Προς το περιεχόμενο

Παιχνίδι - Βρες την ταινία


floyd89gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Agent_Orange είπε

ΧΧΑΑΧΑ και ο μικρος cassel για kurgan, deep scenario

 

Είχα απορία για σενάριο και παραγωγή. Για το δεύτερο πάμε σε Sirina, τώρα για σενάριο. Να πω την ιδέα μου με τα σπαθιά; Γνωστό το ανέκδοτο.

Σταματάω εδώ! Συνεχίζω το παιχνίδι!

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 ώρες πριν, Koopas είπε

Σωστός ο παίκτης. Δεν έχεις αφήσει ταινία για ταινία, έχω να πω!

Είναι το δεύτερο μέρος, συμβολικά για τη μέρα, όπως μας θύμησε ο @Tsoukos87 και δε γινόταν να μην περιλαμβάνει αυτή την υπέροχη χώρα, τη Βολιβία. Ήθελα να βάλω πλάνο από τα βουνά της, αλλά ας όψεται ότι μου άρεσε και η συγκεκριμένη!

Ω ναι , ωραιες ταινιες και τα 2 μερη , ψιλοθαφτηκαν στην Αμερικη παροτι επαιζε απο γνωστο καστ και πολυ γνωστο σκηνοθετη γυρισμενη. Βρηκες και το σφυριγμα της σφαιρας (RIcochet) ωραια ταινια και αυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα στους Χάιλαντερς τους Αθάνατους του νήματος!

Μπέργκαμπ και Πράκτορας! Ρε ιερόσυλοι, τι λέτε;;; Μιλάμε μου βγήκε η φραπεδιά από τη μύτη και το καλαμάκι μπήκε μετσ το μάτι (από τα γέλια)... Σα δε ντρέπεστε... Χρωστάτε το ανέκδοτο με τα σπαθιά και μια συγγνώμη στον Γ.Γ. , που κάθε φορά που ρίχνει ανέκδοτο, πέφτω στο πάτωμα. Όσο για την αφεντιά μου, πάλι δοκάρι και έξω... Παλτό ο Ινδιάνος...Τα έπιασα τα Highlands, είχα την αμφιβολία μου για τον κεραυνό, που δεν θυμόμουν στο Braveheart η αλήθεια είναι και σκέφτηκα το Highlander, αλλά ομολογώ πως περισσότερο θυμάμαι την σειρά, παρά την ταινία, οπότε είπα να δοκιμάσω χωρίς link και με ερωτηματικά την κλασική ταινία και να την πλασάρω κάπως αδύναμα. Τα έχει αυτά η μπάλα... Τι να κάνουμε; Νιώθω και κάπως ντεφορμέ τις τελευταίες ημέρες... Με βλέπω σύντομα εκτός αποστολής...

@PSYHAS Ναι! Σωστός φίλτατε! Μπράβο! Ξέρω πως δεν περίμενες (από εμένα;) ταινία του Μελ Γκίμπσον και μάλιστα την εν λόγω χαζοχαρούμενη κωμωδία, αλλά είναι όντως το "What women want" (2000). Είπα να κάνω τη σύνδεση με τις κυρίες αφενός και αφετέρου δύο σχόλια επ' αυτής. Το πρώτο πως η ιδέα του σεναρίου είναι φοβερή και θα μπορούσε στα χέρια κάποιου ικανού σκηνοθέτη να απογειωθεί ως ταινία, αλλά δυστυχώς από τον υπερφίαλο Μελ μεταμορφώθηκε σε πεζή και κενή κωμωδία, βασισμένη σε στερεοτυπικά και σεξιστικά αστειάκια πιο κρύα κι από αυτά του Σεφερλή, με αποτέλεσμα να παίζεται κάποια περίοδο σε όλα τα λεωφορεία του ΚΤΕΛ. Δυστυχώς εκείνη την περίοδο τα έφαγα στη μάπα τα ταξίδια με ΚΤΕΛ, οπότε χαράκτηκε στη μνήμη μου και η ταινία. Καταλαβαίνεις ελπίζω... Θα φροντίσω μελλοντικά να μην υποπέσω εκ νέου σε τέτοιο ατόπημα 😁. Το δεύτερο που ήθελα να σχολιάσω και τούτο, διότι το έμαθα πολύ πρόσφατα, είναι πως η κινηματογραφική κόρη του Μελ στην ταινία είναι η Άσλεη Τζόνσον! Ποια είναι η Άσλεη όμως; Καθόσον κι εγώ δεν την έχω ξαναδεί κάπου αλλού. Πρόκειται λοιπόν για την "φωνή" της Ellie, από το πολυαγαπημένο (μου) videogame "The Last of Us"! Και εκεί η ερμηνεία της είναι απλά καταπληκτική, όπως και όλο το παιχνίδι γενικότερα. Για όσους ασχολούνται και (απίθανο) δεν το έχουν παίξει ή δεν το γνωρίζουν (καμία πιθανότητα), το συστήνω με κλειστά μάτια!!! Δυστυχώς δεν κατάφερα να βρω φωτογραφία της από την ταινία, συνεπώς διάλεξα τις δύο κυριούλες-βοηθούς του Νικ, οι οποίες είναι και οι μόνες, των οποίων το μυαλό δεν μπορεί να διαβάσει, παρά το χάρισμα/κατάρα, που του δόθηκε, ακριβώς επειδή δεν... σκέφτονται.

