Προς το περιεχόμενο

Παιχνίδι - Βρες την ταινία


floyd89gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 λεπτά πριν, PSYHAS είπε

και οι δυο μακαρίτες πλέον.

τις δικές μου κανένας? να τις αποκαλύψω ή έχει κανένας καμιά ιδέα?

IMG_1745.jpg

IMG_1746.jpg

Εγώ λέω να το πάρει το ποτάμι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, PSYHAS είπε

και οι δυο μακαρίτες πλέον.

τις δικές μου κανένας? να τις αποκαλύψω ή έχει κανένας καμιά ιδέα?

IMG_1745.jpg

IMG_1746.jpg

Η κάτω με το "καφενείο" μου κάνει πολύ οικεία σκηνή. Η σκοτεινή δε μου λέει τίποτα. Ο σκηνοθέτης που αναφέρεις αγαπητέ, είναι Αμερικάνος να υποθέσω (εννοώ οι παραγωγές του); Όχι τίποτα Ευρωπαίος τύπου Γκασπάρ Νοέ, ο οποίος ήταν και η πρώτη μου σκέψη, αλλά δεν μου ταιριάζει η "φωτογραφία" των ταινιών που παρέθεσες; Αν θέλεις να βοηθήσεις με κάποιο extra hint καλοδεχούμενο, αλλιώς ας τις πάρει το ποτάμι. Εσύ αποφασίζεις.

Καλημέρα σε όλους και καλό (κινηματογραφικό) μήνα!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να βοηθήσω, ο πάνω ειναι ελληνοαμερικανός ηθοποιός με πολύ γνωστές ταινίες στο ενεργητικό του. ο κάτω, έχει παίξει σε 3 ταινίες του συγκεκριμένου σκηνοθέτη, πιο πριν ήταν μέρος μιας πασίγνωστης "συντροφιάς" και έγινε γνωστός από μια ταινία όπου πρωταγωνιστούσε ο σταρ μιας εμβληματικής sci fi ταινίας, την οποία αναφέραμε πριν λίγες σελίδες (ε πάρα πολύ βοηθάω, νομίζω!)

καλό μήνα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, PSYHAS είπε

για να βοηθήσω, ο πάνω ειναι ελληνοαμερικανός ηθοποιός με πολύ γνωστές ταινίες στο ενεργητικό του. ο κάτω, έχει παίξει σε 3 ταινίες του συγκεκριμένου σκηνοθέτη, πιο πριν ήταν μέρος μιας πασίγνωστης "συντροφιάς" και έγινε γνωστός από μια ταινία όπου πρωταγωνιστούσε ο σταρ μιας εμβληματικής sci fi ταινίας, την οποία αναφέραμε πριν λίγες σελίδες (ε πάρα πολύ βοηθάω, νομίζω!)

καλό μήνα!

Η δευτερη εικονα ειναι απο το A History of Violence?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, PSYHAS είπε

για να βοηθήσω, ο πάνω ειναι ελληνοαμερικανός ηθοποιός με πολύ γνωστές ταινίες στο ενεργητικό του. ο κάτω, έχει παίξει σε 3 ταινίες του συγκεκριμένου σκηνοθέτη, πιο πριν ήταν μέρος μιας πασίγνωστης "συντροφιάς" και έγινε γνωστός από μια ταινία όπου πρωταγωνιστούσε ο σταρ μιας εμβληματικής sci fi ταινίας, την οποία αναφέραμε πριν λίγες σελίδες (ε πάρα πολύ βοηθάω, νομίζω!)

καλό μήνα!

Θα προσπαθήσω να αποκωδικοποιήσω απλά τις ομολογουμένως αρκετές βοήθειες που έδωσες. 

Ο σκηνοθέτης δεν μπορεί να είναι άλλος από τον Ντέιβιντ Κρόνεμπεργκ. Ο ελληνοαμερικανός ηθοποιός εκτιμώ πως είναι ο Elias Koteas.

