Προς το περιεχόμενο

Παιχνίδι - Βρες την ταινία


floyd89gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σωστός ο πορτοκαλής πράκτωρ αν και λυρικά υπαινικτικός τολμώ να πω.

The Omen λοιπόν του 1976 με τον Γκρέγκορυ Πεκ. Τι να πρωτοθυμηθώ; Την σκηνή του θανάτου του πάτερ που μόλις έχει ανακαλύψει το σκοτεινό μυστικό ή αυτή του θανάτου της νταντάς του μικρού Damian (όχι τυχαίο το όνομα)... 

Ελπίζω να μην τρομάξατε πολύ, γιατί έχει και συνέχεια. Αυτά συμβαίνουν όταν δεν προσέχουμε στις σκάλες. Ή μήπως όχι....

shotRemember_14 jpg.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 λεπτά πριν, BadIndian είπε

Σωστός ο πορτοκαλής πράκτωρ αν και λυρικά υπαινικτικός τολμώ να πω.

The Omen λοιπόν του 1976 με τον Γκρέγκορυ Πεκ. Τι να πρωτοθυμηθώ; Την σκηνή του θανάτου του πάτερ που μόλις έχει ανακαλύψει το σκοτεινό μυστικό ή αυτή του θανάτου της νταντάς του μικρού Damian (όχι τυχαίο το όνομα)... 

Ελπίζω να μην τρομάξατε πολύ, γιατί έχει και συνέχεια. Αυτά συμβαίνουν όταν δεν προσέχουμε στις σκάλες. Ή μήπως όχι....

shotRemember_14 jpg.jpg

Nα τος και ο εξορκιστης ο αυθεντικος. Καθε σκηνη θανατου και ενα μικρο επος. Το κοριτσι που υποδυθηκε το κοριτσι που δαιμονιζεται ειδε αργοτερα την ταινια και τον εαυτο της και ετρεχε σε ψυχολογους απο οσο γνωριζω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 λεπτό πριν, Agent_Orange είπε

image.png.a94683b84da03fc4c5e9a7d28c136140.png

Big Lebowski

Πολύ σωστός, όπως και το side info. Η μικρή Linda Blair λόγω ανηλικότητας εξομολογήθηκε σε συνέντευξη της αρκετά αργότερα πως στα γυρίσματα δεν είχε εικόνα της ταινίας ούτε καν του εαυτού της και λογικό αφού ήταν ανήλικη και οι γονείς της παρά το γεγονός πως συναίνεσαν για τη συμμετοχή της δεν της επέτρεπαν να τη δει. Όταν λοιπόν είδε ολοκληρωμένη την ταινία τρόμαξε με τον ίδιο της τον εαυτό τόσο πολύ (ενώ ήξερε πως είναι όλα ψέματα και μια ταινία) που απευθύνθηκε σε ψυχολόγο για στήριξη, ούτως ώστε να το ξεπεράσει. Αυτό που δεν ξεπερνιέται όμως είναι η αριστοτεχνική ταινία του William Friedkin που ακριβώς επειδή έμπλεξε το θρησκευτικό στοιχείο έκανε μια τόσο αληθοφανή ταινία τρόμου, ώστε όπου προβαλλόταν εκείνη την εποχή, απ' έξω από το σινεμά να υπήρχαν ασθενοφόρα για όσους δεν άντεχαν τις πραγματικά ενοχλητικές και τρομακτικές σκηνές της. Ο πατέρας μου υπήρξε αυτόπτης μάρτυρας και θεατής της στο σινεμά και με διαβεβαίωσε για την αλήθεια αυτού του γεγονότος (ασθενοφόρα, λιποθυμίες, εμετοί κτλ.) και για τον ίδιο παραμένει η κορυφαία ταινία τρόμου ever. Προσωπικά την είδα σε ηλικία 12-13 ετών και μετά από πολλά χρόνια κατέφυγα στο κρεβάτι των γονιών μου, έστω για ένα βράδυ, προκειμένου να κοιμηθώ, καθώς αυτό μου ήταν αδύνατο, όσο τελούσα υπό την επήρρεια της. Έκτοτε δεν χάνω ποτέ την ευκαιρία να ξορκίσω το Κακό (Παζούζου) μαζί με τον father Merrin (τεράστιος Max von Sydow) κι ας έχουν περάσει τα χρόνια. Τέλος άξιο αναφοράς το κόλλημα του κανίβαλου Τζέφρυ Ντάμερ με το τρίτο μέρος της σειράς ταινιών του Εξορκιστή.

