Προς το περιεχόμενο

Παιχνίδι - Βρες την ταινία


floyd89gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 minutes ago, BadIndian said:

Λυπάμαι αγαπητέ αν σε απογοήτευσα, αλλά οι γκουρού ευδοκιμούν στην Ινδία και μόνο ο Κολόμβος μας μπέρδεψε με αυτούς 😁. Πέρα από την πλάκα όμως για να σου απαντήσω και κινηματογραφικά, η αλήθεια είναι πως τις ταινίες του Ταραντίνο δεν μπόρεσα ποτέ να τις κατατάξω σε είδος. Είναι sui generis σκηνοθέτης και δεν μπαίνουν σε φόρμες κατά την ταπεινή μου άποψη. Συνεπώς αν δεν έκανες την επισήμανση σου, δεν θα έκανα ποτέ τον συνειρμό Ταραντίνο και Horror. Κι ας έχει στο ενεργητικό του και το Grindhouse (για το οποίο ακόμα γελάω με τον Μάστερ Άρκιν που θυμήθηκε την μελαχρινή της οποίας μόνο τα μπούτια μπορούσαμε να διακρίνουμε). Δε λέω. Αρκετά καλή ταινία το From dusk till dawn (όχι από τις αγαπημένες μου όμως του Κουέντιν) και θεός ο Τζο Μαντένα, αλλά τον προτιμώ στην παρακάτω, η οποία είναι αμιγώς horror, αν και πάλι θεωρώ το βιβλίο ανώτερο. Μη ρωτήσεις ποιανού. Ξέρεις ήδη 😉.

4987.jpg

Αυτό πρέπει να είναι το Thinner.

https://m.imdb.com/title/tt0117894/

Δε το χω δει αλλά το κατάλαβα από τους ηθοποιούς.

Και φυσικά είναι από βιβλίο του King.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, Millennium είπε

Αυτό πρέπει να είναι το Thinner.

https://m.imdb.com/title/tt0117894/

Δε το χω δει αλλά το κατάλαβα από τους ηθοποιούς.

Ναι! Μπράβο! Είσαι ταχύτατος σήμερα φίλτατε. "Αδύνατος" (1996) σε σκηνοθεσία Τομ Χόλαντ βασισμένο (που αλλού;) στο ομώνυμο διήγημα του Στίβεν Κίνγκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, BadIndian said:

Ναι! Μπράβο! Είσαι ταχύτατος σήμερα φίλτατε. "Αδύνατος" (1996) σε σκηνοθεσία Τομ Χόλαντ βασισμένο (που αλλού;) στο ομώνυμο διήγημα του Στίβεν Κίνγκ.

Έτυχε να πετύχω τη ταινία χαζεύοντας στο imdb πριν λίγες μέρες για αυτό μου ρθε αμέσως.

Μη ξεχάσετε τη δική μου που εκκρεμεί ε;

1 hour ago, Millennium said:

Συνεχίζω στο ίδιο σχετικά μοτίβο με τη προ-προηγουμενη που βάλα.

MV5BMTgyZTE2MTktMjFkMS00NzUzLThkYTUtNjk5

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Millennium είπε

Συνεχίζω στο ίδιο σχετικά μοτίβο με τη προ-προηγουμενη που βάλα.

MV5BMTgyZTE2MTktMjFkMS00NzUzLThkYTUtNjk5

Ε που πάτε και τις ξετρυπώνετε!!

Λοιπον την ταινια δεν τη ξερω, αλλα αναγνώρισα την ηθοποιό η οποια ειναι η νοσοκόμα με την οποια κοιμαται an American werewolf in London, στην εμβληματική ταινια του John Landis. 
Η ταινια που ταιριαζει στην φωτογραφία ειναι αυτη https://www.imdb.com/title/tt0067959/?ref_=ttmi_ov

 Walkabout, για την οποια δεν εχω ιδεα!. Σκηνοθέτης βλεπω Nicolas Roeg, δηλ. Don’t look now με Julie Christie & D. Sutherland 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, PSYHAS said:

Ε που πάτε και τις ξετρυπώνετε!!

Λοιπον την ταινια δεν τη ξερω, αλλα αναγνώρισα την ηθοποιό η οποια ειναι η νοσοκόμα με την οποια κοιμαται an American werewolf in London, στην εμβληματική ταινια του John Landis. 
Η ταινια που ταιριαζει στην φωτογραφία ειναι αυτη https://www.imdb.com/title/tt0067959/?ref_=ttmi_ov

 Walkabout, για την οποια δεν εχω ιδεα!. Σκηνοθέτης βλεπω Nicolas Roeg, δηλ. Don’t look now με Julie Christie & D. Sutherland 

Ναι αυτή είναι. Εσύ τη ξετρυπωσες :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, BadIndian είπε

