Προς το περιεχόμενο

Παιχνίδι - Βρες την ταινία


floyd89gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, BadIndian είπε

🎵 Ήταν ένα μικρό καράβι, ήταν ένα μικρό καράβι, που ήταν α- α- αταξίδευτο οε, οε, οε, οε...🎵

Έλα Μπέργκαμπ. 'Ασε τις ντρίμπλες και πες το. Ύστερα σε προκαλώ να βάλεις καμία από εκείνες τις ωραίες, τις ορθόδοξες action που συνηθίζεις να γουστάρουμε!

Τιτανικός, του μεγαλομανή και αχόρταγου για εφέ, James Cameron! Και υπάρχει ιστορία που λέει πως η White Star Lane είχε στείλει το άλλο αδερφάκι στη θέση του, λόγω προβλημάτων που υπήρχαν (δεν λέω περισσότερα). Υπενθυμίζω πως είναι τρία τα αδέρφια, το δεύτερο έχει βουτήξει στα νερά της Κέας, το τρίτο, δεν θέλω καν το όνομά του να προφέρω!

https://www.imdb.com/title/tt0120338/?ref_=nv_sr_srsg_0_tt_8_nm_0_in_0_q_titanic

Ναι, το παραδέχομαι, είμαι παιδί της ποπ κουλτούρας του Αρνόλδου και του Σιλβέστρου. Πάρτε λοιπόν την επόμενη:

 

movie 71.jpg

Να συμπληρώσω ότι σαν τον Μπέρκαμπ μπορεί να λες ότι φέρνω στην όψη, αλλά επ' ουδενί στη χάρη και τις φοβίες του! Χαχαχα

Επεξ/σία από Koopas
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Koopas & @lovesucks

Συγχαρητήρια και στους δύο! Σωστοί! Είναι πράγματι σκηνή από τον "Τιτανικό" (1997) του Τζέημς Κάμερον. Αν δεν κάνω λάθος μάλιστα πρόκειται για μια από τις 3 ταινίες, οι οποίες φιγουράρουν ισόβαθμες στην πρώτη θέση με τα περισσότερα κερδισμένα Όσκαρ και συγκεκριμένα 11 (οι άλλες δύο είναι ο Μπεν Χουρ και ο Άρχοντας των Δαχτυλιδιών). Κι εγώ πάντως την είχα δει μόνο μια φορά στον κιν/φο, όταν κυκλοφόρησε και μια δεύτερη  σχετικά πρόσφατα. Οφείλω πάντως να πω ότι η σκηνή του αποχαιρετισμού των μουσικών, με τον ένα βιολιστή να μένει πίσω μόνος και να παίζει μέσα στην αλλοφροσύνη, την παράνοια και τον παραλογισμό, που τόσο παραστατικά μας χάρισε ο Κάμερον, ενώ οι συνάδελφοι του, οι οποίοι αποφασίζουν, ότι ίσως και να μην έχει νόημα μέσα σε όλη αυτή την τρέλα να ψάξουν σωτηρία οπουδήποτε αλλού, πλην της μουσικής τους, επιστρέφοντας και συνοδεύοντας τον μουσικά, με γέμισε ρίγη συγκίνησης. Η τέχνη απέναντι στην καταστροφή. "Κύριοι ήταν τιμή μου που έπαιξα μαζί σας!". Η καλύτερη στιγμή μιας ομολογουμένως καλής ταινίας. Φυσικά οφείλω να μνημονεύσω από την εμπειρία μου στο επαρχιακό σινεμά το κοριτσομάνι που συνέρρευσε για τον Τζακ, τα γιουχαρίσματα στην άδολη Γουίνσλετ και τα "Σήκω μαρή να κάτσει το παληκάρι πριν πουντιάσει!", τα οποία ακόμα θυμάμαι και γελάω...

Τέλος αναφορικά με την ταινία του φίλου Ντένις Μπέργκαμπ, η πρώτη μου σκέψη ήταν το "βαθύ γαλάζιο", όμως με μια προσεκτικότερη παρατήρηση συνειδητοποίησα πως ίσως είναι επιστημονικής φαντασίας... Θα το σκεφτώ λίγο και θα επανέλθω αν δεν έχει βρεθεί. Αν και όσο την παρατηρώ καλύτερα, αυτό το μπλε φως που λογικά θα σαρώνει τον χώρο και την εικόνα, κάτι έχει αρχίσει να μου "ψιθυρίζει"...

