Προς το περιεχόμενο

Παιχνίδι - Βρες την ταινία


floyd89gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, Koopas είπε

Είχε ξαναμπεί, είναι η τελική σκηνή που όλα πέφτουν. Και κάποιος μύθος λέει πως αν παρατηρήσεις σωστά, ένα από τα κτίρια μοιάζει με φαλλό.

Εχω την εντυπωση οτι το σχόλιο στην παράθεση αναφέρεται στο pitch black, ενω εδω μιλάς για το fight club!? Εκτος κι αν επισης το pitch black τελείωνε ετσι?!! Παντως ο Fincher άφηνε κι αλλα φαλλικά αποτυπώματα , που θελουν πολυ αργο στοπ καρέ σε πολυ συγκεκριμενα σημεία !! 😜

Επεξ/σία από PSYHAS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 λεπτά πριν, PSYHAS είπε

Ωχ, χάνεται η μπαλα νομιζω. Η πανω εχει απαντηθεί , ειναι το Άνεμος χορεύει το κριθάρι , αν δεν κανω πολυ σοβαρο λαθος. 
Στην πιο πανω φωτο, DDL και In the name of the father, φυσικα. https://www.imdb.com/title/tt0107207/?ref_=nv_sr_srsg_0_tt_1_nm_7_in_0_q_in%20the%20of%20the%20father
 

Ακομη πιο πανω, Mel Gibson, P. Weir και Galipoli.

https://www.imdb.com/title/tt0082432/?ref_=nv_sr_srsg_0_tt_6_nm_2_in_0_q_galipoli

Όντως χάνεται η μπάλα..🙂

Θα ταν πιο εύκολο και γι αυτόν που βάζει τις ταινίες και για ολους μας όταν απαντάμε να κάνουμε παράθεση και την ανάρτηση στην οποία αναφερόμαστε.Έτσι θα υπάρχει το στιγμιότυπο κι ακριβώς από κάτω το link από imdb..🙂

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, BadIndian είπε

Εις το όνομα του πατρός (1993) του Τζιμ Σέρινταν. Πολύ δυνατή ταινία, βασισμένη στην πραγματική ιστορία του Τζέρυ Κόνλον, τον οποίο ενσαρκώνει ο εκπληκτικός για άλλη μια φορά (και εικονιζόμενος) Ντάνιελ Ντέη Λιούις. Η σκηνή είναι από την φυλακή. Αγαπημένη σκηνή ο θάνατος του πατέρα και η αλληλεγγύη που δείχνουν οι υπόλοιποι κρατούμενοι στον Τζέρυ με τα καιόμενα αντικείμενα που πετάν από τα κελιά τους. Το γράφω και ανατριχιάζω...

https://www.imdb.com/title/tt0107207/

΄Αριστα 10 με τόνο.:D

Εξαιρετική ταινία.

Και ο Daniel Day-Lewis από τους πολύ αγαπημένους μου ηθοποιούς. Πολύ ήθελα να πλουτίσει την συλλογή των ΄Οσκαρ για το Phantom Thread πριν αποσυρθεί αλλά το πήρε ο Casey Affleck τελικά. 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, floyd89gr είπε

έχει ξαναμπεί το Fight Club αλλά χαλάλι βρε .. μιλάμε για έπος ταινία όπως γράψατε και με καλύψατε πλήρως .. ειδικά η τελευταία σκηνή που έβαλες @Tsoukos87 είναι ευχής έργο ..

Πότε ξαναμπήκε το fight club;

Φταίω εγώ(και θα με λέτε στραβή κ ψυχαναγκαστική)που σας λέω να γράφετε τίτλο και να μπαίνει link...

Η σωστή απάντηση είναι: 1)παράθεση το στιγμιότυπο, 2)τίτλος ταινίας(καλό θα ήταν να μπαίνει ο ξενόγλωσσος γιατί οι ελληνικές μεταφράσεις είναι απαράδεκτες) 3) link imdb...

Έτσι δεν θα ψαχνόμαστε...και θα ξέρει κι αυτός που βαλε ταινία αν απαντήθηκε κι απο ποιον..

Το fight club σε  αναζήτηση στο νήμα με λέξη-κλειδί το fight δεν ξαναβγαίνει..

Τα γράφω με φιλική διάθεση 🙂(δεν παίρνω κεφάλια...ακόμη...🤣🤣)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, PSYHAS said:

Ωχ, χάνεται η μπαλα νομιζω. Η πανω εχει απαντηθεί , ειναι το Άνεμος χορεύει το κριθάρι , αν δεν κανω πολυ σοβαρο λαθος. 
Στην πιο πανω φωτο, DDL και In the name of the father, φυσικα. https://www.imdb.com/title/tt0107207/?ref_=nv_sr_srsg_0_tt_1_nm_7_in_0_q_in%20the%20of%20the%20father
 

Ακομη πιο πανω, Mel Gibson, P. Weir και Galipoli.

https://www.imdb.com/title/tt0082432/?ref_=nv_sr_srsg_0_tt_6_nm_2_in_0_q_galipoli

Σωστά το Gallipoli είναι η τελευταία δική μου.