18 λεπτά πριν, Arkin είπε

Nα τος και ο εξορκιστης ο αυθεντικος. Καθε σκηνη θανατου και ενα μικρο επος. Το κοριτσι που υποδυθηκε το κοριτσι που δαιμονιζεται ειδε αργοτερα την ταινια και τον εαυτο της και ετρεχε σε ψυχολογους απο οσο γνωριζω. 

 

Επεξ/σία από BadIndian
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, floyd89gr είπε

οχι δεν ειναι αυτη .. κοντα εισαι

Θα την αφήσω στον Arkin τότε, αν και ανέφερε χτες το Sinister που δεν έχω δει εγώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 minutes ago, BadIndian said:

 

Big Lebowski

Πολύ σωστός, όπως και το side info. Η μικρή Linda Blair λόγω ανηλικότητας εξομολογήθηκε σε συνέντευξη της αρκετά αργότερα πως στα γυρίσματα δεν είχε εικόνα της ταινίας ούτε καν του εαυτού της και λογικό αφού ήταν ανήλικη και οι γονείς της παρά το γεγονός πως συναίνεσαν για τη συμμετοχή της δεν της επέτρεπαν να τη δει. Όταν λοιπόν είδε ολοκληρωμένη την ταινία τρόμαξε με τον ίδιο της τον εαυτό τόσο πολύ (ενώ ήξερε πως είναι όλα ψέματα και μια ταινία) που απευθύνθηκε σε ψυχολόγο για στήριξη, ούτως ώστε να το ξεπεράσει. Αυτό που δεν ξεπερνιέται όμως είναι η αριστοτεχνική ταινία του William Friedkin που ακριβώς επειδή έμπλεξε το θρησκευτικό στοιχείο έκανε μια τόσο αληθοφανή ταινία τρόμου, ώστε όπου προβαλλόταν εκείνη την εποχή, απ' έξω από το σινεμά να υπήρχαν ασθενοφόρα για όσους δεν άντεχαν τις πραγματικά ενοχλητικές και τρομακτικές σκηνές της. Ο πατέρας μου υπήρξε αυτόπτης μάρτυρας και θεατής της στο σινεμά και με διαβεβαίωσε για την αλήθεια αυτού του γεγονότος (ασθενοφόρα, λιποθυμίες, εμετοί κτλ.) και για τον ίδιο παραμένει η κορυφαία ταινία τρόμου ever. Προσωπικά την είδα σε ηλικία 12-13 ετών και μετά από πολλά χρόνια κατέφυγα στο κρεβάτι των γονιών μου, έστω για ένα βράδυ, προκειμένου να κοιμηθώ, καθώς αυτό μου ήταν αδύνατο, όσο τελούσα υπό την επήρρεια της. Έκτοτε δεν χάνω ποτέ την ευκαιρία να ξορκίσω το Κακό (Παζούζου) μαζί με τον father Merrin (τεράστιος Max von Sydow) κι ας έχουν περάσει τα χρόνια. Τέλος άξιο αναφοράς το κόλλημα του κανίβαλου Τζέφρυ Ντάμερ με το τρίτο μέρος της σειράς ταινιών του Εξορκιστή.