Λυπάμαι αγαπητέ αν σε απογοήτευσα, αλλά οι γκουρού ευδοκιμούν στην Ινδία και μόνο ο Κολόμβος μας μπέρδεψε με αυτούς 😁. Πέρα από την πλάκα όμως για να σου απαντήσω και κινηματογραφικά, η αλήθεια είναι πως τις ταινίες του Ταραντίνο δεν μπόρεσα ποτέ να τις κατατάξω σε είδος. Είναι sui generis σκηνοθέτης και δεν μπαίνουν σε φόρμες κατά την ταπεινή μου άποψη. Συνεπώς αν δεν έκανες την επισήμανση σου, δεν θα έκανα ποτέ τον συνειρμό Ταραντίνο και Horror. Κι ας έχει στο ενεργητικό του και το Grindhouse (για το οποίο ακόμα γελάω με τον Μάστερ Άρκιν που θυμήθηκε την μελαχρινή της οποίας μόνο τα μπούτια μπορούσαμε να διακρίνουμε). Δε λέω. Αρκετά καλή ταινία το From dusk till dawn (όχι από τις αγαπημένες μου όμως του Κουέντιν) και θεός ο Τζο Μαντένα, αλλά τον προτιμώ στην παρακάτω, η οποία είναι αμιγώς horror, αν και πάλι θεωρώ το βιβλίο ανώτερο. Μη ρωτήσεις ποιανού. Ξέρεις ήδη 😉.

4987.jpg

Υ.Γ. Χαίρομαι πάντως που συμφωνούμε για τον τελευταίο Σαμουράι. Κι εμένα μου άρεσε πολύ. Το banner του λευκού τίγρη είναι αυτό που κρατάει ο λοχαγός Άλγκρεν πρίν σκοτώσει τον γαμπρό του Κατσουμότο, πέφτοντας αναίσθητος και όμηρος των Σαμουράι, στην πρώτη μάχη. 

Μία μικρή διόρθωση του Ροντριγκες είναι το σουρωπο ως την αυγή απλά παίζει και εκεί ο Ταραντινο. Χμμμ για να την βρω αυτή που έβαλες κάτι σαν να μου θυμίζει... 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, Tsoukos87 είπε

Μία μικρή διόρθωση του Ροντριγκες είναι το σουρωπο ως την αυγή απλά παίζει και εκεί ο Ταραντινο. Χμμμ για να την βρω αυτή που έβαλες κάτι σαν να μου θυμίζει... 

Ωχ! Έχεις απόλυτο δίκιο αγαπητέ. Επειδή συμμετέχει ο Κουέντιν ήμουν σίγουρος πως είναι δική του η σκηνοθεσία. Κοίτα να δεις... Πάντως πάραυτα η ταινία έχει μια, ας μου επιτραπεί η έκφραση, "ελαφρότητα" για να την κατατάξω στις ταινίες τρόμου, παρά τα βαμπίρ και τα αίματα. Αυτά είναι υποκειμενικά βεβαίως.

Τη δικιά μου τη βρήκε ήδη ο φίλος Χιλιετίας. Είναι το "Thinner". 

Επεξ/σία από BadIndian
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, BadIndian είπε

Ωχ! Έχεις απόλυτο δίκιο αγαπητέ. Επειδή συμμετέχει ο Κουέντιν ήμουν σίγουρος πως είναι δική του η σκηνοθεσία. Κοίτα να δεις... Πάντως πάραυτα η ταινία έχει μια, ας μου επιτραπεί η έκφραση, "ελαφρότητα" για να την κατατάξω στις ταινίες τρόμου, παρά τα βαμπίρ και τα αίματα. Αυτά είναι υποκειμενικά βεβαίως.

Τη δικιά μου τη βρήκε ήδη ο φίλος Χιλιετίας. Είναι το "Thinner". 

2 σχόλια για τις 2 ταινίες. Την ταινία του Rodriguez την είχα απολαύσει όσο δεν πήγαινε (δεν είχα ιδέα για το θέμα, απλώς είχα ενοικιάσει κασέτα/dvd).

Όσο για το thinner, θυμάμαι ένα σχόλιο κριτικού κινηματογράφου που έλεγε πως "το βιβλίο δεν είχε καμία σχέση με θρίλερ ή τρόμο. Αλλά και συνταγή μαγειρικής να έγραφε ο Κινγκ, πάλι έτσι θα το έκαναν σε ταινία".

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και θα κλεισω εγω για σημερα με μια υπερ καλτια χορρορ ταινια που επαιζε κυριολεκτικα σε ολα τα καναλια αργα το βραδυ προς χαραμα, ειτε σε καποια τοπικα (κρητικα) καναλια ειτε στο σταρ ειτε στο αντ1 ειτε στο αλτερ την εχω πετυχει ακομα και οταν ειχα παει καπου για εκδρομη και εβαλα αργα το βραδυ τηλεοραση στο δωματιο του ξενοδοχειου.

image.png.fe2fe5b286097c3e77d6dd18029bb6e5.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Koopas είπε

2 σχόλια για τις 2 ταινίες. Την ταινία του Rodriguez την είχα απολαύσει όσο δεν πήγαινε (δεν είχα ιδέα για το θέμα, απλώς είχα ενοικιάσει κασέτα/dvd).