Επεξ/σία από BadIndian
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, BadIndian είπε

@Koopas & @lovesucks

Συγχαρητήρια και στους δύο! Σωστοί! Είναι πράγματι σκηνή από τον "Τιτανικό" (1997) του Τζέημς Κάμερον. Αν δεν κάνω λάθος μάλιστα πρόκειται για μια από τις 3 ταινίες, οι οποίες φιγουράρουν ισόβαθμες στην πρώτη θέση με τα περισσότερα κερδισμένα Όσκαρ και συγκεκριμένα 11 (οι άλλες δύο είναι ο Μπεν Χουρ και ο Άρχοντας των Δαχτυλιδιών). Κι εγώ πάντως την είχα δει μόνο μια φορά στον κιν/φο, όταν κυκλοφόρησε και μια σχετικά πρόσφατα. Οφείλω πάντως να πω ότι η σκηνή του αποχαιρετισμού των μουσικών, με τον ένα βιολιστή να μένει πίσω μόνος και να παίζει μέσα στην αλλοφροσύνη, την παράνοια και τον παραλογισμό, που τόσο παραστατικά μας χάρισε ο Κάμερον και οι συνάδελφοι του, οι οποίοι αποφασίζουν, ότι ίσως και να μην έχει νόημα μέσα σε όλη αυτή την τρέλα να ψάξουν σωτηρία οπουδήποτε αλλού, πλην της μουσικής τους, επιστρέφοντας και συνοδεύοντας τον μουσικά, με γέμισε ρίγη συγκίνησης. Η τέχνη απέναντι στην καταστροφή. "Κύριοι ήταν τιμή μου που έπαιξα μαζί σας!". Η καλύτερη στιγμή μιας ομολογουμένως καλής ταινίας. Φυσικά οφείλω να μνημονεύσω από την εμπειρία μου στο επαρχιακό σινεμά το κοριτσομάνι που συνέρρευσε για τον Τζακ, τα γιουχαρίσματα στην άδολη Γουίνσλετ και τα "Σήκω μαρή να κάτσει το παληκάρι πριν πουντιάσει!", τα οποία ακόμα θυμάμαι και γελάω...

Τέλος αναφορικά με την ταινία του φίλου Ντένις Μπέργκαμπ, η πρώτη μου σκέψη ήταν το "βαθύ γαλάζιο", όμως με μια προσεκτικότερη παρατήρηση συνειδητοποίησα πως ίσως είναι επιστημονικής φαντασίας... Θα το σκεφτώ λίγο και θα επανέλθω αν δεν έχει βρεθεί. Αν και όσο την παρατηρώ καλύτερα, αυτό το μπλε φως που λογικά θα σαρώνει τον χώρο και την εικόνα, κάτι έχει αρχίσει να μου "ψιθυρίζει"...

Η μουσική πάνω στα σανίδια ενός πλοίου, μέχρι το τέλος του, υπάρχει και σε άλλη ταινία, η οποία έχει αναφερθεί στη νήμα. Βέβαια, και να ξαναμπεί, χαρά μας θα είναι να την θυμηθούμε, όπως έγινε με άλλες αγαπημένες.

Hint για την "άλλη" ταινία: Πριν λίγα χρόνια (το 2018 εάν θυμάμαι σωστά) είχε μεταφερθεί στο θέατρο από μία μικρή ομάδα, μία εξαιρετική παράσταση, την οποία είχα την τύχη και την τιμή να την παρακολουθήσω 2 φορές, τη δεύτερη μάλιστα σε ένα χώρο που ταίριαζε πολύ στο πνεύμα της, το παλιό και εγκαταλελειμμένο Μπάγκειο ξενοδοχείο.

Τέλος, σχετικά με την αναφορά σου αγαπητέ Ινδιάνε στην ταινία μου, την ονόμασες, χωρίς να την ονομάσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Koopas είπε

Η μουσική πάνω στα σανίδια ενός πλοίου, μέχρι το τέλος του, υπάρχει και σε άλλη ταινία, η οποία έχει αναφερθεί στη νήμα. Βέβαια, και να ξαναμπεί, χαρά μας θα είναι να την θυμηθούμε, όπως έγινε με άλλες αγαπημένες.

Hint για την "άλλη" ταινία: Πριν λίγα χρόνια (το 2018 εάν θυμάμαι σωστά) είχε μεταφερθεί στο θέατρο από μία μικρή ομάδα, μία εξαιρετική παράσταση, την οποία είχα την τύχη και την τιμή να την παρακολουθήσω 2 φορές, τη δεύτερη μάλιστα σε ένα χώρο που ταίριαζε πολύ στο πνεύμα της, το παλιό και εγκαταλελειμμένο Μπάγκειο ξενοδοχείο.

Τέλος, σχετικά με την αναφορά σου αγαπητέ Ινδιάνε στην ταινία μου, την ονόμασες, χωρίς να την ονομάσεις!

