Προς το περιεχόμενο

Παιχνίδι - Βρες την ταινία


floyd89gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, JPaxilleas είπε

Drishyam (2015) 

Ινδική δραματική ταινία με πολυ καλούς ηθοποιούς.  Τα τελευταία χρόνια βγαίνουν καλές ταινίες από Ινδία (δικές τους ή με συμπαραγωγές). Τουλάχιστον όσες σειρές και ταινίες έχω δει από Netflix (π.χ. Kohrra, Thar, Heeramandi συμπεριλαμβανομένου και του Drishyam) πραγματικά είναι πολύ καλές (βλέπουμε και κάτι διαφορετικό). Και το Kohrra πολύ καλό το οποίο και συνιστώ (ο αστυνομικός στη σειρά παίζει καταπληκτικά και όχι μόνο)   

Azumi 2 Death or Love (2005) 

Εντάξει ωραίες είναι οι ταινίες με σπαθιά (οι αγαπημένες μου είναι της σειράς ταινιών Rurouni Kenshin) αλλά τη συγκεκριμένη δεν την έχω δει - απλά το βρήκα ψάχνοντας (πόσα σπαθιά να υπάρχουν πια 😅) - οπότε δεν έχω κάποιες κριτικές. 

Επειδη εχω γραψει για πολλες Ινδικες ταινιες επιτελους βρισκω καποιον που αγαπαει Ινδικο κινηματογραφο. Βαλε σιγουρα στη λιστα σου τις παρακατω

Soorarai Pottru[αληθινη ιστορια στην δημιουργια εταιριας αεροπλανων για φτωχους ανθρωπους. Γελιο δακρυ και μαθηματα ηθοποιιας απο τον υπεροχο Suriya]

A Wednesday[η καλυτερη ισως ταινια με τρομοκρατια]

Jai Bhim[μαθηματα ζωης πραγματικης ιστοριας για να δουμε ποσο αδικος μπορει να γινει ο κοσμος στον εσχατο βαθμο]Suriya rules

Andhadhun[μια απο τις πιο εξυπνες ταινιες που θα δεις ποτε]

777 Charlie[για καθε λατρη των σκυλων ισως η καλυτερη ταινια με σκυλακι που θα δουμε μεχρι σημερα]

Tumbbad[Κορυφαιο horror φτιαχνονταν 6 χρονια με τρομερα νοηματα και εφε με τρελη ατμοσφαιρα]

RRR[Ατελειωτη δραση και μερικες σεκανς φευγατες με εξαιρετικα εφε]

24[Ακομα μια ταινια του Suriya με θεμα το ταξιδι στο χρονο αρκετα εξυπνη και ρομαντικη

Σχεδον ολες 9 και 10 σε βαθμολογια. Δες και το drishyam 2 εχω δει το αυθεντικο με tamil στα αγγλικα ειναι αριστουργηματικο

https://www.imdb.com/title/tt12361178/

 

και περιμενω μπας και βγουν υποτιτλοι και για το παραπανω με τους πιο γνωστους ηθοποιους στα hindi. 

https://www.imdb.com/title/tt15501640/

Γενικα υπαρχουν 3 παραλλαγες του drishyam με τον σκηνοθετη και σεναριογραφο Jeethu Joseph. Τα 2 drishyam και το Papanasam οι 2 ταινιες σε tamil και το ενα drishyam σε hindi. Βλεπω ειναι σε παραγωγη και τα drishyam 3 και στις 2 εκδοχες tamil/hindi θελω να δω ποσο πιο εξυπνο μπορει να γινει ενα σεναριο. 

Γενικα αγαπω Ινδικο κινηματογραφο κριμα που δεν βλεπω θερμη υποδοχη εδω μεσα στο insomnia παρολο την προσπαθεια μου ολα τα χρονια για αυτο. Αλλα ποτε δεν ειναι αργα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

40 λεπτά πριν, Millennium είπε

Πανευκολη έβαλες.

The usual suspects (1995)

https://m.imdb.com/title/tt0114814/

Δε βγαίνουν τέτοιες ταινίες πια.

Αλλά είναι επικό το γύρισμα της συγκεκριμένης σκηνής. Ο Del Toro τους είχε φλομώσει στο κλανίδι και ο σκηνοθέτης κράτησε το γύρισμα όπως έγινε, με τα γέλια.

