Προς το περιεχόμενο

Παιχνίδι - Βρες την ταινία


floyd89gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, lovesucks είπε

Άσε...Εδώ πλέον παίζουν μπάλα 2 βαριά 3..😜😜 Οι υπόλοιποι χαζεύουμε και κάνουμε chat 😜

Όπως είχα πει κ παλιότερα για τον Arkin, το λέω κ τώρα..Νομίζω πως αν ρωτήσω απλά "Ποια ταινία σκέφτομαι τώρα;" θα πάρω απάντηση..😂😂

Εγώ νομίζω στέρεψα. Πόσες να χω προλάβει να δω στα χρόνια που ζω και να τις θυμάμαι κιόλας..🤗

Θα σου δώσω μια λύση αφενός αγαπητή (ισχύει και για όλους τους υπόλοιπους) και μια ταινία για να ρολάρει η ομάδα. Πριν δυο καλοκαίρια λοιπόν επισκέφτηκα τον κολλητό μου (τον Δυσκίνητο Βούβαλο) στο τίπι του. Εκεί παρατήρησα κάτι λευκά χαρτάκια γραφείου με χειρόγραφες σημειώσεις σβησίματα και αριθμούς. Κατάλαβα πως επρόκειτο για ταινίες. Όταν τον ρώτησα τι είναι αυτά μου αποκρίθηκε πως είχε αποφασίσει να βρει και να σημειώσει τις 50 πιο αγαπημένες του (προσοχή όχι καλύτερες) ταινίες και μάλιστα να τις ταξινομήσει βάσει σειράς προτίμησης. Επομένως τα κριτήρια του ήταν αυστηρώς προσωπικά. Γνωρίζοντας πως είμαι λάτρης του κινηματογράφου, μου ζήτησε (και καλά) για να τον βοηθήσω να του σημειώσω τις δικές μου 50 αγαπημένες μη τυχόν έχει ξεχάσει καμία, γνωρίζοντας πολύ καλά πως δύσκολα δεν θα ανταποκρινόμουν σε μια πρόκληση που αφορά το σινεμά. Για τέτοιον πονηρό βούβαλο μιλάμε. Όπως καταλαβαίνετε μέσα σ' ένα απόγευμα με μπόλικο νερό της λάσπης (καφέ) και πίπα της ειρήνης (τσιγάρο), αρνούμενος μόνο την ταξινόμηση σε σειρά προτίμησης, το οποίο θεωρώ το πιο δύσκολο έως ακατόρθωτο για εμένα, του έβγαλα 50 ταινίες και 7 εναλλακτικές που θα μπορούσαν να μπουν στην 50άδα βάσει σειράς προτίμησης. Είναι ένα ωραίο και εύκολο challenge, όπως λεν οι νέοι και είναι βέβαιο πως όλοι σας έχετε μια παρόμοια 50άδα απ' όλα τα αγαπημένα είδη, τους σκηνοθέτες και τους ηθοποιούς. Με βάση μια τέτοια λίστα και ταινίες βάζετε και σίγουρα βρίσκετε. Περιττό να πως ότι με την πάροδο του χρόνου συνεχώς θα σας έρχονται ταινίες καινούριες και σε σύντομο χρόνο θα έχετε "εκατό-εκατό-κατοστάρα εκατό", όπως τραγουδάνε οι μύστες της "σπυριάρας". Δεν χάνετε τίποτα να το δοκιμάσετε και κάπως έτσι κρατάτε "σημειώσεις" για το παιχνίδι ;).

Πάμε στην ταινία τώρα. Δύσκολα θα ξεκολλήσω από τους ανηλίκους...