Όσο για το thinner, θυμάμαι ένα σχόλιο κριτικού κινηματογράφου που έλεγε πως "το βιβλίο δεν είχε καμία σχέση με θρίλερ ή τρόμο. Αλλά και συνταγή μαγειρικής να έγραφε ο Κινγκ, πάλι έτσι θα το έκαναν σε ταινία".

Να θες ν' αγιάσεις και να μη σ' αφήνουν. Εκ προοιμίου συγγνώμη και πάλι για το off topic. 

Φίλε μου ο κριτικός που το έγραψε αυτό, προφανώς δεν έχει διαβάσει το βιβλίο. Καταρχάς να πούμε πως το εν λόγω ανήκει στη σειρά των βιβλίων (πέντε σε αριθμό) που ο συγγραφέας έγραψε με το ψευδώνυμο "Ρίτσαρντ Μπάκμαν", πριν γίνει γνωστός ως βασιλιάς του τρόμου και φυσικά στην πορεία αποκαλύψει και αποδεχτεί τα εν λόγω διηγήματα ως πνευματικά του έργα. Μεταξύ αυτών είναι και το "Αδύνατος". Εν συντομία το στόρυ της κατάρας που ρίχνει ο τσιγγάνος στον δικηγόρο/ήρωα μας, δηλαδή να αδυνατίζει ακατάπαυστα, είναι από μόνο του τρομακτικό, αφού προφανώς και δεν στοχεύει η κατάρα στο να αποκτήσει σιλουέτα ο υπέρβαρος συνήγορος, αλλά να πεθάνει αργά και βασανιστικά. Πέραν τούτου όμως η ανάμιξη του ίδιου του Βασιλιά στο σενάριο της ταινίας σε συνεργασία με τον σκηνοθέτη Τομ Χόλαντ, αποτελεί διάψευση αυτού που ισχυρίστηκε ο κριτικός. Και τα πέντε "Βιβλία του Μπάκμαν" είναι pure λογοτεχνικός τρόμος, με αποκορύφωμα φυσικά την "Οργή" (Rage), το οποίο αποτέλεσε ουσιαστικά εφαλτήριο για τις ένοπλες επιθέσεις των νέων της Αμερικής στα σχολεία, με αποτέλεσμα ο ίδιος ο συγγραφέας, υπό το βάρος της κατακραυγής κι ας μην έχει καμία ευθύνη κατ' εμέ, αποφάσισε να απαγορεύσει την επαναδημοσίευση του, εσφαλμένα κατά την ταπεινή μου άποψη και σήμερα τα ελάχιστα αντίτυπα που κυκλοφόρησαν να πουλιούνται σε εξωφρενικές τιμές για βιβλίο. Για να καταλήξω λοιπόν και ο Αδύνατος είναι τρόμος είτε στο βιβλίο, είτε στην ταινία. Ή κάνει λάθος ο κριτικός επομένως ή θα αναφερόταν σε άλλο βιβλίο και μπερδεύτηκες. 

Για του λόγου το αληθές δημοσιεύω εξώφυλλο και οπισθόφυλλο (με περίληψη) του δικού μου αντιτύπου, από τα οποία νομίζω ο αναγνώστης εισπράττει την αίσθηση του τρόμου/αγωνίας.

IMG_20241002_183237_HDR~2.jpg

IMG_20241002_184133_HDR~2.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Millennium είπε

MV5BYzE4MTJkNjItNmI2Mi00MmMwLThiM2ItNTk2

Νομιζα οτι δεξια ηταν ο Μαρλο Μπραντο ετσι οπως ηταν προφιλ αλλα δεν ηταν και εψαχνα αδικα, θα κανω μια μικρη εξαιρεση και θα βαλω αλλη μια μιας και ειδα σε σελιδα του φβ που ειναι για σινεμα οτι σαν σημερα βγηκε η παρακατω iconic ταινια.

image.jpeg.ce9bcf9d44e7f5ae86524ce00f14950e.jpeg

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Tsoukos87 said:

Νομιζα οτι δεξια ηταν ο Μαρλο Μπραντο ετσι οπως ηταν προφιλ αλλα δεν ηταν και εψαχνα αδικα, θα κανω μια μικρη εξαιρεση και θα βαλω αλλη μια μιας και ειδα σε σελιδα του φβ που ειναι για σινεμα οτι σαν σημερα βγηκε η παρακατω iconic ταινια.

image.jpeg.ce9bcf9d44e7f5ae86524ce00f14950e.jpeg

 

 

The Bridge on the River Kwai.

https://m.imdb.com/title/tt0050212/

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...