Προς το περιεχόμενο

Παιχνίδι - Βρες την ταινία


floyd89gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εργαρα απο οπου και να το πιασεις απο τον πρωταγωνιστη (Μπιγκ Αλ), τον σκηνοθετη (Λιουμετ)  τον συνθετη (Μικης) και απο οτι ειδα, παραδοξως δεν εχει μπει στο νημα...

 

Επεξ/σία από Tsoukos87
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Millennium είπε

@BadIndian Seven samurai θα πω αλλά όλες όσες έχω δει είναι πολύ καλές.

-------------------------------------------------------------------------------

Βάζω άλλη μια.

MV5BMTI4NDU5Nzc1NV5BMl5BanBnXkFtZTcwNjIx

Ο κατάσκοπος που γύρισε απο το κρυο. Μυθιστόρημα του Τζ.  Λε Καρέ 
https://www.imdb.com/title/tt0059749/?ref_=nv_sr_srsg_0_tt_7_nm_0_in_0_q_spy%20who%20ame

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, PSYHAS said:

Ο κατάσκοπος που γύρισε απο το κρυο. Μυθιστόρημα του Τζ.  Λε Καρέ 
https://www.imdb.com/title/tt0059749/?ref_=nv_sr_srsg_0_tt_7_nm_0_in_0_q_spy%20who%20ame

 

Αυτή είναι. Μπράβο φίλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άλλος με Θεοδωράκη κι άλλος με Λίτσα Διαμάντη 😛. Υψηλό επίπεδο 😁.

Για πάμε άλλη μια τελευταία από μένα για σήμερα. Είχα πολλές επιλογές, αλλά επέλεξα τη συγκεκριμένη σκηνή μπας και δυσκολέψει (που δεν το βλέπω).

Υ.Γ. @Koopas Σου θυμίζει τίποτα ο Πατσίνο στο Serpico με αυτά τα μαλλιά και τα μούσια;

39495678.jpg

Επεξ/σία από BadIndian
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, BadIndian είπε

Άλλος με Θεοδωράκη κι άλλος με Λίτσα Διαμάντη 😛. Υψηλό επίπεδο 😁.

Για πάμε άλλη μια τελευταία από μένα για σήμερα. Είχα πολλές επιλογές, αλλά επέλεξα τη συγκεκριμένη σκηνή μπας και δυσκολέψει (που δεν το βλέπω).

Υ.Γ. @Koopas Σου θυμίζει τίποτα ο Πατσίνο στο Serpico με αυτά τα μαλλιά και τα μούσια;

39495678.jpg

Ειναι με τον Ανταμ Σαντλερ που εχει το τηλεκοντρολ και την Καιταρα Μπεκινσειλ, αλλα δεν θυμαμαι τιτλο...μισο να το βρω

Το βρηκα!!!

https://www.imdb.com/title/tt0389860/?ref_=nm_flmg_job_1_cred_t_44

Απο εσενα @BadIndian περιμενα αυτην την ταινια με τον Ανταμ Σαντλερ λογω και αυτης της τεραστιας μορφης του μεταλ!!

image.png.c3c6bd4abb8f12f27c8c00bc7d3807af.png

Επεξ/σία από Tsoukos87
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BadIndian είπε

Άλλος με Θεοδωράκη κι άλλος με Λίτσα Διαμάντη 😛. Υψηλό επίπεδο 😁.

Για πάμε άλλη μια τελευταία από μένα για σήμερα. Είχα πολλές επιλογές, αλλά επέλεξα τη συγκεκριμένη σκηνή μπας και δυσκολέψει (που δεν το βλέπω).

Υ.Γ. @Koopas Σου θυμίζει τίποτα ο Πατσίνο στο Serpico με αυτά τα μαλλιά και τα μούσια;

39495678.jpg

Control, ¨η όπως αλλιώς το λέγανε. Η φάση που τον κάνει pause και τον αρχίζει στις μπουνιές και τις πορδές, σωστά;

Μεγάλε Μανιτού, εσύ στο ρόλο του Σέρπικο; Πόσα χρόνια πέρασαν και γκρίζαραν οι τρίχες σου από τότε;

image.jpeg.4987451c6061a7615336bf772d02ce12.jpeg

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Tsoukos87 είπε

Ειναι με τον Ανταμ Σαντλερ που εχει το τηλεκοντρολ και την Καιταρα Μπεκινσειλ, αλλα δεν θυμαμαι τιτλο...μισο να το βρω

Το βρηκα!!!

https://www.imdb.com/title/tt0389860/?ref_=nm_flmg_job_1_cred_t_44

Απο εσενα @BadIndian περιμενα αυτην την ταινια με τον Ανταμ Σαντλερ λογω και αυτης της τεραστιας μορφης του μεταλ!!

image.png.c3c6bd4abb8f12f27c8c00bc7d3807af.png

Sorry αν συνεχίζω να σε απογοητεύω μεγάλε της μπάλας Θεέ, αλλά οφείλω να ομολογήσω πως με ψυχολόγησες καλά (τι Θεός θα ήσουν άλλωστε).

