Προς το περιεχόμενο

Παιχνίδι - Βρες την ταινία


floyd89gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η ταινια δε θυμάμαι ποια ειναι, αλλα θα υπενθυμισω δυο ταινιες εποχης οπου επαιζε ο Ριβς, και οι δυο του James Ivory. Η μια ηταν το Bostonians, πρωταγωνιστής διπλα στη μεγιστη Vanessa Redgrave, χωρις μεγαλη επιτυχια. Η δευτερη ηταν το θεικο Απομειναρια μιας ημερας, οπου επαιζει τον Αμερικανο, που αγορασε την επαυλη μετα τον πολεμο και προσελαβε τον μπατλερ του Χοπκινς, ως "απομειναρι" του χωρου. τωρα που θυμαμαι, ειχε παιξει και σε ενα θριλερακι του Λιουμετ με Κειν, νομιζω, δε ξερω αν ειναι απο κει η φωτογραφια,  τοχε παιξει προ λιγου καιρου στην ελληνικη τηλεοραση αν θυμαμαι καλα, .

https://m.imdb.com/title/tt0083806/?ref_=nm_flmg_job_1_cred_t_42

νατο αυτο πρεπει ναναι

βλεπω στο καστ ως uncredited κι εναν προωρα χαμενο ηθοποιο, που ειχε προλαβει να κανει μια ωραιοτατη σειρα στην τηλεοραση, το Voyagers!. Jon-Erik Hexum

Επεξ/σία από PSYHAS
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 λεπτά πριν, PSYHAS είπε

η ταινια δε θυμάμαι ποια ειναι, αλλα θα υπενθυμισω δυο ταινιες εποχης οπου επαιζε ο Ριβς, και οι δυο του James Ivory. Η μια ηταν το Bostonians, πρωταγωνιστής διπλα στη μεγιστη Vanessa Redgrave, χωρις μεγαλη επιτυχια. Η δευτερη ηταν το θεικο Απομειναρια μιας ημερας, οπου επαιζει τον Αμερικανο, που αγορασε την επαυλη μετα τον πολεμο και προσελαβε τον μπατλερ του Χοπκινς, ως "απομειναρι" του χωρου. τωρα που θυμαμαι, ειχε παιξει και σε ενα θριλερακι του Λιουμετ με Κειν, νομιζω, δε ξερω αν ειναι απο κει η φωτογραφια,  τοχε παιξει προ λιγου καιρου στην ελληνικη τηλεοραση αν θυμαμαι καλα, .

https://m.imdb.com/title/tt0083806/?ref_=nm_flmg_job_1_cred_t_42

νατο αυτο πρεπει ναναι

βλεπω στο καστ ως uncredited κι εναν προωρα χαμενο ηθοποιο, που ειχε προλαβει να κανει μια ωραιοτατη σειρα στην τηλεοραση, το Voyagers!. Jon-Erik Hexum

Ναι το βρήκες είναι το Θανάσιμη παγίδα του τεράστιου Λιουμετ και είναι τόσο ωραίο να βλέπεις ηθοποιούς με τόσο αγγελικό πρόσωπο να κάνουν τον κακό, όπως εδώ το κάνει πολύ καλά ο Ριβς όπως το είχε κάνει και ο αγαπημένος Ρόμπιν Γουίλιαμς πολύ επιτυχημένα τον κακό. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα το θέμα της εγκληματικότητας των ανηλίκων που έχει ανοίξει στο φόρουμ και είμαι πολύ προβληματισμένος ομολογώ. Για να... ξεχαστώ, μιας που δεν βλέπω κίνηση ή κάποια εκκρεμή, ρίχνω μια με Κρίστοφερ Ρηβ.

555.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

8 λεπτά πριν, BadIndian είπε

Διάβασα το θέμα της εγκληματικότητας των ανηλίκων που έχει ανοίξει στο φόρουμ και είμαι πολύ προβληματισμένος ομολογώ. Για να... ξεχαστώ, μιας που δεν βλέπω κίνηση ή κάποια εκκρεμή, ρίχνω μια με Κρίστοφερ Ρηβ.

555.jpg

Άστα να πάνε...Πολλά από αυτά που διάβασα απλά δεν τα χωράει ο νους μου, δεν μπορώ να τα επεξεργαστώ...Ή μάλλον μπορώ, απλά είναι μακριά από μένα κι επιβεβαιώνομαι γιατί πάμε εκεί που πάμε ως κοινωνία...