1 hour ago, Millennium said:

MV5BMzRkYjYxMDctMTc3Yi00MzBhLTk5ZTgtN2Vl

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Sibyl είπε

΄Αριστα 10 με τόνο.:D

Εξαιρετική ταινία.

Και ο Daniel Day-Lewis από τους πολύ αγαπημένους μου ηθοποιούς. Πολύ ήθελα να πλουτίσει την συλλογή των ΄Οσκαρ για το Phantom Thread πριν αποσυρθεί αλλά το πήρε ο Casey Affleck τελικά. 

 

Παρομοίως είναι από τους αγαπημένους μου. Τα "εις το όνομα του πατρός" και "το αριστερό μου πόδι" είναι κατά την ταπεινή μου άποψη οι πιο συγκινητικές του ερμηνείες. 

Και με αφορμή μια ιστορία που μου διηγήθηκε ένας πολυταξιδεμένος φίλος μου σήμερα παραθέτω την παρακάτω. Τελευταία για σήμερα από εμένα.

1411435473654.webp

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, floyd89gr είπε

 

Στην ανάρτησή μου το  point δεν είναι αν ξαναμπήκε..Πολλές έχουν ξαναμπεί κ θα ξαναμπούν..το θέμα είναι αν κάποιος μπει σήμερα πρώτη φορά στο θέμα και το διαβάσει από την αρχή να βγάλει άκρη και να μη χαθεί..Απο κει κ πέρα όπως βολεύεται ο καθένας..🙂

Υ.Γ.: Πάντως δεν υπήρξε απάντηση-επιβεβαίωση όταν είχε  ξαναμπεί..Μια ερώτηση του αγαπητού @Koopas υπήρξε και χωρίς καν να τον επιβεβαιώσει αυτός που την έβαλε 😜

Επεξ/σία από lovesucks
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ το σωστό είναι αυτό που έγραψες πριν ..

23 λεπτά πριν, lovesucks είπε

Η σωστή απάντηση είναι: 1)παράθεση το στιγμιότυπο, 2)τίτλος ταινίας(καλό θα ήταν να μπαίνει ο ξενόγλωσσος γιατί οι ελληνικές μεταφράσεις είναι απαράδεκτες) 3) link imdb...

Έτσι δεν θα ψαχνόμαστε...και θα ξέρει κι αυτός που βαλε ταινία αν απαντήθηκε κι απο ποιον..

αλλά το έχουμε πει πολλές φορές και δεν τηρείται από όλους .. μήπως να πάρω τηλ. τον Κιμ να μου δώσει καμιά ιδέα ?:lol:

26 λεπτά πριν, lovesucks είπε

Τα γράφω με φιλική διάθεση 🙂(δεν παίρνω κεφάλια...ακόμη...🤣🤣)

Κιμ εσύ ; :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να προσθέσω απλά σφηνότζα στα σχόλια των @PSYHAS, @Tsoukos87 & @Koopas αναφορικά με το "Fight Club", πως στηρίζεται στο ομώνυμο διήγημα του Τσακ Πόλανικ, το οποίο ακόμα κι αν έχει δει κάποιος την ταινία ή όχι τα μηνύματα που θέλει να περάσει είναι πιο ξεκάθαρα. Σίγουρα μια εικόνα αξίζει όσο χίλιες λέξεις, αλλά καμιά φορά οι λέξεις είναι που έχουν περισσότερη δύναμη από την εικόνα.

Κυριά γραμματέας το θέλω το κεφαλάκι μου παρακαλώ και δυστυχώς ως Ινδιάνος ακόμα δεν έχω μάθει να κάνω πολλαπλή παράθεση. Που θα πάει; Θα μάθω.

4 λεπτά πριν, floyd89gr είπε

 

Κιμ εσύ ; :lol:

Η Μπάσιντζερ;;;; 🙃

Επεξ/σία από BadIndian
  • Like 1
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, BadIndian είπε

 Η Μπάσιντζερ;;;; 🙃

Ευχαριστώ βρε Ινδιάνε...Αυτή (θα θελα να) είμαι..😜😜

Είναι εύκολη η πολλαπλή παράθεση..Με το συν(+) κάτω αριστερά..Δεν θα πατάς παράθεση αλλά το (+) και θα μπορείς να επιλέξεις πολλές αναρτήσεις.🙂🙂

Επεξ/σία από lovesucks
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BadIndian είπε

Όταν ακούω Κιμ, αυτή σκέφτομαι. Κινηματογραφικά πάντα! 😁

Εσύ καλά κάνεις..χαχαχαχα

Αλλά ο Γ.Γ. μάλλον όχι...Σε άλλ(ον) Kim αναφέρθηκε και θα δηλώσω παραίτηση εντός της ημέρας..🤣🤣

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...