Προς το περιεχόμενο

Παιχνίδι - Βρες την ταινία


floyd89gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Arkin είπε

 

Ελα ευκολακι νομιζω το Us δεν ειναι του Peele? Στην αρχη που αλλαζουν οι κοπελες μεσα στο τσιρκο. Αυτο και το get out με το nope να ερχεται τριτο διαμαντια αν και αμφιλεγομενα. 

Μπράβο!!! Ήξερα ότι θα ήταν εύκολη. Η αναφορά όμως σε ποια ταινία (τρόμου) γίνεται; Εδώ σε θέλω...

Ας το πάρει το ποτάμι για να κλείσω τα μάτια μου... Το λούνα παρκ από πίσω θυμίζει έντονα το αντίστοιχο της ταινία "Τα παιδιά της νύχτας" (Lost Boys-1987) με πρωταγωνιστή τον Kiefer Sutherland και την βαμπιροπαρέα του. Το χαμένο κοριτσάκι στο λούνα παρκ είναι σαφής αναφορά/φόρος τιμής στην εν λόγω ταινία.

Επεξ/σία από BadIndian
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, BadIndian είπε

Μπράβο!!! Ήξερα ότι θα ήταν εύκολη. Η αναφορά όμως σε ποια ταινία (τρόμου) γίνεται; Εδώ σε θέλω...

Αναφορες εχει αρκετες απλα σκαλωσα σε πια αναφερεσε συγκεκριμενα. Πχ lost boys η shining ακομα και απο romero εχει κατι. Αλλα σε πια αναφερεσε δεν το καταλαβα ακομα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά πάντως είναι αστείο που ένας άνθρωπος/κωμικός, όπως εν προκειμένω ο Peele έφερε μια τέτοια ανανέωση στο είδος. Σχεδόν αναπάντεχο θα έλεγα εγώ που πρώτα είδα τις ταινίες του και μετά έμαθα ποιος ακριβώς είναι... 

Καληνύχτα χαμένα αγόρια (και κορίτσια)...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

600full-a-very-long-engagement-screenshot.jpg

Επίσης ρίξτε μια ματιά εδώ: https://www.insomnia.gr/forums/topic/792396-μουσηκώ-καφαινείω/page/293/#comment-59590576 Σε όποιον αγαπάει την μουσική, θα πρότεινα να περιηγηθεί σ΄αυτό το θέμα επειδή θα βρει υπέροχες μουσικές και υπέροχα τραγούδια. ΄Ηταν κάτι ανάλογο μ΄αυτό που κάνουμε τώρα με τις ταινίες και επίσης ήταν η αιτία να γίνουμε μια μουσική παρέα με κάποιους από τους συμμετέχοντες και εδώ. Δυστυχώς έχει πλέον κλειδωθεί όπως και άλλα μουσικά θέματα αλλά αυτό δεν μας στερεί την χαρά ν΄ανατρέχουμε σ΄αυτό για ν΄ακούμε και να θυμόμαστε...:)

 

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Sibyl είπε

600full-a-very-long-engagement-screenshot.jpg

Επίσης ρίξτε μια ματιά εδώ: https://www.insomnia.gr/forums/topic/792396-μουσηκώ-καφαινείω/page/293/#comment-59590576 Σε όποιον αγαπάει την μουσική, θα πρότεινα να περιηγηθεί σ΄αυτό το θέμα επειδή θα βρει υπέροχες μουσικές και υπέροχα τραγούδια. ΄Ηταν κάτι ανάλογο μ΄αυτό που κάνουμε τώρα με τις ταινίες και επίσης ήταν η αιτία να γίνουμε μια μουσική παρέα με κάποιους από τους συμμετέχοντες και εδώ. Δυστυχώς έχει πλέον κλειδωθεί όπως και άλλα μουσικά θέματα αλλά αυτό δεν μας στερεί την χαρά ν΄ανατρέχουμε σ΄αυτό για ν΄ακούμε και να θυμόμαστε...:)

 

Γιατί κλείδωσε;

A very long engagement

https://www.imdb.com/title/tt0344510/?ref_=nv_sr_srsg_0_tt_8_nm_0_q_a%20very%20lo

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα. Ήλιος εξω, καλοκαίρι, πουλάκια κελαηδάνε, πεταλουδες πετάνε… Οι ιδανικές συνθήκες για λίγη δόση horror 😀

IMG_5580.png.35f3ea3e432354679d21f8a39a97bdc2.png

 

Οι «μυημένοι» θα το βρουν εύκολα πιστεύω…

Επεξ/σία από TheGrisGrisMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους!