2821356.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

33 λεπτά πριν, BadIndian είπε

Θα σου δώσω μια λύση αφενός αγαπητή (ισχύει και για όλους τους υπόλοιπους) και μια ταινία για να ρολάρει η ομάδα. Πριν δυο καλοκαίρια λοιπόν επισκέφτηκα τον κολλητό μου (τον Δυσκίνητο Βούβαλο) στο τίπι του. Εκεί παρατήρησα κάτι λευκά χαρτάκια γραφείου με χειρόγραφες σημειώσεις σβησίματα και αριθμούς. Κατάλαβα πως επρόκειτο για ταινίες. Όταν τον ρώτησα τι είναι αυτά μου αποκρίθηκε πως είχε αποφασίσει να βρει και να σημειώσει τις 50 πιο αγαπημένες του (προσοχή όχι καλύτερες) ταινίες και μάλιστα να τις ταξινομήσει βάσει σειράς προτίμησης. Επομένως τα κριτήρια του ήταν αυστηρώς προσωπικά. Γνωρίζοντας πως είμαι λάτρης του κινηματογράφου, μου ζήτησε (και καλά) για να τον βοηθήσω να του σημειώσω τις δικές μου 50 αγαπημένες μη τυχόν έχει ξεχάσει καμία, γνωρίζοντας πολύ καλά πως δύσκολα δεν θα ανταποκρινόμουν σε μια πρόκληση που αφορά το σινεμά. Για τέτοιον πονηρό βούβαλο μιλάμε. Όπως καταλαβαίνετε μέσα σ' ένα απόγευμα με μπόλικο νερό της λάσπης (καφέ) και πίπα της ειρήνης (τσιγάρο), αρνούμενος μόνο την ταξινόμηση σε σειρά προτίμησης, το οποίο θεωρώ το πιο δύσκολο έως ακατόρθωτο για εμένα, του έβγαλα 50 ταινίες και 7 εναλλακτικές που θα μπορούσαν να μπουν στην 50άδα βάσει σειράς προτίμησης. Είναι ένα ωραίο και εύκολο challenge, όπως λεν οι νέοι και είναι βέβαιο πως όλοι σας έχετε μια παρόμοια 50άδα απ' όλα τα αγαπημένα είδη, τους σκηνοθέτες και τους ηθοποιούς. Με βάση μια τέτοια λίστα και ταινίες βάζετε και σίγουρα βρίσκετε. Περιττό να πως ότι με την πάροδο του χρόνου συνεχώς θα σας έρχονται ταινίες καινούριες και σε σύντομο χρόνο θα έχετε "εκατό-εκατό-κατοστάρα εκατό", όπως τραγουδάνε οι μύστες της "σπυριάρας". Δεν χάνετε τίποτα να το δοκιμάσετε και κάπως έτσι κρατάτε "σημειώσεις" για το παιχνίδι ;).

Πάμε στην ταινία τώρα. Δύσκολα θα ξεκολλήσω από τους ανηλίκους...

2821356.jpg

28 days later ευκαιρια τωρα που βγαινει και το 28years να την ξανα δουμε. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Tsoukos87 είπε

Είμαι ανάμεσα στο the Boys ή στο φθινόπωρο στην νεα Υόρκη, μάλλον το 1ο το κόβω. 

Καμμία από τις 2....Να δώσω βοήθεια ή να περιμένουμε ;🙂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arkin είπε

28 days later ευκαιρια τωρα που βγαινει και το 28years να την ξανα δουμε. 

Ήξερα πως εσύ θα την έβρισκες! Κι εγώ όμως έχω διαβάσει τα σχόλια/κριτική σου και ομολογώ πως σε περίμενα. Όντως είναι το "28 days later" (2002) του Ντάνυ Μπόιλ. https://www.imdb.com/title/tt0289043/

Την είδα πρόσφατα αν και την είχα σταμπάρει εδώ και καιρό ως λάτρης του τρόμου. Κακή ταινία δεν είναι σε καμία περίπτωση, όμως επ' ουδενί δεν δικαιολόγησε τα διθυραμβικά σχόλια που είχα ακούσει απ' όσους μου την είχαν προτείνει. Θα ξεκινήσω από τα καλά της στοιχεία. Ξεκινάει πολύ δυνατά και ατμοσφαιρικά, όχι όμως πρωτότυπα. Το "ξύπνημα" μετά το "ξέσπασμα" το έχουμε ξαναδεί. Παρόλαυτα οι εικόνες του περιπλανώμενου ήρωα στο παντελώς άδειο Λονδίνο είναι καθηλωτικές. Από εκεί και έπειτα νομίζω πως ο Μπόιλ επικεντρώθηκε πολύ περισσότερο στο να σχολιάσει πολιτικά διάφορα πράγματα μέσω της ταινίας (ΜΜΕ, καπιταλιστικό σύστημα χρημάτων, στρατός κλπ.) βγάζοντας την γλώσσα του ή έστω υψώνοντας το μεσαίο του δάχτυλο στα κατεστημένα αυτά με διάφορες έξυπνες σκηνές ή στιγμές της ταινίας. Οι ερμηνείες των πρωταγωνιστών είναι ικανοποιητικές και ξεχώρισα την miss Manypenny από τον σύγχρονο James Bond, όχι μόνο για την ομορφιά της αλλά και για την πειστική απόδοση του ρόλου της. Τέλος μου άρεσε αρκετά η "φωτογραφία" του φιλμ. Δεν ξέρω αν χρησιμοποίησε κάποιο φίλτρο στην κάμερα ή έκανε κάποιο τρικ, αλλά μου πέρασε αμέσως μια αίσθηση "φθαρμένης" εικόνας που ταίριαξε γάντι στο περιβάλλον της ταινίας.