4 λεπτά πριν, Arkin είπε

Επειδη εχω γραψει για πολλες Ινδικες ταινιες επιτελους βρισκω καποιον που αγαπαει Ινδικο κινηματογραφο. Βαλε σιγουρα στη λιστα σου τις παρακατω

Soorarai Pottru[αληθινη ιστορια στην δημιουργια εταιριας αεροπλανων για φτωχους ανθρωπους. Γελιο δακρυ και μαθηματα ηθοποιιας απο τον υπεροχο Suriya]

A Wednesday[η καλυτερη ισως ταινια με τρομοκρατια]

Jai Bhim[μαθηματα ζωης πραγματικης ιστοριας για να δουμε ποσο αδικος μπορει να γινει ο κοσμος στον εσχατο βαθμο]Suriya rules

Andhadhun[μια απο τις πιο εξυπνες ταινιες που θα δεις ποτε]

777 Charlie[για καθε λατρη των σκυλων ισως η καλυτερη ταινια με σκυλακι που θα δουμε μεχρι σημερα]

Tumbbad[Κορυφαιο horror φτιαχνονταν 6 χρονια με τρομερα νοηματα και εφε με τρελη ατμοσφαιρα]

RRR[Ατελειωτη δραση και μερικες σεκανς φευγατες με εξαιρετικα εφε]

24[Ακομα μια ταινια του Suriya με θεμα το ταξιδι στο χρονο αρκετα εξυπνη και ρομαντικη

Σχεδον ολες 9 και 10 σε βαθμολογια. Δες και το drishyam 2 εχω δει το αυθεντικο με tamil στα αγγλικα ειναι αριστουργηματικο

https://www.imdb.com/title/tt12361178/

 

και περιμενω μπας και βγουν υποτιτλοι και για το παραπανω με τους πιο γνωστους ηθοποιους στα hindi. 

https://www.imdb.com/title/tt15501640/

Γενικα υπαρχουν 3 παραλλαγες του drishyam με τον σκηνοθετη και σεναριογραφο Jeethu Joseph. Τα 2 drishyam και το Papanasam οι 2 ταινιες σε tamil και το ενα drishyam σε hindi. Βλεπω ειναι σε παραγωγη και τα drishyam 3 και στις 2 εκδοχες tamil/hindi θελω να δω ποσο πιο εξυπνο μπορει να γινει ενα σεναριο. 

Γενικα αγαπω Ινδικο κινηματογραφο κριμα που δεν βλεπω θερμη υποδοχη εδω μεσα στο insomnia παρολο την προσπαθεια μου ολα τα χρονια για αυτο. Αλλα ποτε δεν ειναι αργα. 

Εσύ καλά κάνεις και τα λες, κάποια στιγμή θα περάσει το μήνυμα σου, η αρχή μένει να γίνει. Θυμήθηκα και το 3 idiots, το οποίο και θεωρώ εξαιρετικό. Από τις λίγες Ινδικές που έχω δει βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, floyd89gr said:

χθες αρχισα το platform στο νετφλιξ που προτεινες . δεν την τελειωσα αλλα ως τωρα φαινεται πολυ καλη

Ελπίζω να σου αρέσει :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Koopas είπε

Αλλά είναι επικό το γύρισμα της συγκεκριμένης σκηνής. Ο Del Toro τους είχε φλομώσει στο κλανίδι και ο σκηνοθέτης κράτησε το γύρισμα όπως έγινε, με τα γέλια.

Εσύ καλά κάνεις και τα λες, κάποια στιγμή θα περάσει το μήνυμα σου, η αρχή μένει να γίνει. Θυμήθηκα και το 3 idiots, το οποίο και θεωρώ εξαιρετικό. Από τις λίγες Ινδικές που έχω δει βέβαια.

Αυτη δεν την εχω δει. Την εχω κατι χρονια μαζι με το Dangal που εχει αναφερει μελος απο εδω μεσα αλλα ακομα να τις δω. Ο Δυτικος κοσμος χαλιεται μαλλον με τετοιες ταινιες η με τη γλωσσα δεν ξερω αλλα χανει μια τεραστια εμπειρια του κινηματογραφου. Ειναι ενας τελειως διαφορετικος κοσμος γεματος εκπληξεις και συναισθηματα που δεν θα βρουμε ποτε σε ταινιες Δυτικων. Αντιστοιχα και ταινιες απο Ιραν που δεν ακουγονται πολυ στα forums αλλα ολες ειναι μια και μια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Koopas είπε

Ρε παιδιά, να με συγχωράτε, αλλά δεν θυμάμαι εάν έβαλα την παρακάτω:

 

movie 19.JPG

Δεν την εβαλες. 

Okuribito του Takita ειχε παρει και Οσκαρ καλυτερης ξενογλωσσης ταινιας εκεινη τη χρονια.

https://www.imdb.com/title/tt1069238/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Arkin είπε

Αυτη δεν την εχω δει. Την εχω κατι χρονια μαζι με το Dangal που εχει αναφερει μελος απο εδω μεσα αλλα ακομα να τις δω. Ο Δυτικος κοσμος χαλιεται μαλλον με τετοιες ταινιες η με τη γλωσσα δεν ξερω αλλα χανει μια τεραστια εμπειρια του κινηματογραφου. Ειναι ενας τελειως διαφορετικος κοσμος γεματος εκπληξεις και συναισθηματα που δεν θα βρουμε ποτε σε ταινιες Δυτικων. Αντιστοιχα και ταινιες απο Ιραν που δεν ακουγονται πολυ στα forums αλλα ολες ειναι μια και μια. 