 

…θυμήθηκα εκανε και κατι subliminal κόλπα με στιγμιαιες παρεμβολές αυτής της εικόνας σε καίρια σημεία:

image.jpeg.ef81d5dc719e78a052bcdfa746e7f797.jpeg

…τα κακάκια, στην κάλτσα! 😛

 

Επεξ/σία από TheGrisGrisMan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, TheGrisGrisMan είπε

…θυμήθηκα εκανε και κατι subliminal κόλπα με στιγμιαιες παρεμβολές αυτής της εικόνας σε καίρια σημεία:

image.jpeg.ef81d5dc719e78a052bcdfa746e7f797.jpeg

…τα κακάκια, στην κάλτσα! 😛

 

Ο Παζούζου αυτοπροσώπως. Το πρόσωπο του Κακού σε αυτές τις στιγμιαίες παρεμβολές του, οι οποίες προστέθηκαν στο director's cut που κυκλοφόρησε εν έτη 2001 αν δεν κάνω λάθος και προβλήθηκε και στους κιν/φους της Ελλάδας κάποια χρόνια μετά. Μην ξεχνάμε πάντως ότι όλα ξεκίνησαν από κάτι ανασκαφές στο Ιράκ...

Θα μπορούσα να μιλάω ώρες για τη συγκεκριμένη ταινία αλλά δεν θέλω να καταχραστώ το νήμα. Οπότε θα απευθύνω ένα και μοναδικό ερώτημα-trivia: Ποιο ελληνικό τραγούδι και από ποιον καλλιτέχνη ακούγεται στην ταινία; 

 

1tobhcgt5vw51.webp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

Ρίτα Σακελαρίου, το ιστορία μου αμαρτία μου, νομίζω το άκουγε η μάνα του φάδερ Κάρας :D

Επειδή μάλλον δεν έχει βάλει κανένας και έχω το τελευταίο μήνυμα, ας βάλω εγώ. Είναι η τελευταία σκηνή σε μία από τις αγαπημένες μου ταινίες, που όμως δεν θα πρότεινα ποτέ σε κανέναν γιατί αν αποφάσιζε να την δει το πιθανότερο θα ήταν να με κυνηγούσε μετά την προβολή:

image.png.5fd14d69a0107882cdfe2967c07f9693.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, gsarig είπε

Ρίτα Σακελαρίου, το ιστορία μου αμαρτία μου, νομίζω το άκουγε η μάνα του φάδερ Κάρας :D

Επειδή μάλλον δεν έχει βάλει κανένας και έχω το τελευταίο μήνυμα, ας βάλω εγώ. Είναι η τελευταία σκηνή σε μία από τις αγαπημένες μου ταινίες, που όμως δεν θα πρότεινα ποτέ σε κανέναν γιατί αν αποφάσιζε να την δει το πιθανότερο θα ήταν να με κυνηγούσε μετά την προβολή:

image.png.5fd14d69a0107882cdfe2967c07f9693.png

Πολύ σωστός ο (νέος) φίλος! Η μητέρα του Φαδα Κάρρας (είσαι κουρασμένος Ντίμη αγόρι μου...) ακούει ελληνικό ραδιόφωνο και ακούγονται ξεκάθαρα το παραπάνω άσμα της πολύ ΜΕΓΑΛΗΣ και αγαπημένης ΡΙΤΑΡΑΣ Σακελλαρίου (εκτός από Λέμυ ακούω και Ρίτα ναι), καθώς και σε κάποια άλλη φάση ίσως λίγο πιο δύσκολα μπορεί να διακρίνει κάποιος τον σκοπό από το "Παραμυθάκι μου" του Γ. Καλαϊντζή σε στίχους Λ. Παπαδόπουλου και μουσική του Μάνου Λοίζου. 

