Προς το περιεχόμενο

Παιχνίδι - Βρες την ταινία


floyd89gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Tsoukos87 είπε

Γαλλία είδα για πάμε μια από εκεί, είναι 20ετιας πολύ καλή ταινία με ωραία δράση όμως πολύ μικρή διάρκεια. 

* ο ηθοποιός της εικόνας φέρνει λίγο σε Μπενζεμα ή σε Βενσάν Πουαριε τον πρώην σέντερ της Ρεαλ και νυν της Εφες. 

** ο πρωταγωνιστής της ταινίας αρέσκεται να κάνει το χόμπι που έκανε ο εθνικός μας "πηδηκ0υλαS"  Μίλτος Τεντογλου πριν αρχίσει το άλμα εις μήκος. 

MV5BMjA5MjYwODEyN15BMl5BanBnXkFtZTYwOTgwMzM3._V1_QL75_UX1640_.jpg

Νομιζω το εχω δει, ενα γαλλικό ειναι με παρκουρ και τετοια. Αν θυμαμαι καλά ειναι το Βanlieu 13 κατι?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Argonaute είπε

Νομιζω το εχω δει, ενα γαλλικό ειναι με παρκουρ και τετοια. Αν θυμαμαι καλά ειναι το Βanlieu 13 κατι?

Ναι αυτο ειναι φιλε μου, εχει απαντηθει σε προηγουμενη σελιδα, και εχουν βγαλει και 2ο μερος καλο και αυτο αλλα λιγο καλυτερο το 1ο.

1 ώρα πριν, BadIndian είπε

Ήξερα πως εσύ θα την έβρισκες! Κι εγώ όμως έχω διαβάσει τα σχόλια/κριτική σου και ομολογώ πως σε περίμενα. Όντως είναι το "28 days later" (2002) του Ντάνυ Μπόιλ. https://www.imdb.com/title/tt0289043/

Την είδα πρόσφατα αν και την είχα σταμπάρει εδώ και καιρό ως λάτρης του τρόμου. Κακή ταινία δεν είναι σε καμία περίπτωση, όμως επ' ουδενί δεν δικαιολόγησε τα διθυραμβικά σχόλια που είχα ακούσει απ' όσους μου την είχαν προτείνει. Θα ξεκινήσω από τα καλά της στοιχεία. Ξεκινάει πολύ δυνατά και ατμοσφαιρικά, όχι όμως πρωτότυπα. Το "ξύπνημα" μετά το "ξέσπασμα" το έχουμε ξαναδεί. Παρόλαυτα οι εικόνες του περιπλανώμενου ήρωα στο παντελώς άδειο Λονδίνο είναι καθηλωτικές. Από εκεί και έπειτα νομίζω πως ο Μπόιλ επικεντρώθηκε πολύ περισσότερο στο να σχολιάσει πολιτικά διάφορα πράγματα μέσω της ταινίας (ΜΜΕ, καπιταλιστικό σύστημα χρημάτων, στρατός κλπ.) βγάζοντας την γλώσσα του ή έστω υψώνοντας το μεσαίο του δάχτυλο στα κατεστημένα αυτά με διάφορες έξυπνες σκηνές ή στιγμές της ταινίας. Οι ερμηνείες των πρωταγωνιστών είναι ικανοποιητικές και ξεχώρισα την miss Manypenny από τον σύγχρονο James Bond, όχι μόνο για την ομορφιά της αλλά και για την πειστική απόδοση του ρόλου της. Τέλος μου άρεσε αρκετά η "φωτογραφία" του φιλμ. Δεν ξέρω αν χρησιμοποίησε κάποιο φίλτρο στην κάμερα ή έκανε κάποιο τρικ, αλλά μου πέρασε αμέσως μια αίσθηση "φθαρμένης" εικόνας που ταίριαξε γάντι στο περιβάλλον της ταινίας.