Νιώθω λίγο άσχημα όμως μετά από αυτό και θα μετανοήσω κινηματογραφικά, δημοσιεύοντας ταινιάρα, η οποία παραδόξως δεν έχει ξαναμπεί. Με δύσκολη (όχι για τους μύστες) λήψη αλλά και hint. Για βγάλτε τα Κασελάκηα σας λοιπόν... 😉.

3749.webp

Επεξ/σία από BadIndian
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, BadIndian είπε

Καλημέρα στους Χάιλαντερς τους Αθάνατους του νήματος!

Μπέργκαμπ και Πράκτορας! Ρε ιερόσυλοι, τι λέτε;;; Μιλάμε μου βγήκε η φραπεδιά από τη μύτη και το καλαμάκι μπήκε μετσ το μάτι (από τα γέλια)... Σα δε ντρέπεστε... Χρωστάτε το ανέκδοτο με τα σπαθιά και μια συγγνώμη στον Γ.Γ. , που κάθε φορά που ρίχνει ανέκδοτο, πέφτω στο πάτωμα.

Νιώθω λίγο άσχημα όμως μετά από αυτό και θα μετανοήσω κινηματογραφικά, δημοσιεύοντας ταινιάρα, η οποία παραδόξως δεν έχει ξαναμπεί. Με δύσκολη (όχι για τους μύστες) λήψη αλλά και hint. Για βγάλτε τα Κασελάκηα σας λοιπόν... 😉.

3749.webp

Το ανέκδοτο θα το μάθεις παρέα με φρέντο εσπρέσσο γλυκό και μπόλικα τσιγάρα. Θα σε τρώει η αγωνία μέχρι τότε!

Όσο για τη σειρά, συμφωνώ μαζί σου, άσε που είχε φανταστικό εισαγωγικό κομμάτι! Έμεινε περισσότερο στη μνήμη πολλών από εμάς, και μάλλον έτσι αποφάσισαν να μείνει μόνο αυτός στην τελευταία ταινία-γέφυρα με τη σειρά.

Η ταινία σου δείχνει σκηνή λίγο ιταλική, κάπου στη δεκαετία του 90 θα έλεγα. Μέχρι εκεί φτάνει η χάρη μου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Koopas είπε

Το ανέκδοτο θα το μάθεις παρέα με φρέντο εσπρέσσο γλυκό και μπόλικα τσιγάρα. 

Ο καφές πίνεται σκέτος βρε...φάε ένα κουτί κουλουράκια ή μια πάστα να τα φχαριστηθείς κιόλας 😂😂

Αλήθεια πως πίνετε τον καφέ με ζάχαρη..χαχαχαχα Δεν ταιριάζει κ με το τσιγάρο γευστικά..😝

Μια παλιά από μένα 

Screenshot_20241009_184253_Chrome.jpg.cbc8f2064c02b337db7549dcd86e17f1.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, lovesucks είπε

Με κάθε επιφύλαξη..

Goodfellas του Scorsese(??)

https://m.imdb.com/title/tt0099685/?ref_=tt_mv_close

Καλημέρα σε όλους

Ναι! Μπράβο! Πολύ καλή! Εντυπωσιάστηκα! Είναι πράγματι "Τα καλά παιδιά" (Goodfellas -1990-) του Σκορτσέζε. Ο εικονιζόμενος είναι ο Μπίλυ Μπατς, ο οποίος μόλις έχει αποφυλακιστεί και συναντά την παρέα των "ηρώων" μας, οι οποίοι έχουν ανέλθει πλέον στην ιεραρχία της Μαφίας και αμέσως στοχοποιεί (μέγα λάθος) τον Τζο Πέσι υπενθυμίζοντας του πως πριν μπει φυλακή, εκείνος έτρεχε στους δρόμους με το κασελάκι του για να καθαρίσει τα παπούτσια των περαστικών, προκειμένου να βγάλει κανένα δολλάριο. Σύντομα το αστείο καταλήγει σε διαπληκτισμό μεταξύ των και εν προκειμένω σχεδόν ακούμε τον Μπατς να φωνάζει στον Πέσι "Πήγαινε φέρε το κασελάκι σου" (go get your shine box), χωρίς να γνωρίζει φυσικά τις συνέπειες της ύβρις του, η οποία και θα τον εξαφανίσει από προσώπου γης χαρίζοντας μας στη συνέχεια όταν θα ξεφορτώνονται το πτώμα του μια σκηνή βγαλμένη σχεδόν από πίνακα ζωγραφικής, όπως η παρακάτω.