Πέραν τούτων όμως η ταινία δεν ακολουθεί ούτε την πεπατημένη, αλλά ούτε και πρωτοτυπεί στο είδος. Άκουγα για ταινία με ζόμπι, όμως η σχέση της με την μυθολογία των "Ζωντανών-Νεκρών" είναι το λιγότερο περιφερειακή και ελάχιστη σχέση έχει. Τουναντίον μάλιστα έχει πολλές σκηνές αμφιλεγόμενες ή απρόσεκτες/τσαπατσούλικες, ενώ και το σενάριο της είναι γεμάτο τρύπες, εγείροντας πολλές και εύλογες αμφιβολίες στον υποψιασμένο θεατή και φίλο του τρόμου, αναφορικά με τις επιλογές των ηρώων, αφήνοντας μια αίσθηση προχειρότητας. Το φινάλε της ταινίας είναι αισιόδοξο, άρα όχι για τα δικά μου γούστα και αφήνει εμφανώς ανοιχτό το ενδεχόμενο μιας εκ προθέσεως συνέχειας. Δεν με χαλάει αλλά σίγουρα δεν είναι από εκείνα που σου χαράσσονται στην κινηματογραφική μνήμη. Εν κατακλείδι σαφώς πρόκειται για μια σχετικά καλή ταινία που παρακολουθείται ευχάριστα και έχει τις στιγμές της. Ωστόσο στην δική μου 50άδα ταινιών τρόμου, δεν μπαίνει. 

@lovesucks Reality bites (Νέοι, ωραίοι και άνεργοι -1994-) του Μπεν Στίλερ.

https://www.imdb.com/title/tt0110950/

Με τα credit σε @Tsoukos87 που αναγνώρισε την Ράιντερ και θυμήθηκα την ταινία.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lovesucks είπε

Συμφωνώ απόλυτα με όσα έγραψες!!Απλά δεν έχω reactions κ το γράφω 😂😂(μου τα φαγαν οι μουσικές🤗)

Άμα γίνει παρατήρηση που χαζεύουμε θα κάνουμε παύση στα reactions κ θα μας ζητάνε πίσω..🤣

Ας βάλω μία που δεν θυμάμαι αν έχει ξαναμπεί..

IMG-b3c7d29c812c338a1469491f2f1147d1-V.jpg.30ac9b18224a6e8403db0ec7ff47cf95.jpg

Reality bites

https://www.imdb.com/title/tt0110950/?ref_=nv_sr_srsg_0_tt_8_nm_0_in_0_q_reality%20bites

στη φωτο Winona forever και νομιζω J. Garofalo, που λιγο μετα εκανε μια αξιοπρεπή χαζομαρούλες με B. Chaplin και U. Therman, αμα τη θυμάστε . Εδω με Ethan Hawk & Ben Stiller, βεβαίως βεβαίως , μπροστα κσι πισω απο την καμερα 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, PSYHAS said:

επ, δοκαρι! για παμε ξανα μια προσπαθεια

αλλης ταινιας remake ηταν με Willis Gere

πειτε μου οτι την ξερετε, γιατι αν οχι, τρεξτε τωρα να τη δειτε

https://www.imdb.com/title/tt0069947/?ref_=nv_sr_srsg_5_tt_8_nm_0_in_0_q_the%20jackal

The Day of the Jackal!

Έχει ξαναμπεί αυτή από εμένα. Δε στη λέω απλά το αναφέρω :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Millennium είπε

Έχει ξαναμπεί αυτή από εμένα. Δε στη λέω απλά το αναφέρω :)

Ε ναι αλλα τωρα δεν τη βρήκες ! Μαλλον στην αναζητηση, ειχα βαλει τον ελληνικο τιτλο μονο. Επισης, ειναι ταινια που θεωρω αξιζει να μπει και να ξαναμπεί . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...