Πέραν τούτων όμως η ταινία δεν ακολουθεί ούτε την πεπατημένη, αλλά ούτε και πρωτοτυπεί στο είδος. Άκουγα για ταινία με ζόμπι, όμως η σχέση της με την μυθολογία των "Ζωντανών-Νεκρών" είναι το λιγότερο περιφερειακή και ελάχιστη σχέση έχει. Τουναντίον μάλιστα έχει πολλές σκηνές αμφιλεγόμενες ή απρόσεκτες/τσαπατσούλικες, ενώ και το σενάριο της είναι γεμάτο τρύπες, εγείροντας πολλές και εύλογες αμφιβολίες στον υποψιασμένο θεατή και φίλο του τρόμου, αναφορικά με τις επιλογές των ηρώων, αφήνοντας μια αίσθηση προχειρότητας. Το φινάλε της ταινίας είναι αισιόδοξο, άρα όχι για τα δικά μου γούστα και αφήνει εμφανώς ανοιχτό το ενδεχόμενο μιας εκ προθέσεως συνέχειας. Δεν με χαλάει αλλά σίγουρα δεν είναι από εκείνα που σου χαράσσονται στην κινηματογραφική μνήμη. Εν κατακλείδι σαφώς πρόκειται για μια σχετικά καλή ταινία που παρακολουθείται ευχάριστα και έχει τις στιγμές της. Ωστόσο στην δική μου 50άδα ταινιών τρόμου, δεν μπαίνει. 

@lovesucks Reality bites (Νέοι, ωραίοι και άνεργοι -1994-) του Μπεν Στίλερ.

https://www.imdb.com/title/tt0110950/

Με τα credit σε @Tsoukos87 που αναγνώρισε την Ράιντερ και θυμήθηκα την ταινία.

Ειμαι σαν τον επιθετικο της ομαδας μου τον Σποραρ φτανω στην πηγη (τερμα) και δεν μπορω να πιω νερο (γκολ) με τιποτα.

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Tsoukos87 είπε

Ναι αυτο ειναι φιλε μου, εχει απαντηθει σε προηγουμενη σελιδα, και εχουν βγαλει και 2ο μερος καλο και αυτο αλλα λιγο καλυτερο το 1ο.

Ειμαι σαν τον επιθετικο της ομαδας μου τον Σποραρ φτανω στην πηγη (τερμα) και δεν μπορω να πιω νερο (γκολ) με τιποτα.

το δεύτερο ήταν κακό απλά βγήκε για να πάρει εισπράξεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Tsoukos87 είπε

Ειμαι σαν τον επιθετικο της ομαδας μου τον Σποραρ φτανω στην πηγη (τερμα) και δεν μπορω να πιω νερο (γκολ) με τιποτα.

Πάλι καλά που έχουμε το μπάσκετ να λες, αλλά φοβάμαι μην έχεις αλλεργία στη μπάλα με τα μπιμπίκια.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, HPXMAN είπε

ταινία έπος

δφδφ.jpg

Ο Δυσκίνητος Βούβαλος (κολλητός) τυγχάνει μέγας γνώστης αυτού του είδους των ελληνικών ταινιών. Συνεπώς την αναγνώρισε αμέσως και η απάντηση του είναι η εξής:

Ψηλέ, βλέπεις την κυρία Παρλαμά σε απόσπασμα της ταινίας "Λόρδαν ο Βάρβαρος". 

Προσθέτω λοιπόν χρονολογία, σκηνοθεσία και link. Βασίλης Σκαράκης (?) 1987.

https://www.imdb.com/title/tt0263669/

Ρε Πρόεδρε που πας και τις ξετρυπώνεις;;; Ούτε η "κυρία Παρλαμά" (aka Αλιμπέρτη) δε νομίζω να την έβρισκε. Η δε βαθμολογία της στο imdb από 29 χρήστες 3,6/10.  Δεν θυμάμαι να έχω δει χαμηλότερη... Το δυσκόλεψες όμως και έβαλα τα μεγάλα μέσα.

