-2024-06-09-23h17m18s180.png

μετα απο το φοβερο σημαδι του κυριου απο κατω

vlcsnap-2024-06-09-23h15m38s042.png

Επεξ/σία από floyd89gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Millennium είπε

Είναι ότι πρέπει για να τη δεις χειμώνα.

ειναι οτι πρεπει να εχεις τρακαρει στη μεση του πουθενα μεσα στα χιονια και να βρεθει να σε σωσει και να σε  περιθαλψει αυτη η καλη κυρια :lol:

Επεξ/σία από floyd89gr
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, floyd89gr είπε

α καλα εχεις δικιο ! δεν μου ηρθε με τιποτα και την εχω δει . Οντως πολυ καλο ψυχολογικο θριλερ !

Για να δουμε αν θυμαστε την κυριουλα με το σκυλακι και κατι που πεφτει απο πάνω :P

vlcsnap-2024-06-09-23h17m18s180.png

μετα απο το φοβερο σημαδι του κυριου απο κατω

vlcsnap-2024-06-09-23h15m38s042.png

Αν δεν εβαζες τη δευτερη φωτο δεν θα τη θυμομουν. Αλλα ενταξει. 

Ένα ψάρι που το έλεγαν Γουάντα. John Cleese Jamie Lee Curtis Kevin Kline. Εχει καμια 5ετια που την ειδα αλλα παντα μου ερχονται σκηνες και γελαω. Κορυφη γενικα απο κωμωδιες εκεινης της εποχης. 

https://www.imdb.com/title/tt0095159

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπράβο master Arkin. Υποκλίνομαι άλλη μια φορά στις γνώσεις και το μνημονικό σου. Ήταν ομολογουμένως εύκολη. Misery 1990 και η μόνη μου ένσταση είναι στον χαρακτηρισμό ψυχολογικό θρίλερ. Η αλήθεια είναι πως αίμα δεν έχει σχεδόν καθόλου αλλά βία έχει και με το παραπάνω. Η σκηνή με το πόδι και το sledgehammer της Άννι Γουίλκς νομίζω πως έχει στοιχειώσει αρκετά όνειρα.....

Κρίμα πάντως που δεν πρόλαβα την επόμενη, γιατί την ταινία (Ένα ψάρι που το έλεγαν Γουάντα) την κατάλαβα από την πρώτη φωτογραφία. Αν θυμάμαι καλά πέφτει ένα πιάνο πάνω στον σκύλο;

Πάμε άλλη μια τώρα που ζεσταθήκαμε; Επίσης εύκολη (μην έχουμε κανένα διάστρεμμα μνήμης) και πολύ cult....

 

2-4.png

 

Επεξ/σία από BadIndian
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BadIndian είπε

Μπράβο master Arkin. Υποκλίνομαι άλλη μια φορά στις γνώσεις και το μνημονικό σου. Ήταν ομολογουμένως εύκολη. Misery 1990 και η μόνη μου ένσταση είναι στον χαρακτηρισμό ψυχολογικό θρίλερ. Η αλήθεια είναι πως αίμα δεν έχει σχεδόν καθόλου αλλά βία έχει και με το παραπάνω. Η σκηνή με το πόδι και το sledgehammer της Άννι Γουίλκς νομίζω πως έχει στοιχειώσει αρκετά όνειρα.....

Κρίμα πάντως που δεν πρόλαβα την επόμενη, γιατί την ταινία (Ένα ψάρι που το έλεγαν Γουάντα) την κατάλαβα από την πρώτη φωτογραφία. Αν θυμάμαι καλά πέφτει ένα πιάνο πάνω στον σκύλο;

Πάμε άλλη μια τώρα που ζεσταθήκαμε; Επίσης εύκολη (μην έχουμε κανένα διάστρεμμα μνήμης) και πολύ cult....

 

2-4.png

Εvil dead. Ταινιαρες οι πρωτες 2 αλλα απολαυσα και το army of darkness αλλα και τις 2 τελευταιες. Μην ξεχναμε και το ash vs evil dead σειρα 3 σεζον πριν 10 χρονια κοντα επικη και αυτη παιζει και η Ζηνα η κλασικη που γνωρισαμε στο star. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Millennium είπε

Οι σινεφίλ θα τη γνωρίζετε.

30f8f6b940d1073d8b6a5eebc46dd6e5.jpg

Η λευκή κορδέλα (2009) του Χάνεκε. Η πρώτη ταινία που είδαμε με τη γυναίκα μου στα πρώτα ραντεβού....