Τώρα όσον αφορά την ταινία που μας παραθέτει ο φίλος πρέπει να ρωτήσω αν είναι θρίλερ/τρόμου ή όχι; Σε πρώτη ανάγνωση μου θυμίζει κάτι, αλλά πολύ αμυδρά... Θα στύψω το μυαλό μου πάντως και θα επανέλθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

Δεν είναι θρίλερ/τρόμου, παρόλο που ο τίτλος θα μπορούσε να σε ξεγελάσει. Επίσης, δεν είναι καθόλου άγνωστη, απλά έχει ακουστεί σε πιο σινεφίλ κύκλους. Θα έλεγα πως είναι το κινηματογραφικό αντίστοιχο του Οδυσσέα του Τζόυς, που οι περισσότεροι θα το πιάσουν στα χέρια τους για να έχουν να λένε ότι το έκαναν κι αυτό το κατόρθωμα. Κάπως έτσι την ξεκίνησα κι εγώ, σαν ένα στοίχημα με τον εαυτό μου ότι θα βγάλω την υποχρέωση, αλλά τελικά μου άρεσε πολύ. 

Edit: και δύο ακόμα:

a1d8a7f968d2ed586a7286e188f2be5e.png

image.png.d0985d35e3e88b9dfa887679ea97cc35.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Arkin είπε

Απο ethan hawke εχω δει πολλες δεν μου ερχεται αυτη ομως κατα 99% δεν την εχω δει. Ειδικα με τετοιο μαλλι δεν τον θυμαμαι ποτε. 

Μπορείς να σκοτώνεις ελεύθερα για ένα 24ωρο..... The Purge (2013) https://www.imdb.com/title/tt2184339/

20 ώρες πριν, BadIndian είπε

Σωστά για ακόμη μια φορά.

Αντέχετε ένα ακόμα;

s2-finale.webp

Μπορείς να σκοτώνεις ελεύθερα για ένα 24ωρο..... The Purge (2013) https://www.imdb.com/title/tt2184339/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, gsarig είπε

Δεν είναι θρίλερ/τρόμου, παρόλο που ο τίτλος θα μπορούσε να σε ξεγελάσει. Επίσης, δεν είναι καθόλου άγνωστη, απλά έχει ακουστεί σε πιο σινεφίλ κύκλους. Θα έλεγα πως είναι το κινηματογραφικό αντίστοιχο του Οδυσσέα του Τζόυς, που οι περισσότεροι θα το πιάσουν στα χέρια τους για να έχουν να λένε ότι το έκαναν κι αυτό το κατόρθωμα. Κάπως έτσι την ξεκίνησα κι εγώ, σαν ένα στοίχημα με τον εαυτό μου ότι θα βγάλω την υποχρέωση, αλλά τελικά μου άρεσε πολύ. 

Edit: και δύο ακόμα:

a1d8a7f968d2ed586a7286e188f2be5e.png

image.png.d0985d35e3e88b9dfa887679ea97cc35.png

Χμμμμ. Τρεις φωτογραφίες. Είναι ασπρόμαυρη. Είναι σινεφίλ και συγκρίνεται με το διήγημα του Joyce "Οδυσσέας". Με μπερδεύει ωστόσο το ο τίτλος σε μπερδεύει αν και δεν είναι θρίλερ. Ενδιαφέρον... Διότι το μυαλό μου πήγε στον Ταρκόφσκι και το "Stalker", όμως αποκλείεται να είναι αυτό, αφού είναι έγχρωμο. Τουλάχιστον στον σκηνοθέτη έπεσα μέσα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

Όχι, δεν είναι ο Ταρκόφσκι, αν και ο σκηνοθέτης της ταινίας πιστεύω πως έχει επηρεαστεί αρκετά από αυτόν (και άρα, προφανώς, είναι μεταγενέστερος). 

Μια ακόμη μικρή βοήθεια: Η γάτα στην προηγούμενη φωτογραφία δεν είχε καλή κατάληξη...

Θα περιμένω να το βρει ο Άρκιν, και αν δεν γίνει ούτε αυτό, θα βάλω άλλα 2 πολύ γνωστά χαρακτηριστικά της ταινίας, που λογικά θα βοηθήσουν στο να αποκαλυφθεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...