49 λεπτά πριν, Koopas είπε

Γιατί κλείδωσε;

Καλοθελητές υπάρχουν παντού. 😐

2 λεπτά πριν, Koopas είπε

Ρε μανία που σας έπιασε με το horror μεσημεριάτικα. :P

Άσε από χτες! Δεν με βλέπω να ξαναβρίσκω ταινία..😝

Και ο @Arkin παντός καιρού απ"ότι είδα, αναγνώρισε την πλάτη της Mia Khalifa🤣🤣 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, TheGrisGrisMan είπε

Καλημέρα. Ήλιος εξω, καλοκαίρι, πουλάκια κελαηδάνε, πεταλουδες πετάνε… Οι ιδανικές συνθήκες για λίγη δόση horror 😀

IMG_5580.png.35f3ea3e432354679d21f8a39a97bdc2.png

 

Οι «μυημένοι» θα το βρουν εύκολα πιστεύω…

Re-Animator πολυ μπροστα απο την εποχη της. Του 1985 παρακαλω. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα. Θα συνεχίσω λίγο ακόμα το αφιέρωμα στις τρόμου/θρίλερ, καθώς είχα κάνει την προ-εργασία μου και θα είναι κρίμα να πάει στράφι. Btw έχω ακούσει για το Re-animator, αλλά δεν το έχω δει, αν και θεωρώ τον εαυτό μου "μυημένο". Ίσως είναι ευκαιρία τώρα που και ο φίλος μου ο Arkin την εκθειάζει. Α! @lovesucks Μην απογοητεύεσαι αγαπητή. Τα πήγες πολύ καλά με τα θρίλερ και ίσως έχω κάτι ακόμα για σένα ψυχολογικού τύπου...

Για πάμε λοιπόν να τρομάξουμε λίγο ακόμα... Ευκολάκι για τον Arkin. Για τους υπόλοιπους δεν ξέρω...

 

3749.webp

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, BadIndian είπε

Καλησπέρα και από εμένα. Θα συνεχίσω λίγο ακόμα το αφιέρωμα στις τρόμου/θρίλερ, καθώς είχα κάνει την προ-εργασία μου και θα είναι κρίμα να πάει στράφι. Btw έχω ακούσει για το Re-animator, αλλά δεν το έχω δει, αν και θεωρώ τον εαυτό μου "μυημένο". Ίσως είναι ευκαιρία τώρα που και ο φίλος μου ο Arkin την εκθειάζει. Α! @lovesucks Μην απογοητεύεσαι αγαπητή. Τα πήγες πολύ καλά με τα θρίλερ και ίσως έχω κάτι ακόμα για σένα ψυχολογικού τύπου...

Για πάμε λοιπόν να τρομάξουμε λίγο ακόμα... Ευκολάκι για τον Arkin. Για τους υπόλοιπους δεν ξέρω...

 

3749.webp

Ευκολακι indeed. Μεγαλη ανθολογια η συγκεκριμενη με 10 ταινιες μεχρι σημερα με την επομενη να ερχεται το 2025. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Agent_Orange είπε

image.png.7bdb20c3951be467185432fd7417a97a.png

Η μεγάλη των μπάτσων σχολή (κάπου στα 80's). Blue Oyster Club όπου στέλνει ο Mahoney τον αρχιφύλακα που θέλει να επιβλέπει το πάρτυ των νεοσύλλεκτων... Ταταρατατα... Ταταρατατααααααταααααα

Το δικό μου θα το απαντήσει κανείς για να προχωρήσω; Έχω πράμα που σαλεύει και τον μουστερή γυρεύει...

  • Thanks 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...