Προς το περιεχόμενο

Παιχνίδι - Βρες την ταινία


floyd89gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, Tsoukos87 είπε

Συνεχίζουμε στα συνωμοσίας... 

Πολύ δυνατή ταινία και αυτή... 

 

MV5BMTI2Mzg3ODk2NF5BMl5BanBnXkFtZTYwNjM3MjU3._V1_QL75_UX1640_.jpg

Συνομωσίας; Γιατί νομίζω ότι έπαιζε τον αστυνομικό σε εκείνο το εργάκι με τον Κλάιβ Όουεν ληστή τράπεζας και τον Ντένζελ Ουάσινγκτον διαπραγματευτή της αστυνομίας;

Εάν είναι αυτό, μιλάμε για το Inside man.

https://www.imdb.com/title/tt0454848/?ref_=nm_flmg_knf_c_4

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Koopas είπε

Συνομωσίας; Γιατί νομίζω ότι έπαιζε τον αστυνομικό σε εκείνο το εργάκι με τον Κλάιβ Όουεν ληστή τράπεζας και τον Ντένζελ Ουάσινγκτον διαπραγματευτή της αστυνομίας;

Εάν είναι αυτό, μιλάμε για το Inside man.

https://www.imdb.com/title/tt0454848/?ref_=nm_flmg_knf_c_4

Ναι ο υποκινητής είναι, αλλά το είχα δει σε κάποιες λίστες με conspiracy thriller mystery κτλ, btw πολύ ωραία ταινία. 

Επίτηδες διάλεξα τον Νταφοε για να βρεθεί πιο δύσκολα, λέω ποιος θα τον θυμάται το Νταφοε σε ρόλο αστυνομικού, γιατί ο Ουοεν, Φόστερ και Ουάσιγκτον θα το βρίσκατε εύκολα, έπεσα έξω πάλι.... 

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Tsoukos87 είπε

Ναι ο υποκινητής είναι, αλλά το είχα δει σε κάποιες λίστες με conspiracy thriller mystery κτλ, btw πολύ ωραία ταινία. 

Επίτηδες διάλεξα τον Νταφοε για να βρεθεί πιο δύσκολα, λέω ποιος θα τον θυμάται το Νταφοε σε ρόλο αστυνομικού, γιατί ο Ουοεν, Φόστερ και Ουάσιγκτον θα το βρίσκατε εύκολα, έπεσα έξω πάλι.... 

Ήταν τόσο περίεργο να τον βλέπω αστυνομικό, που χτύπησε απ' ευθείας το καμπανάκι! Ο γνωστός κακός σε τόσες ταινίες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Koopas είπε

Ο ρόλος του Dixon δεν υπήρχε στο κόμικ. Τον δημιούργησε ο Reedus όταν πέρασε το casting για τη σειρά.

Τρομερός στο ρόλο του, φοβερή πρώτη σεζόν, άντεξα μέχρι την αρχή της έκτης, παρ' όλο που ήξερα τη μοίρα του Glenn. Πολύ βία για τα γούστα μου, πλέον.

Αγαπητέ ακριβώς το ίδιο ένιωσα κι εγώ στον 6ο κύκλο. Κάπου είχα αρχίσει να κουράζομαι και να θεωρώ πως το σενάριο "ξεχειλώνει". Πάσχω όμως από εκείνη τη σπάνια πάθηση που δεν σου επιτρέπει να μην τελειώσεις αυτό που ξεκίνησες να βλέπεις αν δεν φτάσεις στο τέλος (εξ ου και προτιμώ ταινίες κι όχι σειρές). Έλα μου όμως που έφτασα στο τελευταίο επεισόδιο του 6ου και το πρώτο του 7ου κύκλου τα οποία όχι απλά με άφησαν "σέκο", αλλά είναι και τα μόνα επεισόδια σειράς που έχω βάλει να ξαναδώ! Η είσοδος του Negan (Jeffrey Dean) στο σύμπαν των Walking dead, δεν είναι απλά εντυπωσιακή, αλλά αναζωογονεί πλήρως τη σειρά με το τεράστιο βάθος αυτού του αμφιλεγόμενου  χαρακτήρα είτε ως "κακού", είτε ως ανθρώπου πριν και μετά το ξέσπασμα και μέχρι το τέλος της σειράς ένεκα των σχέσεων του, όπως διαμορφώνονται, με (όλους) τους υπόλοιπους. Σε διαβεβαιώ πως η πορεία των πραγμάτων από εκεί που το άφησες δεν είναι η συνηθισμένη. Το πολύ βία για τα γούστα σου το ακούω, αλλά δε νομίζω πως αυτό είναι που σ' έκανε να εγκαταλείψεις τη σειρά.