@Millennium σπάω το κεφάλι μου να καταλάβω ποια είναι η ηθοποιός σε νεαρή ηλικία. Την ξέρω σίγουρα! Δεν είναι η Χολμς. Δεν είναι η Σουάνκ. Ποια είναι; Έλα μου ντε, όπως έλεγε κι ο αείμνηστος Τζιμάκος. Που θα πάει; Θα μου έρθει η επιφοίτηση...

7 ώρες πριν, Koopas είπε

Επειδή μου αρέσει να σπαμάρω με chat, θα στείλω φωτογραφία μου, εδώ στη νήμα, να μου πεις με ποια μεγάλη παιχτούρα μοιάζω! χεχε!

Είσαι μεγάλος παίχτης! Κάπως έτσι σε φαντάζομαι... Έπεσα κοντά;

Koopas.webp

  • Thanks 1
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, BadIndian είπε

Είσαι μεγάλος παίχτης! Κάπως έτσι σε φαντάζομαι... Έπεσα κοντά;

Koopas.webp

Μάλλον με μπέρδεψες με τον Άρνολδα, τον Σβατζενέγρο.

3 ώρες πριν, Millennium είπε

MV5BODk5MTkyNzYzMV5BMl5BanBnXkFtZTgwNTIx

Μήπως είναι η Νέιβ, η Κάμπελ στα πολύ νιάτα της;

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρτε κι ενα συντομο μια που ο φιλος @Koopas τον ανεφερε :

εκαναν ιπποδρομιες ο σβαρτσενεγκερ με τον σταλονε. Ενω ετρεχαν, καποια στιγμη ο σβαρτσενεγκερ σταματησε τον αγωνα. κοιταει πισω του ο σταλονε, βλεπει τον σβαρτσενεγκερ να εχει κατεβει απο το αλογο και τον ρωταει: ''τι εγινε ρε σβαρτσενεγκερ;'' ''χεστηκ η φοραδα σταλονε.''

  • Haha 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, floyd89gr είπε

παρτε κι ενα συντομο μια που ο φιλος @Koopas τον ανεφερε :

εκαναν ιπποδρομιες ο σβαρτσενεγκερ με τον σταλονε. Ενω ετρεχαν, καποια στιγμη ο σβαρτσενεγκερ σταματησε τον αγωνα. κοιταει πισω του ο σταλονε, βλεπει τον σβαρτσενεγκερ να εχει κατεβει απο το αλογο και τον ρωταει: ''τι εγινε ρε σβαρτσενεγκερ;'' ''χεστηκ η φοραδα σταλονε.''

Εσένα δείχνει με αυτά που λες! Χαχαχα!

 

movie 68.jpg

  • Like 1
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Koopas είπε

Εσένα δείχνει με αυτά που λες! Χαχαχα!

 

movie 68.jpg

https://www.thessalonikiguide.gr/tainia/sabotage-2014/
 

Είπαμε για την ελληνική ταινία έπος θα επανέλθω με άλλου τύπου και αυτό είναι απειλή 

Να σας δω 

IMG_3639.jpeg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, HPXMAN είπε

Να σας δω 

IMG_3639.jpeg

Δεν θα την έβρισκα ποτέ αν δεν την είχα δει πρόσφατα!! Έχει λίγους μήνες που την είδα μετά από μια συζήτηση για extra εισόδημα🤣🤣

Θεός Τσάκωνας!

Ο ψευδομάρτυρας

https://m.imdb.com/title/tt0344239/

Καλημέρα σε όλους!!🌧

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Millennium είπε

MV5BODk5MTkyNzYzMV5BMl5BanBnXkFtZTgwNTIx

Αυτή είναι η Brooke Adams και η ταινία είναι Days of Heaven (1978)   https://www.imdb.com/title/tt0077405/  Συμπρωταγωνιστές της, οι Richard Gere και Sam Shepard. Την έχω δει αρκετά χρόνια πριν και μου άρεσε πολύ. Δείτε το trailer και αν σας αρέσουν αυτού του είδους οι ταινίες, σας την συνιστώ.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...