Η "άλλη" ταινία που μας περιέγραψες αν θυμάμαι καλά είναι "Ο θρύλος του 1900" του Τορνατόρε. Αυτή που μας παρέθεσες όμως ακόμα να μου έρθει, αν και είμαι σίγουρος πως βρίσκομαι στα χνάρια της...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Koopas είπε

Τιτανικός, του μεγαλομανή και αχόρταγου για εφέ, James Cameron! Και υπάρχει ιστορία που λέει πως η White Star Lane είχε στείλει το άλλο αδερφάκι στη θέση του, λόγω προβλημάτων που υπήρχαν (δεν λέω περισσότερα). Υπενθυμίζω πως είναι τρία τα αδέρφια, το δεύτερο έχει βουτήξει στα νερά της Κέας, το τρίτο, δεν θέλω καν το όνομά του να προφέρω!

https://www.imdb.com/title/tt0120338/?ref_=nv_sr_srsg_0_tt_8_nm_0_in_0_q_titanic

Ναι, το παραδέχομαι, είμαι παιδί της ποπ κουλτούρας του Αρνόλδου και του Σιλβέστρου. Πάρτε λοιπόν την επόμενη:

 

movie 71.jpg

Να συμπληρώσω ότι σαν τον Μπέρκαμπ μπορεί να λες ότι φέρνω στην όψη, αλλά επ' ουδενί στη χάρη και τις φοβίες του! Χαχαχα

ξανα αναθεωρω, το Aliens πρεπει να ειναι (και οχι το Abyss, που ειχα γραψει πριν την επεξεργασια). Cameron και πάλι,

https://www.imdb.com/title/tt0090605/?ref_=nv_sr_srsg_0_tt_8_nm_0_in_0_q_aliens

περιμενω την επιβεβαιωση απο @Koopas

ξεγελα λιγο η φωτο, νομιζεις οτι φαινεται ανθρωπος, αλλα ειναι μια μεγαλη καμερα, που μπαινει και σκαναρει στην αρχη της ταινιας. Aliens λοιπον, ευγε, ωραιοτατη επιλογη

Επεξ/σία από PSYHAS
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, PSYHAS είπε

ξανα αναθεωρω, το Aliens πρεπει να ειναι (και οχι το Abyss, που ειχα γραψει πριν την επεξεργασια). Cameron και πάλι,

https://www.imdb.com/title/tt0090605/?ref_=nv_sr_srsg_0_tt_8_nm_0_in_0_q_aliens

περιμενω την επιβεβαιωση απο @Koopas

ξεγελα λιγο η φωτο, νομιζεις οτι φαινεται ανθρωπος, αλλα ειναι μια μεγαλη καμερα, που μπαινει και σκαναρει στην αρχη της ταινιας. Aliens λοιπον, ευγε, ωραιοτατη επιλογη

Νομιζω και εγω οτι ειναι το Aliens.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, PSYHAS είπε

Up in the air ? Ετσι μοιαζει 

https://www.imdb.com/title/tt1193138/?ref_=nv_sr_srsg_0_tt_8_nm_0_in_0_q_up%20in%20the%20

 

 

Εκει που απολύει καποιον μεσω υπολογιστη, νομιζω 

YES! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tsoukos87 είπε

Νομιζω και εγω οτι ειναι το Aliens.

 

1 ώρα πριν, PSYHAS είπε

ξανα αναθεωρω, το Aliens πρεπει να ειναι (και οχι το Abyss, που ειχα γραψει πριν την επεξεργασια). Cameron και πάλι,

https://www.imdb.com/title/tt0090605/?ref_=nv_sr_srsg_0_tt_8_nm_0_in_0_q_aliens

περιμενω την επιβεβαιωση απο @Koopas

ξεγελα λιγο η φωτο, νομιζεις οτι φαινεται ανθρωπος, αλλα ειναι μια μεγαλη καμερα, που μπαινει και σκαναρει στην αρχη της ταινιας. Aliens λοιπον, ευγε, ωραιοτατη επιλογη

Ω ναι, πέσατε μέσα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, floyd89gr said:

Delicatessen https://m.imdb.com/title/tt0101700/?ref_=tt_mv_desc

Επιτέλους μια ταινία που έχω δει :P

Είχα βάλει και το micmacs παλιότερα που παίζει ο ίδιος

Πολλές έχεις δει. Μη κοιτάς που δεν ασχολείσαι γιατί είσαι ο Γ.Γ .

 

MV5BNjMzNzhmYTEtYzA5NS00ZTdlLWIyYTEtYzEz

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...