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Εvil dead. Ταινιαρες οι πρωτες 2 αλλα απολαυσα και το army of darkness αλλα και τις 2 τελευταιες. Μην ξεχναμε και το ash vs evil dead σειρα 3 σεζον πριν 10 χρονια κοντα επικη και αυτη παιζει και η Ζηνα η κλασικη που γνωρισαμε στο star. 

Πυροβολείς πιο γρήγορα κι από τη σκιά σου master Arkin! Σωστός!

Τέρμα όμως η προπόνηση. Αρχίζουν τα επίσημα. 

10wm.jpg

Επεξ/σία από BadIndian
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχουν μπει αριστουργηματα παντως σε αυτο το θεμα. Πραγματικο χρυσωρυχειο για καποιον που θελει να ξεκινησει να βλεπει ταινιες και μαλιστα ποιοτικες αυτες που αξιζουν στην ιστορια του κινηματογραφου. Στο θεμα ταινιων εχω γραψει απειρες φορες αλλα θα γραψω και για αυτη που θα βαλω 4 βαθμολογια στο εδω θεμα ομως εχουν μπει μονο εξαιρετικες. Με το 1% να ειναι κατω του μετριου μερικες αγνωστες κυριως.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, BadIndian said:

Η λευκή κορδέλα (2009) του Χάνεκε. Η πρώτη ταινία που είδαμε με τη γυναίκα μου στα πρώτα ραντεβού....

Σωστός ο παίκτης... Ωραία ταινία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, BadIndian είπε

Η λευκή κορδέλα (2009) του Χάνεκε. Η πρώτη ταινία που είδαμε με τη γυναίκα μου στα πρώτα ραντεβού....

Πυροβολείς πιο γρήγορα κι από τη σκιά σου master Arkin! Σωστός!

Τέρμα όμως η προπόνηση. Αρχίζουν τα επίσημα. 

10wm.jpg

Aυτη δεν εχει 3-4 μηνες που την ειδα. Κλασικη. Ειχα γραψει και στο θεμα των ταινιων οπως παντα. Μπραβο που την εβαλες γιατι δεν την ξερει πολυς κοσμος. 

 

The Wicker Man[1973][The Final Cut].png

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έβαλες τα γυαλιά ξανά και είναι της πρεσβυωπείας... Δεν θα πω κάτι άλλο. Το review που έβαλες είναι αρκετό. Ταινιάρα κατ' εμέ.

Για να δοκιμάσουμε κάτι άλλο. Πιο παλιό και δύσκολο να την έχει δει κάποιος, αν και έχει παίξει παλιότερα στο seven-X...

13.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βοηθήσω όσο μπορώ. Πρόκειται για αμερικανική παραγωγή της δεκαετίας του '30. Η ταινία ακροβατεί μεταξύ του τρόμου και του δράματος. Ο τίτλος της είναι μια λέξη και περιγράφει αυτούς που βλέπετε στην φωτογραφία ουσιαστικά, αν τους χαρακτηρίζαμε, χωρίς όρους politically correct. Βαθιά αλληγορική ταινία. Ο δε σκηνοθέτης πριν ασχοληθεί με τον κινηματογράφο, πέρασε από τον χώρο εργασίας όλων αυτών που διακρίνονται στην φωτογραφία. Ίσως εξ αυτού του λόγου να οδηγήθηκε και στην συγκεκριμένη, που ακόμα και σήμερα αποτελεί αντικείμενο συζήτησης των θεωρητικών και ακαδημαϊκών του κινηματογράφου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και απο μένα , να βάλω κι εγώ με την σειρά μου μια κλασσική ταινιάρα.

image.png.c13f6ad9f200e024c78bcfa29a5d0c04.png

3 ώρες πριν, BadIndian είπε

Μου έβαλες τα γυαλιά ξανά και είναι της πρεσβυωπείας... Δεν θα πω κάτι άλλο. Το review που έβαλες είναι αρκετό. Ταινιάρα κατ' εμέ.

Για να δοκιμάσουμε κάτι άλλο. Πιο παλιό και δύσκολο να την έχει δει κάποιος, αν και έχει παίξει παλιότερα στο seven-X...

13.jpg

Νομίζω πως είναι αυτή : https://www.imdb.com/title/tt0022913/?ref_=nv_sr_srsg_6_tt_8_nm_0_q_freaks ,  δεν την έχω δει αλλά κάτι ειχα δεί κάποιο ντοκιμαντέρ/εκπομπή για αυτό σε κάποιο κανάλι πριν λιγο καιρό και την ανέφεραν αυτή την ταινία

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...