Ο Γυιός του Διαβόλου (Little Nicky-2000-) με τον μεγάλο Ozzy Osbourne στην εικόνα, τον σκύλο που μιλάει, τους δύο τρελαμένους χασισο-μεταλάδες, που υποδέχονται τον Σάντλερ σαν Μεσσία και τον συγκάτοικο του Χιου Γκραντ στο Notting Hill στο ρόλο του 2ου κακού γιου. Θα μπορούσα εύκολα να την έχω βάλει όντως, γιατί έχω γελάσει και διασκεδάσει σαν αμαρτωλός κι εγώ και είναι από τις καλές του Άνταμ.

https://www.imdb.com/title/tt0185431/

Όμως το Click και συγχαρητήρια φυσικά που τη βρήκες, την προτίμησα, λόγω της εξαιρετικής ιδέας (αλήθεια ποιος δεν θα ήθελε το μαραφέτι αυτό;), αλλά και εκτέλεσης της, του jerk Χασελχοφ, για τα χαστούκια που τρώει, του καστ (Γουόκεν Κ. & Μπέκινσεηλ -προσκυνώ αμφότερους-), για τον προσωπικό λόγο, πως την είδα πρώτη φορά σε φυλάκιο στον Έβρο και τέλος λόγω της ιδιαίτερα συναισθηματικά φορτισμένης σκηνής, την οποία παραθέτω και μου έχει κολλήσει από το πρωί.

394952134.jpg

24 λεπτά πριν, Koopas είπε

Control, ¨η όπως αλλιώς το λέγανε. Η φάση που τον κάνει pause και τον αρχίζει στις μπουνιές και τις πορδές, σωστά;

Μεγάλε Μανιτού, εσύ στο ρόλο του Σέρπικο; Πόσα χρόνια πέρασαν και γκρίζαραν οι τρίχες σου από τότε;

image.jpeg.4987451c6061a7615336bf772d02ce12.jpeg

Σωστός για το ΚΛΙΚ (όχι το παλιό περιοδικό). Εύγε αγαπητέ. Όσο για τα άσπρα μαλλιά που λες, είναι η συσσωρευμένη γνώση χρόνων που με κατέστησαν τον Σοφό της φυλής μου 🙃.

Ξέρω ότι όπως επισήμανε κι η @lovesucks είμαι κακός (εκτός από Ινδιάνος) στην αναγνώριση ηθοποιών, αλλά θα το ρισκάρω να ρωτήσω αν εικονιζόμενος με την αγωνιώδη έκφραση είναι ο Jack Black, γιατί ίσως έχω μια ιδέα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, BadIndian είπε

Σωστός για το ΚΛΙΚ (όχι το παλιό περιοδικό). Εύγε αγαπητέ. Όσο για τα άσπρα μαλλιά που λες, είναι η συσσωρευμένη γνώση χρόνων που με κατέστησαν τον Σοφό της φυλής μου 🙃.

Ξέρω ότι όπως επισήμανε κι η @lovesucks είμαι κακός (εκτός από Ινδιάνος) στην αναγνώριση ηθοποιών, αλλά θα το ρισκάρω να ρωτήσω αν εικονιζόμενος με την αγωνιώδη έκφραση είναι ο Jack Black, γιατί ίσως έχω μια ιδέα...

Κλικ και κοντρόλ απέχουν μια ταινία δρόμο, οπότε τα θαλάσσωσα στον τίτλο, γιατί αδικώ λίγο τη βιογραφία του Ίαν!

Δεν ξέρω πως τα πας γενικά στην αναγνώριση των ηθοποιών, αλλά σίγουρα εδώ έπεσες μέσα. Και είμαι σίγουρος ότι ξέρω την ιδέα σου (έπαιξα λίγο με πρόσφατη αναφορά σε ταινία).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, BadIndian είπε

Ξέρω ότι όπως επισήμανε κι η @lovesucks είμαι κακός (εκτός από Ινδιάνος) στην αναγνώριση ηθοποιών, αλλά θα το ρισκάρω να ρωτήσω αν εικονιζόμενος με την αγωνιώδη έκφραση είναι ο Jack Black, γιατί ίσως έχω μια ιδέα...