Δεν έχω απάντηση για την ταινία που βαλες 😋

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, BadIndian είπε

Διάβασα το θέμα της εγκληματικότητας των ανηλίκων που έχει ανοίξει στο φόρουμ και είμαι πολύ προβληματισμένος ομολογώ. Για να... ξεχαστώ, μιας που δεν βλέπω κίνηση ή κάποια εκκρεμή, ρίχνω μια με Κρίστοφερ Ρηβ.

555.jpg

https://www.imdb.com/title/tt0114852/?ref_=nm_flmg_job_1_cred_t_12

Village of the Damned
 

 

 

Βαζω μια ακομη, τεραστια ταινια, που οταν την ειχαπρωτοδει, δεν ηθελα να τελειωσει. Αν δε βρεθει, θα δωσω παλι hints, αν και νομιζω ευκολα θα βρεθει

 

IMG_1756.jpeg

IMG_1758.jpeg

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Agent_Orange είπε

Αυτή την έχουμε βάλει;

image.png.0505d03e183bcb150b504a1bbd1399d1.png

Θυμίζει λίγο το Natural Born Killers (1994) του Όλιβερ Στόουν... Δεν έχει ξαναμπεί όσο θυμάμαι. Με επιφύλαξη και τα δύο.

https://www.imdb.com/title/tt0110632/

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, lovesucks είπε

 

Άστα να πάνε...Πολλά από αυτά που διάβασα απλά δεν τα χωράει ο νους μου, δεν μπορώ να τα επεξεργαστώ...Ή μάλλον μπορώ, απλά είναι μακριά από μένα κι επιβεβαιώνομαι γιατί πάμε εκεί που πάμε ως κοινωνία...

Δεν έχω απάντηση για την ταινία που βαλες 😋

Θα σου απαντήσω σχετικά με ερώτηση κινηματογραφική, για να μείνω on topic, αλλά χωρίς καμία φωτογραφία. Μόνη βοήθεια ότι πρόκειται για την τελευταία ατάκα της ταινίας. Ποια είναι;

"Ο Έρνεστ Χέμινγουεη έγραψε κάποτε. «Ο κόσμος είναι ένα πολύ ωραίο μέρος και αξίζει να αγωνιζόμαστε γι' αυτόν.». Συμφωνώ με την δεύτερη πρόταση." 

Καληνύχτα σε όλους.

Επεξ/σία από BadIndian
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, BadIndian είπε

Θα σου απαντήσω σχετικά με ερώτηση κινηματογραφική, για να μείνω on topic, αλλά χωρίς καμία φωτογραφία. Μόνη βοήθεια ότι πρόκειται για την τελευταία ατάκα της ταινίας. Ποια είναι;

"Ο Έρνεστ Χέμινγουεη έγραψε κάποτε. «Ο κόσμος είναι ένα πολύ ωραίο μέρος και αξίζει να αγωνιζόμαστε γι' αυτόν.». Συμφωνώ με την δεύτερη πρόταση." 

Καληνύχτα σε όλους.

Morgan Freeman στο αξεπέραστο 7even! Τις ατάκες του Somerset τις εχω πάντα μέσα μου, όπως και την ταινία βέβαια . Σκοτεινή, απαισιόδοξη, αναπάντεχη 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, BadIndian είπε

Διάβασα το θέμα της εγκληματικότητας των ανηλίκων που έχει ανοίξει στο φόρουμ και είμαι πολύ προβληματισμένος ομολογώ. Για να... ξεχαστώ, μιας που δεν βλέπω κίνηση ή κάποια εκκρεμή, ρίχνω μια με Κρίστοφερ Ρηβ.

