Προς το περιεχόμενο

Παιχνίδι - Βρες την ταινία


floyd89gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 hours ago, floyd89gr said:

κι ομως ... στην αναζητηση δεν βγαινει να εχει μπει και ουτε το θυμαμαι να εχει μπει ..

δεν εχω reactions .. μου τα φαγαν κατι παλιοπαιδα (oldboys) :P

Χαχα πώς τα λες...

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, HPXMAN είπε

 

Πάμε σε μια ταινία με σκηνοθετική άποψη Μάνθου Φουστάνου "εγώ θα δείχνω πόδια πόδια πόδια¨"

 

 

 

image.png.f9321211e3facdae101ddf253842cfa5.png

Γειά σου ρε πρόεδρε Ε.Τ. με τα ωραία σου!!! Η τρύπια αυτή κάλτσα ανήκει στον Σωτήρη Μουστάκα, ο οποίος ερμηνεύει τον κύριο "Αρνί" (Henry),manager χορευτικών συνόλων για τα καμπαρέ της παλαιάς Τρούμπας και συγκεκριμένα για το "Blue Black", όπου συναντά το συμμαθητή του Γιώργο Κωνσταντίνου και δάσκαλο των αγγλικών στην αξέχαστη κωμωδία του Αλέκου Σακελάριου "Καλως ήρθε το δολάριο". Εν προκειμένω ο κύριος Αρνί παίζει πιάνο και μαζί με τον κύριο καθηγητή τραγουδάνε το "Frere Jaque, Frere Jaque (δεν μας τα 'χες πει αυτά...). Αξέχαστη σκηνή!

https://www.imdb.com/title/tt0130055/

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα πρόεδρε (Ελληνικών Ταινιών)! Ηθογραφική και λαογραφική η ταινία στηλιτεύοντας και τη νοοτροπία της εποχής (ο κλέφτης και ο Νομάρχης). Και επειδή είχα την τύχη (ή την ατυχία, αναλόγως πως το βλέπει κανείς) να εργαστώ στον Πειραιά και δη στα στενά της Τρούμπας, εννοείται πως αναζήτησα και βρήκα το θρυλικό πλέον (come on boys) Blue Black! Ναι. Η υπόγα εκείνη είχε επιβιώσει (κλειστή φυσικά) μέχρι και τις αρχές του 2010!! Όσο για την σκηνή με την τρύπια κάλτσα, προφανώς και στοχεύει στο να καταδείξει την φτώχια όλων εκείνων των ανθρώπων που παρά τα πτυχία και τις ξένες γλώσσες πάλευαν καθημερινά για την επιβίωση τους. Κάποια άλλη σκηνή παρεμφερή δεν θυμάμαι, αλλά υποθέτω πως ή κάτι τέτοιο θα θέλει να δείξει ή θα πρόκειται για κάποια κωμική σκηνή. Τώρα για το λουκούμι αν είναι Ραχάτ Λουκούμ να σχιστώ να την βρω, αλλιώς μπα! 😝

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και δεν βλέπω κίνηση, αδράχνω την ευκαιρία. Σαν παλιόπαιδο που είμαι υπερπηδώντας τη σειρά ρίχνω άλλη μια κωμωδία (μαύρη).

 

IMG_4385.jpeg

7 λεπτά πριν, BadIndian είπε

Δεν θυμάμαι αν έχει μπει ξανά. Εύκολο...

25992.jpg

Ούπς … έγραφα όταν ανέβασες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, OldBoyPeri είπε

Μιας και δεν βλέπω κίνηση, αδράχνω την ευκαιρία. Σαν παλιόπαιδο που είμαι υπερπηδώντας τη σειρά ρίχνω άλλη μια κωμωδία (μαύρη).