13 ώρες πριν, lovesucks είπε

Πόσο συμφωνώ..Τη σειρά τη "σνόμπαρα" μέχρι πέρσι τον χειμώνα όπου κ αποφάσισα να τη δω..Ενώ διάβαζα πως κουράζει από τη πέμπτη σεζόν και μετά, δεν πτοήθηκα κ συνέχισα και....δεν ήθελα να τελειώσει..Έχω πρόβλημα, ε;😜

Δεν ήθελα να πεθάνει ο Glenn..Και συμφωνώ για τον Dixon, φοβερός!!Αλλά κι ο Negan.🙂

Μάλλον έχουμε το ίδιο πρόβλημα τότε, με τη μόνη διαφορά πως σε αντίθεση με εσάς αγαπητή, δεν διάβαζα. Δεν ήξερα καν την σειρά πριν την πετύχω στο Netflix... Αγαπάω Dixon για την βαλλίστρα του και Michonne για το σαμουράι σπαθί της. To Negan όμως τον αγαπώ γι' αυτό που είναι!

Ζητώ συγγνώμη για το off topic από τους υπολοίπους και επανέρχομαι στα κινηματογραφικά με ένα μόνο σχόλιο και μια ταινία. 

Το "Insider" του Μ. Μαν είναι από τις καλύτερες και πιο αγαπημένες μου ταινίες. Ίσως η κορυφαία ερμηνεία του Ράσελ Κρόου. Ήταν στα σχέδια μου να τη βάλω, αλλά με προλάβατε. Χαλάλι σας. Μπράβο και για το "Ο Μισσισσιπής καίγεται". Εξαιρετική ταινία με καταπληκτικό Τζιν Χάκμαν, αν και τη γυροφέρναμε καιρό τώρα ως επιλογή. Όσο για τον Ντεφόε είναι τόσο χαρακτηριστική φάτσα που δύσκολα ξεχνιέται σε όποιον ρόλο κι αν έπαιξε.

Βάζω και μια αφού δεν εκκρεμεί κάποια. Δύσκολη λήψη νομίζω. Οποιαδήποτε άλλη φωτό πρωταγωνιστών και μη θα την πρόδιδε αμέσως.

Καλησπέρα σε όλους τους "Υποκινητές" του νήματος.

2134521.jpg

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, BadIndian είπε

Αγαπητέ ακριβώς το ίδιο ένιωσα κι εγώ στον 6ο κύκλο. Κάπου είχα αρχίσει να κουράζομαι και να θεωρώ πως το σενάριο "ξεχειλώνει". Πάσχω όμως από εκείνη τη σπάνια πάθηση που δεν σου επιτρέπει να μην τελειώσεις αυτό που ξεκίνησες να βλέπεις αν δεν φτάσεις στο τέλος (εξ ου και προτιμώ ταινίες κι όχι σειρές). Έλα μου όμως που έφτασα στο τελευταίο επεισόδιο του 6ου και το πρώτο του 7ου κύκλου τα οποία όχι απλά με άφησαν "σέκο", αλλά είναι και τα μόνα επεισόδια σειράς που έχω βάλει να ξαναδώ! Η είσοδος του Negan (Jeffrey Dean) στο σύμπαν των Walking dead, δεν είναι απλά εντυπωσιακή, αλλά αναζωογονεί πλήρως τη σειρά με το τεράστιο βάθος αυτού του αμφιλεγόμενου  χαρακτήρα είτε ως "κακού", είτε ως ανθρώπου πριν και μετά το ξέσπασμα και μέχρι το τέλος της σειράς ένεκα των σχέσεων του, όπως διαμορφώνονται, με (όλους) τους υπόλοιπους. Σε διαβεβαιώ πως η πορεία των πραγμάτων από εκεί που το άφησες δεν είναι η συνηθισμένη. Το πολύ βία για τα γούστα σου το ακούω, αλλά δε νομίζω πως αυτό είναι που σ' έκανε να εγκαταλείψεις τη σειρά.

Μάλλον έχουμε το ίδιο πρόβλημα τότε, με τη μόνη διαφορά πως σε αντίθεση με εσάς αγαπητή, δεν διάβαζα. Δεν ήξερα καν την σειρά πριν την πετύχω στο Netflix... Αγαπάω Dixon για την βαλλίστρα του και Michonne για το σαμουράι σπαθί της. To Negan όμως τον αγαπώ γι' αυτό που είναι!