Συνεπώς και με την ανεκτίμητη βοήθεια του μάστερ Άρκιν θα συμφωνήσω μαζί του ότι η δεύτερη πρέπει να είναι "Tο τέλος της βίας" (A history of violence -2005-). Πολύ καλή για τα δικά μου γούστα.

https://www.imdb.com/title/tt0399146/

Για την πρώτη, κυρίως λόγω της ατμόσφαιρας που αποπνέει και του ηθοποιού, εφόσον φυσικά τον πέτυχα, θα πιθανολογήσω πως πρόκειται ενδεχομένως για κάποια σκηνή από το Crash (1996). Πολύ πιθανό να πέφτω έξω, αλλά it's worth a shot

https://www.imdb.com/title/tt0115964/

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, BadIndian είπε

Θα προσπαθήσω να αποκωδικοποιήσω απλά τις ομολογουμένως αρκετές βοήθειες που έδωσες. 

Ο σκηνοθέτης δεν μπορεί να είναι άλλος από τον Ντέιβιντ Κρόνεμπεργκ. Ο ελληνοαμερικανός ηθοποιός εκτιμώ πως είναι ο Elias Koteas.

Συνεπώς και με την ανεκτίμητη βοήθεια του μάστερ Άρκιν θα συμφωνήσω μαζί του ότι η δεύτερη πρέπει να είναι "Tο τέλος της βίας" (A history of violence -2005-). Πολύ καλή για τα δικά μου γούστα.

https://www.imdb.com/title/tt0399146/

Για την πρώτη, κυρίως λόγω της ατμόσφαιρας που αποπνέει και του ηθοποιού, εφόσον φυσικά τον πέτυχα, θα πιθανολογήσω πως πρόκειται ενδεχομένως για κάποια σκηνή από το Crash (1996). Πολύ πιθανό να πέφτω έξω, αλλά it's worth a shot

https://www.imdb.com/title/tt0115964/

 

winner!

 

θα μπορούσα να βάλω και το Eastern Promises, που ειναι μάλλον πιο ολοκληρωμένη και καλή ταινία, αλλα έβαλα αυτές τις δυο γιατί έβγαζαν κάτι περίεργο και μυστήριο, που ταίριαζε πιο πολύ στον παλιό καλό Cronenberg (Καναδός, btw κι οσοι δεν εχουν δει το The Fly, αξιζει να το ανακαλυψουν). Το History of violence είχε και Ed Harris αλλά και William Hurt, που τον μνημονεύσαμε πριν, σε πολύ χαρακτηριστικό ρόλο. Το Crash ήταν πολύ δύσκολη ταινία, με πανέμορφη φωτογραφία και απωθητική θεματολογία (αρρωστημένοι junkies ατυχημάτων!), που θα μπορούσε να ειναι η ταφόπλακα για οποιονδήποτε σκηνοθέτη. Ήταν μια από τις δυο τρεις ταινίες, που θυμάμαι να φεύγει σχεδόν μαζικά το σινεμά από προβολή. Δε θυμάμαι να την έχω πετυχει ποτέ σε ελληνικό κανάλι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερίδιο δόξης παρακαλώ, ίσως και το μεγαλύτερο μάλιστα, να αναγνωριστεί στον φίλτατο @Arkin

Ας βάλω μια τελευταία επ' ευκαιρίας, η οποία από το πρωί μου έχει κολλήσει...

3287901.jpg

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BadIndian είπε

Μερίδιο δόξης παρακαλώ, ίσως και το μεγαλύτερο μάλιστα, να αναγνωριστεί στον φίλτατο @Arkin

Ας βάλω μια τελευταία επ' ευκαιρίας, η οποία από το πρωί μου έχει κολλήσει...

