Προς το περιεχόμενο

Παιχνίδι - Βρες την ταινία


floyd89gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, BadIndian είπε

 ...μου θυμίζει το carpe diem και την αγάπη που πρέπει να δίνουμε και να δείχνουμε στους δικούς μας ανθρώπους κάθε φορά που τους συναντάμε. Η ευτυχία κρύβεται σε πολύ μικρά και φαινομενικά ασήμαντα πράγματα. Με αυτή τη σκέψη σηκώθηκα σήμερα απλά και μου ήρθε η σκηνή της ταινίας, η οποία σκέφτηκα πως άξιζε μια θέση στο νήμα, έστω κι αν επέλεξα άλλη τελικά, για τους λόγους που εξήγησα.

Καλό βράδυ σε όλους. 

39495.jpg

Να κάνω λίγο chat, ε; Φυσικά κ συμφωνώ απόλυτα Μεγάλε Σοφέ με όσα έγραψες μα θα θελα να προσθέσω κάτι ακόμη.. Κάποιες φορές θα ταν όμορφο να δίνουν αγάπη και σε μας, όχι μόνο να δίνουμε.. Γιατί θα φτάσουμε σε ένα σημείο που θα "μας παραμελήσουμε" τόσο πολύ κ στο τέλος θα "μας χάσουμε". Να αγαπάμε και να φροντίζουμε τους αγαπημένους μας και να μας αγαπάνε και να μας φροντίζουν κι αυτοί.(ο καθένας με τις σκέψεις του ή τον πόνο του που λένε και στο χωριό μου..😋)

Δεν εκκρεμεί κάποια όπως είδα, η παραπάνω του Σοφού είναι από το Click πάλι αν δεν κάνω λάθος, ο Morty.  Οπότε ας βάλω μία 

IMG-03d2ec30632d287a039711605d9f303f-V.jpg.26773c59cad0044ba72578ef33dfaf9b.jpg

Spoiler

Love is an accident... waiting to happen. Desire is a stranger... you think you know. Intimacy is a lie... we tell ourselves. Truth is a game... you play to win. If you believe in love at first sight, you never stop looking.

Καλημέρα σε όλους!!

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, lovesucks είπε

Να κάνω λίγο chat, ε; Φυσικά κ συμφωνώ απόλυτα Μεγάλε Σοφέ με όσα έγραψες μα θα θελα να προσθέσω κάτι ακόμη.. Κάποιες φορές θα ταν όμορφο να δίνουν αγάπη και σε μας, όχι μόνο να δίνουμε.. Γιατί θα φτάσουμε σε ένα σημείο που θα "μας παραμελήσουμε" τόσο πολύ κ στο τέλος θα "μας χάσουμε". Να αγαπάμε και να φροντίζουμε τους αγαπημένους μας και να μας αγαπάνε και να μας φροντίζουν κι αυτοί.(ο καθένας με τις σκέψεις του ή τον πόνο του που λένε και στο χωριό μου..😋)

Δεν εκκρεμεί κάποια όπως είδα, η παραπάνω του Σοφού είναι από το Click πάλι αν δεν κάνω λάθος, ο Morty.  Οπότε ας βάλω μία 

IMG-03d2ec30632d287a039711605d9f303f-V.jpg.26773c59cad0044ba72578ef33dfaf9b.jpg

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Love is an accident... waiting to happen. Desire is a stranger... you think you know. Intimacy is a lie... we tell ourselves. Truth is a game... you play to win. If you believe in love at first sight, you never stop looking.

Καλημέρα σε όλους!!

Καλημέρα σε όλους!

Συμφωνώ κι εγώ με τη σειρά μου σε αυτά που έγραψες φίλτατη, οπότε περνώ κατευθείαν στο παρασύνθημα. Την έχω δει την ταινία με την Νάταλι Πόρτμαν. Είναι αυτή που παίζει την "αλανιάρα" και φανατική καπνίστρια, παρόλο που ξέρει ότι πεθαίνει... Δεν μπορώ να θυμηθώ τον τίτλο της δυστυχώς και γι' αυτό το αφήνω ως tip καθοδήγησης για κάποιον άλλο. Θυμάμαι πάντως ότι μου άρεσε η ταινία και φυσικά η ερμηνεία της Πόρτμαν που σηκώνει όλο το βάρος. Σε επηρέασα νομίζω με τα λεγόμενα μου και η ταινία συνάδει με τα δικά σου... Πάντως αν το καλοσκεφτείς αγαπητή με όσα γράφουμε, ούτε εσύ, ούτε εγώ δικαιολογούμε τα nickname μας 😁.