Ζητώ συγγνώμη για το off topic από τους υπολοίπους και επανέρχομαι στα κινηματογραφικά με ένα μόνο σχόλιο και μια ταινία. 

Το "Insider" του Μ. Μαν είναι από τις καλύτερες και πιο αγαπημένες μου ταινίες. Ίσως η κορυφαία ερμηνεία του Ράσελ Κρόου. Ήταν στα σχέδια μου να τη βάλω, αλλά με προλάβατε. Χαλάλι σας. Μπράβο και για το "Ο Μισσισσιπής καίγεται". Εξαιρετική ταινία με καταπληκτικό Τζιν Χάκμαν, αν και τη γυροφέρναμε καιρό τώρα ως επιλογή. Όσο για τον Ντεφόε είναι τόσο χαρακτηριστική φάτσα που δύσκολα ξεχνιέται σε όποιον ρόλο κι αν έπαιξε.

Βάζω και μια αφού δεν εκκρεμεί κάποια. Δύσκολη λήψη νομίζω. Οποιαδήποτε άλλη φωτό πρωταγωνιστών και μη θα την πρόδιδε αμέσως.

Καλησπέρα σε όλους τους "Υποκινητές" του νήματος.

2134521.jpg

Σουρωπο, λάβαρο με τίγρη βλέπω είναι ταινία με πολεμικές τεχνες από Κίνα μεριά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, Tsoukos87 είπε

Σουρωπο, λάβαρο με τίγρη βλέπω είναι ταινία με πολεμικές τεχνες από Κίνα μεριά; 

Η ατμόσφαιρα είναι λόγω της ομίχλης που επικρατεί στην μάχη που εξελίσσεται. Το λάβαρο έχει έναν λευκό τίγρη και αυτό έχει την σημασία του στην ταινία, κυρίως όσον αφορά την εξέλιξη της. Δεν αφορά αμιγώς πολεμικές τέχνες αλλά μια παρεμφερή νοοτροπία και στάση ζωής σε χώρα της Ανατολής, όχι όμως την Κίνα. Πρόκειται για αμερικανική παραγωγή σχεδόν εικοσαετίας, με πασίγνωστο πρωταγωνιστή. Βοήθησα αρκετά πιστεύω.

Υ.Γ. Ωραία "λήψη" αγαπητέ @Millennium. Θυμίζει λίγο Καρντινάλε, αλλά δε νομίζω να είναι της εποχής της... Ούτε το "Τσάι στη Σαχάρα" αν και ταιριάζει το σκηνικό.

Επεξ/σία από BadIndian
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, BadIndian είπε

Η ατμόσφαιρα είναι λόγω της ομίχλης που επικρατεί στην μάχη που εξελίσσεται. Το λάβαρο έχει έναν λευκό τίγρη και αυτό έχει την σημασία του στην ταινία, κυρίως όσον αφορά την εξέλιξη της. Δεν αφορά αμιγώς πολεμικές τέχνες αλλά μια παρεμφερή νοοτροπία και στάση ζωής σε χώρα της Ανατολής, όχι όμως την Κίνα. Πρόκειται για αμερικανική παραγωγή σχεδόν εικοσαετίας, με πασίγνωστο πρωταγωνιστή. Βοήθησα αρκετά πιστεύω.

Υ.Γ. Ωραία "λήψη" αγαπητέ @Millennium. Θυμίζει λίγο Καρντινάλε, αλλά δε νομίζω να είναι της εποχής της... Ούτε το "Τσάι στη Σαχάρα" αν και ταιριάζει το σκηνικό.

Την βρήκα ο τελευταίος σαμουράι, εργαρα!!! 

Ημουν ανάμεσά σε αυτό και στον τίγρη και δράκο αλλά το άλλο είναι αμιγώς με πολεμικές τέχνες. 

https://m.imdb.com/title/tt0325710/?ref_=tt_mv_close

Και τώρα θα κάνω τα παράπονα μου σε σένα ινδιανε, είναι δυνατόν να είσαι ο γκουρού των horror και να μην έχεις βάλει αυτό το κλασικό έπος, που από όσο έχω δει δεν έχει μπει στο νήμα. 