3287901.jpg

εκ πρωτης οψεως, Bergmann & Cooper. Για να το ψαξω λιγο

ναι, Για ποιον χτυπά η καμπανα (και οχι η κουδουνα, Παπαγιαννοπουλε θεε..)

https://m.imdb.com/title/tt0035896/?ref_=nv_sr_srsg_0_tt_8_nm_0_in_0_q_For%20Whom%20the%20Bell%20Tolls

οσκαρ στην Παξινου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Glikos said:

Μου ήρθε στο μυαλό η ηθοποιός, πρέπει να είναι η σκηνή στο αεροδρόμιο.

Κατ'εμέ η πρώτη άξιζε, τις υπόλοιπες ούτε που τις θυμάμαι. Γενικά αυτά τα 90's - 00's θρίλερ/τρόμου τα γουστάρω. 🙂

Βγαίνει και remake/συνέχεια του ''Ξέρω τι κάνατε πέρσι το καλοκαίρι''.

Ναι η σκηνή στο αεροδρόμιο είναι.

Εγώ με τις συνέχειες δεν ασχολήθηκα. Συνήθως είναι κατώτερες του πρώτου αν και ο Arkin λέει ότι αξίζουν.

No more reactions!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, PSYHAS είπε

εκ πρωτης οψεως, Bergmann & Cooper. Για να το ψαξω λιγο

ναι, Για ποιον χτυπά η καμπανα (και οχι η κουδουνα, Παπαγιαννοπουλε θεε..)

https://m.imdb.com/title/tt0035896/?ref_=nv_sr_srsg_0_tt_8_nm_0_in_0_q_For%20Whom%20the%20Bell%20Tolls

οσκαρ στην Παξινου

Πολύ σωστά! "For Whom the Bell Tolls" (1943) σε σκηνοθεσία Sam Wood.

Κάποιοι θαυμάζουν το μυθιστόρημα του Έρνεστ Χέμινγουεη...

Άλλοι αρέσκονται στην παραπάνω ταινία και τη χημεία των πρωταγωνιστών της...

Οι περισσότεροι όμως (metalheads και μη) γνωρίζουν το ομώνυμο αντιπολεμικό τραγούδι τον Metallica (από τον δίσκο Ride the Lightning), για το οποίο αποτέλεσαν επιρροή τους τα παραπάνω δύο καλλιτεχνικά έργα, με κύριο εμπνευστή και εκφραστή στη μουσική και τον στίχο του, τον αείμνηστο Cliff Burton. R.I.P.

"Crack of dawn, all is gone except the will to be

Now they see what would be blinded eyes to see."

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Millennium είπε

Ναι η σκηνή στο αεροδρόμιο είναι.

Εγώ με τις συνέχειες δεν ασχολήθηκα. Συνήθως είναι κατώτερες του πρώτου αν και ο Arkin λέει ότι αξίζουν.

No more reactions!

Δεν τις θυμάμαι τις συνέχειες, ίσως έχω δει μερικές αλλά θεωρώ την 1η καλύτερη. Νομίζω από το original cast μόνο η γυναίκα έπαιζε σε μερικές από αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, BadIndian είπε

Πολύ σωστά! "For Whom the Bell Tolls" (1943) σε σκηνοθεσία Sam Wood.

Κάποιοι θαυμάζουν το μυθιστόρημα του Έρνεστ Χέμινγουεη...

Άλλοι αρέσκονται στην παραπάνω ταινία και τη χημεία των πρωταγωνιστών της...

Οι περισσότεροι όμως (metalheads και μη) γνωρίζουν το ομώνυμο αντιπολεμικό τραγούδι τον Metallica (από τον δίσκο Ride the Lightning), για το οποίο αποτέλεσαν επιρροή τους τα παραπάνω δύο καλλιτεχνικά έργα, με κύριο εμπνευστή και εκφραστή στη μουσική και τον στίχο του, τον αείμνηστο Cliff Burton. R.I.P.

"Crack of dawn, all is gone except the will to be

Now they see what would be blinded eyes to see."

αλλη ταινια αντιπολεμικη εγω εχω συσχετισει με Metallica, αλλα δεν εχω χρονο τωρα να ψαχνω φωτογραφια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...