 

IMG_4385.jpeg

Ούπς … έγραφα όταν ανέβασες 

No problem παλαιόπαιδο! Αν ανατρέξεις στο νήμα θα δεις ότι βάζουμε γενικά κι ας εκκρεμούν κι άλλες. Απλά για να μην ξεχειλώσει το πράγμα κάπου το μαζεύουμε (συνήθως αν αλλάξει σελίδα και έχει μείνει εκκρεμότητα/ες) για να μην χαθούν στη λήθη... Ήμαστε σχολαστίκες και σπασίκλες. Θέλουμε να τις βρίσκουμε όλες, εκτός κι αν προφανώς τρολάρει κάποιος. Παλιά είχαμε και γραμματειακή υποστήριξη, αλλά δυστυχώς παραιτήθηκαν, γιατί ο Γ.Γ.  (Πρόεδρος της καρδιάς μας και νηματοθέτης) @floyd89gr δεν τους έδωσε αύξηση ούτε στα reactions...😁

Στα της ταινίας που έβαλες τώρα, παρόμοια σκηνή θυμάμαι μόνο στην παρωδία του Εξορκιστή με τον Λέσλι Νίλσεν να κάνει την ίδια χειρονομία στη δαιμονισμένη, όμως δεδομένα δεν είναι αυτή η ταινία που παραθέτεις. Λογικά πρόκειται για αμερικάνικη παραγωγή στα 90's; Σωστά;

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, BadIndian είπε

Δεν θυμάμαι αν έχει μπει ξανά. Εύκολο...

Κι όμως αγαπητέ @BadIndian έχει ξαναμπεί .. top secret πολύ γέλιο

https://www.imdb.com/title/tt0088286/?ref_=nm_flmg_job_1_cred_t_106

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, floyd89gr είπε

Κι όμως αγαπητέ @BadIndian έχει ξαναμπεί .. top secret πολύ γέλιο

https://www.imdb.com/title/tt0088286/?ref_=nm_flmg_job_1_cred_t_106

Να με συγχωρήσετε παρακαλώ αγαπητέ Γενικέ. Και γω δεν ήμουν σίγουρος, αλλά ήθελα να βάλω αυτές τις αντιστασιακές φάτσες, μήπως και το περάσετε στο ντούκου, αλλά δεν... Δεν θα επαναληφθεί στο μέλλον. 🙃

Αυτή πάντως πάω και στοίχημα πως δεν έχει ξαναμπεί. Μόνο αναφερθεί. 

5457734.webp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, BadIndian είπε

Να με συγχωρήσετε παρακαλώ αγαπητέ Γενικέ. Και γω δεν ήμουν σίγουρος, αλλά ήθελα να βάλω αυτές τις αντιστασιακές φάτσες, μήπως και το περάσετε στο ντούκου, αλλά δεν... Δεν θα επαναληφθεί στο μέλλον. 🙃

δεν κραταμε μουτρακια μην ανησυχεις :lol: .. απλα οταν έχει ξαναμπει συνηθως πεταγομαι σαν ελατηριο σπασικλακι .. κατι σαν το σφυρακι στο γονατο για τα αντανακλαστικα

Επεξ/σία από floyd89gr
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, floyd89gr είπε

δεν κραταμε μουτρακια μην ανησυχεις :lol: .. απλα οταν έχει ξαναμπει συνηθως πεταγομαι σαν ελατηριο σπασικλακι .. κατι σαν το σφυρακι στο γονατο για τα αντανακλαστικα

Κάνεις διακρίσεις...δεν το κάνεις για όλες...είσαι επιλεκτικό ελατήριο σπασικλάκι..😝

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, BadIndian είπε

No problem παλαιόπαιδο! Αν ανατρέξεις στο νήμα θα δεις ότι βάζουμε γενικά κι ας εκκρεμούν κι άλλες. Απλά για να μην ξεχειλώσει το πράγμα κάπου το μαζεύουμε (συνήθως αν αλλάξει σελίδα και έχει μείνει εκκρεμότητα/ες) για να μην χαθούν στη λήθη... Ήμαστε σχολαστίκες και σπασίκλες. Θέλουμε να τις βρίσκουμε όλες, εκτός κι αν προφανώς τρολάρει κάποιος. Παλιά είχαμε και γραμματειακή υποστήριξη, αλλά δυστυχώς παραιτήθηκαν, γιατί ο Γ.Γ.  (Πρόεδρος της καρδιάς μας και νηματοθέτης) @floyd89gr δεν τους έδωσε αύξηση ούτε στα reactions...😁

Στα της ταινίας που έβαλες τώρα, παρόμοια σκηνή θυμάμαι μόνο στην παρωδία του Εξορκιστή με τον Λέσλι Νίλσεν να κάνει την ίδια χειρονομία στη δαιμονισμένη, όμως δεδομένα δεν είναι αυτή η ταινία που παραθέτεις. Λογικά πρόκειται για αμερικάνικη παραγωγή στα 90's; Σωστά;

Μ’αρέσει πως τα λες και σας βρίσκω μια χαρά. Σχετικά με την ταινία καλά τα είπες. Οπότε να βάλω κάτι ακόμα για βοήθεια. 