*edit είναι το closer (2004) https://www.imdb.com/title/tt0376541/

Επ' αφορμής λοιπόν του πολύ ωραίου τραγουδιού που ανέβασες θα ήθελα να κάνω και μια μικρή προσθήκη στα όσα έγραψα για το "28 days later". Και μόνο που ακόμα και σήμερα (αρκετές ημέρες μετά) την σκέφτομαι της δίνει credit, ενώ όσον αφορά την μουσική της επένδυση τα συναισθήματα μου παραμένουν ανάμικτα. Οι πρώτες νότες από το πρώτο κομμάτι που ακούστηκε στην ταινία μου θύμισαν έντονα τη μουσική του Santaollala από το the last of us και η πρώτη μου σκέψη ήταν πως θα πάει πολύ καλά. Γρήγορα όμως το ύφος του τραγουδιού άλλαξε άρδην, όπως και συνολικά του soundtrack και σίγουρα παρά την εξαιρετική μουσική δεν ταιριάζει σε ταινία τρόμου. Δεν ξέρω αν ο Μπόυλ εσκεμμένα επέλεξε να κάνει τέτοιο εσκεμμένα, όμως αν και η μουσική δεν αρμόζει σε ταινία με ζόμπι, παραμένει εξαιρετική. Ενδεχομένως να ευθύνομαι που παρασύρθηκα από τα σχόλια των υπολοίπων για το είδος της ταινίας και τα κριτήρια μου να μπήκαν σε αυστηρή νόρμα εξ αυτού του λόγου. Οπότε κρίνοντας την έξω εντελώς από αυτή τη λογική και χωρίς προκαταλήψεις, κερδίζει με το σπαθί της τη βαθμολογία μιας καλής ταινίας στο σύνολο της, αλλά όχι στο πάνθεον των ταινιών τρόμου, για το οποίο σκέφτομαι πως κι ο ίδιος ο σκηνοθέτης της ουδέποτε ενδιαφέρθηκε να εισέλθει ούτως ή άλλως.

Αφήνω μια από τις καλύτερες ταινίες όλων των εποχών. Δε θυμάμαι να έχει μπει ξανά.

3287.jpg

Επεξ/σία από BadIndian
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, BadIndian είπε

Πάντως αν το καλοσκεφτείς αγαπητή με όσα γράφουμε, ούτε εσύ, ούτε εγώ δικαιολογούμε τα nickname μας 😁.

*edit είναι το closer (2004) https://www.imdb.com/title/tt0376541/

 

Πολύ πολύ σωστά!! Είναι το Closer.Η Natalie υπέροχη, όπως πάντα.Και ναι, δεν συνάδουν τα γραπτά μας με τα nickname μας 🙂(πολύ περισσότερο το δικό μου😁)

34 λεπτά πριν, BadIndian είπε

 Αφήνω μια από τις καλύτερες ταινίες όλων των εποχών. Δε θυμάμαι να έχει μπει ξανά.

3287.jpg

Χαρακτηριστική σκηνή!

Modern times

https://m.imdb.com/title/tt0027977/

με τον μοναδικό, ταλαντούχο Chaplin.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

να βαλω καιγω μια μιας και βλέπω δεν υπαρχει εκκρεμότητα, 

Κακή ποιότητα, αλλα η ταράτσα χαρακτηριστική 

image.png.f6cfe9dafe82a5b9cdf82c2f7da47a46.png

10 λεπτά πριν, Millennium είπε

Ταινιαρα...

MV5BMTEzMDcyMTQzNjZeQTJeQWpwZ15BbWU3MDk0

Δεν έχω αντιδράσεις :(

μιας και πεσαμε ο ενας στον αλλον πανω, απαντάω, The hole αν δεν κανω λαθος

 

Επεξ/σία από DooM_STeR
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 minutes ago, DooM_STeR said:

να βαλω καιγω μια μιας και βλέπω δεν υπαρχει εκκρεμότητα, 

Κακή ποιότητα, αλλα η ταράτσα χαρακτηρηστική 

image.png.f6cfe9dafe82a5b9cdf82c2f7da47a46.png

μιας και πεσαμε ο ενας στον αλλον πανω, απαντάω, The hole αν δεν κανω λαθος

 

Ναι αυτό είναι. Εύγε.

https://m.imdb.com/title/tt0054407/

Επεξ/σία από Millennium
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, DooM_STeR είπε

να βαλω καιγω μια μιας και βλέπω δεν υπαρχει εκκρεμότητα, 

Κακή ποιότητα, αλλα η ταράτσα χαρακτηρηστική 

image.png.f6cfe9dafe82a5b9cdf82c2f7da47a46.png

 

Φθηνά τσιγάρα

https://m.imdb.com/title/tt0245910/?ref_=tt_mv_close

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Millennium είπε

Εύκολη.