Κι όμως τώρα η αναγνώριση ήταν σωστή☺️

Οπότε αναπτύξτε την ιδέα σας Μεγάλε Σοφέ🤗

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σαν την ΑΕΚ όμως σπάω τα δοκάρια με την συγκεκριμένη θεματολογία, οπότε κάπως επιφυλακτικά...

Jack Black με τέτοια φάτσα και πουκάμισο θυμάμαι μόνο, όταν τον σκότωσε το Τσακάλι ο Μπρους Γουϊλις με το οπλοπολυβόλο που πήγε αφελώς να του πουλήσει...

Το τσακάλι (1997)

https://www.imdb.com/title/tt0119395/

Υ.Γ. Ναι είναι άδικο για αυτή τη δισκάρα των joy division και τον αείμνηστο Ian

Επεξ/σία από BadIndian
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BadIndian είπε

Σαν την ΑΕΚ όμως σπάω τα δοκάρια με την συγκεκριμένη θεματολογία, οπότε κάπως επιφυλακτικά...

Jack Black με τέτοια φάτσα και πουκάμισο θυμάμαι μόνο, όταν τον σκότωσε το Τσακάλι ο Μπρους Γουϊλις με το οπλοπολυβόλο που πήγε αφελώς να του πουλήσει...

Το τσακάλι (1997)

https://www.imdb.com/title/tt0119395/

Υ.Γ. Ναι είναι άδικο για αυτή τη δισκάρα των joy division και τον αείμνηστο Ian

Έπεσες μέσα σε όλα ρε τσακάλι! Μιας και δεν είχα δει το παλιό, το πρώτο, το σωστό, έκανα αναφορά σε αυτό, με τον Ιρλανδό από την Αμερική, το Τσακάλι από την Αμερική, τα "δεν γίνονται" από την Αμερική (κλασική σκηνή προς το τέλος, με τα διερχόμενα τρένα).

Όσον αφορά το κλικ, να μην ρωτήσω γιατί κόλλησες με τη σκηνή, ε;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιουξ! Αυτή τη φορά είναι το σωστό τσακάλι 😀. Νομίζω ότι η συγκεκριμένη σκηνή μου έχει μείνει πιο πολύ από την ταινία και για αυτό την ψυλλιάστηκα αμέσως. Τώρα που το καλοσκέφτομαι τον Μαύρο Ιάκωβο τον έφαγαν και στο "I still know what you did last summer", αλλά είχε ράστα και χαβανέζικα πουκάμισα.

Ως γέρος σοφός με πιάνουν οι συναισθηματισμοί μου ενίοτε και η αλήθεια είναι πως ένα θέμα όπως ο θάνατος των οικείων προσώπων ή ακόμα και ο δικός μας (όλοι μια μέρα θα πεθάνετε, όπως έλεγε κι ο Ζάχος Δόγκανος), η ταινία τον πραγματεύτηκε με πολύ ιδιαίτερο, όμορφο και ευφυή τρόπο. Ακόμα και ο ρόλος του Κρίστοφερ Γουόκεν, ο οποίος αναφέρεται ως Μόρτυ, παραπέμπει ευθέως στον θάνατο (Mort γαλλιστί). Η εν λόγω σκηνή του αποχαιρετισμού (ξανά και ξανά και ξανά) του πατέρα του ακριβώς επειδή δεν πρόλαβε, μου θυμίζει το carpe diem και την αγάπη που πρέπει να δίνουμε και να δείχνουμε στους δικούς μας ανθρώπους κάθε φορά που τους συναντάμε. Η ευτυχία κρύβεται σε πολύ μικρά και φαινομενικά ασήμαντα πράγματα. Με αυτή τη σκέψη σηκώθηκα σήμερα απλά και μου ήρθε η σκηνή της ταινίας, η οποία σκέφτηκα πως άξιζε μια θέση στο νήμα, έστω κι αν επέλεξα άλλη τελικά, για τους λόγους που εξήγησα.

Καλό βράδυ σε όλους. 

39495.jpg

Επεξ/σία από BadIndian
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/10/2024 στις 4:24 ΜΜ, BadIndian είπε

Ήξερα πως εσύ θα την έβρισκες! Κι εγώ όμως έχω διαβάσει τα σχόλια/κριτική σου και ομολογώ πως σε περίμενα. Όντως είναι το "28 days later" (2002) του Ντάνυ Μπόιλ. https://www.imdb.com/title/tt0289043/

 

Θα βγω εκτός θέματος μα θυμήθηκα αυτό, πολύ αγαπημένο κομμάτι.

Καλή σας νύχτα!

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...