Προς το περιεχόμενο

Παιχνίδι - Βρες την ταινία


floyd89gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, Arkin είπε

Guy Pearce και Pattinson? Ευκολακι. The rover 2014

Καληνυχτες και απο μενα παιδια. 

Ναι! Πολύ ωραία ταινία!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δει ελάχιστα, να είμαι ειλικρινής. Όσο η εικόνα που έβαλα χθες ήταν περισσότερο στον χαβαλέ, γιατί έβλεπα το χορευτικό όσο έψαχνα μουσική για τη μικρή.

Κοκορίκο.. κοκορίκο..!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Koopas είπε

Έχω δει ελάχιστα, να είμαι ειλικρινής. Όσο η εικόνα που έβαλα χθες ήταν περισσότερο στον χαβαλέ, γιατί έβλεπα το χορευτικό όσο έψαχνα μουσική για τη μικρή.

Κοκορίκο.. κοκορίκο..!

 

Η ταινία βεβαίως είναι το "Η Κόμισσα της Κέρκυρας" (1972) σε σκηνοθεσία και σενάριο Αλέκου Σακελλάριου και πρωταγωνιστές την Ρένα Βλαχοπούλου και τον Αλέκο Αλεξανδράκη. Στη φωτογραφία που πρωτο παρατέθηκε ξεχωρίζει ο Φώτης Μεταξόπουλος. Η σιόρα Αγγιολίνα είναι δασκάλα του πιάνο για τα μικρά παιδιά του νησιού και είναι αξέχαστη η σκηνή όπου διακόπτει το μάθημα για να μιλήσει με τον ενδιαφερόμενο (Αλεξανδράκη), όμως επιστρέφοντας βρίσκει τον πιο ατίθασο μαθητή της να παίζει στο πιάνο και στο σπίτι της το "Κάντονα Σταύρο, κάντονα. Βάλτου φωτιά και κάφτονα...". 

Παραδόξως είμαι πολύ καλός στις παλιές ελληνικές ταινίες (μέχρι να ανατείλει δηλαδή η εποχή της βιντεοκασέτας). Επίσης δε νομίζω ότι η χορεύτρια πίσω από τον Μεταξόπουλο είναι η Καραγιάννη. Μοιάζει δε λέω, αλλά δεν είναι.

Για το gif που εκκρεμεί δυστυχώς δε μπορώ να βοηθήσω.

Σας ξαναπάω όμως στο είδος που αγαπάω... 

1692.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, BadIndian said:

η χορεύτρια πίσω από τον Μεταξόπουλο είναι η Καραγιάννη

η αλήθεια είναι οτι και εγώ δε θυμάμαι καλά το πρόσωπο της εχμεχμεχμ

:D

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, BadIndian είπε

1692.jpg

Το σατανικο αμαξι Christine https://www.imdb.com/title/tt0085333/?ref_=nv_sr_srsg_6_tt_1_nm_7_q_christine

του Καρπεντερ

Και μια Ευρωπαικη πολυ καλη ..

vlcsnap-2024-06-09-23h02m04s449.png

Επεξ/σία από floyd89gr
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, floyd89gr είπε

Σωστός ο παίχτης!!!

Βασισμένο στο ομώνυμο και ομόχρονο (1983) βιβλίο του Stephen King "Christine", αυτή η ταινία του Τζον Κάρπεντερ (που θέλει αφιέρωμα από μόνος του). Προσωπικά είναι από τα αγαπημένα διηγήματα και ταινίες. Στην φωτογραφία που παραθέτω δε, είναι άξια αναφοράς η συμμετοχή της ηθοποιού στο πρόσωπο της οποίας ζωγραφίζεται ο πραγματικός τρόμος, Alexandra Paul, γνωστή στους μύστες των παραλιών Baywatch και ως η (αντιπαθητική) υπαρχηγός, μετά φυσικά τον Μιτς, Στέφανι, με πολύ πιο κοντή κόμη.

Συμπαθητικό ζευγάρι. Ε; Τι λέτε;

p01uw3thv3s34ai2198rs33z.png

Υ.Γ. Η ταινία σου είναι γαλλική, σωστά; 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...