 

MV5BYmNhY2Q4NjItYTZlZC00ZmFkLThhMzQtZTk4ZTdmZmNjMjNiXkEyXkFqcGc@._V1_QL75_UX1640_.jpg

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Tsoukos87 said:

Την βρήκα ο τελευταίος σαμουράι, εργαρα!!! 

Ημουν ανάμεσά σε αυτό και στον τίγρη και δράκο αλλά το άλλο είναι αμιγώς με πολεμικές τέχνες. 

https://m.imdb.com/title/tt0325710/?ref_=tt_mv_close

Και τώρα θα κάνω τα παράπονα μου σε σένα ινδιανε, είναι δυνατόν να είσαι ο γκουρού των horror και να μην έχεις βάλει αυτό το κλασικό έπος, που από όσο έχω δει δεν έχει μπει στο νήμα. 

 

MV5BYmNhY2Q4NjItYTZlZC00ZmFkLThhMzQtZTk4ZTdmZmNjMjNiXkEyXkFqcGc@._V1_QL75_UX1640_.jpg

From dusk till dawn.

https://m.imdb.com/title/tt0116367/

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Millennium είπε

Ω ναι αυτή η εργαρα με αγαπημένο Χαρβει Καιτελ σε ρόλο συνταξιούχο παπά εξολοθρευτή βρυκολακων και εδώ βλέπουμε το κολληταρι (Ροντριγκες) του Ταραντινο να του κάνει το χατήρι και να του δίνει την πατούσα της Σαλμα στο πιάτο (μιας και πολύ γνωστός πατουσάκιας ο Κουεντιν) 

MV5BMzI4ODExMzUtNTk0ZC00MjQ4LWE2OTgtMzU0ZjRhNTBkYmJkXkEyXkFqcGc@._V1_QL75_UX960_.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Tsoukos87 είπε

Την βρήκα ο τελευταίος σαμουράι, εργαρα!!! 

Ημουν ανάμεσά σε αυτό και στον τίγρη και δράκο αλλά το άλλο είναι αμιγώς με πολεμικές τέχνες. 

https://m.imdb.com/title/tt0325710/?ref_=tt_mv_close

Και τώρα θα κάνω τα παράπονα μου σε σένα ινδιανε, είναι δυνατόν να είσαι ο γκουρού των horror και να μην έχεις βάλει αυτό το κλασικό έπος, που από όσο έχω δει δεν έχει μπει στο νήμα. 

 

MV5BYmNhY2Q4NjItYTZlZC00ZmFkLThhMzQtZTk4ZTdmZmNjMjNiXkEyXkFqcGc@._V1_QL75_UX1640_.jpg

Λυπάμαι αγαπητέ αν σε απογοήτευσα, αλλά οι γκουρού ευδοκιμούν στην Ινδία και μόνο ο Κολόμβος μας μπέρδεψε με αυτούς 😁. Πέρα από την πλάκα όμως για να σου απαντήσω και κινηματογραφικά, η αλήθεια είναι πως τις ταινίες του Ταραντίνο δεν μπόρεσα ποτέ να τις κατατάξω σε είδος. Είναι sui generis σκηνοθέτης και δεν μπαίνουν σε φόρμες κατά την ταπεινή μου άποψη. Συνεπώς αν δεν έκανες την επισήμανση σου, δεν θα έκανα ποτέ τον συνειρμό Ταραντίνο και Horror. Κι ας έχει στο ενεργητικό του και το Grindhouse (για το οποίο ακόμα γελάω με τον Μάστερ Άρκιν που θυμήθηκε την μελαχρινή της οποίας μόνο τα μπούτια μπορούσαμε να διακρίνουμε). Δε λέω. Αρκετά καλή ταινία το From dusk till dawn (όχι από τις αγαπημένες μου όμως του Κουέντιν) και θεός ο Τζο Μαντένα, αλλά τον προτιμώ στην παρακάτω, η οποία είναι αμιγώς horror, αν και πάλι θεωρώ το βιβλίο ανώτερο. Μη ρωτήσεις ποιανού. Ξέρεις ήδη 😉.

4987.jpg

Υ.Γ. Χαίρομαι πάντως που συμφωνούμε για τον τελευταίο Σαμουράι. Κι εμένα μου άρεσε πολύ. Το banner του λευκού τίγρη είναι αυτό που κρατάει ο λοχαγός Άλγκρεν πρίν σκοτώσει τον γαμπρό του Κατσουμότο, πέφτοντας αναίσθητος και όμηρος των Σαμουράι, στην πρώτη μάχη. 

Επεξ/σία από BadIndian
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...