7-Goodfellas.jpg

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Agent_Orange είπε

@lovesucks Ναι ρε καφέ με πάστα πρωινό να μείνουμε χωρίς άντερο μετά :D

Good morning goodfellas :)

 

Χαχαχαχαχαχαχαχα

Αμάν και συ.. Δεν είπα βρε να φας πάστα για πρωινό, φάε κέικ και πτι φουρ(πάντα μ'άρεσε αυτή η λέξη)!!😂😂

Αλλά απο το να βάλω ζάχαρη στον καφέ προτιμώ να φάω γλυκό(να φχαριστηθώ κ τις θερμίδες που θα πάρω😜😜)

Υ.Γ.: Δεν έχω reactions.🥺

11 λεπτά πριν, BadIndian είπε

Ναι! Μπράβο! Πολύ καλή! Εντυπωσιάστηκα! Είναι πράγματι "Τα καλά παιδιά" (Goodfellas -1990-) του Σκορτσέζε. 

Ευχαριστώ!! Ενίοτε έχω αναλαμπές κ γω 😋

Επεξ/σία από lovesucks
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, lovesucks είπε

Χαχαχαχαχαχαχαχα

Αμάν και συ.. Δεν είπα βρε να φας πάστα για πρωινό, φάε κέικ και πτι φουρ(πάντα μ'άρεσε αυτή η λέξη)!!😂😂

Αλλά απο το να βάλω ζάχαρη στον καφέ προτιμώ να φάω γλυκό(να φχαριστηθώ κ τις θερμίδες που θα πάρω😜😜)

Υ.Γ.: Δεν έχω reactions.🥺

Ευχαριστώ!! Ενίοτε έχω αναλαμπές κ γω 😋

μαντλεν καλύτερα πτι φουρ με κονιακάκι :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@lovesucks διαφωνώ με τον Ντένις (Μπέργκαμπ) τον τρομερό. Κάπου στα 70's την τοποθετώ την ταινία σου και πιθανότατα γαλλική, αν όχι αμερικάνικη γυρισμένη κάπου στας Ευρώπας. Πάει καλά ο συλλογισμός μου αγαπητή;

Θα κάνω μια επίκληση στον μεγάλο Μανιτού να με διαφωτίσει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, BadIndian είπε

@lovesucks διαφωνώ με τον Ντένις (Μπέργκαμπ) τον τρομερό. Κάπου στα 70's την τοποθετώ την ταινία σου και πιθανότατα γαλλική, αν όχι αμερικάνικη γυρισμένη κάπου στας Ευρώπας. Πάει καλά ο συλλογισμός μου αγαπητή;

Θα κάνω μια επίκληση στον μεγάλο Μανιτού να με διαφωτίσει...

Ο συλλογισμός σου Μεγάλε Σοφέ είναι στο σωστό μονοπάτι, λίγο πιο πίσω η δεκαετία και θα σαι to the point!!🙂

Ο Ντένις νομίζω αναφέρονταν στη δική σου ταινία(Goodfellas)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, PSYHAS said:

 

https://www.imdb.com/title/tt0374569/?ref_=tt_mv_close
Che part 2

https://www.imdb.com/title/tt0065938/?ref_=nv_sr_srsg_0_tt_6_nm_2_in_0_q_kelly%E2%80%99s%20
 

Παμπάλαια ταινια, με Eastwood και Savallas, ωραιότατη 

Kelly’ s heroes

Στο ύφος του Dirty Dozen

Αυτή είναι εύγε. @BadIndian σε φάγανε οι ομοιότητες αγαπητέ.

2 hours ago, Tsoukos87 said:

Ω ναι , ωραιες ταινιες και τα 2 μερη , ψιλοθαφτηκαν στην Αμερικη παροτι επαιζε απο γνωστο καστ και πολυ γνωστο σκηνοθετη γυρισμενη. Βρηκες και το σφυριγμα της σφαιρας (RIcochet) ωραια ταινια και αυτη.

Το ricochet εγώ το βρήκα νομίζω...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...