555.jpg

village of the damned

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θα κάνω ένα μικρό ρεζουμέ, χωρίς παραθέσεις. Θα ξεκινήσω από το απόφθεγμα του Ντετέκτιβ Σόμερσετ από το "Seven". Εύγε όχι μόνο που το βρήκες, αλλά και που το κρατάς μέσα σου. Αυτό είναι το σημαντικότερο. Είναι το μόνο ψήγμα αισιοδοξίας που δίνει η ταινία έστω και πριν τα credits. Συνεχίζω με το "Village of the Damned", το οποίο παρέθεσα στην φωτογραφία με τον Ρηβ. Συγχαρητήρια στην "ψυχάρα" που τα βρήκε αμφότερα καταρχάς. Εκτός του Κρίστοφερ συμμετέχει και η Κρίστυ Άλεη, ενώ η σκηνοθεσία είναι του Τζον Κάρπεντερ. Η επιλογή της ταινίας είναι στοχευμένη, λόγω της ιστορίας, η οποία αφορά ένα χωριό, όπου κάποιο περίεργο περιστατικό συμβαίνει με πιθανή εμπλοκή εξωγήινης ζωής, χωρίς όμως απώλειες. Εννέα μήνες μετά οι γυναίκες του χωριού γεννάνε όλες παιδιά, τα οποία με εξαίρεση την αλλόκοτη ομοιομορφία στο χρώμα των μαλλιών τους (λευκό) φαίνονται φυσιολογικά, ωστόσο δείχνουν ψυχρά, απόμακρα και δίχως ίχνος ανθρωπιάς, καθώς μεγαλώνουν σχεδόν συντεταγμένα, εμφανίζοντας ανησυχητικά σημάδια ευφυϊας, δυσανάλογα με την ηλικία τους. Η συνέχεια επί της οθόνης για όσους δεν την έχουν δει. Η ταινία είναι του 1995 και άσχετα αν επηρεάστηκα από το θέμα της εγκληματικότητας ανηλίκων, νομίζω πως εμμέσως ή ενδόμυχα αν προτιμάτε εκφράζει μια ανησυχία για τις συμπεριφορές των ανηλίκων στην Αμερική και την κατακόρυφα αυξανόμενη ένοπλη βία, χωρίς επ' ουδενί να υποστηρίζω πως είναι αλληγορική ή κάτι τέτοιο. B-movie θα την χαρακτήριζα σχεδόν.

Και πάω κατευθείαν στην ταινία του @PSYHAS, την οποία αν και εύκολη κατά δήλωση του, δεν βλέπω να έχει βρεθεί ακόμα. Δυστυχώς απάντηση δεν έχω, παρά μόνο ερωτήσεις και συγκεχυμένες σκέψεις. Αν και εκ πρώτης όψεως θα μπορούσε να είναι γαλλική, μήπως είναι αμερικάνικη παραγωγή; Έχει καμία σχέση με τον Ντε Γκωλ; Ο κύριος που τρέχει με πλάτη στο φακό μήπως είναι βρετανός ηθοποιός; Και τέλος από την "φωτογραφία" την τοποθετώ κάπου στα late 70's - early 80's. Σωστά;

Τέλος ήξερα τον Άνταμ Ντράιβερ ως ηθοποιό. Δεν γνώριζα όμως πως έχει μικρότερο δίδυμο αδερφό, που αγωνίζεται στην Premier League για τους "ανθρακωρύχους" 😂 Gracias Diegito! Πέραν της πλάκας, μήπως ο Γ.Γ. και Πρόεδρος της καρδιάς μας, να ανοίξει ένα καινούριο παιχνίδι, όπου θα ψάχνουμε ομοιότητες μεταξύ αναγνωρίσιμων ανθρώπων; Θραύση θα έκανε @floyd89gr!!!

Ταινία θα βάλω πιο μετά. Είναι ακατάλληλη για ανηλίκους 😁.

Καλημέρα στα "Τσακάλια" του νήματος!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, BadIndian είπε

Και πάω κατευθείαν στην ταινία του @PSYHAS, την οποία αν και εύκολη κατά δήλωση του, δεν βλέπω να έχει βρεθεί ακόμα. Δυστυχώς απάντηση δεν έχω, παρά μόνο ερωτήσεις και συγκεχυμένες σκέψεις. Αν και εκ πρώτης όψεως θα μπορούσε να είναι γαλλική, μήπως είναι αμερικάνικη παραγωγή; Έχει καμία σχέση με τον Ντε Γκωλ; Ο κύριος που τρέχει με πλάτη στο φακό μήπως είναι βρετανός ηθοποιός; Και τέλος από την "φωτογραφία" την τοποθετώ κάπου στα late 70's - early 80's. Σωστά;

Νομίζω ότι τη φωτογράφισες, άσε που την ιδέα μου την είχες δώσει εσύ!Άντε βοηθάω πάλι (πολύ). Η ταινία είχε και remake, american made, καλούτσικη αλλά άλλο επίπεδο η αυθεντική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, PSYHAS είπε

Βαζω μια ακομη, τεραστια ταινια, που οταν την ειχαπρωτοδει, δεν ηθελα να τελειωσει. Αν δε βρεθει, θα δωσω παλι hints, αν και νομιζω ευκολα θα βρεθει

ο ηθοποιος που φαινεται πλατη ο Μπελμοντο ειναι μηπως ;

Λογικά για Γαλλική μου κάνει . για δωσε καμια βοηθεια :P

Επεξ/σία από floyd89gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...