MV5BMDNhMzIzMzQtZGNiMC00YzhhLWE1ZDYtN2Qz

Πανεύκολη χαχαχαχαχα

Αφήνω να μαντέψουν άλλοι γιατί εγώ αρνούμαι να απαντήσω σε τόσο βατό θέμα..🤗

Φυσικά αστειεύομαι..Μόνο εύκολες δεν βάζεις βρε..😋(για μενα τουλάχιστον είναι άγνωστες.Δεν το χω μάλλον με το ασπρόμαυρο και την ποιότητα.😐.Ααααα και τις ασιατικές βεβαίως βεβαίως..Και τα horror..Ε, δεν μένουν κ πολλές να το χω 🤣

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, lovesucks said:

Πανεύκολη χαχαχαχαχα

Αφήνω να μαντέψουν άλλοι γιατί εγώ αρνούμαι να απαντήσω σε τόσο βατό θέμα..🤗

Φυσικά αστειεύομαι..Μόνο εύκολες δεν βάζεις βρε..😋(για μενα τουλάχιστον είναι άγνωστες.Δεν το χω μάλλον με το ασπρόμαυρο και την ποιότητα.😐.Ααααα και τις ασιατικές βεβαίως βεβαίως..Και τα horror..Ε, δεν μένουν κ πολλές να το χω 🤣

Είναι μεταφορά γνωστού βιβλίου του 1960 από γυναίκα συγγραφέα. Είναι πολύ γνωστή. Δεν είναι "ποιοτική" αντιεμπορικη. Μπορεί να τη ξέρεις :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Millennium είπε

Είναι μεταφορά γνωστού βιβλίου του 1960 από γυναίκα συγγραφέα. Είναι πολύ γνωστή. Δεν είναι "ποιοτική" αντιεμπορικη. Μπορεί να τη ξέρεις :)

Αν δεν την έχω δει, δεν το ψάχνω καν, δεν απαντώ σ'αυτές  που δεν έχω δει🙂..Και γενικά έχω δει ελάχιστες ασπρόμαυρες κ δεν τις θυμάμαι καν κάποιες από αυτές(τίτλο εννοώ).Οπότε μόνο εύκολες δεν είναι για μενα..😁

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, lovesucks said:

Αν δεν την έχω δει, δεν το ψάχνω καν, δεν απαντώ σ'αυτές  που δεν έχω δει🙂..Και γενικά έχω δει ελάχιστες ασπρόμαυρες κ δεν τις θυμάμαι καν κάποιες από αυτές(τίτλο εννοώ).Οπότε μόνο εύκολες δεν είναι για μενα..😁

Ε δεν είσαι των ασπρόμαυρων φαίνεται. Κρίμα γιατί αρκετές κλασικές που επηρέασαν μεταγενέστερες είναι ασπρόμαυρες.

Έχω βάλει και πολλές έγχρωμες πάντως δεν βάζω μόνο "δύσκολες" παλιές :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Millennium είπε

Ε δεν είσαι των ασπρόμαυρων φαίνεται. Κρίμα γιατί αρκετές κλασικές που επηρέασαν μεταγενέστερες είναι ασπρόμαυρες.

Έχω βάλει και πολλές έγχρωμες πάντως δεν βάζω μόνο "δύσκολες" παλιές :)

Ε δεν είπα πως οι έγχρωμες είναι εύκολες ούτε πως βάζεις μόνο δύσκολες. Γενικά μπαίνουν δύσκολες ταινίες, για μενα, το τονίζω ξανά(γι'αυτό κι ως επί το πλείστον είμαι θεάτρια και σχολιάστρια😋)Απλά σχολίασα χαριτολογώντας, δεν την είπα για τον βαθμό δυσκολίας. Συζητησή(chat) να γίνεται🙂

Για να επανέλθουμε στη ροή του προγράμματός μας.😋

Εκκρεμεί

1 ώρα πριν, Millennium είπε

Εύκολη.

MV5BMDNhMzIzMzQtZGNiMC00YzhhLWE1ZDYtN2Qz

 

Επεξ/σία από lovesucks
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, lovesucks said:

Ε δεν είπα πως οι έγχρωμες είναι εύκολες ούτε πως βάζεις μόνο δύσκολες. Γενικά μπαίνουν δύσκολες  ταινίες , για μενα το τονίζω ξανά.. Απλά σχολίασα χαριτολογώντας, δεν την είπα για τον βαθμό δυσκολίας.Συζητησή(chat) να γίνεται🙂

Για να επανέλθουμε στη ροή του προγράμματός μας.😋

Εκκρεμεί

 

Έτσι επανέφερε μας στη τάξη γραμματέα Α' :P

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Millennium είπε

Εύκολη.

MV5BMDNhMzIzMzQtZGNiMC00YzhhLWE1ZDYtN2Qz

Πρόκειται για τον Γκρέγκορυ Πεκ και το "Σκιές και σιωπή" του 1962, βασισμένο στο ομώνυμο βιβλίο της Χάρπερ Λι (Όταν σκοτώνουν τα κοτσύφια/ To kiil a mockingbird, όπως είναι και ο αγγλικός τίτλος της ταινίας). Ωραίος στο ρόλο του συνηγόρου ο Γκρέγκ, καλή ταινία, αλλά εύκολη δεν τη λες αγαπητέ. Αντιεμπορική, θα συμφωνήσω. 

https://www.imdb.com/title/tt0056592/

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...