IMG_4391.jpeg

IMG_4392.jpeg

34 λεπτά πριν, BadIndian είπε

Να με συγχωρήσετε παρακαλώ αγαπητέ Γενικέ. Και γω δεν ήμουν σίγουρος, αλλά ήθελα να βάλω αυτές τις αντιστασιακές φάτσες, μήπως και το περάσετε στο ντούκου, αλλά δεν... Δεν θα επαναληφθεί στο μέλλον. 🙃

Αυτή πάντως πάω και στοίχημα πως δεν έχει ξαναμπεί. Μόνο αναφερθεί. 

5457734.webp

Τι σαπιοκάραβα είναι τούτα. Η φωτογραφία ακόμα χειρότερη. Σίγουρα δεν πήρε όσκαρ για φωτογραφία ή δεν είχαν εφευρεθεί ακόμη. Για βόηθα λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, OldBoyPeri είπε

Μ’αρέσει πως τα λες και σας βρίσκω μια χαρά. Σχετικά με την ταινία καλά τα είπες. Οπότε να βάλω κάτι ακόμα για βοήθεια. 

IMG_4391.jpeg

IMG_4392.jpeg

 

Ο πανω ειναι ο Woody Harelson. Και σε συνδυασμό με την προηγουμενη, να υποθέσω ειναι το Kingpin? https://www.imdb.com/title/tt0116778/?ref_=tt_mv_close
Αφοι Farelly με το γνωστο τους χιουμορ..

1 ώρα πριν, BadIndian είπε

Να με συγχωρήσετε παρακαλώ αγαπητέ Γενικέ. Και γω δεν ήμουν σίγουρος, αλλά ήθελα να βάλω αυτές τις αντιστασιακές φάτσες, μήπως και το περάσετε στο ντούκου, αλλά δεν... Δεν θα επαναληφθεί στο μέλλον. 🙃

Αυτή πάντως πάω και στοίχημα πως δεν έχει ξαναμπεί. Μόνο αναφερθεί. 

5457734.webp

Αυτη ειμαι σχεδον σιγουρος οτι ειναι απο την επική ναυμαχία στο Ben Hur! Το παλιο καλο κλασικό . Και ναι, είχε παρει και Oscar φωτογραφίας (cinematography οπως το ονομάζουν), συνολικα 11!

https://www.imdb.com/title/tt0052618/?ref_=nv_sr_srsg_0_tt_8_nm_0_in_0_q_ben%20hur

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, OldBoyPeri είπε

Μ’αρέσει πως τα λες και σας βρίσκω μια χαρά. 

Τι σαπιοκάραβα είναι τούτα. Η φωτογραφία ακόμα χειρότερη. Σίγουρα δεν πήρε όσκαρ για φωτογραφία ή δεν είχαν εφευρεθεί ακόμη. Για βόηθα λίγο.

Σ' ευχαριστώ πολύ αγαπητό "παλαιόπαιδο" για το κοπλιμέντο. Την κέρδισες την βοήθεια!

Η ταινία μου έχει πάρει Όσκαρ. Και μάλιστα πολλά. Δεν γνωρίζω πάντως αν μέσα σε αυτά είναι και φωτογραφίας, αλλά πιθανολογώ πως η απάντηση θα ήταν καταφατική. Παρόλαυτα η "φωτογραφία" προδίδει την ηλικία της...

Edit: Ο αγαπητός @PSYHAS με πρόλαβε. Μπράβο και πάλι. Είναι όντως από το "Μπεν Χουρ" (1959), το παλιό το ορθόδοξο με τον Τσάρλτον Χέστον 😁. Φιγουράρει μαζί με άλλες δύο ταινίες στην κορυφή των Όσκαρ. Μόνη μου διαφωνία με αυτή τη θρυλική ναυμαχία, είναι πως η μάχη διεξάγεται μεταξύ των Ρωμαίων και των Μακεδόνων (?!). Ιστοριοδίφης δεν είμαι αλλά δεν θυμάμαι καμία σχετική ιστορική αναφορά για στόλο Μακεδονίας και μάλιστα ικανό να χτυπήσει τις ρωμαϊκές τριήρεις.

Επεξ/σία από BadIndian
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...