Είναι πιο εύκολες στο μάτι οι ταινίες από Ηνωμένες Πολιτειές (κρίμα να λέμε σκέτο Αμερική) ή ευρωπαϊκών χωρών, άσε που διστάζει ο κόσμος να δοκιμάσει το διαφορετικό. Κι εγώ όταν λέω "θα δούμε ταινιάρα από Κορέα ή Ιαπωνία" η σύζυγος με κοιτάζει με μισό μάτι! Έπαψα να κρίνω, όλα έχουν το κοινό τους.

Όσο για τη μνήμη, σε θαυμάζω που θυμάσαι τόσο έντονα τις ταινίες, αυτό σημαίνει ότι πραγματικά σου αρέσει ο κινηματογράφος. Κάπως έτσι κατάλαβα ότι άρχισα να βλέπω μηχανικά τις ταινίες, όταν σταμάτησα να θυμάμαι και μία σκηνή (το επιβεβαίωσα με το παιχνίδι, εδώ). Αντιθέτως, θυμάμαι πιο έντονα ό,τι έχω δει πριν τα 20 μου.

Επεξ/σία από Koopas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια Ισπανοφωνη που μου ηρθε τωρα και την προτεινω σε οποιον δεν την εχει δει

6.png

Επεξ/σία από floyd89gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, floyd89gr είπε

Μια Ισπανοφωνη που μου ηρθε τωρα και την προτεινω σε οποιον δεν την εχει δει

6.png

Ρικάρντο Νταρίν, μου κάνει για το μυστικό στα μάτια της.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Koopas είπε

Είναι πιο εύκολες στο μάτι οι ταινίες από Ηνωμένες Πολιτειές (κρίμα να λέμε σκέτο Αμερική) ή ευρωπαϊκών χωρών, άσε που διστάζει ο κόσμος να δοκιμάσει το διαφορετικό. Κι εγώ όταν λέω "θα δούμε ταινιάρα από Κορέα ή Ιαπωνία" η σύζυγος με κοιτάζει με μισό μάτι! Έπαψα να κρίνω, όλα έχουν το κοινό τους.

Όσο για τη μνήμη, σε θαυμάζω που θυμάσαι τόσο έντονα τις ταινίες, αυτό σημαίνει ότι πραγματικά σου αρέσει ο κινηματογράφος. Κάπως έτσι κατάλαβα ότι άρχισα να βλέπω μηχανικά τις ταινίες, όταν σταμάτησα να θυμάμαι και μία σκηνή (το κατάλαβα με το παιχνίδι, εδώ). Αντιθέτως, θυμάμαι πιο έντονα ό,τι έχω δει πριν τα 20 μου.

Κριμα ομως γιατι αυτο το διαφορετικο ειναι που θα εξιταρει τον θεατη ειτε μιλαμε για ταινια απο Ινδια ειτε απο Κορεα. Αυτο το πραγμα το 90% να ειναι μονο σε hollywood το οποιο εδω και πολλα χρονια εχει καταστραφει απο αποψη ποιοτητας ειναι η πτωση συνολικα της ποιοτητας του δυτικου κοσμου. Βλεπουμε αυτο που μας προωθουν και λεμε και ευχαριστω.

Απο 7 χρονων βλεπω ταινιες με filmnet τοτε ατελειωτες ωρες με τον πατερα μου και καπως ετσι εγιναν η δευτερη μου φυση μιας και η καθε μια ειναι ενας τελειως διαφορετικος κοσμος. Για αυτο και αναλυω την καθε μια συμφωνα με τα βιωματα μου και οσο πιο αντικειμενικα μπορω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Arkin είπε

Okuribito του Takita ειχε παρει και Οσκαρ καλυτερης ξενογλωσσης ταινιας εκεινη τη χρονια.

https://www.imdb.com/title/tt1069238/

Αυτη ηθελα να την δω οταν βγηκε και την εχασα .. να τη δω ε ; πρεπει να αξιζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, floyd89gr είπε

Αυτη ηθελα να την δω οταν βγηκε και την εχασα .. να τη δω ε ; πρεπει να αξιζει

Οοο ναι ειναι απο τις must των δραματικων ταινιων της 7ης τεχνης. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, floyd89gr είπε

Αυτη ηθελα να την δω οταν βγηκε και την εχασα .. να τη δω ε ; πρεπει να αξιζει

Κατά τη γνώμη μου, ναι. Και έχει ένα δυνατό, συγκινητικό τέλος.

Επίσης δυνατή ταινία, όχι ΗΠΑ ή Ευρώπης.

image.png.c9f75b993ca2809643e64acfe9a88658.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...